Φωτογραφία τοπίου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ας βάλουμε εδώ τόσες προτάσεις για εξαιρετικές φωτογραφίες ή τοπία που βρήκαμε στο δίκτυο.

Μπορεί κάποιοι να γίνουν σοφότεροι ή να αποκτήσουν θέμα για την επόμενη φωτογράφηση.

Ας ξεκινήσω από Ισλανδία...
http://www.danielbergmann.com/html/gallery/index.html
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Landscape Photography

4500 δολλάρια και είναι sold out για το 2008 όλα τα tours; :blink:
http://www.danielbergmann.com/iceland/index.html

Δεν είναι δύσκολο... αν σκεφθείς ότι πρόκειται για 3000 ευρώ και ότι η Μεγάλη Βρετανία θεωρείται φθηνή χώρα μπροστά στην Ισλανδία...καταλαβαίνεις.

Ναι οι φωτο πρέπει να είναι αληθινές. Γι αυτό και την έβαλα την παραπομπή.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Landscape Photography

Όντως εκπληκτικές φωτογραφίες. Αληθινές είναι. Είχε πάει η μητέρα μου πριν απο κάποια χρόνια (το 2004 νομίζω...) και είχε φέρει πολλές. Δεν ήταν βέβαια σαν αυτές (η βόλτα στην ενδοχώρα και τα πάρκα ήταν ένα μικρό διαλλείμα στην δουλεία της... ουτε τηλεφακούς ουτε ώρες περιμένοντας το φώς δυστηχώς...) αλλα και πάλι τα τοπία ήταν φανταστικά. Αν και εμένα αυτό που μου είχε μείνει πιο έντονα ήταν οι λιχουδιές που έφερε μετά μαζί της... καπνιστος σωλομός και πέστροφα που μύριζε κάπνα ακόμα... μμμμμ....
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Landscape Photography

τι ωραια μερη!!!!

δειτε ομως και αυτο και πειτε μου γιατι ο καλλιτεχνης ισχυριζεται οτι δεν εχει πεσει φωτοσοπ. Η ερωτηση μου ειναι...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? δηλ τι φως θεικο ειναι αυτο? Αν αυτο δεν ειναι με curves τοτε παω ινδονησια. Τελος.


Rarindra Prakarsa Photography
http://photo.net/photodb/member-photos?user_id=2231437&include=all
 

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
867
Απάντηση: Landscape Photography

Με η χωρίς φωτοσοπ οι φωτογραφίες όπως και τα μέρη, οι άνθρωποι κλπ είναι Φοβερά

nilo αν μπορείς να πας κάντο χωρίς να το πολυσυζητάς :music-smiley-005:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Landscape Photography

μπορεί να μην έχει πολυπέσει φωτοσοπ (εκτός φαντάζομαι από curves και χρωματικά κανάλια). Πάντως με κόντρα φως δίχως ανακλαστήρες, μεγάλους μάλιστα, τέτοιες φωτογραφίες δεν βγαίνουν. Ή πολλαπλές λήψεις, αλλά μετά πάμε στη λογική μοντάζ...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Landscape Photography

τι ωραια μερη!!!!

δειτε ομως και αυτο και πειτε μου γιατι ο καλλιτεχνης ισχυριζεται οτι δεν εχει πεσει φωτοσοπ. Η ερωτηση μου ειναι...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? δηλ τι φως θεικο ειναι αυτο? Αν αυτο δεν ειναι με curves τοτε παω ινδονησια. Τελος.


Rarindra Prakarsa Photography
http://photo.net/photodb/member-photos?user_id=2231437&include=all

Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω, αλλά τέτοιες φωτογραφίες δεν πρόκειται να βγάλεις όταν θα πας στην Ινδονησία. Αν μελετήσεις τις φωτογραφίες φαίνεται ότι ο φωτογράφος γνωρίζει το μέρος όπου τραβά, και ότι το φως θα έχει αυτή τη κατεύθυνση τη συγκεκριμένη ώρα. Μετά τοποθετεί εκεί τα παιδιά. Διότι δεν είναι εντελώς αυθόρμητες οι λήψεις. Βάζει τα παιδιά να παίξουν σε ένα περιβάλλον (φόντο) που ορίζει ο ίδιος. Είναι ουσιαστικά μια λήψη ή πολλές λήψεις στούντιο στην ύπαιθρο.

Πάντως είναι εξαιρετικές...
 

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Re: Landscape Photography

Και αν χρησιμοποίησε ανακλαστήρες ή photoshop, και πάλι μπράβο του! Πρώτον, η φωτογραφική μηχανή δεν βλέπει την "πραγματικότητα", -δεν βλέπει ούτε καν όπως βλέπει το ανθρώπινο μάτι (που σημαίνει ότι μπορεί να χρειάζεται τους ανακλαστήρες ή/και το Photoshop) και δεύτερον φωτογραφία δεν σημαίνει απαραίτητα αποτύπωση με τον τρόπο που βλέπουμε, κατά την γνώμη μου περισσότερο σημαίνει αποτύπωση με τον τρόπο που αισθάνεται ο φωτογράφος, βλέποντας ένα συγκεκριμένο θέμα...

