ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ και ΣΥΖΗΤΗΣΗ για την κατηγορία μας. ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΛΑΒΑΤΕ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Αγαπητοί φίλοι και συμφορουμίτες, καλησπέρα :ernaehrung004:

Σε κάθε forum η κυρίαρχη δύναμη είναι οι χρήστες του. Θα θέλαμε μέσα από αυτό το θέμα να ξεκινήσει μια συζήτηση με δικές σας παρατηρήσεις και τυχόν προτάσεις. Θέλουμε να ακούσουμε τις απόψεις σας σε ότι αφορά την κατηγορία των τηλεοράσεων. Πείτε μας στο χρονικό διάστημα που είστε μέλη ή κι ακόμα πιο πριν, όταν ήσταν απλοί επισκέπτες, τι σας αρέσε, τι σας αρέσει, τι όχι, γενικότερα οποιαδήποτε σκέψη έχετε σχετικά με την κατηγορία μας. Απλά θα σας παρακαλούσαμε να αιτιολογείτε την άποψή σας ώστε να μπορούν όλοι οι φίλοι να καταλαβαίνουν τον τρόπο σκέψη σας και να γίνει ένας εποικοδομητικός διάλογος, ο οποίος θα βοηθήσει όλους μας μελλοντικά. :2thumb22sup:
Θέλουμε τη συμμετοχή όλων σας, νέων και παλιών μελών :aktion033:

Πληκτρολόγια λάβατε....Πυυυυρρρρ!!!! :a0210:
 

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,399
Northwest
Ως αναγνώστης παλαιότερα, αλλά και ως μέλος σήμερα, θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές και τη βοήθειά σας. Επιτρέψτε μου όμως ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον Γιάννη (Rivers). Οι γνώσεις του και η εμπεριστατωμένη ενημέρωσή του, υπήρξαν πολύτιμος αρωγός για τις επιλογές μου.
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Πολύ καλή κίνηση φίλε Πάνο,το avclub έχει προσφέρει πολλά και θα συνεχίσει να το κάνει είμαι σίγουρος γι αυτό.Μια πρόταση που πιστεύω θα βοηθήσει περσισσότερο είναι ο χωρισμός σε επιμέρους κατηγορίες τηλεοράσεων(plasma,lcd).Πιστεύω πως αυτή η ταξινόμηση βοηθά το κάθε μέλος
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Πάνο πολύ καλή κίνηση, νομίζω ότι ήταν πλέον επιβεβλημένη :SFGSFGSF:

Θα γράφω καποιες σκέψεις που έχω μεσα στο Σ/Κ (ενώ το χιονάκι θα πέφτει αργά αργά) :flipout:
 

dimitris84

AVClub Addicted Member
2 September 2006
1,552
Αθήνα
Μπραβο!Πολυ ωραια προταση αυτο!:award:

Μια πρόταση που πιστεύω θα βοηθήσει περσισσότερο είναι ο χωρισμός σε επιμέρους κατηγορίες τηλεοράσεων(plasma,lcd).Πιστεύω πως αυτή η ταξινόμηση βοηθά το κάθε μέλος

+1000000000000000000


και επισης μια δικη μου προταση ειναι να γινει και ταξινομηση και σε μαρκες δηλ. Samsung, Sony, Panasonic κ.λ.π

ετσι ωστε να μην υπαρχουν πολλα θρεντ για το ιδιο μοντελο και να ειναι τα πραγματα πιο μαζεμενα και προσιτα!
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,524
Απάντηση: Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ και ΣΥΖΗΤΗΣΗ για την κατηγορία μας. ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙ

Μπραβο!Πολυ ωραια προταση αυτο!:award:



+1000000000000000000


και επισης μια δικη μου προταση ειναι να γινει και ταξινομηση και σε μαρκες δηλ. Samsung, Sony, Panasonic κ.λ.π

ετσι ωστε να μην υπαρχουν πολλα θρεντ για το ιδιο μοντελο και να ειναι τα πραγματα πιο μαζεμενα και προσιτα!


+111
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Ο διαχωρισμος σε μικρότερες κατηγορίες (υποκατηγορίες) είναι κατά την γνώμη μου επιβεβλημένος
Π.χ LCD, Plasma, Rear Projection, Νεες τεχνολογιες (LED, OLED, Laser κλπ)

Περα από αυτό ισως θα έπρεπε να υπάρχουν υποκατηγορίες για ενότητες ιδιαίτερου ενδιαφέροντος (π.χ μια υποκατηγορία με τιτλο : Ρυθμίσεις συσκευων οπου θα υπάρχουν τα ανάλογα threads/posts ταξινομημένα ενδεχομένως ανα κατασκευαστή)

Επίσης για τους πλέον δημοφιλείς κατασκευαστες (SONY, SAMSUNG, PHILIPS, PIONEER,PANASONIC, TOSHIBA) θα βολευε πιστεύω να υπάρχουν ανεξάρτητες θεματικές περιοχές ανά κατασκευαστή οπου να συγκεντρώνονται σχετικά threads αξιολογησης των συσκευών αυτών και οι απόψεις των κατόχων τους ώστε να μην κανιβαλίζεται η κύρια κατηγορία με πολλαπλά ομοια threads. Αν δει κανεις ποσα threads εχουν ανοιξει τους τελευταιους 2 μήνες π.χ για τις Sony X3500 και Samsung F86 θα καταλάβει το σκεπτικό μου.

Αυτά με μια πρώτη γρήγορη ματιά αλλά θα επανέλθω....
 
Last edited:

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Μπραβο!Πολυ ωραια προταση αυτο!:award:



+1000000000000000000


και επισης μια δικη μου προταση ειναι να γινει και ταξινομηση και σε μαρκες δηλ. Samsung, Sony, Panasonic κ.λ.π

ετσι ωστε να μην υπαρχουν πολλα θρεντ για το ιδιο μοντελο και να ειναι τα πραγματα πιο μαζεμενα και προσιτα!

Επίσης πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα κατά τη γνώμη μου!:ernaehrung004:
 

Κρυωνάς Νίκος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,407
Κιλκίς
Η διαδικασία αυτή γίνεται για να ακουστούν οι απόψεις, οι γνώμες και οι ιδέες όλων των μελών που ενδιαφέρονται περισσότερο ή λιγότερο για την κατηγορία μας.

Αυτό που θα ήθελα να ζητήσω εγώ, χωρίς να "μαλώνω" όσους ήδη τοποθετήθηκαν είναι να εστιάσει ο καθένας στις δικές του προτάσεις, και ακόμα καλύτερα να μας αναλύσει γιατί και πως σκέφτεται ότι θα κάνει καλό η πρόταση του.

Θα ήθελα να αποφύγουμε ξερά ποστ του στυλ συμφωνώ διαφωνώ +1 -5 κλπ γιατί στην παρούσα δεν βοηθάν
 
18 June 2006
7,544
Φίλοι μας καλησπέρα κι από μένα!!!

Από καιρό η διαχειριστική ομάδα της Κατηγορίας μας σκεφτόταν να ανεβάσει αυτό το θέμα.

Ο Νίκος έθεσε το πλαίσιο που θα μας βοηθήσει περισσότερο.

Περιμένουμε-λοιπόν-τις ιδέες σας για να διαμορφώσουμε με τον καλύτερο τρόπο την-τόσο-πετυχημένη κατηγορία μας!!!
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Θα συμφωνήσω με όσους ανέφεραν την δημιουργία 3-4 υποκατηγοριών ανά τεχνολογία. Πιστεύω όμως πως ο περαιτέρω διαχωρισμός θα κάνει την παρακολούθηση όλων των θεμάτων πιο δύσκολη. Αυτό που μπορεί να γίνει για να αποφευχθούν τα πολλά threads με το ίδιο θέμα είναι να επεμβαίνουν οι συντονιστές της κατηγορίας και να μεταφέρουν τα νέα threads στα ήδη υπάρχοντα.

Επίσης ίσως θα είχε ενδιαφέρoν μια υποκατηγορία με τίτλο "Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης", ώστε στις υποκατηγορίες LCD/Plasma να γίνεται περισσότερο συζήτηση για συγκεκριμένα μοντέλα ενώ στην νέα κατηγορία γενικές προτάσεις για όποιον ζητάει μια δεύτερη (και τρίτη και τέταρτη :D) άποψη για την αγορά του.

Κάπως έτσι δηλαδή:

Τηλεοράσεις
----- LCD
----- Plasma
----- CRT/Προβολικές
----- Νέες τεχνολογίες OLED-Laser klp
----- Βοήθεια για αγορά νέας τηλεόρασης.
----- Εγκαταστάσεις-Συνδέσεις-Βλάβες-Service (νομίζω πως μια υποκατηγορία ειναι αρκετή)

Υ.Γ Με βαριά καρδιά έβαλα τις plasma κάτω από τις LCD :D
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Oπως εχουν γινει τα πραγματα, νομιζω οτι η κατηγορια βλαβες/επισκευες πρεπει να ειναι αυτονομη. Ισως να περιλαμβανει και κριτικες για after sales service. Αυτο το προτεινω γιατι ακουσαν τα αυτακια μου (μαλλον ειδαν τα ματακια μου) πολλα τους μολις 3 μηνες που ειμαι μελος.
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Καλησπέρα παιδιά!
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι μήπως θα μπορούσαν να γίνουν περισσότερες παρουσιάσεις νέων τηλεοράσεων...το λέω γιατί ως γνωστών οι περισσότεροι που ψάχνουν τηλεόραση (και αποτελούν σεβαστό ποσοστό της κατηγορίας) πληροφορούνται και αποφασίζουν χωρίς να δουν την "υποψήφια" σε πραγματικές συνθήκες θέασης.
Βεβαίως δεν ανακαλύπτω την πυρίτιδα και καταλαβαίνω ότι αυτό είναι κάτι που ήδη τα παιδιά που επιμελούνται της κατηγορίας:grinning-smiley-043 έχουν υπ' όψη τους και προσπαθούν... απλώς τώρα που πιστέυω ότι το avclub έχει μία υπόσταση στον χώρο, ίσως να είναι πιο εφικτό να μπορεί να οργανωθεί πιο συστηματικά παρουσίαση της εκάστοτε νέας π.χ. philips XXXX, Sony YYYY κλπ, είτε στις επίσημες αντιπροσωπείες, είτε αν προσφέρεται κάποιος άλλος επαγγελματικός χώρος (για παράδειγμα θυμάμαι την παρουσίαση της JVC στον χώρο του Σταύρου)-bye-
 

NikosR

Senior Member
17 June 2006
349
για τις πιο δημοφιλείς τηλεορασεις ειναι καλο συγκεντρώνονται τα eviews, τα προβληματα, τα συν και μειον της τηλεορασης στο πρωτο μηνυμα
ειναι δυσκολο να βρεις τις πληροφοριες που θες ας πουμε για την πανασονικ που εχει 1800 posts
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Απάντηση: ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ και ΣΥΖΗΤΗΣΗ για την κατηγορία μας. ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙ

για τις πιο δημοφιλείς τηλεορασεις ειναι καλο συγκεντρώνονται τα eviews, τα προβληματα, τα συν και μειον της τηλεορασης στο πρωτο μηνυμα
ειναι δυσκολο να βρεις τις πληροφοριες που θες ας πουμε για την πανασονικ που εχει 1800 posts

Είναι λίγο δύσκολο να γίνει περίληψη τόσων post σε ένα. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει όμως με την βοήθεια των συντονιστών, είναι να γίνεται edit το πρώτο post και να προστίθενται πληροφορίες όπως reviews, ιδανικές ρυθμίσεις κλπ.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Δεν βλέπω συμμετοχές... οι υπόλοιποι δεν έχετε καμιά άποψη επί του θέματος?
 

