EΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Τα δυό που διαβάζω:

http://www.jazzntzaz.gr

issue181.jpg Φέτος κλείνει 15 δημιουργικά χρόνια.Να τα 100στήσει!


"Δίφωνο".Για μένα ότι καλύτερο,σχετικά με την ελληνική μουσική σκηνή κι όχι μόνο.
Γράφουν παλιοί κι αγαπημένοι σαν τον Ζήλο,τον Φράγκο κ.α.

http://www.difono.gr

Και τα δυό προσφέρουν υψηλής ποιότητας δισκάκια.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
το Δίφωνο όμως έχει δυο μήνες να βγεί ( δεδομένου ότι το κάθε τεύχος κυκλοφορούσε γύρω στις 20 του προηγουμένου μηνός ) . Ξέρει κανείς τι γίνεται ;
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Έπαιρνα μόνο το τζαζ & τζαζ, άμα είχε καλό cd.

Απ' όταν γράφτηκα εδώ μέσα όμως, δεν ένιωσα την ανάγκη να πάρω κάποιο μουσικό περιοδικό.
 

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
To πολύτονο παρόλο ότι έχει ενδιαφέρουσα θεματολογία εκπέμπει αυτόν τον κακό ελιτισμό που διώχνει τον κόσμο από την "λόγια" μουσική.
 
19 June 2006
8,661
To καλύτερο Ελληνικό περιοδικό με διαφορά.

03.jpg



Σε κάθε τεύχος δύο εξαιρετικά cd με καυτές μπάντες από ένα αρκετά ευρύ φάσμα. Μόλις 7 ευρώ.
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Εγω δεν διαβαζω πια μουσικα περιοδικα, αν και το Τζαζ n Jazz και το Διφωνο ειναι αρκετα καλα.

Αλλα πριν απο καποια χρονια υπηρχε ενα ελληνικο περιοδικο που δυστυχως κρατησε μονο τρια χρονια περιπου. Το ZOO...
Ισως το καλυτερο που εχω διαβασει ποτε.
 

fedra

Senior Member
26 January 2008
470
Αθήνα
Το ''Moody Magazine'' που διανέμεται δωρεάν ειναι πολύ καλό.
Εχει παρουσιάσεις, αφιερώματα,και συνεντεύξεις καλλιτεχνών για jazz,blues,soul,και world music.

Επίσης στο περιοδικό ''ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ'' που κοστίζει 3.50€ θα βρήτε αναφορές για αξιόλογες συλλογές σπάνιων ηχογραφήσεων και ιστορικών ντοκουμέντων πάνω στην ελληνική έντεχνη μουσική.
Θα το βρείτε στο '' Metropolis '':eek:perator:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Έπαιρνα μόνο το τζαζ & τζαζ, άμα είχε καλό cd.

Απ' όταν γράφτηκα εδώ μέσα όμως, δεν ένιωσα την ανάγκη να πάρω κάποιο μουσικό περιοδικό.

Στεργιε θα σου χρειαστουν οταν αποφασισεις οτι στην ζωη σου υπαρχει και το mainstream.
Οσο mainstream μπορει να ειναι οι Hooverphonic ή οι Happy Mondays για παραδειγμα, που φυσικα δεν εχουν καν αναφερθει απο εδω μεσα.
Γι´αυτους απο που θα μαθαινουμε οτι βγαλαν καινουργιο δισκο καλε μου φιλε?????
 
Last edited:

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Σιγά σιγά, όλα θα γίνουν.

Για τους Happy Mondays συγκεκριμένα, σκέφτομαι να κάνω κίνηση όταν καλύψω ικανό μέρος της δισκογραφίας τους.

Τέτοιου στυλ mainstream, όσο θες!


Έπειτα, υπάρχουν τα blogs, τα ξένα ενημερωτικά sites.
Ανήκω σε ιντερνετική γενιά ούτως ή άλλως.
Όποιος ψάχνει, βρίσκει.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Έπειτα, υπάρχουν τα blogs, τα ξένα ενημερωτικά sites.
Ανήκω σε ιντερνετική γενιά ούτως ή άλλως.
Όποιος ψάχνει, βρίσκει.


Συμφωνω απολυτα μαζι σου ετσι οπως το αναφερεις τωρα...
Στο "εδω μεσα " ειχα τις μικρες μου αντιρρήσεις.:smile:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Μα εδώ μέσα βρήκα στο πιάτο αυτά που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού!

Το mainstream είναι γύρω μας...
 
