To EPG της ΕΡΤ Digital

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Ανοίγω αυτό το θέμα για να συγκεντρωθούν οι αναφορές σχετικά με τη λήψη του EPG της ψηφιακής ΕΡΤ και την συμβατότητα των δεκτών DVB-T.

Με τρεις διαφορετικούς δέκτες οι διαπιστώσεις μου είναι οι εξής:

Με τον ενσωματωμένο δέκτη της Sony LCD S 2010 δεν εμφανίζεται καμία πληροφορία στην επιλογή EPG και Teletext. Η ένδειξη είναι πως δεν υπάρχει διαθέσιμο κείμενο ή ότι η δυνατότητα δεν υποστηρίζεται.

Με τον DVB-T δέκτη της Sherton DT 200 εμφανίζεται το τελετεξτ κανονικά. Οι πληροφορίες προγράμματος απεικονίζονται σωστά, με ονομασία της τρέχουσας και της επόμενης εκπομπής πλην όμως η περίληψη εμφανίζεται κινέζικα.

Η απόλυτη λήψη κάθε μορφής πληροφορίας δηλαδή Teletext και EPG εμφανίζεται στον δέκτη Xcruiser S100. Ολες οι πληροφορίες απεικονίζονται σωστά κάτι που υποδηλώνει πλήρη συμβατότητα με το EPG της ψηφιακής ΕΡΤ.

Συμπερασματικά λοιπόν, απο τον ενσωματωμένο δέκτη της Sony δεν περιμένω ποτέ να δω κάτι περισσότερο. Απο τον Sherton θα μου λείψει η περίληψη των εκπομπών και για αυτό θα παραμείνω με τον Xcruiser.
Εκτιμώ πως η συντριπτική πλειοψηφία των ενσωματωμένων δεκτών σε κάθε μορφής τηλεόραση δεν θα απεικονίσει πληροφορίες EPG άλλως, δεν θα εμφανίζει ελληνικούς χαρακτήρες.
Περισσότερα συμπεράσματα θα προκύψουν από τις αναφορές σας.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Skymaster DT-500 αγορασμένος από το Praktiker.
Το EPG δουλεύει κανονικά, αλλά δείχνει όλες τις πληροφορίες και την περίληψη στα "κινέζικα" Ευτυχώς πού τούς τίτλους των ταινιών στο Cine+ τους γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες και μπορώ να τούς διαβάζω.
Εχω στείλει e-mail στην κατασκευάστρια εταιρία στην Γερμανία αν υπάρχει κάποιο firmware update που να υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες. Προφανώς δεν υπάρχει γιατί αν υπήρχε θα το είχαν στο site τους. Περιμένω να μού απαντήσουν.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
στην 26αρα sony 2010s(ενσωματωμενος δεκτης) στο δωματιο,οπως αναφερει και ο Αλεξης ποιο πανω, δεν εχω EPG αλλα ουτε και teletext.

στην pioneer427xd(ενσωματωμενος δεκτης) ,το EPG ειναι στα κινεζικα αλλα το teletext λειτουργει κανονικα.
προσπαθησα να κανω update στην pioneer,αλλα δεν υπαρχει καποιο καινουργιο firmware.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Skymaster DT-400 βγάζει την ένδειξη "Overload! Tuner power is off" στα κανάλια με EPG και σβήνει !!! εκτός και άν προλάβω και τραβήξω την κεραία..πρίν σβήσει...
Μόλις την ξαναβάλω παίζει κανονικά!
Πιό τρελλό δε γίνεται!!

Δέν τη γλυτώνει την ντουφεκιά
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Smart mx-55 (Απο Γερμανο). ΕPG ελληνικο, αλλα δυστυχως προβαλεται μονο μιάμιση γραμμη περίληψης. ΤΕΛΕΤΕΧΤ στα κινεζικα.
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Στην Panasonic 32 lxd70 συμβαίνουν τα εξής:
Οι πληροφορίες του τίτλου της εκπομπής που παίζεται, καθώς και αυτής που ακολουθεί είναι στα Ελληνικά. Το τελετέξτ επίσης εμφανίζεται σωστά στα Έλληνικά. Τα περίεργα ακολουθούν και αφορούν τις περιλήψεις: στο cine+, εμφανίζεται σωστά η πρώτη σειρά και η δεύτερη σειρά κόβεται στη μέση. Στο σπορ+ δεν εμφανίζονται περιλήψεις και στο πρίσμα+ η πρώτη σειρά της περίληψης εμφανίζεται σωστά, η δεύτερη κόβεται στη μέση και υπάρχει και τρίτη σειρά, η οποία εμφανίζεται "κινέζικα".
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Στον Humax DTT 4500 η περιγραφη της ταινιας που παιζεται αλλα και αυτης που ακολουθει εμφανιζονται κανονικα.Αυτο για ολα τα καναλια της ERT DIGITAL εκτος του RIK που δεν εκπεμπει EPG.Το προβλημα υπαρχει οταν πατησω περεταιρω πληροφοριες το Info οπου η περιγραφη της ταινιας ειναι στα αλαμπουρνεζικα.Δεν με πειραζει.Αρκει που μου δειχνει σωστα το τι παιζεται τωρα και τι ακολουθει μετα.Πολυ ωραιο ειναι που απεικονιζει με μπαρα σε τι status χρονικα ειναι η ταινια που παιζει,δηλαδη το ποσο απομενει σαν χρονος απο την ταινια.Πρεπει να υπαρχει update και μαλιστα εχει και ενσωματωμενο Modem για αυτη την δουλεια αλλα προς το παρον δεν με καιει!
 
Last edited:

giannis1010

Senior Member
8 November 2007
498
Με το sony RXD870 το ΕΡG ειναι κινεζικο.....η samsung LE23R86D δεν βλεπει καθολου το ΕΡG....

Αθανατη ερτ μια δουλεια σωστη να εκανε απο την αρχη!!!
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Eye tv2 της el gato: teletext "κινέζικα", πληροφορίες προγράμματος σωστά, περιλήψεις δεν υπάρχουν.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: Απάντηση: To EPG της ΕΡΤ Digital

Skymaster DT-400 βγάζει την ένδειξη "Overload! Tuner power is off" στα κανάλια με EPG και σβήνει !!! εκτός και άν προλάβω και τραβήξω την κεραία..πρίν σβήσει...
Μόλις την ξαναβάλω παίζει κανονικά!
Πιό τρελλό δε γίνεται!!

Δέν τη γλυτώνει την ντουφεκιά

Γειά σου Μπίλλυ,
όπως το γράφεις μου μυρίζει ότι έχεις ανοικτή την 5βολτη τροφοδότηση της κεραίας. Αν ναι απενεργοποίησε την!
Χρόνια πολλά!
Γιώργος
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Απάντηση: To EPG της ΕΡΤ Digital

Γειά σου Μπίλλυ,
όπως το γράφεις μου μυρίζει ότι έχεις ανοικτή την 5βολτη τροφοδότηση της κεραίας. Αν ναι απενεργοποίησε την!
Χρόνια πολλά!
Γιώργος


Γιώργο σ'ευχαριστώ.
Όχι μόνο δεν έχω ανοιχτή την 5V τροφοδοσία, αλλά σήμερα ζητάει συνεχώς password για την όποια ρύθμιση!!!
Έβαλλα το 0000 που έχει ως προεπιλογή.....τίποτα!....
Να το άλλαξα εν αγνοία μου αποκλείεται!.....
Πιτσιρίκι στο σπίτι δέν υπάρχει......
Οι γερμαναράδες δέν απάντησαν στο mail.....

Λίγες οι ώρες του μου φαίνεται.
Εκπαραθύρωση τώρα!!!
 

ctriant

Established Member
24 October 2006
145
Αθήνα, Γλυφάδα
Σε SHARP 37XDE1 δουλεύουν κανονικά και Ελληνικοί & Λατινικοί χαρακτήρες, αλλά μόνο στα πρώτα σε σειρά events (άλλωτε μόνο στο πρώτο, άλλωτε στα 2-3 πρώτα). Τα επόμενα events εμφανίζονται με ιερογλειφικά (ΕΡΤ bug μάλλον)

Σε SAMSUNG μικρή 21 ιντσών....τίποτα... "no event info" (ΕΡΤ bug, ή, Samsung bug ????)

Αυτά...
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: To EPG της ΕΡΤ Digital

Με το sony RXD870 το ΕΡG ειναι κινεζικο.....η samsung LE23R86D δεν βλεπει καθολου το ΕΡG....

Αθανατη ερτ μια δουλεια σωστη να εκανε απο την αρχη!!!
Αγαπητέ Γιάννη, δε φταίει η ΕΡΤ για αυτό που συμβαίνει αλλά η ασυμβατότητα των συσκευών σου με το EPG της.