Μέταλλα και ήχος...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Ακούμε κατά καιρούς "αυτό το καλώδιο είναι από ασήμι/παλλάδιο/χρυσό/χαλκό/ρόδιο οπότε ακούγεται έτσι".
Το ίδιο συμβαίνει και στα βύσματα.

Τι δίνει το κάθε υλικό στον ήχο; Όπως επίσης και τι "χάνεις" σε σχέση με τα άλλα υλικά;


Κάπου έχω καταλήξει αλλά θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας προσωπικές εμπειρίες... -bye-
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Χαλκός - ηχητικά αδιάφορος, όχι κακός, όχι εντυπωσιακός, καλό σώμα, τον κατηγορούν πως δεν έχει αρκετή ανάλυση

Ασήμι - λεπτομερής ήχος, λεπτός, υστερεί σε σώμα και μερικές φορές κουράζει στις υψηλές

Άνθρακας - Ζεστός ήχος με κομμένα πρίμα ίσως και μειωμένη ανάλυση, ιδανικός για πολύωρες ακροάσεις, δεν κουράζει

Δεν έχω εμπειρία με άλλα μέταλλα.Εκτός από τα μέταλλα καθεαυτά σημασία έχει και το μέγεθος του αγωγού.Για παράδειγμα το DNM RESON είναι λεπτόηχο πιθανότατα λόγω λεπτού αγωγού.Ίσως τα ασημένια καλώδια να ακούγονται λεπτόηχα και επειδή έχουν συνήθως λεπτούς αγωγούς.

Σε γενικές γραμμές όταν δεν έχουμε λεφτά πάμε καλύτερα σε χαλκό (όχι silver plated) κι έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.Εϊναι η χρυσή μετριότητα που πολλές φορές είναι καλύτερη από το να έχουμε κάτι λάθος..

Ο λόγος που αναφέρομαι στα χρήματα είναι πως μερικοί κατασκευαστές καλωδίων έχουν πετύχει με κάποιο τρόπο να μην καταλαβαίνεις τί υλικό υπάρχει μέσα.Συνήθως είναι ακριβά καλώδια αυτά.Υπάρχουν και ασημένια πχ που δεν καταλαβαίνεις με την μαντική τί έχει μέσα.

Οι παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις από προσωπική εμπειρία.(Μακάρι να υπήρχε τρόπος να μην το επαναλαμβάνουμε αυτό προς αποφυγίν παρεξηγήσεως)
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Xαρακτηριστικο παραδειγμα ανθρακα τα απαραδεκτα VDH Integration που κανουν το συστημα μουγκαφον. Aν τσιριζει βεβαια το συστημα ειναι ιδανικα και δεν θα βρεις τιποτα καλυτερα. Συνηθως ματσαρουν με κανα πηνιοσυρμα οποτε κοβουν εξ ολοκληρου την τσιριδα...-bye-
 
Last edited:

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
εμένα με αρέσει ο άνθραξ δίνει μια ζεστή ήρεμη χροιά , ο γερμαναρας που μου μοντιφαρε to cd μου είχε μέσα στην κούτα δώρο ένα ρεύματος με άνθρακα και είναι πολύ καλό , ησυχάζει το σύστημα και φτιάχνει σκοτεινό background
, επίσης κάτι interconnect με άνθρακα ( δεν θυμάμαι μάρκα ) ειχαν το ιδιο εφεκτ
, ιδιαίτερα σίγουρα τα καλώδια με άνθρακα θέλουν και αυτά το ματσαρισμα τους..
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: Απάντηση: Μέταλλα και ήχος...

Bασιλη δεν ξερω για ποια καλωδια λες παντως τα VHD Integration που ειχα δοκιμασει καποτε ηταν απαραδεκτο. Μπορει το δικο σου να ειναι αλλη υλοποιηση.
οχι το μονο σίγουρο είναι οτι ήταν αμερικανικά τώρα θα σε γελάσω τι ακριβώς ,
έχω και κάτι ασημένια απο αυτούς που παίζουν σαν χαλκός ... μπαμπατσικα ...
με την πρώτη ευκαιρία .. εάν τα βρω ( κάπου στο χάος μεταξύ usb firewire componet interconect composite κλπκλπ :violent-smiley-030::flipout: ) θα πω γιατι ακριβως πρόκειται
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Bασιλη δεν ξερω για ποια καλωδια λες παντως τα VHD Integration που ειχα δοκιμασει καποτε ηταν απαραδεκτο.






ωραιες αποψεις!-bye-


θα συμφωνησω μαζι σου στην αρχη για το vdh integration...






(φιλοι, προσεξτε τις τελειες - εχει και συνεχεια το μηνυμα, θελετε να την γραψω?):flipout::flipout::flipout:
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Re: Απάντηση: Μέταλλα και ήχος...

Και βεβαια να τις γραψεις.


γεια σου Σακη.


αποφασισα να μην ασχοληθω φιλε με τον παραπανω, που κατηγορει ενα καλωδιο μιας εταιρειας χωρις να το εχει στρωσει τουλαχιστον 500 ωρες.:flipout:
τυγχανει να εχω σπουδασει επιστημη μεταλλων (και με αναλογο μεταπτυχιακο στην μεταλλουργια), αυτα που λεει ο tzimisce για τους δεσμους που αναπτυσσονται αναμεσα στα ατομα κτλ (τα λεγαμε για λιγο και το σαββατο) και τον τροπο που δημιουργουνται "θεσεις" κατα την ροη των ηλεκτρονιων κτλ αλλα.......



........


ας μιλησουν οι.......ειδικοι........
 
Last edited by a moderator:

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Φιλε μου τι ακριβως λες?

Σχολιασα ενα καλωδιο που ειχα αρκετο καιρο στο συστημα μου...Ειλικρινα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα σου.

Δηλαδη ειπα $%^^&#$^ οπως λες επειδη δεν μου αρεσει ενα καλωδιο?

Το μηνυμα σου δεν βγαζει κανενα απολυτως νοημα...Ουτε ο αντιπροσωπος της VDH δεν θα αντιδρουσε ετσι.

Σιγα μην δημιουργουνται και καρεκλες ηλεκτρονιων. Το μεταλλο αποτελειται απο τα λεγομενα grids. Τα grid boundaries τα σημεια δηλαδη που ερχονται σε επαφη τα grids αλλοιωνονται με το χρονο και γινονται πιο smooth. Αυτος ειναι και ο λογος που τα καλωδια στρωνουν. Ετσι για να μαθεις και κατι.

Οσο για την μεταλλουργια αστο καλυτερα. Ως μηχανολογος μηχανικος πιστεψε με την γνωριζω καλυτερα απο σενα.
 
Last edited by a moderator:
Kharmacoma είσαι άπαιχτος. Με ξάφνιασες
με τις απαντήσεις σου. Εγώ πάλι πιστεύω ότι
τα καλώδια είναι φιλτρακια και ανάλογα θα ταιριάξει κάτι διαφορετικό
στον καθένα . Από τότε που έχω το DEQ 2496 φτιάχνω ότι καλώδιο γουστάρω .
Ας πει και ο Γ. Μπακ την γνώμη του που κάποτε γέλαγε με τα καλώδια .-bye-
 

V2RULES

Established Member
19 June 2006
199
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Γαμώτο είδα τον τίτλο του thread και είπα ότι ήρθε επιτέλους η ώρα για έναν μεταλλά να μιλήσει για high end.:thrasher:
sorry το off-topic,δεν μπόρεσα να κρατηθώ,μαλώστε ελεύθερα τώρα.
 
  • Like
Reactions: dimitris77

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Χαλαρώστε λίγο, δεν υπάρχει λόγος να έχουμε προσωπικές αντιπαραθέσεις πάλι.

Ρε Mike, δεν σημαίνει ότι επειδή δε σου έκατσε ένα καλώδιο το ρίχνουμε στον Καιάδα! Μπορεί να καθήσει σε άλλο σύστημα και να το "φέρει" τόσο καλά όσο να μην το πιστεύεις!
Στο προηγούμενο σύστημα που είχα, με Super Tweeter τα VDH μου κάθησαν όσο κανένα άλλο καλώδιο!
Τα Nordost ούτε για πλάκα δεν έπαιζαν! Και όμως! Στο νέο μου σύστημα τα VDH τα πούλησα και πήγα σε Nordost!
Το καλώδιο που αναφέρεις, όπως και το the first κάθονται δύσκολα σε ένα σύστημα. Αν κάτσουν όμως παίζει να είναι και τα μοναδικά καλώδια που θα ματσάρουν ασχέτως κόστους!
Πάμε παρακάτω με τα υλικά και όχι με μάρκες;
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Kharmacoma είσαι άπαιχτος. Με ξάφνιασες
με τις απαντήσεις σου. Εγώ πάλι πιστεύω ότι
τα καλώδια είναι φιλτρακια και ανάλογα θα ταιριάξει κάτι διαφορετικό
στον καθένα . Από τότε που έχω το DEQ 2496 φτιάχνω ότι καλώδιο γουστάρω .
Ας πει και ο Γ. Μπακ την γνώμη του που κάποτε γέλαγε με τα καλώδια .-bye-


Πολλες φορες οντως δρουν σα φιλτρα, αλλα υπαρχον και ορισμενα καλωδια που πιθανοτατα θα αποδωσουν σε οποιοδηποτε συστημα λογω πολυ καλης προστασιας απο rf-emi οπως επισης επειδη εχουν προστασια απεναντι σε καθε λογης κραδασμο...
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Απάντηση: Re: Μέταλλα και ήχος...

Χαλαρώστε λίγο, δεν υπάρχει λόγος να έχουμε προσωπικές αντιπαραθέσεις πάλι.

Ρε Mike, δεν σημαίνει ότι επειδή δε σου έκατσε ένα καλώδιο το ρίχνουμε στον Καιάδα! Μπορεί να καθήσει σε άλλο σύστημα και να το "φέρει" τόσο καλά όσο να μην το πιστεύεις!
Στο προηγούμενο σύστημα που είχα, με Super Tweeter τα VDH μου κάθησαν όσο κανένα άλλο καλώδιο!
Τα Nordost ούτε για πλάκα δεν έπαιζαν! Και όμως! Στο νέο μου σύστημα τα VDH τα πούλησα και πήγα σε Nordost!
Το καλώδιο που αναφέρεις, όπως και το the first κάθονται δύσκολα σε ένα σύστημα. Αν κάτσουν όμως παίζει να είναι και τα μοναδικά καλώδια που θα ματσάρουν ασχέτως κόστους!
Πάμε παρακάτω με τα υλικά και όχι με μάρκες;

Ρε Tsimiscα προσωπικη εμπειρια εγραψα, εννοειται οτι σε ενα λαμπρο συστημα μπορει να κατσουν καλα οπως και εγραψα. Η αντιδραση του φιλτατου Ηλια σου φαινεται φυσιολογικη δηλαδη εε?
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
. Από τότε που έχω το DEQ 2496 φτιάχνω ότι καλώδιο γουστάρω .
Ας πει και ο Γ. Μπακ την γνώμη του που κάποτε γέλαγε με τα καλώδια .-bye-

Oσο για το DEQ καλα κανεις και το χρησιμοποιεις ετσι αλλα εγω ειμαι της αποψης less is more και δεν θελω να προσθετω υλικα (ενεργητικα η παθητικα) στο σημα...


Φιλικα...
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Το καλώδιο που αναφέρεις, όπως και το the first κάθονται δύσκολα σε ένα σύστημα.

Γιατι αραγε? Μηπως τοτε παιζουν το ρολο ενος equalizer?

Ενας σωστος αγωγος (flat) οφειλει να "καθεται" σε ενα ισορροπημενο συστημα ασχετως components.
 
Last edited:

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Re: Μέταλλα και ήχος...

Ρε Tsimiscα προσωπικη εμπειρια εγραψα, εννοειται οτι σε ενα λαμπρο συστημα μπορει να κατσουν καλα οπως και εγραψα. Η αντιδραση του φιλτατου Ηλια σου φαινεται φυσιολογικη δηλαδη εε?

Βρε μανίτσα μου αυτό λέμε... Δεν υπάρχει λόγος να κατακρίνουμε ένα καλώδιο επειδή δεν μας έκατσε...
Για χαλαρώστε και τα δυο σας και πείτε καμία εμπειρία από αυτές που έχετε και μην αναλώνεστε σε τσακωμούς...
Καμία αντίδραση δεν ήταν φυσιολογική και για αυτό και έκανα edit τα μηνύματά σας...
Κόβουμε το offtopic, και πάμε παρακάτω...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Γιατι αραγε? Μηπως τοτε παιζουν το ρολο ενος equalizer?

Δεν θα το έλεγα. Αυτά που προσφέρει ο άνθρακας σε φτηνά καλώδια δεν το προσφέρουν πολύ ακριβότερα EQs...


Ενας σωστος αγωγος (flat) οφειλει να "καθεται" σε ενα ισορροπημενο συστημα ασχετως components.

Έχεις ακούσει τι κάνουν ακριβά καλώδια άνθρακα, χαλκού, ασημιού.
Δεν θα ήθελες ποτέ τα στοιχεία που σου δίνουν;
Τι καλωδιάκια έχεις στο σύστημά σου είπαμε; -bye-