Καλώς το μωρό μου (Xindak XA 6200)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Σήμερα απέκτησα τον νέο μου ενισχυτή (δωράκι στον εαυτό μου για τα Χριστούγεννα) και σαν αγοράκι είμαι μεσ' την καλή χαρά.

Πρόκειται για τον Xindak XA 6200, με λαμπάτη προενίσχυση (χρησιμοποιεί τις JJ E88CC ) και τελικό στάδιο με τοπολογία Darlington (άλλοι παρόμοιας τοπολογίας που πρόχειρα θυμάμαι ήταν οι ενισχυτές της NVA καθώς και ο Blue Note Demidoff Signature, οι οποίοι ήταν /είναι όλοι κορυφαία κομμάτια).

Με την Xindak ασχολήθηκα μετά τα ευμενέστατα σχόλια του φίλου /συνφορουμίτη Γιώργου Κ. (ΙΚ) που πρόσφατα πήρε τα μεγάλα μονομπλόκ και είναι ενθουσιασμένος, αλλά και μετά κάποιες διαδικτυακές έρευνες επί του θέματος.

Πήγα στην ελληνική αντιπροσωπεία και άκουσα τρεις ολοκληρωμένους της εταιρείας (ΧΑ 6800, 6200 και 6950) οι οποίοι έχουν ξεχωριστές σχεδιάσεις / τοπολογίες ο καθένας, ήτοι δεν πρόκειται για την ίδια σχεδίαση σε άλλα βατ. Όλοι ήσαν απίστευτες κατασκευές, εξαιρετικοί ηχητικά, αλλά τελικά ‛κόλλησα’ με τον 6200 ίσως και γιατί μου έκανε εντύπωση ο συνδυασμός λάμπας στην προενίσχυση και darlington για το τελικό στάδιο, ενώ ηχητικά είχε μία ‛ανοιχτοσύνη’ άλλο πράγμα. Το κόστος του ήταν 800 ευρώ μετρητά.

Εννοείται ότι όλο το απόγευμα στο σπίτι ασχολούμαι με το μηχανάκι το οποίο αν και ολοκαίνουριο και παντελώς άστρωτο ήδη δείχνει τα δόντια του και παίζει τουλάχιστον 2 κλάσεις πάνω από τον προηγούμενο ενισχυτή μου (cyrus iii & psx –r). Δεν μπορώ να κρύψω ότι είμαι ενθουσιασμένος, ….

Εννοείται επίσης ότι τον άνοιξα και διεπίστωσα ότι παντού χρησιμοποιείται η ‛αφρόκρεμα’ των υλικών (θα ανεβάσω και φωτο σύντομα) . Ακόμη και οι λάμπες της JJ πιστεύω ότι αποτελούν ότι καλύτερο σύγχρονης παραγωγής και συγκρίνονται ευνοϊκά με τις καλύτερες ΝΟS. (Βέβαια επ’ αυτού όσο και τυχόν περαιτέρω προτάσεις για μελλοντική αλλαγή θα ήθελα και την γνώμη των ‛γνωστών άρρωστων’ (βλέπε Τζίμης Μανωλάκος, κλπ.)

Ο αντιπρόσωπος της xindak , ο Κωνσταντίνος, είναι νέο παιδί, ενθουσιώδες και ορεξάτο. Ευγενέστατος και υπομονετικός, ανέχθηκε όλα μου τα ‛βίτσια’ τις παλαβές μουσικές μου, από Ροσσίνι και Μπιζέ, έως Τσάρλυ Χάντερ και DCD και δεν κουράσθηκε να κουβαλά τους (σχεδόν ασήκωτους) ενισχυτές. Πιστεύω ότι ανήκει σε μία νέα γενιά ασχολουμένων με το άθλημα που ελπίζω να κάνει την διαφορά σε σχέση με το παρελθόν. Όπως αντίστοιχα πιστεύω θα συμβεί και με τις καλές κινέζικες εταιρείες που αποφεύγουν το φασόν και το οεμ, αλλά τολμούν σχεδιαστικά και εκμεταλλευόμενες τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της χώρας αυτής στην βιομηχανική παραφωγή, σύντομα θα καταφέρουν να τις βλέπουν με το κυάλι οι παραδοσιακοί κατασκευαστές

Θα σας έχω νεώτερα όσο στρώνει ο ενισχυτής ….
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Ήρθε ο Άη-Βασίλης, Σπύρο;

Με γειες, με γειες! :ernaehrung004:
Κανονίστε οι κάτω να πάτε για έλεγχο και εντυπώσεις!
 

