Εσείς βλέπετε Rainbow;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σχετικά με το Rainbow Effect:


  • Total voters
    0
Η παραπάνω ερώτηση μας έχει απασχολήσει επανειλημμένα από αρχής τεχνολογίας DLP.

Πόσοι τελικά βλέπουμε Rainbow, ή πιο σωστά, πόσοι από εμάς ενοχλούμαστε από το Rainbow Effect?

Ψηφίστε να δούμε! :2thumb22sup:

Διευκρίνηση: Η τέταρτη επιλογή σημαίνει "δεν ξέρω τι είναι το Rainbow Effect!".
 
Last edited:

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Πιστεύω οτι υπάρχει μια τάση υπερβολής στο θέμα αυτό. Όχι οτι δεν υπάρχει σαν φαινόμενο αλλά είναι τόσο μικρό το πρόβλημα που ο μεγάλος ντόρος που γίνεται δεν είναι δικαιολογημένος.
Όταν επιδίωξα να δω dlp προβολείς για να δω αν με επηρεάζει είχα την εντύπωση οτι κατά πάσα πιθανότητα θα το έβλεπα μπροστά μου.
Διαβάζοντας τα διάφορα σάιτ σαν και αυτό είχα μείνει με την εντύπωση οτι πρέπει να είμαι πολύ τυχερός για να μην δω rainbow.
Πήγα λοιπόν με δυο φίλους σε ένα μαγαζί που είχε στημένο έναν ifocus in72 και λέω δεν μπορεί κάποιος από τους 3 κάτι θα δει, αλλά τίποτα στη συνέχεια είδα κι άλλους dlp προβολείς και μάλιστα σε συγκριτικά με πολλούς θεατές και εκεί υπήρχε ένα άτομο που τον ενοχλούσε και ένα άλλο που το έβλεπε μεν λίγο αλλά δεν ήταν πρόβλημα γι´αυτόν.
Το σημαντικότερο το περασμένο καλοκαίρι σε μια καφετέρια υπήρχε ένας dlp προβολέας πολύ παλιάς τεχνολογίας και δεν είδα κάποιον να διαμαρτύρεται.

Περιμένω με αγωνία κι εγώ να δω τι θα βγάλει η ψηφοφορία.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Η τέταρτη επιλογή (τί είναι το Rainbow) σημαίνει, δεν έχω ακούσει κάτι γι´αυτό εγκυκλοπαιδικά ή δεν έχω δει ποτέ μου παρόλο που έχω δει dlp προβολείς.

Μου φαίνεται παραπλανητικό.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με 2 DLP δεν έχω δει ποτέ μου ούτε έχει δει και κανείς από τους κατά καιρούς καλεσμένους μου. Είναι σαν το τέρας του Λοχ Νες για μένα: όλοι το ψάχνουν, κάποιοι λένε το έχουν δει αλλά όλο στο ψάξιμο μένουμε...
 

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Σε μηχανήματα με τροχό 4x σαν τρελός, από κει και πάνω λιγότερο. Όχι όμως τόσο σαν ουράνιο τόξο αλλά σαν μυρμήγκι.
 

gregory.a

Established Member
18 January 2007
190
Οι τέσερις προβολείς που έχω πάρει ήταν όλοι LCD.
Ο επόμενός που θα πάρω θα είναι DLP.
To rainbow δεν με ενοχλεί καθόλου και ειδικά στoυς καινούριους DLP προβολείς.
Αυτό που μετράει περισσότερο για μένα είναι ότι οι DLP ''ξυρίζουν'' από ευκρίνεια.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Επι 2 χρονια (κατοχος 2 DLP προβολεων) προσπαθω να δω rainbow αλλα ματαια... :grinning-smiley-043
Ειμαι καλα γιατρε μου? Θα ζησω? :grandpa: Τι ειναι αυτο το φαντασμα ρε παιδια και γιατι δεν μπορω να το δω και εγω καποια στιγμη να μου λυθει η απορία?
 
Re: Απάντηση: Εσείς βλέπετε Rainbow;

Η τέταρτη επιλογή (τί είναι το Rainbow) σημαίνει, δεν έχω ακούσει κάτι γι´αυτό εγκυκλοπαιδικά ή δεν έχω δει ποτέ μου παρόλο που έχω δει dlp προβολείς.

