ATC Loudspeakers.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Τι να πρωτοπεί κανείς γιά την εν λόγω εταιρία?!
Το σίγουρο είναι ότι τα προιόντα της και γενικά η
φιλοσοφία της είναι ο σεβασμός του καταναλωτή
και η μεταφορά του στούντιο - μόνιτορ ήχου, στα
σπίτια μας. Η ιστορία της, γεμάτη από δάφνες και
προιόντα αναφοράς, με την παρουσίαση του νέου
της ηχείου SCM-50PT SL και έχοντας την τύχη να
το ακροαστώ 2 φορές, θα έλεγα ότι έχουμε να
κάνουμε με μιά σπάνια περίπτωση ηχείου, που
παρόλα τα περίπου 11000 ευρώ που ζητάει από
τον υποψήφιο αγοραστή του, πραγματικά τα
αξίζει μέχρι τελευταίας δεκάρας! Ο ήχος του,
συγκλονιστικός, σχεδόν απόλυτο μόνιτορ άκουσμα!
Γιατί σχεδόν? Από ότι φαίνεται η εταιρία έχει βάλει
λίγο νερό στο κρασί της, με αποτέλεσμα το νέο
ηχείο να μην παρουσιάζει τον απόλυτα κλινικό
χαρακτήρα των προγόνων του, παρουσιάζοντας
κάποιες τάσεις ευφωνικότητας, οστόσο ο συνολικός
χαρακτήρας παραμένει αναλλείωτος, ΜΟΝΙΤΟΡ,
ένα εργαλείο δουλειάς, εκπληκτικό!
Δεν ξέρω αν το έχετε ακούσει άλλοι, αλλά το
ηχείο (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά), προσεγγίζει
σε εκπληκτικό βαθμό, τον ήχο των μεγάλων
ηλεκτροστατικών ηχείων, αλλά χωρίς τους όποιους
περιορισμούς τους. Φοβερά δύσκολο φορτίο, φοβερά
αποκαλυπτικό και αρκετά αναίσθητο (δηλαδή
καθαρόαιμο ATC), με τα κατάλληλα συνοδά, σε
ταξιδεύει. . .
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: ATC Louspeakers.

ATC SCM50PT SL.jpg

Κλασικό ATC ηχείο, τετράγωνα κουτιά χωρίς κανένα στοιχείο
εντυπωσιασμού, αλλά τρομερής στιβαρότητας και με κορυφαίες
μονάδες μεγαφώνων, κατασκευής ATC, εκτός του Tweeter,
κατασκευής Seas, σειρά Excel, με ειδικές τροποποιήσεις από
την ATC! Μασίφ κροσόβερ και ''τα μυαλά στα κάγκελα''!
Απίστευτο ηχείο.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: ATC Louspeakers.

Τώρα θα μου πείτε, τι δουλειά έχει ένας πανελάκιας με τα ATC?
Δεν ήμουν πάντα πανελάκιας και επιπλέον είχα και ATC, παλιά!
Τα SCM-50, τα παθητικά. Τι να κάνουμε αμά το ηχείο ''παίζει'',
δεν έχω πρόβλημα που είναι κουτί! Όσοι αρέσκονται σε αυτόν
τον ήχο (ακούς Τσιμισκή?), καλά θα κάνουν να τα ακούσουν,
πρόκειται γιά ''εμπειρία''!!!
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Να πώ κι εγώ μια και με αφορά:
Το μοντέλλο είναι σχεδίαση πάνω από 20 χρόνια και οι αλλαγές που έγιναν βασικά είναι δύο: το woofer που έγινε SL και το tweeter (SEAS excel).
Επειδή το μοντέλλο πουλιέται και σαν επαγγελματικό control monitor, ακριβώς το ίδιο, δεν έχει αλλάξει παρά ελάχιστα σε ήχο διότι οι επαγγελματίες θέλουν τον ήχο που έχουν μάθει και ξέρουν για να δουλεύουν. Το 50 όπως και όλα τα άλλα ATC δεν είναι καθόλου δύσκολα φορτία (μέχρι 6Ω), θέλουν όμως, για νορμάλ χώρους τα 100 βατάκια τους, αν και υπάρχουν αρκετοί που τα παίζουν με λάμπες 50 βαττ και είναι ευτυχείς.
Εδώ και 3 χρόνια προσπαθούν να αναπτύξουν ένα δικό τους tweeter, το οποίο αναμένεται και έτσι θα είναι απόλυτα αυτάρκεις από μονάδες.
Το ηχείο βγαίνει και με βάση, όπως και πριν αλλά και σε tower (photo).
Γενικά πρόκειται για μία από τις πιο "ξεροκέφαλες" εταιρίες σε σχέση με τον ήχο τους, βγάζοντας όλα τα μοντέλλα, με κάποιες μικρές βελτιώσεις, όπως πριν 25 χρόνια ακριβώς. Η μόνη παραχώρηση που έκαναν πριν μερικά χρόνια ήταν η σειρά Entry, με ένα φινίρισμα, χρησιμοποιώντας ένα νέο tweeter και τα ίδια υπόλοιπα μεγάφωνα με την μεγάλη σειρά ρίχνωντας τις τιμές στο μισό.
Είναι τα μοναδικά ηχεία που ακούω τις ηχογραφήσεις μου και τις αναγνωρίζω, χωρίς σημειοτέον να τις έχω κάνει με αυτά, αλλά με τα ακουστικά που αγαπώ και χρησιμοποιώ παιδιόθεν (AKG 240DF).
Επίλογος: Όλα αυτά τα χρόνια και σήμερα υπήρχε η δοξασία ότι τα ATC είναι ψυχρά, σκληρά, κλινικά σαν εργαλεία δουλειάς. Αν συνέβαινε αυτό δεν θα ήταν το μοναδικό στουντιακό ηχείο που πουλιέται 9 φορές για σπίτια και 1 για στούντιος. Γεία σε όλους.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Είμαι περίεργος τι αλλαγές προσδίδουν τα νέα tweeter στον ήχο των ηχείων της σειράς.Γιατί κατά τ' άλλα δεν έχουν αλλάξει και πολλά.
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: ATC Loudspeakers.

