Πως "παντρεύονται" τα Ohm του ενισχυτή με τα Ohm των ηχείων?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

glober

Established Member
4 December 2007
109
Γειά σας και καλώς σας βρήκα,

Προσπαθώντας να κάνω τα πρώτα βήματα στον χώρο και να φτιάξω ένα αξιοπρεπές συατηματάκι έχω πάρει μια Samsung 40" Full HD (M8) και το PS3. Όσον αφορά στον ήχο θα έχω σύντομα απο δώρο έναν ενισχυτή Yamaha RX-V 459 (5x90Watt, 8Ω) (Προσωπικά όταν άκουσα το όνομα του νόμιζα οτι μου μιλάνε για μηχανάκι :chinscratch: => το ξέρω οτι είμαι άσχετος ).

Η ερώτηση είναι η εξής:

Υπάρχει κάποιος περιορισμός μεταξύ των Ω του ενισχυτή και των Ω των ηχείων που θα αγοράσω?

Συγκεκριμένα έχω μπανίσει τα Roister HT-4000 (τα οποία θα ταιριάξουν και οπτικά με το υπόλοιπο σύστημα):

http://www.roister.gr/details2.php?...=18&theid=18&open1=1&open2=3&open3=&thepid=29

Το θέμα μου είναι μήπως επέιδή τα ηχεία είναι 6Ω και ο ενισχυτής 8Ω δημιουργείται κάποια ασυμβατότητα.

Ευχαριστώ!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
οι περισσότεροι ενισχυτές αναφέρουν ως έξοδο και λειτουργούν στα 8.

Τώρα στα ηχεία τα πράγματα αλλάζουν.
όσο πιό χαμηλώνει το νούμερο τόσο πιό δύσκολα είναι τα ηχεία γιά τον ενισχυτή.

Τα 6άρια δεν θά έχουν πρόβλημα.
Εκείνο που θα κοιτάς είναι αν η ισχύς του ενισχυτή στα 8 περίπου διπλασιάζεται στα 4.
Τότε θα ξέρεις ότι και ηχείο 4 ωμ να βάλεις, όλα θα πάνε καλά.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
τα ομ ειναι περιεργη ιστορια
συμπεριφορα θα ελεγα πιο σωστα
καποια ηχεια της b&w δηλωνονται 8 ομ αλλα εχουν το συνηθειο να κανουν κατι βουτιες μεχρι τα 2 ομ
συνδυασμος με τα ομ ειναι και η ευαισθησια των ηχειων για το τι ρευματα θελουν- αντεχουν αν και αυτο σηκωνει πολυ κουβεντα
 

glober

Established Member
4 December 2007
109
Μια και το αναφέρεις για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν έχω καταλάβει την ουσιαστική σημασία των Ohm σε σχέση με την ποιότητα των ηχείων.

Για να κάνω την ερώτηση μου απλοϊκή:

Τι "κάνουν" τα Ohm και τι είναι πιο καλό, να έχω πολλά ή λίγα Ohm στα ηχεία μου και τον ενισχυτή μου? :nounder:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
τα ωμ γενικά είναι το πώς βλέπει ο ενισχυτής το ηχείο.
Δεν είναι απλό πράγμα όπως μιά αντίσταση είναι η impedance (στα ελληνικά αποδίδεται και ως εμπέδηση ή σύνθεση αντίσταση ή και μιγαδική αντίσταση καθώς είναι μιγαδικό μέγεθος...)
Αυτό που είπε ο συνάδελφος ισχύει, δηλαδή μπορεί ένα ηχείο να λέει 8 αλλά σε κάποιες συχνότητες να πέφτει.
Γενικά η αντίσταση ενός εύκολου ηχείου είναι γύρω στα 8 ωμ αλλά σε όλο το φάσμα....
Αν μπορείς να έχεις τέτοια πληροφόρηση είναι η καλύτερη.
 
Λίγη θεωρία δεν βλάπτει

Βρε παιδιά, δώστε του του ανθρώπου να καταλάβει αυτό που ακριβώς ρώτησε:
Τη σχέση ενισχυτή-ηχείων σε ότι αφορά στα Ωμ.

