Μετεορολογικοι Σταθμοι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Το eshop έχει κάτι τέτοια μικρά gadgets. Πάντως για να μετρήσεις όλα αυτά που λες αξιόπιστα θα ανέβεις και σε τιμή πολύ και πια θα πας σε επιστημονικό εξοπλισμό και όχι gadget.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Βασίλη Καλημέρα

Αν θέλεις κατι πραγματικά καλό το όνομα είναι : Oregon Scientific (μπορείς να δεις στο site τους). Φτιάχνουν εξαιρετικά προιόντα...

http://www.oregonscientific.com/eng/


Στο Mediamarkt Αμαρουσιου έχει στο ισογειο ... Τα Oregon ειναι ακριβά αλλά πιστεψέ με το αξίζουν... Δεν ξέρω ομως εαν καλύπτουν τις εξειδικευμένες ανάγκες σου

Εγώ είχα βρεί περσι μια μούφα από το Lidl που έχει εσωτ/εξωτερική θερμοκρασία με ασυρματο αισθητήρα, υγρασια, ατμοσφαιρική πίεση, ώρα & ημερομηνία και πρόβλεψη καιρου (12ώρες μπροστα)..

Η τιμή του ήταν 12 Ευρώ και εξαφανίστηκε σε μισή μερα... Δυστυχώς δεν το ξαναείδα... Μεχρι στιγμής πάντως δουλεύει περιφημα και περιέργως σχεδόν πάντα πέφτει μεσα στις προβλέψεις του...

Α, η ώρα ενημερωνεται αυτόματα (radio controlled)...
 
Απάντηση: Re: Μετεορολογικοι Σταθμοι

Βασίλη Καλημέρα

Αν θέλεις κατι πραγματικά καλό το όνομα είναι : Oregon Scientific (μπορείς να δεις στο site τους). Φτιάχνουν εξαιρετικά προιόντα...

http://www.oregonscientific.com/eng/


Στο Mediamarkt Αμαρουσιου έχει στο ισογειο ... Τα Oregon ειναι ακριβά αλλά πιστεψέ με το αξίζουν... Δεν ξέρω ομως εαν καλύπτουν τις εξειδικευμένες ανάγκες σου

Εγώ είχα βρεί περσι μια μούφα από το Lidl που έχει εσωτ/εξωτερική θερμοκρασία με ασυρματο αισθητήρα, υγρασια, ατμοσφαιρική πίεση, ώρα & ημερομηνία και πρόβλεψη καιρου (12ώρες μπροστα)..

Η τιμή του ήταν 12 Ευρώ και εξαφανίστηκε σε μισή μερα... Δυστυχώς δεν το ξαναείδα... Μεχρι στιγμής πάντως δουλεύει περιφημα και περιέργως σχεδόν πάντα πέφτει μεσα στις προβλέψεις του...

Α, η ώρα ενημερωνεται αυτόματα (radio controlled)...

Εγω εχω ενα ιδιο, απλα θελω ενα κλικ παραπανω...(αερας, βροχη)
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,086
Homeless
Εαν θέλεις κάτι πολύ εξειδικευμένο μπορείς να ψάξεις σε εξοπλισμό φαρμακείων. Εχουνε κάτι τρελά μηχανήματα με εξωτερικό μετρητή και σύνδεση στο Pc. Φυσικά μιλάμε για μεγάλο κόστος. 1000+ ευρώ
 
17 June 2006
9,768
Είναι και περίοδος διακοπών, ποιος ξέρει.
Επίσης να ξέρεις πως τυπικά ανεμόμετρο και ανεμοδείκτη τοποθετούμε σε ύψος 10 μ χωρίς να υπάρχουν εμπόδια σε ακτίνα αρκετών μέτρων και δένδρα γιατί αυτά αλλάζουν το τυρβώδες του αέρα.
Πάντως με όλα αυτά λογικά αφού θα τα έχεις στο υπολογιστή ίσως με κάποιο λογισμικό να κάνεις και πρόγνωση καιρού.
Το μόνο που λείπει είναι ένα πυρανόμετρο ή κάποια διάταξη (πχ βαθμονομιμένο φωτοβολταϊκό με ένα θερμοζεύγος) για να μετράς και την ολική ηλιακή ακτινοβολία στο οριζόντιο.
ΥΓ. Κράτα ωριαία δεδομένα ακόμα και αν δεν τα χρησιμοποιήσεις ποτέ, τσάμπα είναι αφού θα έχεις το σταθμό, μήπως σε συμφέρει αργότερα να βάλεις καμιά ανεμογεννήτρια στο σπίτι. Για τα φωτοβολταϊκά δυστυχώς η βασική παράμετρος είναι η ολική ηλιακή ακτινοβολία.
 

johzaf

Senior Member
21 August 2006
333
Ξάνθη

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Αν σε ενδιαφέρει ο κορυφαίος, πήγαινε σε davis, έχει γεμίσει την Ελλάδα το Αστεροσκοπείο...
Αν όχι τότε OS wmr200 ή lacrosse ws3650, αυτή την εποχή θα χτυπήσω κι εγώ έναν...
 

sg27

New member
21 July 2007
20
ΑΘΗΝΑ
Εχαρταται τι ακριβως περιμενεις απο εναν σταθμο. Εγω επειδη ασχολουμαι αρκετα με τα του καιρου αγορασα τον Oregon Scientific 928 απο Ελληνικο e-shop. Ασυρματος, με ανεμόμετρο, βροχομετρο, εσωτερικη-εξωτερικη θερμοκρασια και βαρομετρο. Εγκατασταση στην ταρατσα και την κεντρικη μοναδα στο σπιτι (3 οροφους πιο κατω) και πιανει μια χαρα. Επισης απο ακριβεια ειναι αρκετα καλος. Συνδεεται με PC και βγαζει live δεδομενα σε excel, δημοσιευει στο ιντερνετ ενω κραταει και ιστορικο. Για τα λεφτα του μεχρι στιγμης εχει αποδειχτει αρκετα τιμιος. Ουτε υγρασια παιρνουν τα οργανα ουτε τιποτα. Εγγυηση 2 χρονων απο την Ελληνικη αντιπροσωπια. Τορα αν θελεις κατι πιο επαγγελματικο με περισσοτερες δυνατοτητες τοτε πας στους Davis Instruments, οι οποιοι μεν ειναι πανακριβοι, αλλα μπορουν να δεχτουν επιπλεον οργανα, προστασιες απο ηλιακη ακτινοβολια, μεγαλυτερη εμβελεια και διαφορα επιπλεον καλουδια.
Ελπιζω να βοηθησα.