Επέμβαση σε "ζωτικά" σημεία του Mac mini G4!

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Στο γραφείο μου διατηρώ ένα από τα πρώτα κομμάτια Mac mini που βγήκαν στην αγορά, με επεξεργαστή PPC G4. Αν και έχει κλείσει τα τρία και πλέον χρόνια ζωής τρέχει αξιοπρεπέστατα την τελευταία έκδοση λειτουργικού της Apple, το Mac OS X Leopard.

Μέχρι προσφάτως η χρήση του είχε περιοριστεί μόνον σε πλοήγηση του διαδικτύου, χρήση ημερολογίου, Word και Excel, καθώς και αλληλογραφίας. Με τα τελευταία updates όμως του λειτουργικού, να "βαραίνουν" σταδιακά το σύστημα, μία αναβάθμιση είναι απαραίτητη για να δώσουν έναν διαφορετικό "αέρα" στο μινάκι μου. Με σκληρό δίσκο 40GB και 512ΜΒ μνήμη, τα πράγματα άρχισαν να σκουραίνουν και η "θέση" του Mac mini στο γραφείο απαιτεί την εγκατάσταση Photoshop. Φυσικά το μινάκι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε βαριές εργασίες, τις οποίες άλλωστε έχει αναλάβει το "βαρύ πυροβολικό", ένας PowerMac. Παρόλαυτα η συμπληρωματική δράση του είναι ορισμένες φορές απαραίτητη, εξού και απόφαση μερικής αναβάθμισής του.

Τομείς στους οποίους επικεντρώθηκε η αναβάθμιση είναι (και λόγω κόστους) η μνήμη, που θα αυξηθεί στο 1GB (μέγιστη ποσότητα μνήμης για το συγκεκριμένο μηχανάκι) κι ένας σκληρός δίσκος 160GB.

Η μνήμη έγινε παραγγελία από την ιστοσελίδα της Crucial (χαρακτηριστικά: 1GB, 184-pin DIMM, DDR400 PC3200) και ο σκληρός δίσκος από ελληνικό ιντερνετικό κατάστημα (χαρακτηριστικά: WESTERN DIGITAL WD1600BEVE 160GB 2.5'' ATA). Ο σκληρός δίσκος με τον οποίον παίζει το συγκεκριμένο Mac mini είναι Ultra-ATA 2.5" κι όχι SATA, μια γενιά πίσω δηλαδή. Φυσικά από τα 40GB και τις 4200 στροφές του υφιστάμενου δίσκου, η αναβάθμιση στα 160GB και τις 5400 στροφές θα δώσει μία σημαντική αύξηση στην ταχύτητα, αφού άλλωστε ο τότε σκληρός δίσκος του mini θεωρείτο από τα αδύναμα σημεία του.

Ολα αυτά για την ιστορία και ας προχωρήσουμε στην εφαρμογή του εγχειρήματος. Ενα από τα πιο "tricky" σημεία του Mac mini είναι το άνοιγμα της βάσης και η αποκάλυψη του εσωτερικού. Αυτό ισχύει και για τα σημερινά μοντέλα. Το άνοιγμα δεν είναι όμως και τόσο δύσκολο αρκεί να γίνει αργά, προσεχτικά και μεθοδικά.

2456493875_76174e25c4_o.jpg


Ενα λεπτό μαχαίρι (καλύτερα όχι αιχμηρό) όπως αυτό της φωτογραφίας, που μπορεί να εισχωρήσει στο κενό μεταξύ πλαστικού και αλουμίνιου, είναι κατά την άποψή μου ιδανικό. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε παρόμοιο εργαλείο (πχ. σπάτουλα) αρκεί να διαθέτει το ανάλογο πάχος. Το κόλπο βρίσκεται στο ξεκίνημα, από κεί και πέρα τα υπόλοιπα είναι τυφλοσούρτης. Ξεκινάμε λοιπόν εισάγοντας το μαχαίρι στο πλαϊνό πίσω μέρος και σπρώχνοντας προσεχτικά πρός το εσωτερικό, απασφαλίζουμε τα πλαστικά ελάσματα που το συγκρατούν, σηκώνοντας ολίγον ταυτοχρόνως. Αν ανοίξουμε λίγο το πίσω μέρος στα δεξιά, κάνουμε το ίδιο και στα αριστερά. Με τον ίδιο τρόπο προχωρούμε σε όλο το μήκος των πλαϊνών του mini και κατόπιν στο εμπρός μέρος, μέχρι να απασφαλίσουν πλήρως όλες οι πλαστικές ασφάλειες.

2457321288_fc410bf940_o.jpg


Ετσι καταλήγουμε με το ανοιχτό πλέον Mac mini.

2456494033_43cf2fcf61_o.jpg


Το επόμενο βήμα είναι η αποσύνδεση του Superdrive. Στο δικό μου μοντέλο δεν υπάρχει Bluetooth και Airport. Στην περίπτωση που υπάρχουν τα εν λόγω χαρακτηριστικά πρέπει να αποσυνδεθούν πρώτα αυτά προσεχτικά. Υπάρχουν σχετικές ιστοσελίδες στο διαδίκτυο γι' αυτές τις περιπτώσεις. Στην δική μου μπορεί να αφαιρεθεί απευθείας το Superdrive και αυτό γίνεται ξεβιδώνοντας 6 συνολικά βίδες (δύο αριστερά, δύο δεξιά και δύο επάνω στον controler).

2456494219_2e1623ed50_o.jpg


2456494441_1a6695efbd_o.jpg


2457322026_f366020c62_o.jpg


Οπως μπορείτε να δείτε από τις φωτογραφίες τα πράγματα είναι ιδιαιτέρως εύκολα. Εδώ χρειάζεται να πώ ότι στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται και η μνήμη RAM, που αντικαθιστάται πανεύκολα, οπότε δεν χρειάζεται να επικεντρωθώ στο συγκεκριμένο.

Εφόσον αφαιρεθούν οι παραπάνω βίδες, το μόνο που μένει να κάνουμε είναι να σύρουμε (προς την κατεύθυνση του βέλους) το Superdrive, ώστε να απελευθερωθεί από τον controller και να αφαιρεθεί, αναίμακτα.

2456494781_29078f0ac4_o.jpg


Από κάτω αποκαλύπτεται ο σκληρός δίσκος 2.5" τον οποίο αναμένει υπομονετικά να τον αντικαταστήσουμε.

2457322312_5419b36fdb_o.jpg


Αυτό μπορεί να γίνει εφόσον είμαστε αρκετά "τολμηροί", κι αποφασίσουμε να αφαιρέσουμε άλλες τρείς βίδες, στα τρία άκρα της μητρικής, όπου συγκρατούν το πλαστικό σύμπλεγμα που περιλαμβάνει τον σκληρό δίσκο και το ανεμιστηράκι της ψήξης.

2456495105_255eaafb52_o.jpg


Αφού αφαιρεθούν οι επίμαχες βίδες, δεν μένει παρά να σηκώσουμε το πλαστικό, επικεντρώνοντας την προσοχή μας στον controller του Superdrive/σκληρού δίσκου. Ιδιαίτερη προσοχή και στο καλώδιο που συνδέει την μητρική με το κουμπί έναρξης λειτουργίας, αφού είναι πιασμένο με ταινία στο πλαστικό. Επειτα πού απλά, μας μένει κυριολεκτικά στα χέρια, ανεξάρτητο.

2456495217_8c932d74c5_o.jpg


Οι κόκκινοι κύκλοι μαρτυρούν το επόμενο βήμα του εγχειρήματός μας, δηλαδή το ξεβίδωμα σε τρείς ακόμη βίδες, ώστε να ελευθερωθεί το ανεμιστηράκι ψήξης και να μας δείξει έτσι τον δρόμο στις βίδες που συγκρατούν τον σκληρό δίσκο, στην θέση του.
 
Last edited:

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
2456495511_4edb2345a5_o.jpg


Δεν μένει λοιπόν παρά να τις ξεβιδώσουμε και αυτές, καθώς και εκείνες στην άλλη πλευρά, ώστε να μας μείνει και ο σκληρός δίσκος, "στα χέρια".

2457323114_3b1113fcf6_o.jpg


Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η διαδικασία απεγκατάστασης των "ζωτικών" οργάνων που πρόκειται να αντικαταστήσουμε και δεν μένει παρά να περιμένουμε να φθάσουν σύντομα τα "όργανα", για να επαναφέρουμε τον "ασθενή" πιο υγιή και σβέλτο.

Πάρτε και μια φωτό από τα "σωθικά" της μητρικής του Mac mini.

2457322782_6b48984c9a_o.jpg


H συνέχεια σύντομα! ;)
 

mikrosgr

Established Member
31 December 2006
137
μπραβο φιλε , ωραια περιγραφη , και εγω mac mini εχω , αλλα εχω φταση μονο μεχρη αλλαγη μνημης , αλλα τωρα που το βλεπω θα σε ακολουθησω σε αλλαγη σκληρου , μπραβο και παλι !
 

 Νίκος

Supreme Member
Πολύ καλή δουλειά, μπράβο Μιχάλη!

