Ratatouille

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
675433307167319.jpg


Ο Ρατατούης [/FONT][/I][/SIZE][/B][/COLOR]
Ratatouille


Έφτασε σε DVDκαι όχι σε BRτο αρούρι π Ρέμι . Μια ταινία για μικρούς θεατές και άντε για όσους αισθάνονται μικροί . Εμένα δεν με άγγιξε καθόλου . να δούμε αν θα τρελάνει τα πιτσιρίκια μου .


Πάντως Νόστιμη είναι σίγουρα


Ο Ρεμί είναι ένας αρουραίος που ζει σε μια αποικία αρουραίων κάπου στη Γαλλία . Παρά το γεγονός Γιατί; Επειδή έχει ιδιαίτερα ανεπτυγμένη την αίσθηση της όσφρησης, αλλά κι επειδή εκτιμά το καλό φαγητό. Μάλιστα, επηρεασμένος από το μεγάλο του ίνδαλμα, τον σεφ Αύγουστο Γκουστό, πιστεύει πως μπορεί να γίνει και ο ίδιος μεγάλος σεφ!
Μια σειρά γεγονότων θα τον οδηγήσουν στο Παρίσι και μάλιστα στο εστιατόριο του Γκουστό, ο οποίος, όμως, έχει πλέον πεθάνει! Και μια άλλη σειρά γεγονότων θα τον οδηγήσουν να πραγματοποιήσει το όνειρό του! Θα κάνει συμμαχία με το «παιδί για όλες τις δουλειές», τον Λινγκουίνι, τον οποία χειρίζεται ως μαριονέτα! Οι δυο τους καταφέρνουν να δημιουργήσουν νέες γεύσεις και το ρεστοράν που βρισκόταν σε παρακμή, αρχίζει να κερδίζει πελάτες ξανά!
Ο Ρεμί, όμως, έχει να αντιμετωπίσει μια σειρά από προβλήματα: καταρχάς, δεν μπορεί να αποκαλυφθεί η ύπαρξή του. Κατά δεύτερον, πρέπει να διαλέξει: οικογένεια ή όνειρο;
Κι όλα αυτά ενώ ένας «ξινός» κριτικός γαστρονομίας είναι αποφασισμένος να επισκεφτεί το εστιατόριο και να το καταστρέψει με την κριτική του…


 
Last edited:

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Κώστα είναι μία από τις ταινίες που στο Poll θα έπρεπε να βάλεις και
την επιλογή ΑΡΙΣΤΗ ...... το πολύ καλή απλά την αδικεί:grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Ratatouille

Κώστα είναι μία από τις ταινίες που στο Poll θα έπρεπε να βάλεις και
την επιλογή ΑΡΙΣΤΗ ...... το πολύ καλή απλά την αδικεί:grinning-smiley-043

Αλέξη μου ο Κώστας τις περισσότερες καλές ταινίες δεν προλαβαίνει να τις εντυπωθεί με την μία.:smash::ADFADF1:

Οντως πάρα πολύ καλή ταινία και έκπληξη για το είδος της.:award:
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Καλά όρε ξεμωραθήκατε όλοι σας? Μια ταινιούλα είναι που βλέπετε ευχάριστα και τίποτε άλλο. Έχουμε δει πολύ καλύτερες στο είδος . Βέβαια σαν παιδική είναι super αλλά είπαμε εγώ μεγάλωσα . Τι να κάνω , δεν είμαι βλέπεις και πιτσιρικάς σαν τον Ιωάννου.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Από τις πιο ευχάριστες και διασκεδαστικές animation ταινίες που έχω δε!!
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Μόλις τελείωσε η προβολή. Πολύ ωραία ταινία με άριστη εικόνα και μια εκπληκτική ηχητική μπάντα dolby digital EX. Κάποια εφφέ προκάλεσαν σεισμό στο χώρο, όπως για παράδειγμα οι κεραυνοί στη καταιγίδα στην αρχή της ταινίας μέχρι την απόδραση της παρέας απο το αγρόκτημα.!!!
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: Ratatouille

Αλέξη μου ο Κώστας τις περισσότερες καλές ταινίες δεν προλαβαίνει να τις εντυπωθεί με την μία.:smash::ADFADF1:

Οντως πάρα πολύ καλή ταινία και έκπληξη για το είδος της.:award:

πολυ καλη οντως για να σε αφησουν τα παιδια ησυχο για λιγο:flipout::flipout:
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Θαυμάσια ταινία, από τις κορυφαίες του είδους και με ωραία κοινωνικά μηνύματα! Συστήνεται ανεπιφύλακτα για μικρούς και μεγάλους.

Εικόνα (σε DVD) εξαιρετική! (Φαντάζομαι σε HD φορμά!) Η εξακάναλη μπάντα σε κάποιες σκηνές έπαιρνε φωτιά! (Ιδιαίτερα ο κεραυνός στην κορυφή της στέγης και οι τουφεκιές της γριάς)
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Πέρα από τα κοινωνικά μηνύματα που υπάρχουν (π.χ. όλοι μπορούν να μαγειρέψουν) και τα καλά γραφικά, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Η ταινία σίγουρα είχε σύμβουλους Γάλλους σεφ και μάλιστα πολύ ειδικευμένους, τόσο στην παραδοσιακή, όσο και στη νουβέλ κουζίνα.
2. Απεικονίζει πολύ σωστά την κατάσταση που επικρατεί σε τέτοιους χώρους.
3. Σεναριακά κάνει κοιλιά και εκβιάζει το σφίξιμο στο στομάχι του θεατή (μικρού ή μεγάλου) πριν έλθει η δικαίωση.
4. Οι άντρες τη βλέπουν πιο ευχάριστα, παρά οι γυναίκες.

:ADFADF1:
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Πέρα από τα κοινωνικά μηνύματα που υπάρχουν (π.χ. όλοι μπορούν να μαγειρέψουν) και τα καλά γραφικά, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Η ταινία σίγουρα είχε σύμβουλους Γάλλους σεφ και μάλιστα πολύ ειδικευμένους, τόσο στην παραδοσιακή, όσο και στη νουβέλ κουζίνα.
2. Απεικονίζει πολύ σωστά την κατάσταση που επικρατεί σε τέτοιους χώρους.
3. Σεναριακά κάνει κοιλιά και εκβιάζει το σφίξιμο στο στομάχι του θεατή (μικρού ή μεγάλου) πριν έλθει η δικαίωση.
4. Οι άντρες τη βλέπουν πιο ευχάριστα, παρά οι γυναίκες.

:ADFADF1:
+1

Επισης πολλοι κριτικοι εστιατοριων ακομα και στον Ελληνικο χωρο "αντεδρασαν" και "ενοχληθηκαν" με το γραμμα παραιτησης του Αντον Εγκο.(ισως απο τις σημαντικοτερες σκηνες του εργου)
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Κι εγω την ειδα προχτες με τη γυναικα μου, και μας αρεσε παρα πολυ.
Πολυ καλο ανιματιον, μουσικη και φωτογραφια.
Οι τιτλοι τελους ειναι αριστουργημα.
Και το μυνημα οτι η κοινωνια και η φυση εξελισεται μονο με τη διαφορετικοτητα ειναι επικαιρη οσο ποτε.
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Πολύ καλή ταινία, άριστη πλοκή την απόλαυσα περισσότερο και από τον μικρό.

Εννοειται! Αυτου του ειδους τα "κινουμενα-σχεδια" ειναι δημιουργημενα πρωτιστως για μεγαλους και μετα για μικρους.Και οταν λεω μεγαλους εννοω απο τα πρωτα "αντα" και μετα!