AIWA Κασετόφωνο πρόβλημα

ospsom

New member
19 November 2008
5
Αγαπητοί φίλοι γειά σας. Εχω ένα πρόβλημα με ένα κασετόφωνο μάρκας AIWA και μοντέλο AD WX 828. Μετά απο πολύ καιρό είπα να περάσω και να ψηφιοποιήσω κάποιες κασέτες αλλά δυστηχώς το κασετόφωνο Δεν.:grandpa:
Ανοίγωντάς το παρατήρησα ότι και οι δύο ιμάντες είχαν χαλαρώσει δραματικά και δεν γύρναγαν τις τροχαλίες και τις κασέτες. Επικοινωνώντας με τον αντιπρόσωπο στην θεσσαλονίκη μου είπαν ότι το μοντέλο είναι παλιό και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά. Μπας και γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ ιμάντες η κάποιον άλλο τρόπο να το ξαναζωντανέψω? η να το στείλω για ανακύκλωση? :violent-smiley-030:
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ, ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗ ΣΤΗΝ ΛΕΩΦΟΡΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΟΥ ΑΡΕΩΣ ΔΕΞΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΑΚΙ 60 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΛΟΓΩ ΙΜΑΝΤΑ. ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΣΤΕΙΛΤΟ ΣΕ ΜΕΝΑ.
 

ospsom

New member
19 November 2008
5
Αυτό ακριβώς είναι. Εσύ πως το έχεις έτσι σουζαρισμένο? έτσι το λειτουργείς? Είμαι Αθήνα ναι για γράψε περαιτέρω λεπτομέρειες για τον μάστορα αν έχεις και κανα τηλέφωνο μπας και ξαναλαλήσει το όφωνο.
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΚΟΥΓΚΛ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ ΑΜΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΣΟΝΙΚ ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.
 
Ιμαντες μπορεις να βρεις σε οποιοδηποτε "ηλεκτρονικαδικο" και αλλαζονται ευκολα, αν "πιανει" λιγο το χερι σου και εχεις μια πενσα τυπου "τσιμπιδας". Μια και το ανοιξες, βαλε και λιγο γρασσο στα κινητα μερη για να δευκολυνεις την κινηση τους και για αθορυβη λειτουργια. Επισης καθαρισε τις κεφαλες, γιατι μετα απο τοσο καιρο αχρηστιας, μπορει να βρεις τιποτα αραχνες μεσα.
 

ospsom

New member
19 November 2008
5
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όταν λες ηλεκτρονικάδικο θεωρώ ότι εννοείς τύπου ´´Κατουμά´´ έτσι? διότι μεγαλύτερο ηλεκτρονικάδικο δεν γνωρίζω. Εκτός αυτού οι ιμάντες δεν θα πρέπει να είναι αναλόγου μεγέθους με τους αρχικούς και δεν θα πρέπει να έχουν συγκεκριμένη αντίσταση με το λειψό μου μυαλό τα ρωτάω αυτά. Διότι άμα βάλω ιμάντα πιο σκληρό μάλλον θα παίζει η πιο αργά η πιο γρήγορα δεν ξέρω. Πάντως θα το προσπαθήσω. Ευχαριστώ.
 
Απάντηση: Re: AIWA Κασετόφωνο πρόβλημα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όταν λες ηλεκτρονικάδικο θεωρώ ότι εννοείς τύπου ´´Κατουμά´´ έτσι? διότι μεγαλύτερο ηλεκτρονικάδικο δεν γνωρίζω. Εκτός αυτού οι ιμάντες δεν θα πρέπει να είναι αναλόγου μεγέθους με τους αρχικούς και δεν θα πρέπει να έχουν συγκεκριμένη αντίσταση με το λειψό μου μυαλό τα ρωτάω αυτά. Διότι άμα βάλω ιμάντα πιο σκληρό μάλλον θα παίζει η πιο αργά η πιο γρήγορα δεν ξέρω. Πάντως θα το προσπαθήσω. Ευχαριστώ.

Ιμαντες εχουν ολα τα καταστηματα αυτου του τυπου.
Εννοειται, οτι θα πρεπει να εχεις μαζι σου τους παλιους για "δειγμα".
Οι καινουργιοι πρεπει να εχουν ιδια περιμετρο με τους κομμενους και μικροτερη απο τους "κρεμασμενους".
Δεν υπαρχουν "σκληροι" ιμαντες.
Η ταχυτητα ειναι θεμα μοτερ, και ο σωστος ιμαντας τη μεταδιδει ως εχει.
 

ospsom

New member
19 November 2008
5
Re: Απάντηση: Re: AIWA Κασετόφωνο πρόβλημα

Ιμαντες εχουν ολα τα καταστηματα αυτου του τυπου.
Εννοειται, οτι θα πρεπει να εχεις μαζι σου τους παλιους για "δειγμα".
Οι καινουργιοι πρεπει να εχουν ιδια περιμετρο με τους κομμενους και μικροτερη απο τους "κρεμασμενους".
Δεν υπαρχουν "σκληροι" ιμαντες.
Η ταχυτητα ειναι θεμα μοτερ, και ο σωστος ιμαντας τη μεταδιδει ως εχει.



Σήμερα βρήκα ιμάντες στον Φανό στην Σολωμού τους έβαλα και παίζει άψογα. Ευχαριστώ όλους σας.
 

lewis

New member
8 December 2006
21
καλησπέρα,

εχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα.
έχω ένα 828 και ενα 929 και δεν παίζουν.
άλλαξα λαστιχάκια, αλλά πάλι δεν...

ξέρει κανείς κανέναν μάστορα που να τα πιάνει στη θεσσαλονικη ;
παλιά είχε έναν στην Σοφούλη, αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Στην Παπαναστασιου κάπου διαγωνίως απέναντι απο τον "Ευκλείδη" πριν το φαναρι... πιστεύω να είναι ακομα εκει... δεν ξερω αν τα πιάνει αλλά οταν ημουν πάνω είχα μάθει οτι ειναι καλος μαστορας! Ειχα πάει εναν Μ-03 για ελεγχο...
 

akirav

AVClub Enthusiast
7 August 2008
755
Πριν λιγο καιρο ειχα δωσει ενα Akai σε εναν στην Καλαμαρια.
Αν θυμαμαι καλα, Μαυριδη τον ελεγαν.
Εκανε αρκετα καλη δουλεια, και (σχετικα) φτηνα.
Ειναι στην καθετο που φτανει στο Δημαρχειο.
 

lewis

New member
8 December 2006
21
Re: Απάντηση: AIWA Κασετόφωνο πρόβλημα

Πριν λιγο καιρο ειχα δωσει ενα Akai σε εναν στην Καλαμαρια.
Αν θυμαμαι καλα, Μαυριδη τον ελεγαν.
Εκανε αρκετα καλη δουλεια, και (σχετικα) φτηνα.
Ειναι στην καθετο που φτανει στο Δημαρχειο.

στην κάθετη από κάτω (χάνθ) ή απο πάνω ;
αυτο με βολεύει αφάνταστα, μια και μένω καλαμαριά :)
 

mikexa

New member
11 April 2013
22
ΚΡΗΤΗ
Re: Απάντηση: AIWA Κασετόφωνο πρόβλημα

ΚΥΡΙΟΙ , ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ ΜΕ ΚΟΜΕΝΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ

Μετα απο αχρησία οι ιμαντες ελιωσαν και αφου καθαριστηκαν με μπολικο οινοπνευμα και βατονετες,εψαξα για αλλους ως κιτ, και βρηκα μονο ΗΠΑ και Γερμανια.Απο Γερμανια μεσω ebay και κοστισαν περιπου 20 ευρω(4 ιμαντες).Προτου βαλω χερι διαβασα για το λυσιμο στο http://www.eevblog.com/forum/reviews/teardown-aiwa-ad-wx828-cassette-deck-(circa-1993)/ χωρις να ειμαι μελος η κατι παρομοιο.Αφου αφαιρεσα 4 βιδες ανα κασετοφωνο(δειτε φωτο στο λινκ) μελετησα και το αρθρο και τους μηχανισμους (προσοχη στο κομματι που αναφερει τις ελασματικες επαφες). Πηρα την αποφαση να βγαλω ολη την πλακετα μιας και το ρισκο που αναφερουν στο λινκ με το τροπο ειτε κοπης ειτε με λιγο βγαλσιμο της πλακετας δε μαρεσε.Αθτο δεν αναφερεται ουτε στο σερβις μανουαλ ουτε πουθενα,απλα το λεω για να μην εχει καποιος ερεισματα...Λοιπον,εβγαλα τη βιδα που συγκρατει το μοτερ,και μετα με μυτοτσιμπιδο εστρεψα τις μεταλλικες ασφαλειες-επιφανειες των πηνιων εκατερωθεν.Αυτο θελει προσοχη ωστε στην αναποδη διαδικασια να "ερθουν" στη θεση τους συμμετρικα και οσο το δυνατον όπως πριν.Κατόπιν με φαλτσετα στον πανω δεξι μαυρο παλστικο πυρο καθαρισα περιμετρικα την εργοστασιακη κόλλα.Στη συνεχεια, με πολυ προσοχη πηγα αριστερα με ενα κατσαβιδακι το πλαστικο μαυρο δοντι συγκρατησης της πλακετας και σιγα σιγα με πλαγιες κινησεις βγηκε όλη η πλακετα. Προσοχη! Πριν αυτο το τελικο σταδιο,να σηκωσοθμε την πλακετα,με το αριστερο δαχτυλο σιγουρευουμε οτι οι επαφες που ειναι στο πανω μικρο ιμαντα και φαινονται με το κατω και πισω μερος του μηχανισμου προς τα εμας,γυρναμε λιγο αν χρειαστει το αριστερο μεγαλο δισκο για να ερθει στο μεσο,και η κινηση αυτη την κανουμε αργα γιατι εχουν επαναφορα τα ελασματα.Ετσι οι αλλαγες των ιμαντων γινεται απροσκοπτα και χωρις εμποδια.Προσοχη στους πιρους των πηνιων γιατι φευγουν ελευθερα κατα το βγαλσιμο.

Αυτα ισχυουν για τα deck A και Β με μια προσθηκη στο Α. Υπαρχει ενα μεταλλικο ελασμα με βιδα που πρεπει να βγει προτου στρεψουμε για το ενα πηνιο.Το βγαζουμε , στρεφουμε μετα και ξαναβαζουμε το ελασμα για να μη το ψαχνουμε μετα. Ομολογω ότι ακομα δε πηρα τους ιμαντες στα χερια μου και αν πανε ολα καλα και με τη παραλαβη και την επισκευη δε θα προσθεσω κατι αλλο στο νημα αυτο. Οποτε με την αναποδη διαδικασια επανασυναρμολογουμε το κασετοφωνο.

Οι βασικοι λογοι που ταγραψα τοσο λεπτομερως ειναι οτι η εταιρεια πλεον δεν υφισταται και το κυριοτερο, οπου και αν ειδα κειμενα και βιντεο αυτο το θεμα με τη θεση των ιμαντων και τον ελασματικο διακοπτη δεν τα ειδα πουθενα,και βεβαια το μανουαλ απλα λεει τα ελαχιστα δυνατα(δεν ηταν βλεπετε και το excelia...). Me συγχωρειται για την εκταση , και μακαρι αν χρειαστει , να ειναι χρησιμο. Ευχαριστω
 

Tasos98

Established Member
26 October 2007
179
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα,

εχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα.
έχω ένα 828 και ενα 929 και δεν παίζουν.
άλλαξα λαστιχάκια, αλλά πάλι δεν...

ξέρει κανείς κανέναν μάστορα που να τα πιάνει στη θεσσαλονικη ;
παλιά είχε έναν στην Σοφούλη, αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί...

Γιάννης Σπαθόπουλος
231060166
6932484608
Ηλιούπολη - Θεσσαλονίκη

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μια που το έφερε η κουβέντα, τι γινεται με σπασμένα γραναζάκια μέσα στους μηχανισμούς; Υπάρχουν πουθενά;
 

arhss

Established Member
4 February 2012
173
"σπασμένα γραναζάκια μέσα στους μηχανισμούς"!!! ... Πως τα καταφερες και τα "εσπασες";;;
Εχουν καταργηθει εδω και κατι χρονια τα κασσετοφωνα που να βρεις μηχανισμους... ουτε κασσετες δεν υπαρχουν!!!