Έχω και γω ένα Mini G4 1,42 και ο εσωτερικός δίσκος που είχε είναι πράγματι απελπισία πλέον. Δουλεύω με εξωτερικό raptor (10000rpm) που πραγματικά το μεταμορφώνει σε ταχύτητα. Το εσωτερικό τον άφησα για να κάνω εκκίνηση από κει όταν το αφήνω να κατεβάζει.

Yπάρχουν και dim των 2GB που θεωρητικά παίζουν, αλλά ακόμη δεν έχω δει κάποιον θαρραλέο να έχει το δοκιμάσει.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Το συγκεκριμένο έχει ένα dimm όπως μπορείς να δείς κι από τις φωτό.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Re: Επέμβαση σε "ζωτικά" σημεία του Mac mini G4!

αμα σου πω οτι ουτε καν το σκεφτηκα? :p

Να κοιτάξεις τις φωτό;:p Τι διάβασες τότε βρε παιδί;:flipout:
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
τα διαβασα ολα:p αλλα το προβλημα ηταν η αλλαγη δισκου και δε σκεφτηκα να δω τις φωτο για τα dims:p:p
 

skal

New member
31 December 2007
17
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ κι εγώ τη παρέα -bye-

Πολύ καλός και πλήρης ο οδηγός που ετοίμασες, Μιχάλη Σ.:SFGSFGSF:

θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ο νέος σκληρός ανεβάζει πολύ το θόρυβο και τη θερμοκρασία στο μίνι, γιατί με απασχολεί και μένα στο να το αναβαθμίσω...
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Καλώς όρισες φίλε μου.
welcome.gif


Προς το παρόν δεν έχει τοποθετηθεί ακόμη ο αντικαταστάτης του επάνω. Ομως έχω την εντύπωση, για να μην πώ την βεβαιότητα, πως ο καινούργιος δίσκος θα είναι το ίδιο αθόρυβος όπως άλλωστε σχεδόν όλοι οι δίσκοι 2.5". Πόσο μάλλον ο συγκεκριμένος που πρόκειται να τοποθετηθεί αφού αντί για τις 4200 θα τρέχει στις 5400 στροφές, δηλ. όχι ιδιαιτέρως μεγάλη διαφορά.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Και οικονομικός αφού συνολικά δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 100 ευρώπια στην αναβάθμισή του και με τον δίσκο που επέλεξα + μνήμη είμαι ακριβώς στον στόχο. Ο άλλος λόγος είναι πως δεν μου χρειάζονται για το συγκεκριμένο μηχανάκι τα επιπλέον 90 GB.
 

skal

New member
31 December 2007
17
Θεσσαλονίκη
Καλώς σας βρήκα :)

Έχεις δίκιο δε θα 'χει και μεγάλη διαφορά...

και το λέω αυτό επειδή το έχω πάνω στο γραφείο μου, κι εδώ και 3 χρόνια δουλεύει ασταμάτητα , οπότε δε θέλω να το δω να κολλάει λόγω υπερβολικής θερμοκρασίας ή να το κάνω shutdown λόγω θορύβου κτλ...

ΥΓ: Εδώ και 3 χρόνια έχω τέτοιους προβληματισμούς με τα mac μου, που είναι πολύ πιο ευχάριστοι από το να κάνω format και να ξαναστήνω windows στα pc ;)
 

 Νίκος

Supreme Member
Η θερμοκρασία θα είναι ακριβώς η ίδια ίσως και καλύτερη.
Και υπάρχει και σημαντικό κέρδος στην ταχύτητα γιατί με 10.4.11 και πολλές εφαρμογές έχω βαρεθεί να βλέπω την προπέλα.
 

skal

New member
31 December 2007
17
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Επέμβαση σε "ζωτικά" σημεία του Mac mini G4!

Η θερμοκρασία θα είναι ακριβώς η ίδια ίσως και καλύτερη.
Και υπάρχει και σημαντικό κέρδος στην ταχύτητα γιατί με 10.4.11 και πολλές εφαρμογές έχω βαρεθεί να βλέπω την προπέλα.

Ναι, ρε γμτ κι εγω με 10.4.11 είμαι και γενικά βλέπω ότι έχει βαρύνει από τα πολλά updates με ppc/1gb.

κι όλα ξεκινάνε, για να πω και το πόνο μου, από το ότι η APPLE έπρεπε να είχε βγάλει κάποιο κόλπο για απόσυρση του ppc για την απόκτηση ενός intel, με κάποιο κίνητρο βέβαια, έτσι για να μας τιμήσει εμάς τους πρώτους :p
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Ο σκληρός δίσκος και η μνήμη έφθασαν και ήρθε η ώρα της αναβάθμισης (δηλ. η ώρα της μεταμόσχευσης). Εχουμε λοιπόν ξεβιδώσει τις τέσσερις βίδες που συγκρατούσαν τον σκληρό μας δίσκο και τον έχουμε αφαιρέσει από τον controller, αφού προηγουμένως αφαιρέσουμε με προσοχή την ταινία που συγκρατούν τα καλώδια επάνω, και προχωράμε στην αντίκατάστασή του με τον καινούργιο.

