Samsung Series A558 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφίες αλλα θα το κάνω σύντομα. Για όποιον ενδιαφέρεται δίνω τις ρυθμίσεις, πρέπει να είναι κοντά στα D6500 και gamma 2.2 αν και δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία για αυτή την δουλειά είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετά κοντά (σύμφωνα και με posts σε άλλα forums και κάποια calibration discs). Σίγουρα πάντως ενα καλό σημείο για να αρχίσει κάποιος. Οι ρυθμίσεις είναι για δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό (ενα πορτατίφ με λάμπα χαμηλής κατανάλωσης στα 11 W) και σύνδεση HDMI.

Mode: Movie
Backlight: 3*
Contrast: 92
Brightness: 47
Sharpness: 12
Colour: 50
Tint: G53/R47
--------------------------
Black Adjust: Off
Dynamic Contrast: Off
Gamma: 0
Colour Space: Custom
Red: R52 - G3 - B0
Green: R6 - G50 - B0
Blue: R2 - G0 - B50
Yellow: R52 - G51 - B0
Cyan: R1 - G50 - B51
Magenta: R50 - G0 - B50
White Balance:
R-Offset: 26
G-Offset: 25
B-Offset: 25
R-Gain: 20
G-Gain: 25
B-Gain: 25
Flesh Tone:0
Edge Enhancement: Off
xvYCC: Off (Grey Out)
--------------------------
Colour Tone: Warm2
Size: Just Scan
Digital NR: Off
HDMI Black Level: Normal
Movie Plus: Off
Blue Only Mode: Off
--------------------------
Energy Saving: Off

* To backlight μπορεί να ρυθμιστεί στο 2 σε σκοτεινό δωμάτιο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Samsung LE-46A558

Μεγεια.-bye-

Μηπως ανακαλυψες τι πανελ εχει η δικια σου?

Λογικα στις 46" πρεπει ολες να εχουν S-PVA.
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Re: Samsung LE-46A558

Απο την απόδοση είμαι σίγουρος οτι είναι S-PVA. Θα το ερευνήσω να δώ αν είναι 8-bit ή 10-bit (λογικά 8 πρέπει να είναι, όπως το Αμερικάνικο μοντέλο). Αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν φαίνεται στο service menu το κάνω ευχαρίστως.

Τώρα για την απόσταση. Απο τοίχο σε τοίχο η απόσταση ειναι 5.30, αν βάλουμε τον αέρα που της έχω δώσει και τον καναπέ, την βλέπω απο τα 4.80 περίπου.
Για DVD είναι άψογη, για HD μπορούσα και 52αρα.
Γενικά πολύ καλή απόδοση στα SD σήματα τηλεόρασης, ακόμα και το nova φαίνεται αρκετά καλά. Φόβερη εικόνα βγάζει το sport+ της ΕΡΤ, μακάρι να γίνουν έτσι όλα τα ψηφιακά.
Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά. Σε λίγες μέρες θα πάρω και PS3 και θα σας πώ τι γίνεται με τα 24p. Πάντως σε δοκιμή με τον υπολογιστή η τηλεόραση δέχεται κανονικά 1080/24Hz αρκεί να δούμε τι πιάνει το 3:2 pulldown.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Samsung LE-46A558

Koιταξε πισω το ταμπελακι να μας πεις τι λεει.

Ειναι πολυ ευχαριστο που εισαι ικανοποιημενος. Απο γρηγορη κινηση πως παει? Βλεπεις κατι ανησυχητικό?-bye-
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Samsung LE-46A558

Mε γειες :grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Πήρες ένα από τα πιο hot μοντελάκια της καλοκαιρινής κολλεξιόν οπότε οπως καταλαβαίνεις η αποψή σου είναι πολύ σημαντική για πολλούς από εμας μπας και βγούμε από το club των αναποφάσιστων.. -bye-
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Re: Samsung LE-46A558

Koιταξε πισω το ταμπελακι να μας πεις τι λεει.

Ειναι πολυ ευχαριστο που εισαι ικανοποιημενος. Απο γρηγορη κινηση πως παει? Βλεπεις κατι ανησυχητικό?-bye-

Ας μου πεί κάποιος το ταμπελάκι που ακριβώς βρίσκεται γιατί δεν είναι και οτι πιο εύκολο να την τραβήξω έξω.
Δεν έχω δεί καθόλου smearing, είναι πολύ γρήγορο το panel. Επίσης δεν έχει ίχνος clouding, flash lights, banding, green push και άλλα προβλήματα που βλέπουμε συχνά σε LCD. Είναι ενα τέλειο 50hz LCD panel :firstprize:

Παιδιά έκανα την αρχή βάζωντας τις ρυθμίσεις στο πρώτο post για near D6500/2.2, πιστευώ πως θα ήταν καλό αυτό να γίνεται για κάθε μοντέλο.


