Mamma Mia! [Blu-Ray]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
B001DXBUBQ.02.LZZZZZZZ


Μου ήρθε σήμερα απ το Play.
Νωρίς νωρίς όπως πάντα.Στις λοιπές χώρες κυκλοφορεί αρχές Δεκεμβρίου.Στην δικιά μας..του χρόνου.

Λοιπόν τα περί της ταινίας τα ξέρετε όλοι ,λίγο πολύ.

Πάμε στο Blu-ray

Εικόνα. Δεν είναι Iron Man ούτε Hulk.Γυρίστηκε επίτηδες χωρίς ψηφιακά εφέ,λουσμένο στον Ελληνικό καλοκαιρινό ήλιο,τις περισσότερες φορές κόντρα στο φώς.Δημιουργεί έτσι ένα απαλό φλουτάρισμα και την γοητεία ενός "παραμυθένιου" σκηνικού που όμως μεταβάλλεται ανάλογα με την εξελιξη (συνεπώς και το τραγούδι).Η ευκρίνεια παραμένει υψηλή,σε σημείο να βλέπω λεπτομέρειες του φορέματος της Στρηπ,που στο σινεμά είχαν παει "περίπατο".(δείτε επίσης τις λεπτομέρειες στην απλωμένη μπουγάδα και θα το ευχαριστηθείτε.)

Εντούτοις είναι ένα χάρμα χρωμάτων και εικόνων,τόσο μαγευτικό που για πρώτη φορά εδώ και δυόμιση χρόνια φώναξα :"Κι άλλες ίντσες ! Κι άλλες ίντσες !!"
Δεν αντέχω να το βλέπω έτσι.
Πιστέψτε με υπάρχουν σκηνές που θα ήθελα 105'' στα 3 μέτρα για τις απολαύσω και να τις χορτάσω.Τυχεροί όσοι τις διαθέτετε.
Π.χ.Η σκηνή που η μικρή Σόφι συναντά τις φίλες της και αρχίζει να τους διαβάζει το ημερολόγιο,τραγουδώντας το Honey Honey, δεν χορταίνεται.Τόσο γαλάζιο,τόσο πράσινο, δεν το χωράει το μάτι σου.

ή βέβαια η απόλυτη σκηνή με την Στρηπ να τραγουδάει στο σούρουπο το "The Winner Takes It All".Το εκκλησάκι στον λόφο,το κόκκινο μαντήλι της (ίσως το μόνο έντονο χρώμα, η λεπτομέρεια της όλης σκηνής) σε κάνουν να το βλέπεις και να το ξαναβλέπεις (και να το ξαναβλέπεις όπως εγώ..)

Ο Ηχος:Ε,καλά δεν το συζητάμε..
Με DTS-Master HD και στο δυνατό,απογειώνεσαι σ' αρεσουν-δεν σ'αρέσουν τα τραγούδια των ΑΒΒΑ.
Είναι τέτοιες οι ενορχηστρώσεις και η ηχογράφηση (ο μόνος όρος που έθεσαν οι δύο Β:Να έχουν την πλήρη επίβλεψη του Soundtrack ,να ηχογραφηθούν ξανά όλα τα τραγούδια στη Στοκχόλμη,με τους μουσικούς που παίζαν τότε,στις αρχικές ηχογραφήσεις,πριν 30 χρόνια..)

Ο τελικός ήχος βέβαια δεν είναι..ΑΒΒΑ.Θυμίζει όμως πολύ τον παλιότερο.
After all, λείπει ένα βασικό συστατικό (ή μάλλον δύο):η Α και η Α !!
Το αποτέλεσμα όμως είναι υπερπαραγωγή ηχητικά, με τα φωνητικά να γεμίζουν τα surround ηχεία,το ίδιο και τα όργανα,βάζοντας σε μέσα στο παιχνίδι.
Αψογη ηχητική μπάντα.

Δυστυχώς (?)δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους,έχει όμως αγγλικούς που αποδίδουν πιστά τους στίζους.(Μήπως προτιμάτε την "παρέμβαση" της Ναταλίας Γερμανού στη μετάφρασή τους,όπως έγινε στο σινεμά?? :violent-smiley-030:)

Ενα must για όλους !
Αλλωστε κολλάει σε όλες τις ηλικίες και τα.. φύλα της οικογένειας..:grinning-smiley-043

Στην τελική είναι η φθηνότερη μορφή ψυχοθεραπείας.
Τελειώνει και σου έχουν φύγει όλα τα βάρη..

Enjoy ..
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Mamma Mia! Blu-ray

Την είδα κι εγώ χθες. Πάρα πολύ καλή. Έχοντας δει και την παράσταση περίμενα να ενθουσιαστώ λιγότερο αλλά τελικά έγινε το αντίθετο.
Να την δείτε οπωσδήποτε -bye-
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Mamma Mia! Blu-ray

Στην τελική είναι η φθηνότερη μορφή ψυχοθεραπείας.
Τελειώνει και σου έχουν φύγει όλα τα βάρη..




αυτο, και για τον Ελληνικο ηλιο ,φιλε Δημητρη
θα ειναι το πρωτο το πρωτο ΒR που θα αναζητησω
οταν παρω το pany 35....
πολυ χαρηκα με την πολυ ωραια παρουσιαση σου !


.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Mamma Mia! Blu-ray

Κι εγώ την είδα - ευτυχώς - όπως έπρεπε γιατί η εντύπωση που είχα βλέπωντάς την σε πειρατικό DVD και σε μιά μικρή τηλεορασούλα τον Αύγουστο στις διακοπές ήταν άστα να πάνε...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,476
Εκεί ψηλά.....
Re: Mamma Mia! Blu-ray

τωρα αλλαξες γνωμη δηλαδη ??

να την δω κι εγω??

ειχα δει τον Μπροσναν να τραγουδαει σε ενα τρειλερ και ολο το αναβαλλω.....
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Mamma Mia! Blu-ray

τωρα αλλαξες γνωμη δηλαδη ??

να την δω κι εγω??

ειχα δει τον Μπροσναν να τραγουδαει σε ενα τρειλερ και ολο το αναβαλλω.....


Δές την.... Απλά έχε το τηλοκοντρόλ στο χέρι... Θα το χρειαστείς 3-4 φορές γιατί όντως "τραγουδάει"...
icon10.gif
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Mamma Mia! Blu-ray

τωρα αλλαξες γνωμη δηλαδη ??

να την δω κι εγω??

ειχα δει τον Μπροσναν να τραγουδαει σε ενα τρειλερ και ολο το αναβαλλω.....

δεν αλλαξα γνωμη ...ουτε σε dvd δεν το παιρνω !
ειναι μονο για αυτο που ειμαστε η πλουσιοτερη χωρα στο κοσμο !
για τον Ελληνικο ηλιο ,για το ελληνικο χρωμα

θυμασε τι ειπε ο Διογενης στο Μ.Αλεξαντρο .. ?



.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Mamma Mia! Blu-ray

Στην τελική είναι η φθηνότερη μορφή ψυχοθεραπείας.
Τελειώνει και σου έχουν φύγει όλα τα βάρη..




αυτο, και για τον Ελληνικο ηλιο ,φιλε Δημητρη
θα ειναι το πρωτο το πρωτο ΒR που θα αναζητησω
οταν παρω το pany 35....
πολυ χαρηκα με την πολυ ωραια παρουσιαση σου !


.

Να σαι καλά βρε Στελάκο για τη θετική ενέργεια..:grinning-smiley-043

Το όλο "πακέτο" θα σε αποζημιώσει.
Κι αν ξενερώσεις ρίχνεις κανένα βαρύ πυροβολικό μετά.
(αν και θα σου πρότεινα το αντίστροφο..)
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Mamma Mia! Blu-ray

δεν αλλαξα γνωμη ...ουτε σε dvd δεν το παιρνω !
ειναι μονο για αυτο που ειμαστε η πλουσιοτερη χωρα στο κοσμο !
για τον Ελληνικο ηλιο ,για το ελληνικο χρωμα

θυμασε τι ειπε ο Διογενης στο Μ.Αλεξαντρο .. ?



.

Μάλλον στον Μπάμπη το έλεγε ο Ναθ Στέλιο..:grandpa:
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: Mamma Mia! Blu-ray

καλα η διαφημιση του Mamma mia blu ray με ελληνικα παιζει τοσο καιρο

(πριν κι απ' το batman:the dark knight)

που ειναι το μπλου ρει?
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Mamma Mia! Blu-ray

Τώρα το είδες (θα μου πείτε)? Ε ναι! δεν είμαι των μιούζικαλ και το άφησα… λίγο στην τύχη του.

Το είδα χτες σε Blu Ray και αν εξαιρέσουμε την αγριοφωνάρα του Brosnan αλλά και το γεγονός ότι όλο το κάστ (με εξαίρεση την καταπληκτική :flowers:Amanda Seyfried) έχανε λίγο στο τραγούδι θα έλεγα ότι :η ταινία ήταν απολαυστικότατη!
Πολύ ενδιαφέρων ήταν ο τρόπος που τυλίχτηκε το σενάριο πάνω στις επιτυχίες των ΑΒΒΑ, αλλά αυτό που με καθήλωσε ήταν το Ελληνικό νησιώτικο τοπίο που αποδίδεται με φοβερή ευκρίνεια από το «μπλε δισκάκι». Τολμώ να πω ότι είναι το εντυπωσιακότερο, από άποψη εικόνας, Blu Ray που έχω παρακολουθήσει (φως, χρώμα, ευκρίνεια).
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: Mamma Mia! Blu-ray

Πολυ πολυ καλο ,τα παιδια μου 5 1/2 και 4 ετων το απολαμβανουν (και εγω δεν το κρυβω) περιττο να σας πω οτι "παιζει" καθημερινα στο σπιτι ,και πεφτει χορος με τα πιτσιρικια που δεν περιγραφεται
Με συγκινησε (ισως γιατι θυμηθηκα τα νιατα μου)
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: Mamma Mia! Blu-ray

Πολυ πολυ καλο ,τα παιδια μου 5 1/2 και 4 ετων το απολαμβανουν (και εγω δεν το κρυβω) περιττο να σας πω οτι "παιζει" καθημερινα στο σπιτι ,και πεφτει χορος με τα πιτσιρικια που δεν περιγραφεται
Με συγκινησε (ισως γιατι θυμηθηκα τα νιατα μου)


Ακριβώς! Αυτός είναι ο λόγος ότι η ΑΒΒΑ είναι τόσο διαχρονικοί! Είναι απο τους λίγους ήχους που μπορούν να τους ακούσουν τρείς γενιές μαζί! Εγγόνια, γονείς, παππούδες! 'Ολοι μπορούν να τους ακούσουν. Ακόμα και οι ροκάδες! Τα τραγούδια είναι παιδικά, αθώα τα οποία όμως αρέσουν και στους μεγάλους.