Μου φαίνεται παραπλανητικό.

Η τέταρτη επιλογή μπήκε με το απλό σκεπτικό ότι θα υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας οι οποίοι "ούτε που το έχουν ακουστά..". Με την κυριολεκτική έννοια.

Επιλογή σαν αυτή βλέπω όλη την ώρα να μπαίνει σε polls σε διάφορα φόρα, χωρίς να μπερδεύεται κόσμος.

Όταν το έγραφα, δεν πήγε καν το μυαλό μου στο ότι μπορεί να ήταν παραπλανητικό / ασαφές. Σόρρυ για αυτό.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εσείς βλέπετε Rainbow;

Η τέταρτη επιλογή μπήκε με το απλό σκεπτικό ότι θα υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας οι οποίοι "ούτε που το έχουν ακουστά..". Με την κυριολεκτική έννοια.

Επιλογή σαν αυτή βλέπω όλη την ώρα να μπαίνει σε polls σε διάφορα φόρα, χωρίς να μπερδεύεται κόσμος.

Όταν το έγραφα, δεν πήγε καν το μυαλό μου στο ότι μπορεί να ήταν παραπλανητικό / ασαφές. Σόρρυ για αυτό.


Δημήτρη, παραπλανητικό δεν εννοώ από πρόθεση.
Προς Θεού.
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη.
Κι εγώ δεν το διατύπωσα καλά. Μάλλον ασαφές ήθελα να πω. Δεν τρέχει τίποτα όμως.

Εμάς μας ενδιαφέρει να ξέρουμε πόσοι από αυτούς που είδαν προβολέα τεχνολογίας dlp να παίζει, είναι επιρρεπείς σε αυτό το φαινόμενο.

Άντε να ψηφίσουμε κι άλλοι να δούμε τι θα βγει.-bye-
 
Last edited:

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Με ενοχλεί υπερβολικά το φαινόμενο και μετά από λίγη ώρα με πιάνει
πονοκέφαλος. Να σημειώσω ότι αναφέρομαι σε DLP προβολείς με 1 DMD
και χρωματικό τροχό, όχι γιά τριτσιπικούς, εκεί δεν υφήσταται το φαινόμενο.
 

thefondas

New member
6 December 2007
30
εχει να κανει με την κατασταση της ορασης του καθ'ενος.αν δεν υπαρχει κατι παθολογικο στο ματια (π.χ. μυοπια) τοτε κατα πασα πιθανοτιτα δεν ενοχλει.το raibow offect ¨χτυπα¨περισοτερο τα ατομα που φορουν γιαλια,αν και δεν ειναι κανονας.
 
Έχουν ακουστεί κατά καιρούς διάφορα για το θέμα του RBE. Έχουν γίνει προσπάθειες να το συσχετίσουν με προβλήματα στην όραση, αλλά τελικά δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος συσχετισμός.

Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με το πως δουλεύει ο εγκέφαλος, παρά με τα μάτια.

Σαν παράδειγμα, εγώ όταν είχα πρωτοπάρει τον Χ1 (πολλά χρόνια..) έβλεπα μια χαρά rainbow. Δεν μου έφερνε πονοκεφάλους, αλλά ήταν εμφανέστατο. Μόλις όμως έβαλα μερικές δεκάδες ώρες, το rainbow μετριάστηκε τόσο ώστε έπρεπε να ψάξω για να το δω. Δεν άλλαξε η όρασή μου. Το μυαλό βρήκε τρόπο και το φιλτράρισε.

Αυτά με τον Χ1, ο οποίος είχε τραγικό πρόβλημα rainbow!
 
Θα πρέπει να πω ότι όχι, δεν με πιάνει πονοκέφαλος ή ζαλάδα, ούτε με ενοχλει "παθολογικα".

Απλά μου χαλάει όλη την κινηματογραφική αίσθηση, άρα και την απόλαυση της ταινίας.


Οσο για τα παραπανω εχω περασει απο γενικο τσεκαπ οφθαλμιατρου που δε μου βρηκε τιποτα απ'αυτα που λετε...
 
Last edited: