Έρθεν η Ώραν ... Ενισχυτής & ηχεία στα 2500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Επιτέλους μετά την αγορά της 40W4000 ήρθε η ώρα για την αγορά ενισχυτή και ηχείων, οπότε και θα ήθελα την γνώμη σας.

Ο χώρος είναι 3x4 περίπου με την TV να είναι αριστερά γιατί δεξιά υπάρχει το τζάκι (γμτ τον κατασκευαστή μου μέσα). Ο χώρος γενικά είναι μεγαλύτερος (υπάρχουν αριστερά αλλά 3 μέτρα που τα πιάνει η τραπεζαρία) και πίσω ένα πάσο με την κουζίνα, αλλά οι καναπέδες με την tv περιορίζονται σε αυτά τα 3x4.

Αυτό που θέλω είναι ηχεία μικρά σχεδόν αόρατα τα οποία θα βάλω σε λεπτές βάσεις δαπέδου/επίπλου, καθώς δεν υπάρχει καθόλου χώρος για μεγάλα ηχεία. Επίσης ο ενισχυτής πρέπει να χωράει στο έπιπλο σε ύψος (20cm).

Παλαιότερα είχα καταλήξει στα BOSE Acoustimass 10 IV + Pioneer LX-50 (ο οποίος είναι λίγο πιο κοντος από τους 60-70 και αφείνει 2cm περιθώριο για αέρα).

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας στο αν εξακολουθούν τα παραπάνω να είναι καλή επιλογή ή αν έχουν βγει νέα καλούδια στα οποία θα πρέπει να στραφώ.

Γενικά το σύστημα θα είναι περισσότερο για ταινίες και λιγότερο για μουσική, ο ενισχυτής θα ήθελα να έχει όσο το δυνατό καλό upscale (γιατί δεν το έχουν οι πηγές μου) και το budget είναι στα 2.500 .
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Θα προσπαθήσω να πάω να τα ακούσω.

Όσο για τον ενισχυτή είδα ότι υπάρχει πλέον και ο LX-51 (που είναι και αυτός 173 mm). Δεν έχω βρει τιμή όμως για αυτόν.

Αυτό που με ανησυχεί με τα bose είναι ότι είναι τόσα χρόνια ίδια. Είναι τόσο καλά που δεν χρειάζονται αναβάθμιση ή απλά έχουν μείνει πίσω ?

Καμιά άλλη πρόταση για ενισχυτή (ή και για ηχεία)?
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Δεν ρίχνεις ένα αυτί και στα KEF 3005 ?

Νομίζω πως και ο Yamaha V1800 σε καλύπτει όσον αφορά το ύψος και από upscaling τα πάει αρκετά καλά με βάση τα reviews. Όσον αφορά τον ήχο ας μιλήσουν οι ειδήμονες γιατί εγώ δεν σκαμπάζω -bye-
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Καλύτερα άστα τα Bose. Υπάρχουν πολύ καλύτερα ηχεία σε αυτή την τιμή κατά την γνώμη μου. Εκτός του ότι έχουν ξεπεραστεί, έχουν κάνει διάφορες μαϊμουδιές για να ακούγονται έτσι όπως ακούγονται και γι' αυτό το λόγο η Bose δεν δημοσιεύει καμία απολύτως προδιαγραφή για τα ηχεία της παρά μόνο τις διαστάσεις.

Με 1350 ευρώ περίπου πέρνεις τα focal dome (υπάρχει ξεχωριστό thread αφιερωμένο σ' αυτά) και πέρνουν άριστες κριτικές. Κοίτα τις διαστάσεις τους να δεις αν σε βολεύουν.
http://www.focal.tm.fr/

Για ενισχυτή μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο...
http://www.pioneer.co.uk/uk/products/42/98/405/VSX-LX50/index.html
http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=10&prID=114

Οπότε έχουμε σύνολο 2250 Ευρώ και με τα ρέστα καλώδια.

Και καλές ακροάσεις....
 
Last edited:

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Επειδή πρέπει να λύσω ταυτόχρονα και το πρόβλημα μεταφορά του σήματος στα πίσω ηχεία, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς δοκιμάσει το SL2 της bose (http://www.bose.co.uk/GB/en/home-entertainment/home-cinema/speaker-systems/AM10/accessories.jsp).

Ισχυρίζονται ότι: "Proprietary wireless transmission technology produces rear speaker audio equivalent to a BOSE® wired home entertainment system – with no wires running under floors or through walls."

Μπορεί να έχει την ίδια απόδοση ?

Επίσης ξέρει κανείς πως γίνεται η μετάδοση ? (μην πεθάνουμε και από καρκίνο).

Θα προσπαθήσω να ακούσω τα ηχεία που μου προτείνατε για να βγάλω το τελικό συμπέρασμα. Ελπίζω να βρω κάποια στην έκθεση ήχου&εικόνας ώστε να μην χρειαστεί να γυρίσω όλη την αθήνα.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Για ενισχυτή εκτός από τον LX-50/51 να δω και κανέναν άλλο ? Σε αυτά τα χρήματα περίπου είναι και ο Denon AVR-2809. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτήν την κατηγορία/τιμή από τον LX-50/51 ?
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Επειδή πρέπει να λύσω ταυτόχρονα και το πρόβλημα μεταφορά του σήματος στα πίσω ηχεία, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς δοκιμάσει το SL2 της bose (http://www.bose.co.uk/GB/en/home-entertainment/home-cinema/speaker-systems/AM10/accessories.jsp).

Ισχυρίζονται ότι: "Proprietary wireless transmission technology produces rear speaker audio equivalent to a BOSE® wired home entertainment system – with no wires running under floors or through walls."

Μπορεί να έχει την ίδια απόδοση ?

Επίσης ξέρει κανείς πως γίνεται η μετάδοση ? (μην πεθάνουμε και από καρκίνο).

Θα προσπαθήσω να ακούσω τα ηχεία που μου προτείνατε για να βγάλω το τελικό συμπέρασμα. Ελπίζω να βρω κάποια στην έκθεση ήχου&εικόνας ώστε να μην χρειαστεί να γυρίσω όλη την αθήνα.

Είμαι λίγο έως πολύ δύσπιστος για το ότι μπορεί να αποδώσει το ίδιο όπως και με καλώδια. Εκτός αν εννοεί ότι μπορεί να αποδώσει το ίδιο με τα καλώδια που παρέχει η αντιπροσωπία με τα ηχεία τους, οπότε αν είναι ψιλομάπα τα καλώδια τότε μπορεί να ακούγεται το ίδιο.

Πρέπει να κάνεις μια βόλτα από την αντιπροσωπία για να σου πουν σε τι συχνότητες λειτουργεί για να δεις πόσο βλαβερό είναι. Anyway, όσο λιγότερα ηλεκτρομαγνητικά έχεις σπίτι σου τόσο το καλύτερο για την υγεία σου.

Υπάρχει έκθεση το επόμενο Σαββατοκύριακο στο Capsis στην Κηφησίας (αν πάρεις το περιοδικό "Ήχος & Εικόνα" αυτού του μήνα έχει δωρεάν πρόσκλήση και διεύθυνση της έκθεσης - το περιοδικό έχει 5 Ευρώ και η πρόσκληση 7 αν την πάρεις μόνος σου) και ξαναέχει στις αρχές Νοεμβρίου (7 με 9 νομίζω) στο ξενοδοχείο Athens Imperial (μπορείς να εκτυπώσεις δωρεάν πρόσκληση από την αρχική σελίδα του forum είναι πάνω πάνω και στο κέντρο).
 
Last edited:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Για ενισχυτή εκτός από τον LX-50/51 να δω και κανέναν άλλο ? Σε αυτά τα χρήματα περίπου είναι και ο Denon AVR-2809. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτήν την κατηγορία/τιμή από τον LX-50/51 ?

Κοίτα και τους Onkyo.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Κοίτα και τους Onkyo.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ο χώρος είναι 20cm και οι onkyo χωράνε οριακά και υπερθερμαίνονται. Για αυτό κοιτάω ενισχυτές που είναι 17cm ύψος περίπου. Αλλιώς θα έπαιρνα τον 876 από Γερμανία.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Είμαι λίγο έως πολύ δύσπιστος για το ότι μπορεί να αποδώσει το ίδιο όπως και με καλώδια. Εκτός αν εννοεί ότι μπορεί να αποδώσει το ίδιο με τα καλώδια που παρέχει η αντιπροσωπία με τα ηχεία τους, οπότε αν είναι ψιλομάπα τα καλώδια τότε μπορεί να ακούγεται το ίδιο.

Πρέπει να κάνεις μια βόλτα από την αντιπροσωπία για να σου πουν σε τι συχνότητες λειτουργεί για να δεις πόσο βλαβερό είναι. Anyway, όσο λιγότερα ηλεκτρομαγνητικά έχεις σπίτι σου τόσο το καλύτερο για την υγεία σου.

Υπάρχει έκθεση το επόμενο Σαββατοκύριακο στο Capsis στην Κηφησίας (αν πάρεις το περιοδικό "Ήχος & Εικόνα" αυτού του μήνα έχει δωρεάν πρόσκλήση και διεύθυνση της έκθεσης - το περιοδικό έχει 5 Ευρώ και η πρόσκληση 7 αν την πάρεις μόνος σου) και ξαναέχει στις αρχές Νοεμβρίου (7 με 9 νομίζω) στο ξενοδοχείο Athens Imperial (μπορείς να εκτυπώσεις δωρεάν πρόσκληση από την αρχική σελίδα του forum είναι πάνω πάνω και στο κέντρο).

Το περιοδικό το πείρα.

Την πρόσκληση για την δεύτερη έκθεση δεν την βλέπω στο σιτε.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Όταν ανοίγεις την σελίδα του avclub δεξιά είναι ο χώρος που κάνεις login ή το όνομά σου αν έχεις κάνει login. Κάτω από αυτό και στο κέντρο, βλέπεις 4 "φωτεινές" επιγραφές. Οι πρώτες τρεις είναι διαφημιστικές και η 4η είναι για την έκθεση και είναι ροζ. Κάνεις κλικ επάνω της και έχεις την πρόσκληση σε pdf. Εκτυπώνεις, έγχρωμα θα έλεγα και την δείχνεις στην είσοδο.
 
Last edited:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Διαισθητηκά μόνο και από το γεγονός ότι η Onkyo λέει να μην συνδέσετε κάτω από 6Ω ηχεία, ούτε να πηγαίνει η αντίστασή τους κάτω από τα 6Ω, θα έλεγα Pioneer δαγκωτό. Τον οποίο πρέπει να τον έχω ακούσει κι όλας και μου άρεσε.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Τελικά ήρθε ο LX-51 στα 1130 . Στα ίδια λεφτά περίπου είναι και ο Marantz SR6003 (1040 ) και ο Denon AVR-2809 (1070 ).

Τι προτείνετε ανάμεσα σε αυτούς ?

Θα πάω αύριο στην έκθεση να δω και από κοντά ότι υπάρχει.
 
24 June 2008
39
δεν θα σου προτεινω κατι συγγεκριμενο γιατι δεν θεωρω πως εχω τις γνωσεις για κατι τετοιο,απλα επειδη θες κατι διακριτικο κοιτα και τα mirage nanosat prestige 5.
οσο για το θεμα της αποστολης ηχου στα πισω ηχεια καπου ειχα διαβασει πως υπαρχει συστημα powerline που στελνει και ηχο μεσω των καλωδιων της δεη..