17 June 2006
14,350
οι Hooverphonic ή οι Happy Mondays για παραδειγμα, που φυσικα δεν εχουν καν αναφερθει απο εδω μεσα.
Γι´αυτους απο που θα μαθαινουμε οτι βγαλαν καινουργιο δισκο καλε μου φιλε?????

να τους αναφέρεις εσύ για να τους μάθουμε.
μην τα περιμένετε όλα από τους λίγους που ...ενεργοποιούνται :p "εδώ μέσα". :rolleyes:
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: EΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ.

Στεργιε θα σου χρειαστουν οταν αποφασισεις οτι στην ζωη σου υπαρχει και το mainstream.
Οσο mainstream μπορει να ειναι οι Hooverphonic ή οι Happy Mondays για παραδειγμα, που φυσικα δεν εχουν καν αναφερθει απο εδω μεσα.
Γι´αυτους απο που θα μαθαινουμε οτι βγαλαν καινουργιο δισκο καλε μου φιλε?????

εδώ ρε έχουμε παρουσιάσει Duffy , τι μας λές τώρα ;...:flipout::flipout:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ειπαμεεεεεεεεε

Τα δυσκολα τα μαθαινουμε απο "εδω μεσα" :worshippy:και τα υπολοιπα απο "εκει εξω":guitarist:

Κωστα δυστυχως για μενα, ειμαι πολυ κακος στις παρουσιασεις ,δεν εχω καλο γραπτο λογο (σιγα μηπως εχω και προφορικο !!) και μια δυο φορες που το εκανα μαλλον ηταν για γελια.Οποτε το αφησα στην ησυχια του!!!!
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
μια χαρά παιδί είσαι. σε έχω γνωρίσει και η διαίσθησή μου δεν πέφτει εύκολα έξω.
παράτα το ...αυτομαστίγωμα και στρώσου στη δουλειά: περισσότερη συμμετοχή λέω εγώ :grandpa: - αν δεν ξέρεις να μαγειρεύεις, μπορείς τουλάχιστον να έχεις άποψη πάνω σ αυτό που τρώς ;) :D
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
μια χαρά παιδί είσαι. σε έχω γνωρίσει και η διαίσθησή μου δεν πέφτει εύκολα έξω.
παράτα το ...αυτομαστίγωμα και στρώσου στη δουλειά: περισσότερη συμμετοχή λέω εγώ :grandpa: - αν δεν ξέρεις να μαγειρεύεις, μπορείς τουλάχιστον να έχεις άποψη πάνω σ αυτό που τρώς ;) :D

Σε ευχαριστω πολυ, για τα καλα σου λογια.

Αυτο ομως δυστυχως δεν γιατρευει την ..ανικανιοτητα μου στο γραψιμο!!!!
Αρχιζω απο τωρα το αυτομαστιγωμα

Με τι νουμερο μαστιγιο ειπαμε οτι αρχιζουμε?????:D

Παντως στο διαβασμα ειμαι ...αετος!!!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: Απάντηση: Re: EΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ.

εδώ ρε έχουμε παρουσιάσει Duffy , τι μας λές τώρα ;...:flipout::flipout:

Αυτο το ειχα διαβασει στα περιοδικα ρε συ.....δεν το περιμενα απο εδω!!!:flipout:

Εχω αρχισει να ακουω αυτα με τα free funk που ειχες γραψει.
Δεν μπορω να πω οτι μου εφυγε το μυαλο αλλα το παλευω....

αυτο που πολυ μου αρεσε ηταν του Μανωλακου .....οι Orgone....οργώνουν οι ανθρωποι λεμεεεεεε!!!!
 
27 June 2006
7,771
Μιχάλη εγώ προσωπικά το ξέρω καλά πόσο αγαπάς τη μουσική και πόσο ανοιχτός άνθρωπος είσαι. Σε θεωρώ από τα σπάνια άτομα εδώ μέσα, το λέω με επίγνωση και το γράφω για να γίνει γνωστό σε όλη τη παρέα;)
Παρότι δεν πολυγράφεις στη μουσική σε βλέπω πάντα κομμάτι της και ισότιμο μέλος με όλους. Τα φαινόμενα fedra μη σε προβληματίζουν, δεν πρέπει να σε αγγίζουν καν:smile: Είναι επιστημονικό το ζήτημα...

Επειδή έχεις το ψώνιο με τους ήχους που το κουβαλάμε όλοι οι φίλοι εδώ, άφησέ το να βγει. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς λογοτέχνης (σάμπως είναι και κανένας μας?).

Join the army αγόρι μου!:grinning-smiley-043