Λοιπόν, φίλε μου να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα, εφαρμόζεται ο νόμος του Ohm, που λέει πως I=V/R ή, αν αναστρέψεις την εξίσωση, R=V/I, όπου:
Ι --> Η ένταση του ρεύματος σε Amperes
V --> Η τάση του ρεύματος σε Volts
R --> Η αντίσταση του (ηλεκτρικού) κυκλώματος σε Ohms

Ο ενισχυτής και τα ηχεία (ή μάλλον το ηχείο, για να καταλαβαινόμαστε καλύτερα) είναι ένα πλήρες ηλεκτρικό κύκλωμα, στο οποίο:

- Ο ενισχυτής είναι η πηγή παραγωγής ηλεκτρικής ισχύος, άρα η πηγή παροχής (κάποιας) τάσης σε Volts και κάποιας έντασης σε Amperes. Να διευκρινήσουμε ακόμα πως, ενώ στη Μηχανολογία η ισχύς εκφράζεται σε ίππους (HP ή PS), στην ηλεκτρολογία εκφράζεται σε Watts (ή στα πολλαπλάσια kW - MW κλπ.). Σήμερα βέβαια, τα σύγχρονα συστήματα μετρήσεως καθιερώνουν το Watt ή το kW σαν ενιαία μονάδα μετρήσεως ισχύος, και τόύτο διότι υπάρχει ευθεία αναλογία μεταξύ του ίππου και του Watt (1 kW = 1.36 HP). Και να πούμε ακόμα πως η εξίσωση της ισχύος στην ηλεκτρολογία είναι η N=VxI, όπου
N --> Η ισχύς σε Watts
V --> Η τάση του ρεύματος σε Volts
Ι --> Η ένταση του ρεύματος σε Amperes

- Το ηχείο είναι η αντίσταση του κυκλώματος, εκφρασμένη σε Ohms, άσχετα αν είναι σύνθετη, ή αν παρουσιάζει αυξομειώσεις κατά την λειτουργία.

Όταν, λοιπόν λειτουργεί αυτό το ηλεκτρικό κύκλωμα, ο ενισχυτής στην έξοδό του "αντιλαμβάνεται" ή "βλέπει" μια ηλεκτρική αντίσταση, το ηχείο. Σαν πηγή ισχύος/ρεύματος, λοιπόν πρέπει να την υπερνικήσει, ώστε να διοχετεύσει από μέσα της το ηλεκτρικό ρεύμα.

Αν θεωρήσουμε ότι η τάση παραμένει σταθερή, τότε μέσα από το ηχείο, άρα και μέσα από τα τελικά στάδια του ίδιου του ενισχυτή θα περνάει τόσο ρεύμα όσο του επιτρέπει η αντίσταση του ηχείου, δηλ. πολλά amperes αν η αντίσταση (σε Ohms) είναι μικρή ή λιγότερα αν είναι μεγάλη.

Το ζήτημα είναι, λοιπόν, πώς είναι φτιαγμένα αυτά τα τελικά στάδια του ενισχυτή, δηλ. αν αντέχουν πολλά ή λίγα amperes, πριν καταστραφούν.

Αυτά που επεσήμαναν οι προηγούμενοι ομιλητές, ότι δηλ. η αντίσταση κάποιων (των περισσότερων) ηχείων μεταβάλλεται κατά την λειτουργία και ότι αυτό συντελεί στο πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι το φορτία (η αντίσταση δηλαδή) που "βλέπει" ο ενισχυτής στην έξοδό του έχει αξία για ενισχυτές μεσοχαμηλού κόστους, όπου τα τελικά τους στάδια δεν είναι φτιαγμένα να "βλέπουν" πολύ μικρή αντίσταση, άρα αν αυτή υπάρξει, θα δημιουργήσει κύκλωμα, από το οποίο θα διέλθει μεγάλη ποσότητα ρεύματος (πολλά Αμπέρ) και ο ενισχυτής θα καταστραφεί.

Η άλλη όχθη είναι το ακριβώς αντίθετο. Αν δηλαδή ο ενισχυτής είναι αδύνατος, έχοντας περιορισμούς στην ισχύ του (μικρή παραγωγή ρεύματος σε Αμπέρ - είπαμε παραπάνω πως Ισχύς = Αμπέρ x Βολτ), τότε μια πολύ μεγάλη αντίσταση θα έχει ως αποτέλεσμα την παραγωγή μικρής ισχύος, δηλ. εν κατακλείδει το ηχείο ίσα που θα ακούγεται.

Για αυτό, όταν ψάχνουμε ενισχυτή και ηχεία κοιτάμε, ανάμεσα στ' άλλα και τις εξής προδιαγραφές:

1) Πόσα Watts RMS/κανάλι αναπτύσσει ο ενισχυτής με ΟΛΑ τα κανάλια οδηγούμενα σε όλες τις πιθανές ονομαστικές αντιστάσεις ηχείων, στα 8, 6, 4 ή και 2 Ωμ. Αν έχουμε διπλασιασμό της ισχύος όσο η αντίσταση υποδιπλασιάζεται, τότε έχουμε εξαιρετική κατασκευή. Και όσο πιο κοντά είμαστε σ' αυτό, τόσο καλύτερα.

2) Όταν ο ενισχυτής περιορίζει την προδιαγραφή του στα 8 Ωμ, χωρίς να αναφέρει δυνατότητα οδήγησης ηχείων με αντίσταση λιγότερη από αυτή, καλύτερα να τον αποφύγουμε. Πρόκειται για πολύ αδύνατη υλοποίηση, που στην παραμικρή στραβή, ίσως να μας δημιουργήσει πρόβλημα.

3) Ανάλογα με τα παραπάνω, επιλέγουμε και το ματσάρισμα των ηχείων. Τα περισσότερα ηχεία δίνουν (σύνθετη) αντίσταση στα 8 Ωμ. Εξαίρεση αποτελούν τα ηχεία αυτοκινήτου, που είναι τα περισσότερα στα 4 Ωμ. Υπάρχουν, όμως σήμερα και υλοποιήσεις, που πληθαίνουν, τόσο στα 6 όσο και στα 4 Ωμ.

Εκείνο που χρειάζεται να ξέρουμε, επίσης, είναι κατά πόσο το ηχείο διατηρεί την σύνθετη αντίστασή του σταθερή σε όλο το φάσμα λειτουργίας του. Αυτό το τελευταίο το κρύβουν επιμελώς οι κατασκευαστές και γίνεται γνωστό στο κοινό συνήθως μόνο μέσα από δοκιμές στον Ειδικό Τύπο.
 

glober

Established Member
4 December 2007
109
Φίλε Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :ernaehrung004:

Ψιλοθυμόμουν και κάποια πραγματάκια απο Φυσική οπότε με διαφώτισες αρκετά.

Σύντομα θα έχω στα χέρια μου τον Yamaha RX-V461 και μάλλον θα τον ζευγαρώσω με τα Roister HT-4000.

Απο οτι διάβασα και μετά απο την βοήθεια σας πιστεύω οτι για τα λεφτά τους θα μου δώσουν καλό αποτέλεσμα.

Βαγγέλης
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Εχω ενα σετ ηχειων wharfedale diamond 8 τα οποια εχουν χαμηλη ευαισθησια 86 db στα 2.83 vστο 1 m με αντισταση στα 6 Ω την οποια την αναφερει ο κατασκευαστης σα nominal impendance με σημειωση οτι ειναι συμβατα με ενισχυτες που στην εξοδο τους εχουν αντισταση 8 Ω.
Ο ενισχυτης μου ειναι ενας pionner vsx-d2011s που στα specs του γραφει οτι αποδιδει continuous power output DIN 100 W ανα καναλι DIN 1 khz THD 1% 8 Ω και εχει ρυθμιση για 6 Ω χωρις να αναφερει ποσα watt βγαζει .
Τωρα τον εχω ρυθμισει στα 6Ω και για να ακουσω καπως δυνατα πρεπει να αυξησω το volume πανω απο την μεση περιπου στο 60 % και αυτο απο οτι καταλαβα οφειλεται στην αναισθησια των ηχειων.
Ο ενισχυτης σε αυτη την ενταση μετα απο δυο ωρες χρησης δεν δειχνει να ζεσταινεται.
Απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι η αποδοση στα watt του ενισχυτη αυξανεται οταν ρυθμιζω χαμηλα την αντισταση σε αντισταθμισμα ομως αυξανεται και η παραμορφωση που βγαζει και ο ενισχυτης ζοριζεται καθως περναει περισσοτερο ρευμα απο τα τελικα του σταδια.
Με δεδομενο οτι χαμηλη ευαισθησια σημαινει οτι τα ηχεια χρειαζονται περισσοτερο ρευμα τι με συμβουλευεις να κανω να την βαλω στα 8 Ω η να την αφησω στα 6?
Καπου διαβασα οτι αλλαζωντας τον διακοπτη της αντιστασης του ενισχυτη στην πραξη δεν μεταβαλλω την αντισταση η οποια μενει ιδια αλλα προσαρμοζω την συμπεριφορα του ωστε να προστατευτουν τα κυκλωματα του .
Ισχυει κατι τετοιο και τι σημαινει πρακτικα?
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Και κατι αλλο με τα καλωδια και την αντισταση που αυτα εχουν τι γινεται ?
Γνωριζω οτι η αντισταση του καλωδιου μεταβαλλεται απο το μηκος του και το παχος του. Δηλαδη οσο μεγαλυτερο το μηκος τοσο μεγαλυτερη και η αντισταση και οσο μικροτερο το παχος τοσο μεγαλυτερη η αντισταση . Τι ειναι ομως καλυτερο για τα ηχεια θα παιξουν πιο δυνατα με μικροτερη αντισταση καλωδιων ? Ο ενισχυτης θα ζοριζεται περισσοτερο ? Πως να τα ταιριαξω τα πισω ηχεια εχουν 10 m καλωδιο και τα μπροστα 3m τι διατομη να χρησιμοποιησω?
 

mindscape

Established Member
14 August 2007
230
Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτά τα δύο ποστ να λύσω και εγώ τις απορίες μου?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
O κανόνας είναι,να διαλέγουμε για μεγάλα μήκη καλωδίων(γενικά δεν ενδείκνυται πάνω απο 2,5-3 μέτρα),καλώδια μ' όσο το δυνατό χαμηλότερη ωμική αντίσταση(δηλαδή καλώδια με την δυνατόν μεγαλύτερη διατομή).
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Πως "παντρεύονται" τα Ohm του ενισχυτή με τα Ohm των ηχείων?

Εχω ενα σετ ηχειων wharfedale diamond 8 τα οποια εχουν χαμηλη ευαισθησια 86 db στα 2.83 vστο 1 m με αντισταση στα 6 Ω την οποια την αναφερει ο κατασκευαστης σα nominal impendance με σημειωση οτι ειναι συμβατα με ενισχυτες που στην εξοδο τους εχουν αντισταση 8 Ω.
Ο ενισχυτης μου ειναι ενας pionner vsx-d2011s που στα specs του γραφει οτι αποδιδει continuous power output DIN 100 W ανα καναλι DIN 1 khz THD 1% 8 Ω και εχει ρυθμιση για 6 Ω χωρις να αναφερει ποσα watt βγαζει .
Τωρα τον εχω ρυθμισει στα 6Ω και για να ακουσω καπως δυνατα πρεπει να αυξησω το volume πανω απο την μεση περιπου στο 60 % και αυτο απο οτι καταλαβα οφειλεται στην αναισθησια των ηχειων.
Ο ενισχυτης σε αυτη την ενταση μετα απο δυο ωρες χρησης δεν δειχνει να ζεσταινεται.
Απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι η αποδοση στα watt του ενισχυτη αυξανεται οταν ρυθμιζω χαμηλα την αντισταση σε αντισταθμισμα ομως αυξανεται και η παραμορφωση που βγαζει και ο ενισχυτης ζοριζεται καθως περναει περισσοτερο ρευμα απο τα τελικα του σταδια.
Με δεδομενο οτι χαμηλη ευαισθησια σημαινει οτι τα ηχεια χρειαζονται περισσοτερο ρευμα τι με συμβουλευεις να κανω να την βαλω στα 8 Ω η να την αφησω στα 6?
Καπου διαβασα οτι αλλαζωντας τον διακοπτη της αντιστασης του ενισχυτη στην πραξη δεν μεταβαλλω την αντισταση η οποια μενει ιδια αλλα προσαρμοζω την συμπεριφορα του ωστε να προστατευτουν τα κυκλωματα του .
Ισχυει κατι τετοιο και τι σημαινει πρακτικα?

Γενικά η θέση που περγράφεις σαν "μετά την μέση",στην συντριπτική πλειοψηφία των φθηνών-ασθενικών-πολυκάναλων ενισχυτών,σημαίνει ότι ο ενισχυτής αναγκάζεται πλέον να παραμορφώνει,δεν μπορεί πλέον πολύ απλά να δώσει άλλη ισχύ,φθάνει στα όρια του και τα ξεπερνά,γι' αυτό και ζεσταίνεται.Μην το κάνεις αυτό,κάτι θα "κάψεις" κάποια στιγμή και μάλλον πρώτα κάποια ηχεία...

Τ' άλλα είναι σχετικά λεπτομέρειες...
 
Last edited:

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Re: Απάντηση: Re: Πως "παντρεύονται" τα Ohm του ενισχυτή με τα Ohm των ηχείων?

Γεια σας παιδια...να ρωτησω και γω μια λεπτομερεια.Εχω τα roister τα emphassis 25 και ολο το πακετο.Τα οδηγει ενας yami 663...ο ενισχυτης ειχε ρθρμιση τα για την αντισταση....ειναι 6 ή 8?Τα ηχεια επειδη δηλωναν 6αρια εν\βαλα 6...μηπως επρεπε να βαλω το 8?περισσοτερο ρευμα στα ηχεια?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Re: Πως "παντρεύονται" τα Ohm του ενισχυτή με τα Ohm των ηχείων?

Γεια σας παιδια...να ρωτησω και γω μια λεπτομερεια.Εχω τα roister τα emphassis 25 και ολο το πακετο.Τα οδηγει ενας yami 663...ο ενισχυτης ειχε ρυθμιση τα για την αντισταση....ειναι 6 ή 8?Τα ηχεια επειδη δηλωναν 6αρια εβαλα 6...μηπως επρεπε να βαλω το 8?περισσοτερο ρευμα στα ηχεια?

Οχι. Σωστό είναι τα 6Ω που δήλωσες.....
 

sakisxas

Supreme Member
7 September 2006
5,385
C:\Greece\Komotini
Δηλ πρέπει εμείς να δηλώνουμε τι ηχεία έχουμε;
Ο Ενισχυτής απο μόνος του δεν "βλέπει" την αντίσταση και να πράτει ανάλογα;
Ολοι οι AV έχουν αυτή την ρύθμιση..γιατί στο δικό μου δεν είδα κάτι τέτοιο..
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Πως "παντρεύονται" τα Ohm του ενισχυτή με τα Ohm των ηχείων?

Δηλ πρέπει εμείς να δηλώνουμε τι ηχεία έχουμε;
Ο Ενισχυτής απο μόνος του δεν "βλέπει" την αντίσταση και να πράτει ανάλογα;
Ολοι οι AV έχουν αυτή την ρύθμιση..γιατί στο δικό μου δεν είδα κάτι τέτοιο..

Συνήθως οι AV ενισχυτές έχουν default τιμή αντίστασης ηχείων τα 8Ω. Αν συνδέσεις ηχεία μικρότερης αντίστασης πρέπει να το δηλώσεις με κάποιο τρόπο που αναφέρεται στο manual ή χειροκίνητα με κάποιο διακόπτη στο πίσω μέρος.....