Για τους λάτρεις του dynamic dimming (εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει ή δεν το εχω συνηθίσει) ξέχασα να πώ οτι, με το τελευταίο firmware που έβαλα εχθές, λειτουργεί άψογα. Και με το παλιό λειτουργούσε αλλα τώρα είναι αρκετά καλύτερο.
Δεν κάνει "σκαλοπάτι" όπως είχα δεί σε άλλες LCD, δεν αντιλαμβάνεσαι καθόλου πως αλλάζει το backlight. Μόνο ενα έμπειρο μάτι θα καταλάβει.
Περιττό να σας πώ οτι με το auto-dim ενεργοποιημένο όταν πέφτουν τίτλοι ακόμα και σε σκοτεινό δωμάτιο η οθόνη είναι πίσσα.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Samsung LE-46A558

Το firmware πως το εβαλες? Το ειχες γραψει σε USB stick?-bye-

To ταμπελακι ειναι πισω και γραφει ολα τα στοιχεια της τηλεορασης (serial number, χωρα παραγωγης κτλ). Τωρα αν ειναι προβλημα να κοιταξεις πισω no problem with us.-bye-
 
Last edited:

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Re: Samsung LE-46A558

Το firmware πως το εβαλες? Το ειχες γραψει σε USB stick?-bye-

To ταμπελακι ειναι πισω και γραφει ολα τα στοιχεια της τηλεορασης (serial number, χωρα παραγωγης κτλ). Τωρα αν ειναι προβλημα να κοιταξεις πισω no problem with us.-bye-

Α οκ. Πάντως χώρα παραγωγής είναι η Λιθουανία, τα υπόλοιπα το βράδυ.

Το firmware το πέρασα με USB, πήρε 2 λεπτά περίπου.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung LE-46A558

......Πήρες ένα από τα πιο hot μοντελάκια της καλοκαιρινής κολλεξιόν ......

mezzanine said:
...χώρα παραγωγής είναι η Λιθουανία, τα υπόλοιπα το βράδυ.....


.......τι μου θυμίζει....τι μου θυμίζει....????:flipout::flipout:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Samsung LE-46A558

Περιεργο παντως γιατι οσο και αν εψαξα δεν βρηκα να εχει εργοστασιο στην Λιθουανια η Samsung, εκτος και αν εχει δωσει εργολαβια σε μια εταιρεια που λεγεται Siauliu Tauro η οποια προσφατα ανοιξε εκει γραμμη παραγωγης τηλεορασεων.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Samsung LE-46A558

Γιάννη κατάσκοπος δουλεύεις και ξέρεις τα Λιθουανικά εργοστάσια;
-bye-:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Re: Samsung LE-46A558

Το firmware όχι εμφανίστηκε στο avforums απο κάποιον τύπο καί είναι για όλες τις ευρωπαϊκες series 5 και 6. Πάντως φαίνεται official firmware update για τεχνικούς, ήταν σε excel με οδηγίες κτλπ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Samsung LE-46A558

Γιάννη κατάσκοπος δουλεύεις και ξέρεις τα Λιθουανικά εργοστάσια;

Ο μεγαλος αδερφος τα γνωριζει ολα...

http://www.google.com

Το firmware όχι εμφανίστηκε στο avforums απο κάποιον τύπο καί είναι για όλες τις ευρωπαϊκες series 5 και 6. Πάντως φαίνεται official firmware update για τεχνικούς, ήταν σε excel με οδηγίες κτλπ.

Βασικα ρωταω γιατι μπορει να χρειαστει και εγω να κανω την διαδικασια αυτη μελλοντικα.-bye-
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Samsung LE-46A558

το fw χτες βγηκε στο avforums απο ενα φιλαρακι που το ανεβασε χτες.Ευχαριστω παντως για τις ρυθμισεις ελπιζω να μην σε πειραζει που θα τις ανεβασω στο thread για τις Α55 εκει?
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Re: Samsung LE-46A558

το fw χτες βγηκε στο avforums απο ενα φιλαρακι που το ανεβασε χτες.Ευχαριστω παντως για τις ρυθμισεις ελπιζω να μην σε πειραζει που θα τις ανεβασω στο thread για τις Α55 εκει?

Καθόλου, αν και τις εχω ανεβάσει και εγώ. Σαν χρήστης chelhydra.
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Samsung LE-46A558

Ναι σε ειδα μολις τωρα γιατι ειπες και εσυ οτι εβαλες το fw!!Ε ενταξει αφου τις ανεβασες δεν υπαρχει λογος να τις ανεβασω και εγω....
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Re: Samsung LE-46A558

Model Code: LE46A558P3FXXH
Serial No. ALS23SRQ300012T
Version: AA01
Made in Slovakia