DeepFloyd

Established Member
27 June 2006
123
Θέλουμε φωτό, για να χαρούμε κι εμείς λίγο μέρες που 'ναι! Με τι ηχεία παίζει ο ενισχυτής? :ernaehrung004: Καλές ακροάσεις! :SFGSFGSF:
 

dimitris262

New member
20 June 2006
49
Καλορίζικος και καλές ακροάσεις. Έχω κι' εγώ να πω τα καλύτερα λόγια για τον αντιπρόσωπο της Xindak, από προσωπική μου εμπειρία. Η συγκεκριμένη αντιπροσωπία είναι τρομερά οργανωμένη και διαθέτει σχεδόν όλες τις συσκευές της για ακρόαση, αλλά και για δοκιμή στο σύστημα του πελάτη. Μακάρι να ήταν όλοι οι αντιπρόσωποι έτσι...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Άντε και κλείσαμε 20 ώρες λειτουργίας ....

Αν και είμαι γενικά συγκρατημένος σε τέτοια θέματα, ομολογώ ότι δεν περίμενα τέτοια ικανοποίηση ...

Deep Floyd παίζω με Audio Technologies Opera τα οποία έχω προς πώληση, αλλά μάλλον θα τα κρατήσω, καθώς τα πάντα έχουν μεταμορφωθεί προς το πολύ καλύτερο.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
ιδού μερικές φωτος
 

Attachments

  • 100_2327.JPG
    100_2327.JPG
    123.6 KB · Views: 1,310
  • 100_2330.JPG
    100_2330.JPG
    135.8 KB · Views: 1,061
  • 100_2331.JPG
    100_2331.JPG
    112.3 KB · Views: 1,298
  • 100_2332.JPG
    100_2332.JPG
    146.5 KB · Views: 1,240
  • 100_2333.JPG
    100_2333.JPG
    110.8 KB · Views: 1,252

DeepFloyd

Established Member
27 June 2006
123
Για πείτε εσείς που ξέρετε, τι βλέπετε μέσα? Αξίζει?

Άντε και κλείσαμε 20 ώρες λειτουργίας ....

Αν και είμαι γενικά συγκρατημένος σε τέτοια θέματα, ομολογώ ότι δεν περίμενα τέτοια ικανοποίηση ...

Φαντάζομαι ότι η ικανοποίηση έχει σχέση και με την τιμή αγοράς! Κάτι τέτοια εγώ τα βλέπω σαν κελεπούρια! 800 με λάμπα προστά, και 100W / κανάλι δε βρίσκεις! :grinning-smiley-043
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Kαλες ακροασεις,παντως με σχετικα μικρο κοστος μπορεις να αλλαξεις τις δυο λυχνιες και μαλλον θα μεταφορθει προς το καλλιτερο,προταση μου 2 Siemens
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές, και στα δικά σας ...

τα υλικά είναι όλα πρώτης γραμμής (nichicon πυκνωτές, τρανζίστορ της Motorola, αντιστάσεις metal film,μπόρνες της WBT, κλπ. κλπ. )

Η τιμή βέβαια, με την συγκεκριμένη σχεδίαση /τοπολογία /ποιότητα υλικών / απόδοση, θα ήταν πολλαπλάσια εάν το ταμπελάκι ανέφερε κάποια άλλη 'επώνυμη' φίρμα ή εάν η χώρα κατασκευής ήταν στην ΕΕ ή τις ΗΠΑ.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Καλορίζικο το μωρό σου Δημοκηδή.:firstprize:
Φαίνεται αν μη τι άλλο εντυπωσιακό.
Κ φυσικά σε αυτό που λες, αν η ταμπέλα μπροστά ήταν κάτι άλλο κ πίσω έλεγε made in England για παράδειγμα, τότε θα είχε χχχχχχ ευρώ...
 
Με γειά Σπύρο!

Οι JJ Tesla έχουν γενικά μαλακό ήχο. Αυτό διαπίστωσα τουλάχιστον εγώ που άλλαξα τις JAN Philips στο X-Can με JJ Tesla και τα πράματα μαλάκωσαν και ισορρόπησαν. Θα σε συμβούλευα να μην τις αλλάξεις προς το παρόν.