Πάντως, φαίνεται να έχει γίνει ειδικός στο να φωτογραφίζει θέματα με ηλιακές δέσμες καταφέρνοντας να μεταδώσει μια ενδιαφέρουσα, ονειρική οπτική της πραγματικότητας που φαίνεται να συναρπάζει (συναίσθημα) τον φωτογράφο και μαζί με αυτόν και εμάς!
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Landscape Photography

Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω, αλλά τέτοιες φωτογραφίες δεν πρόκειται να βγάλεις όταν θα πας στην Ινδονησία. Αν μελετήσεις τις φωτογραφίες φαίνεται ότι ο φωτογράφος γνωρίζει το μέρος όπου τραβά, και ότι το φως θα έχει αυτή τη κατεύθυνση τη συγκεκριμένη ώρα. Μετά τοποθετεί εκεί τα παιδιά. Διότι δεν είναι εντελώς αυθόρμητες οι λήψεις. Βάζει τα παιδιά να παίξουν σε ένα περιβάλλον (φόντο) που ορίζει ο ίδιος. Είναι ουσιαστικά μια λήψη ή πολλές λήψεις στούντιο στην ύπαιθρο.

Πάντως είναι εξαιρετικές...


Βλασση αν ειναι το μερος ετσι ονειρικο, και κατσει να παω, ε, ας μην βγαλω τετοιες φωτογραφιες. Δεν πειραζει. Τουλαχιστον θα ειμαι εκει.

By the way το μερος το συγκεκριμενο το εχω βρει.
 

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Re: Landscape Photography

By the way το μερος το συγκεκριμενο το εχω βρει.

Είχε συντεταγμένες GPS μέσα στο exif; :smile:


EDIT: Νομίζω ότι οποιοδήποτε μέρος με πυκνή βλάστηση, δυνατό ήλιο, υγρασία και δέσμες που δημιουργούνται μέσα από ανοίγματα στις φυλλωσιές και τα δέντρα, θα προσφέρεται για τέτοια φωτογράφηση.
 
Last edited:

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Re: Landscape Photography

το αναφερει ο ιδιος στο συγκεκριμενο forum.
;)

Μήπως όμως θα έχει πιάσει όλα τα καλά πόστα με δύο-τρία συνεργεία και θα πηγαινοέρχεται όταν οι συνθήκες γίνονται τέλειες για να τις απαθανατίσει; :silly:
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Landscape Photography

μα δεν λέω ότι δεν είναι εκπληκτικές ή ότι δεν είναι αξιέπαινος για την έξυπνη και αποδοτική χρησιμοποίηση εξοπλισμού!

Απλώς να μην νομίζουμε ότι με μόνη την 400D και τις ίδιες φωτιστικές συνθήκες, κάδρο, παιδιά να παίζουν κλπ, θα βγάλουμε τέτοιες φωτογραφίες. Ή θα κάψει ή θα υποφωτίσει, τόσο απλά.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Landscape Photography

διαβαζοντας πολλα απο τα ποστ στο photonet (photos με το δασος) αλλα και απο λεγομενα του ιδιου του φωτογραφου το δασος της Ranca Upas, στην Ciwidey, στην West java της Ινδονησιας εχει μαγικο φως.

Παρακατω μια φωτο κανονικη (χωρις τα "πειραγματα" του Rarindra) μπορει να εξηγησει πολλα για το φως. Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχει κανει καταπληκτικη δουλεια.(photoshop, καδραρισματα και γενικοτερα η ικανοτητα του να αποτυπωνει αλλα και να μεταφερει συναισθηματα).

http://www.flickr.com/photos/tjetjep/160906277/

Σχολια εχει παραθεσει ο Ian Cameron
Outstanding once again, composition timing and light are beyond reproach.
(γι αυτην http://photo.net/photodb/photo?photo_id=5037921)

αλλα και ο scott Kelby (Mr. Photoshop) λεει

Steve beck sent me this link to the photography of Rarindra Prakarsa from Jakarta, Indonesia. His work just made me say, out loud, WOW! If you are a lover of gorgeous light, wonderful composition, and some tasty Photoshop work, this photographer’s images (some thumbnails are shown above, which don’t do his work any justice–you’ve got to see them large) will speak to your soul.

Και ολα αυτα με πανακριβες καμερες και εξοπλισμο νομιζετε? Λαθος.
Με καμερες σαν την 400D ή την canon G5 τραβαει ο αθεοφοβος.

Το μονο που μπορω να πω εγω ειναι αυτο που ειπε καποτε ο Ernest Haas.

The camera doesn't make a bit of a difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE!!
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Landscape Photography

Και ολα αυτα με πανακριβες καμερες και εξοπλισμο νομιζετε? Λαθος.
Με καμερες σαν την 400D ή την canon G5 τραβαει ο αθεοφοβος.

Το μονο που μπορω να πω εγω ειναι αυτο που ειπε καποτε ο Ernest Haas.

The camera doesn't make a bit of a difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE!!

:SFGSFGSF:
Μας παίρνει πολύ καιρό να το καταλάβουμε συνήθως... Και δυστυχώς αυτό δεν αγοράζεται.

Αν καταφέρουμε να δούμε σωστά το φωτογραφικό θέμα μας, τα υπόλοιπα είναι σχεδόν θέμα ρουτίνας που μπορούμε ακόμα και να τα αναθέσουμε σε κάποιον άλλο!!