psybill

Established Member
28 June 2007
227
Ρέθυμνο
Γεια σας και απο μένα!!
Δεν παρακολουθω συστηματικά αυτό το sub-forum, μάλλον γιατί δεν ενδιαφέρομαι να αλλάξω ακόμα την sony 32'' wide crt-μπαούλο!!!!
Όταν όμως το διαβάζω το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα ονόματα των μοντέλων της κάθε εταιρείας τα οποία μπορεί να διαφέρουν ένα μόνο γράμμα ή ένα αριθμό το ένα από το άλλο, και φυσικά δύσκολα μπορώ να τα συγκρατήσω και να καταλάβω τις διαφορές. Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη πρόταση αλλά αυτοί που γνωρίζουν ίσως να μπορούν να ομαδοποιήσουν ξεχωριστά τα μοντέλα ή τη σειρά παραγωγής με τα βασικά χαρακτηριστικά και τις διαφορές τους έτσι ώστε με μια ματιά να μπορούμε να καταλαβαίνουμε πιο έυκολα τις προτάσεις των μελών σε θέματα πχ. "ποια να πάρω?" "παρε την sony w3000...." (ελπίζω να γίνομαι κατανοητός). τα παραπάνω βέβαια θα πρέπει να ανενώνεται το δυνατόν συχνότερα με νέα μοντέλα αλλά και να τονίζεται ποια από αυτά έχουν πλέον καταργηθεί ή αντικατασταθεί
Σημαντικό κομμάτι κατα την γνώμη μου που γράφτηκε και από άλλα παιδιά πιο πάνω είναι η εγγύηση και το service. ποια είναι η πολιτική των εταιρειών σχετικά με την εγγύηση πχ για αγορά από ελλάδα, από ΕΕ ή και αλλού και φυσικά η αξιοπιστία και η ταχύτητα σε θέματα service.
Από κει και πέρα, όσα περισσότερα μπορούν να γίνουν για καλύτερη ομαδοποίηση φυσικά και θα είναι ευπρόσδεκτα.
 

lynyrd

Established Member
22 September 2007
266
Επειδή τα περισσότερα thread έχουν άπειρες σελίδες κι όταν ψάχνεις κάτι για κάποιο μοντέλο πρέπει να διαβάζεις ώρες,αν υπήρχε η δυνατότητα οι σημαντικότερες πληροφορίες να πήγαιναν σε αντίστοιχο sticky για το μοντέλο.
 

ggoudel

New member
15 December 2007
33
Athens
Σίγουρα πρέπει να σπάσει σε LCD και Plasma.
Επειδή στις Plasma δεν τίθεται θέμα μεγέθους, οι LCD θα μπορούσαν να σπάσουν σε <40 και >=40.

Από κει και πέρα, ένα forum πάνω απ' όλα είναι παρέα και ανταλλαγή απόψεων, οπότε δεν νομίζω ότι θα πρέπει να βρεθεί φόρμουλα για να μην υπάρχουν threads με 2000 posts, το αντίθετο.
Οπότε (αν και μου ακούγεται πολύ δουλειά για τους mods) θα άξιζε να υπάρχουν 2 (ή και περισσότερα) stickies, ένα με tests (από ξένα sites ή ειδικό τύπο) και reviews χρηστών και άλλο ένα με ρυθμίσεις, τα οποία όμως να είναι γενικά κλειδωμένα και να τροφοδοτούνται από τους mods με ό,τι κρίνουν αυτοί ότι αξίζει να μπει από αυτά που γράφονται. Αυτό νομίζω ότι θα γλιτώσει πολύ κόσμο απ' το ψάξιμο και θα μειώσει αρκετά επαναλαμβανόμενα θέματα. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι εφικτό...