2460980037_33f9852cfd_o.jpg


Σπρώχνουμε με προσοχή τον καινούργιο μας δίσκο στην υποδοχή του controller, τον βιδώνουμε και πάλι στα ίδια σημεία, επανατοποθετούμε την ταινία με τα καλώδια στο πίσω μέρος του και βιδώνουμε το σύστημα ψύξης στην θέση του. Στην παρακάτω φωτό φαίνεται εγκατεστημένος ο 160άρης!

2460980123_d6122d8c11_o.jpg


Στην συνέχεια ξαναβιδώνουμε το πλαστικό που συγκρατεί δίσκο/controller/σύστημα ψύξης, επάνω στην μητρική και βιδώνουμε τις τρείς βίδες.

2460980191_b3351b5998_o.jpg


Να μην ξεχάσουμε να προσαρμόσουμε με την ταινία το καλώδιο που οδηγεί στο κουμπί εκκίνησης. Επειτα, τοποθετούμε και πάλι το Superdrive στην θέση του, σύροντας το προς την αντίθετη κατεύθυνση που το αφαιρέσαμε και αφού εφαρμόσει καλά επάνω στον controller, βιδώνουμε τις τέσσερις βίδες στα πλαϊνά και τις δύο βίδες στον controller. Βίδωμα σ' αυτό το σημείο τέλος και να εξετάσουμε μήπως έχουμε ξεχάσει καμμιά βίδα. Είναι η ώρα να τοποθετήσουμε την μνήμη που αγοράσαμε στην θέση της.

2460980299_08b601e6ca_o.jpg


Και είμαστε έτοιμοι. Καλό είναι να μην κλείσουμε ακόμη το καπάκι αφού βεβαιωθούμε πρώτα πως όλα έχουν γίνει σωστά. Για να το διαπιστώσουμε αυτό, αρκεί να συνδέσουμε οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι, και να ανοίξουμε το μινάκι. Μετά τοποθετούμε το δισκάκι του λειτουργικού για να ξεκινήσει η εγκατάστασή του. Αν οδηγηθούμε στην οθόνη έναρξης εγκατάστασης του λειτουργικού, τότε όλα έχουν γίνει σωστά και δεν μένει παρά να κλείσουμε το καπάκι, με προσοχή αν και ερμητικά!

Να θυμίσω πως κατά την έναρξη της εγκατάστασης πρέπει να τρέξουμε το Disk Utility από το μενού και να δημιουργήσουμε το partition που πρέπει, διότι ο δίσκος έρχεται αφορμάτιστος. Στην αντίθετη περίπτωση η εγκατάσταση δεν θα βλέπει τον δίσκο και δεν θα μπορεί να προχωρήσει.

Ιδού κι ένα screenshot από την ολοκληρωμένη εγκατάσταση.

2461083763_2c29b2e105_o.png
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Οι εντυπώσεις μου από αυτό το εγχείρημα είναι εξαιρετικές. Αν άξιζε τον κόπο; Με τα χίλια. Το Mac OS X Leopard τρέχει στις ίδιες ταχύτητες που θυμάμαι να έτρεχε το Mac OS X Panther όταν το αγόρασα για πρώτη φορά στις αρχές του 2005. Το κόστος είναι ελάχιστο, (δεν ξεπεράσαμε τα 100 ευρώ) και η όλη διαδικασία πανεύκολη, αν κανείς δώσει την απαραίτητη προσοχή.

Σε κάθε περίπτωση το minaki, αν και τρέχει με ταπεινό επεξεργαστή G4 στα 1.25GHz, εκτελεί όλα τα βασικά προγράμματα (δηλ. Safari, Mail, iCal, iLife, iWork, Office 2004 και Photoshop), σε εξαιρετικές ταχύτητες. Φυσικά όσον αφορά την εκτέλεση σε εργασίες Photoshop δεν περιμένουμε θαύματα αφού η εν λόγω εφαρμογή από πλευράς μνήμης είναι κυριολεκτικά αχόρταγη, αλλά σαφώς μπορούμε πλέον να το εκτελέσουμε αξιοπρεπώς.

Ο ασθενής λοιπόν επέζησε και όχι μόνον, επανήλθε ανανεωμένος και ταχύτατος.:a0210: