Focal Dome 5.1 Ηχεία Home cinema (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

firstnc

New member
11 December 2006
28
Μετα απο πολύ κουραση στο να βρώ αξιοπρεπή ηχεία τόσο μουσικά οσο και σαν H.T αλλά ταυτόχρονα και designata για το σαλόνι μου κατάφερα και τα άκουσα στο κατάστημα STEPCOM στο Ελληνικό.Στην αρχή ήταν συνδεμένα σε2,1 με ένα ραδιοενισχυτή Sherwood δέν μου αρέσανε ´.Μιλώντας με τον υπέυθυνο και αφόυ του είπα ότι έχω παραγγείλει τον Ονκυο 875 , μου απαντάει αυτολεξείς ¨" Συγνώμη που σε υποτίμησα απο το τηλ. και σύνδεσα έναν ενισχυτή της σειράς" Βασικά αυτό που ήθελε να μου δείξει ήταν πως θα παίζανε με έναν μετριο ενισχυτή .Μετά έφερε έναν δικάναλο και μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα ,ήταν πολύ περισσότερο καλα απο τις απαιτήσεις μου.
Αφού τα άκουσα σε όλα τα έιδη μουσικής κανονίσαμε άλλο ένα ραντεβού για να φέρω και τον ραδιοενισχυτή του κουνιάδου μου pioneer VSX-LX50 για να τα ακούσω και σε 5.1 Με μία λέξη είναι κορυφαία .
Κλασσικά αυτά που είχα ακούσει μέχρι τώρα ήταν τα Bose αcoustimass 10 kai 15 , b&W mt-30 ,kai ta Kef 3005 .Μόνο τα Τannoy lite δέν κατάφερα να ακούσω καί δέν νομίζω να τα ακούσω γιατί μου αρέσαν πολύ τα Focal , ταυτόχρονα και η τιμή τους 1350 σε μετρητά με ενθουσίασε .Η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα πολύ με το θέμα ηχεία αλλά πιστέυω πως έκανα μια πολλή καλή αγορά.
http://www.focal.tm.fr/

Θα ήθελα να ακούσω και τις δικιές σας απόψεις

Υ.Γ: Aν μπορεί κάποιoς ας ποστάρει κάποια φώτο γιατί δέν νομιζω να γνωρίζω πώς γίνεται
 
Last edited by a moderator:

firstnc

New member
11 December 2006
28
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

Μέχρι 40-50 τετραγωνικά πιστεύω τα κάλυπτει καλά . Ο χώρος που τα άκουσα ήταν γύρω στα 30-40 και ήταν πολύ kαλό το sub tou
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

Αλήθεια τα 2.1 πόσο εχουν? Και κάτι άλλο. Τα ηχεία μπαίνουν πάνω στο sub και το sub στον ενισχυτή, ή μπαίνουν όλα ανεξάρτητα στον ενισχυτή?
 
Last edited:

firstnc

New member
11 December 2006
28
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

Όλα μπαίνουν στον ενισχυτή , το sub μπαίνει στην ειδική θύρα για sub . .
Τιμή για το 2.1 δέν γνωρίζω .
Όπως δέν καταλαβαίνω τή εννοείς "" zzt231gr "" με το δυνατό home cinema , πάντως στα χαμηλά έπαιζε χωρίς παραμορφώσεις .
 
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

σορρυ που ποσταρω εδω αλλα δεν θα ηθελα να ανοιξω νεο νημα
απλα εχω αποφασισει να παρω και εγω τα dome...και απλα θα ηθελα προτασεις για ενισχυτη με max budget τα 600-700 ευρω
εχω σκεφτει τον 2308 της denon και τον 663 της yamaha

ποια ειναι η γνωμη σας, μηπως εχετε καποια αλλη προταση
ευχαριστω εκ των προτερων
 
Απάντηση: Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

σορρυ που ποσταρω εδω αλλα δεν θα ηθελα να ανοιξω νεο νημα
απλα εχω αποφασισει να παρω και εγω τα dome...και απλα θα ηθελα προτασεις για ενισχυτη με max budget τα 600-700 ευρω
εχω σκεφτει τον 2308 της denon και τον 663 της yamaha

ποια ειναι η γνωμη σας, μηπως εχετε καποια αλλη προταση
ευχαριστω εκ των προτερων

Μα γιά αυτό υπάρχει το avclub...γιά να ανοίγουμε θέματα.
Η ερώτησή σου δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα και θεωρώ ότι η όποια απάντηση θα χαθεί αφού είναι <εκτός>
Σε περιμένουμε με νέο θέμα σχετικά με αυτο που ρώτας.
Σε ευχαριστώ πολύ.
 

firstnc

New member
11 December 2006
28
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

Τά παρέλαβα σήμερα και είναι πανέμορφα. Τώρα περιμένω να γίνει η εγκατάσταση
 

sakplat

Established Member
7 March 2008
238
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

Φίλε μου περιμένω τα σχόλια σου, είμαι έτοιμος να τα αγοράσω και εγώ οπότε οποιαδήποτε παρατήρηση σου θα μετρούσε!
 

Myronas

New member
20 December 2007
58
Σέρρες
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω τα Dome ή τα Sib&Co.
Θα ακούγονταν σωστά αν τα τοποθετούσα στην οροφή του δωματίου;
Μπορούν να αποδόσουν καλά με κάποιον φθηνότερο ενισχυτή;
 
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

καλως τα δεχτηκες φιλε-bye-
και εγω θα ηθελα να ρωτησω το ιδιο με τον myrona καθωτι και εγω ειμαι ενδιαφερομενος...πως θα ακουγονται με ενα φθηνοτερο ενισχυτη??
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

Βασικά ο μοναδικός περιορισμός πρέπει να είναι τα watt που δίνει ο ενισχυτής. Τα πραγματικά watt όμως. Με τι ενισχυτή σκέφτεσται να τα βάλετε παρέα?
 

Myronas

New member
20 December 2007
58
Σέρρες
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

Ιδέα δεν έχω από ενισχυτές. Τα watt δεν με αφορούν γιατί δεν ακούω σε δυνατές εντάσεις, άλλωστε ο χώρος μου είναι μικρός (περί τα 25 τ.μ.). Θα ήθελα όμως έναν ενισχυτή κατάλληλο και για μουσική αλλά κυρίως για home theater.
 
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

και εγω τα ιδια...δεν με ενδιαφερει και πολυ η μεγαλη ενταση οσο η καθαροτητα του ηχου. εμενα ειναι 40τμ το σαλονι
για ενισχυτη που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει διαφορα παιδια τα 1909 της denon
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Απάντηση: Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

και εγω τα ιδια...δεν με ενδιαφερει και πολυ η μεγαλη ενταση οσο η καθαροτητα του ηχου. εμενα ειναι 40τμ το σαλονι
για ενισχυτη που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει διαφορα παιδια τα 1909 της denon
Τα ηχεια αυτα εχουν χαμηλη ευαισθησια 88 db πραγμα που σημαινει οτι θελουν δυνατο ενισχυτη για να αποδοσουν.
Πολλα watt απο τον ενισχυτη δεν σημαινει μονο δυνατη ενταση αλλα και βαθυτερο μπασο και λιγοτερο ζορισμα στο τροφοδοτικο του ενισχυτη.
Βεβαια στα ηχεια αυτα οι χαμηλες συχνοτητες πανε στο sub οποτε δεν ζηταμε και κανα τερας απο πλευρας ενισχυσης.
Ο φιλος με τον 876 ας κοιταξει και κανενα σετ δαπεδου βιβλιοθηκης εαν βεβαια τον παιρνει ο χωρος.
 
Re: FOCAL DOME 5.1 k 2.1

εννοεις οτι οι χαμηλες συνηθως δεν πανε μονο σε sub?
σορρυ εαν οι ερωτησεις μου εινα ενδεχωμενως χαζες αλλα δεν πολυκατεχω τα του ηχου...καμια προταση για ενισχυτη με αυτα τα ηχεια?