Είμαι περίεργος τι αλλαγές προσδίδουν τα νέα tweeter στον ήχο των ηχείων της σειράς.Γιατί κατά τ' άλλα δεν έχουν αλλάξει και πολλά.

Το excel αρθρώνει λίγο πιο ντελικάτα και με πιο audiophile τρόπο χωρίς να έχει τον HiFi χαρακτήρα που δίνουν οι σχεδιάσεις με metal dome, που αρνήθηκαν να χρησιμοποιήσουν όλα αυτά τα χρόνια. Το SL woofer δίνει πιο σφιχτό χαμηλό
αλλά το μπάσσο, όλων των ηχείων, ήταν και είναι overdumped, ώστε μέχρι εκεί που καταβαίνει να είναι το αληθινό, χωρίς να ακούς καμπίνα και δωμάτιο.
Αυτή ήταν πάντα η φιλοσοφία της εταιρίας: Αν θέλεις πολύ βαθύ χαμηλό, άστο στον "ειδικό" που είναι ένα αξιοπρεπές sub, κομμένο χαμηλά στους 50 κύκλους.
Θ.Ζ.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Υπάρχουν διαθέσιμα για ακρόαση τα νέα ηχεία και ποιά;
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: ATC Loudspeakers.

Υπάρχουν διαθέσιμα για ακρόαση τα νέα ηχεία και ποιά;

Όλα της μικρής σειράς (SCM 7, 11, 19, 40), το SCM50 Tower passive στη Location, σε σπίτια τα SCM100 & 150 και στο Athens Mastering τα SCM200 με το μεγάλο sub της ATC. Και στην έκθεση το Νοέμβριο.
Θ.Ζ.
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Έχω την εντύπωση πως πλέον μόνο η Entry Series φοράει tweeter της ATC.Δηλαδή τα SCM 7,11,19 & 40.

Τα υπόλοιπα φοράνε SEAS πλην της ναυαρχίδας EL150SPL που φοράει SCANSPEAK. Εάν κάνω λάθος παρακαλώ τον Θέμη να με διορθώσει.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Δεν ξέρω τι λέτε Κε Ζαφειρόπουλε, αλλά το ηχείο όπως και το παλιό, θέλει
μπόλικα Βαττ! Τα 100 Βαττ τα έχει γιά πρωινό, με το παλιό είχα παιδευτεί
πάρα πολύ στο να βρώ τον κατάλληλο ενισχυτή γιά να το οδηγεί πλήρως
και να το εκμεταλευτώ στο έπακρο. Θεωρώ ότι χρειάζεται κατ´ελάχιστο
200 καλά τρανζιστορικά Βαττ, αν και δεν θα πεί όχι ακόμα και με τα
διπλάσια! Δεν θα το έπαιζα με λυχνία, εξαιρώντας μόνο τους μεγάλους
Audio Research και πιθανόν και τους αντίστοιχους του Λουκά!
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Όσο γιά τον μόνιτορ χαρακτήρα τους, υπάρχει αρκετός κόσμος που
αρέσκεται σε αυτόν (και εγώ μέσα)! Το ηχείο πραγματικά ''ακτινογραφεί''
την ηχογράφηση και αν και το υπόλοιπο σύστημα αλλά και ο χώρος το
επιτρέπει, σε μεταφέρει πολύ κοντά σε αυτό που άκουγε ο ηχολήπτης στο
Control room του στούντιο!!!
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Macmod η ίδια η εταιρία και η δική μου εμπειρία 20+ χρόνων με τα ATC θεωρούν ότι για μιά νορμάλ ακρόαση από περίπου 4 μέτρα (εκεί ακούμε νομίζω οι περισσότεροι) αρκούν τα 100 βαττ για ρεαλιστικές στάθμες. Στα 7 μέτρα και 70 τετρ.δωμάτιο πιθανόν να χρειαστεί κάτι παραπάνω. Φίλος και συνεργάτης παίζει τα 100άρια με τον Electro 25 βαττ, αρκετοί δε πελάτες τα παίζουν με λάμπες και επιμένουν χωρίς να ονειρεύονται τέρατα.
Αν ποτέ με επισκεφθείς, θα ακούσεις τα 50άρια με τους 70άρηδες μονομπλόκ και με τον 200άρη της VIOLA και δεν θα σου μείνουν απορίες.
Όσο για τον χαρακτήρα, δεν ακτινογραφεί, απλά λέει την αλήθεια. Αν ποτέ ακούσεις άλλα καθιερωμένα επαγγελματικά μόνιτορ (Genelec κλπ) θα αντιληφθείς τι σημαίνει "ακτινογραφία".
Θ.Ζ
 
Last edited:

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Έχω την εντύπωση πως πλέον μόνο η Entry Series φοράει tweeter της ATC.Δηλαδή τα SCM 7,11,19 & 40.

Τα υπόλοιπα φοράνε SEAS πλην της ναυαρχίδας EL150SPL που φοράει SCANSPEAK. Εάν κάνω λάθος παρακαλώ τον Θέμη να με διορθώσει.
Lemarchand το tweeter της ATC έπεται.
 

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Εγώ το βρίσκω ιεροσυλία να πάρει κάποιος παθητικό ATC!!!!!

ΑΤC παίρνεις κατά τη γνώμη μου μόνο σε ενεργή έκδοση όπου κάθε του μεγάφωνο είναι τέλεια ματσαρισμένο από τον κατασκευαστή με δικό του ενισχυτή.:afro:
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Λείπει ο Μάης από τη Σαρακοστή;
Παρακαλώ να μαζέψετε τον κύριο MacMod γιατί με προκαλεί να ανεβάσω το postcount μου! -bye-


Το 50 όπως και όλα τα άλλα ATC δεν είναι καθόλου δύσκολα φορτία (μέχρι 6Ω), θέλουν όμως, για νορμάλ χώρους τα 100 βατάκια τους, αν και υπάρχουν αρκετοί που τα παίζουν με λάμπες 50 βαττ και είναι ευτυχείς.

Αυτό είναι αλήθεια...
Εγώ παίζω με τον Copland και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Τα ηχεία είναι σε απόσταση ενός μέτρου από τον πίσω τοίχο, η θέση ακρόασης είναι στα 2.5 μέτρα από τα ηχεία και οι στάθμες, χωρίς να είναι εκκωφαντικές, για τα δικά μου γούστα είναι επαρκείς.
Τα έχω ακούσει με ενισχυτές τέρατα και δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα καλύτερη οδήγηση από αυτή του Copland.
Βέβαια, για αυτά τα ηχεία θα πήγαινα αυστηρά σε λυχνία. Παραείναι "δεικτικά" όταν μπαίνει τρανζιστοράτος ενισχυτής στην είσοδό τους...

Όσο γιά τον μόνιτορ χαρακτήρα τους, υπάρχει αρκετός κόσμος που αρέσκεται σε αυτόν (και εγώ μέσα)! Το ηχείο πραγματικά ''ακτινογραφεί'' την ηχογράφηση και αν και το υπόλοιπο σύστημα αλλά και ο χώρος το επιτρέπει, σε μεταφέρει πολύ κοντά σε αυτό που άκουγε ο ηχολήπτης στο Control room του στούντιο!!!


Πρόσφατο παράδειγμα...
Πριν από καμιά δεκαριά μέρες ήρθε συμφορουμίτης να ακούσει τον ενισχυτή του στα ATC για να αποφασίσει αν τα θέλει...
Ακούσαμε κάποια live Jazz/Blues ηχογράφηση και σε κάποιο σημείο άκουσα κάτι, γύρισα να τον δω, και παρατηρώ ότι με κοιτάζει με το ίδιο ύφος...
"Χμμμ... άκουσες αυτό που άκουσα; Κάποιος από το κοινό... έκλασε;"
Ω ναι... το είχε ακούσει και απλά σκάσαμε στα γέλια και οι δύο! :flipout:



Εγώ το βρίσκω ιεροσυλία να πάρει κάποιος παθητικό ATC!!!!!

Μην το λες...
Καλός ο ενισχυτής τους αλλά θα σε κάνει να τραβάς τα μαλλιά σου με τα υπόλοιπα συνοδά! Δεν συγχωρεί!
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Λ
Κάποιος από το κοινό... έκλασε;"
Ω ναι... το είχε ακούσει και απλά σκάσαμε στα γέλια και οι δύο! :flipout:

Και το λές εσύ αυτό αποκαλυπτικό?
Αν δεν μπόρεσες να ξεχωρίσεις αν ο δράστης ήταν απ´το κοινό η ένας
από τους μουσικούς, το ηχείο είναι για κλάματα!!
:flipout::flipout::flipout:
 
Last edited:

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: ATC Loudspeakers.

Και το λές εσύ αυτό αποκαλυπτικό?
Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν ο δράστης ήταν απ´το κοινό η ένας
από τους μουσικούς το ηχείο είναι για κλάματα!!
:flipout::flipout::flipout:

εμενα μου φαινεται αλλος την εκανε τη δουλεια και πανε να τα φορτωσουν αλλου...