Dm-800 how to install barry allen oozoon and images

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Παιδια εφτιαξα αυτα τα δυο βιντεο για τον dm800 και τους καινουργειους που θα ασχοληθουν το ενα δειχνει την εγκατασταση του oozoon και του barry allen και το αλλο πως να φορτωνεις image με το barry allen

ΠΗΤΕ ΕΝΤΥΠΟΣΕΙΣ!!

-bye--bye-

GOOD LUCK!!!!!!

Link:
http://rapidshare.com/files/1728059...___945___963___964___945___963___951_.7z.html





 
Last edited by a moderator:

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Ειπα λοιπον να δοσω και λιγες περισσοτερες πληροφοριες εδω λοιπον θα δειτε πως να περασετε το Image με ftp στον δεκτη στην συγκεκριμενη περιπτοση χρεισιμοποιο τον filezilla οπου ειναι free ειναι σαν το DCC τον filezilla τον κατευαζουμε free απο εδω

https://www.ohloh.net/p/filezilla/download?filename=FileZilla_3.1.6_win32-setup.exe

Τωρα δειτε τα βηματα

1.Πανω αριστερα που λεει κομβος γραφουμε την IP του δεκτη μας απο διπλα user:root
pass:dreambox
και παταμε γρηγορη συνδεση
2.Αφου εχουμε δει το πρωτο βιντεο και εχουμε εγκαταστηση το barry allen βλεπουμε εναν φακελο που ονομαζεται MB_Images μπαινουμε μεσα
3.Αφου μπουμε μεσα απο τα αριστερα μας βρισκουμε τα image που θελουμε να κανουμε install τους κανουμε δεξι κλικ και παταμε ανεβασε
4.Απο το κατω μερος λοιπον βλεπουμε την προοδο τους
5.Η διαδικασια φτανει στο τελος της
6.Και το image εχει μπει τωρα κλεινουμε τον filezilla και βλεπουμε το επομενο βιντεο

Link με τις φωτογραφιες:

http://rapidshare.com/files/1729246...__961___945___966___953___949___962_.zip.html
 
Last edited:

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Δεν κατάφερα να κατεβασω το βιντεάκι, αλλά οι φωτο ειναι πολύ αναλυτικές για αρχάριους. Εύγε Νικ!
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Ευχαριστούμε και μόνο για τον κόπο σου που βοηθάς όχι μόνο αρχάριους αλλά και άτομα , σαν εμένα , που δεν είχαμε ασχοληθεί με το άθλημα.
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Re: Dm-800 how to install barry allen oozoon and images

Ευχαριστώ satnick και με την άδειά σου αν θέλεις μπορώ να τα ανεβάσω και σε rapidhare. Έχω κωδικό.

Βεβαια σε Ευχαριστω!!!!

Και ολους σας για τα καλα σας λογια!!!!

-bye--bye--bye-
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Απάντηση: Re: Dm-800 how to install barry allen oozoon and images

Παρακαλω με το Dream Up 1.3.3.4 περναμε ιματζ στον δεκτη?

Ασφαλώς και περνάμε, όπως σου είπε και ο souzakias, αλλά δεν σου είναι απαραίτητο.
Εναλλακτικά για εγκατάσταση στη flash (ευκολότερα και γρηγορότερα) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Stop Mode, με τη διαδικασία που περιγράφει και η ίδια η Dream Multimedia εδώ.
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Αν και εχω δει πολλα site που λενε οτι το σειριακο flash ειναι καλυτερο γιατι ο δεκτης μπορει να χασει καπια package με την ethernet εγω δεν ειχα ποτε κανενα προβλημμα με την ethernet και οποτε κανω flash παντα απο εκει κανω!

Ελπιζω φιλε μου τα video να σε βοηθησαν σχετικα με το barry allen!

Goooood luck!-bye-
 

rocker70

Senior Member
8 April 2009
331
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Dm-800 how to install barry allen oozoon and images

https://www.ohloh.net/p/filezilla/download?filename=FileZilla_3.1.6_win32-setup.exe

Τωρα δειτε τα βηματα

1.Πανω αριστερα που λεει κομβος γραφουμε την IP του δεκτη μας απο διπλα user:root
pass:dreambox
και παταμε γρηγορη συνδεση
2.Αφου εχουμε δει το πρωτο βιντεο και εχουμε εγκαταστηση το barry allen βλεπουμε εναν φακελο που ονομαζεται MB_Images μπαινουμε μεσα
3.Αφου μπουμε μεσα απο τα αριστερα μας βρισκουμε τα image που θελουμε να κανουμε install τους κανουμε δεξι κλικ και παταμε ανεβασε
4.Απο το κατω μερος λοιπον βλεπουμε την προοδο τους
5.Η διαδικασια φτανει στο τελος της
6.Και το image εχει μπει τωρα κλεινουμε τον filezilla και βλεπουμε το επομενο βιντεο

Καλημερα και απο μενα. Προσφατα αγορασα και εγω τον drembox ton 800αρι
αλλα δεν ξερω πως να περασω τις αναβαθμισεις που θα βγαινουν...Αν γινεται μπορεις να μου πεις βημα βημα πως να περασω ενα καινουριο firmware που βγαινει για τον συγγεκριμενο δεκτη..και κατι ακομα οταν περνας καινουριο firmware οι ρυθμισεις μενουν οπως πριν η γινονται παλι οι εργοστασιακες.Τα παραπανω γραφομενα σου ειναι η απαντηση η κανω κατι αλλο?Επειδη εχω και τον AZBOX HD elite οταν περνας το firmware χωρις να κανεις boot απο το usb (δηλαδη image) δεν μου σβηνονται οι ρυθμισεις...κατι τετοιο υσχυει και στον DM-800?Αν γινεται και καποιο Link απο οπου θα κατεβαζω τις αντιστοιχες αναβαθμισεις.
Ευχαριστω και sory για την φλυαρια μου..:ears:
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Παιδιά με κίνητρο μου το thread του souzakia πήγα να κάνω download τα video που είχα φτιάξει, αλλά δεν βλέπω τίποτα υπάρχει περίπτωση να βάλουμε και βίντεο και foto στο server του forum...?
 

parthilia

New member
2 January 2009
28
Εχω ενα πρόβλημα με την εγκατάσταση του barryallen 5.1.38 στην flash με oozoon, ενώ φαίνεται ότι η εγκατάσταση γινεται καλά δεν φοραρει το στικάκι το αφήνει σε fat με συνέπεια να μη δουλευει μετά, ξέρει κανείς γιατι δεν δουλευιε η τι δεν κάνω σωστά και δεν μπορώ να το δουλέψω, ενω το έχω κάνει πολλές φορες στο παρελθον, παιζει τιποτε με την έκδοση αυτή; η το stic
k καθε βοηθεια δεκτή
 

Pritanis

Established Member
2 December 2007
131
Βήμα - βήμα για τον 8000 με μνήμη Compact Flash:

1. Κατεβάζουμε από http://dreamboxupdate.com/opendreamb...dm8000/images/ το πιο πρόσφατο (πρόκειται για experimental Image δηλαδή υπό συνεχή εξέλιξη).

2. Το περνάμε στη Flash του DM8000.

3. Το παραπάνω image δεν περιλαμβάνει BarryAllen (ΒΑ), το οποίο το κατεβάζουμε από http://www.oozoon.de/main_en.html , είναι μεταξύ πολλών άλλων μέσα στη σελίδα, και πάνω από αυτό έχει ένα αρχείο pdf με οδηγίες για ΒΑ .

4. Τοποθετούμε τη μνήμη Compact Flash (CF) στη θέση της.

5. Με κάποιο πρόγραμα FTP (πχ dcc, FileZilla) στέλνω το barryallen μακρινάρι .ipk στο /tmp. Μπορούμε αν θέλουμε να μετονομάσουμε το μακρινάρι.ipk (πχ σε ba.ipk) χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο.

6. Δίνουμε από telnet την εντολή ipkg install /tmp/ba.ipk (κενό μόνο μετά το install) και είμαστε έτοιμοι! Στο τέλος της εγκατάστασης θα πάρουμε ένα μήνυμα που μεταξύ άλλων θα λέει : …. Barry Allen feels home at /dev/sdc1. Το sdc1 σημαίνει ότι εγκαταστάθηκε στη μνήμη CF, δηλαδή είμαστε ΟΚ.

7. Ο ΒΑ θα κάνει format στην CF και θα εγκατασταθεί αυτόματα, εμείς δεν κάνουμε κάτι για αυτό.

8. Η εγκατάσταση images στην εξωτερική μνήμη (CF), γίνεται ως εξής:
Με FTP βάζουμε τα αρχεία των images (όλα έχουν κατάληξη .nfi) στο φάκελο /media/usb/MB_Images του δέκτη.
Πάμε στα plugin και βρίσκουμε το Barry Allen, επιλέγουμε:
Wizard for Images at/MB_Images (Ρυθμίσεις για τα Images στο /MB_Images) και μετά:
extract nfi image from/MB_Images (Εγκατάσταση Image τύπου .nfi από MB_Images ).
Αν θέλουμε να αλλάξουμε την ονομασία του Image, μετακινούμε τον κέρσορα με τα βελάκια και σβήνουμε με το πλήκτρο «1».
Μετά από την εκκίνηση του δέκτη (μπορεί να χρειαστεί και μια ακόμα manual εκκίνηση), εμφανίζεται η φιγούρα του Barry Allen και τα images που έχουμε εγκαταστήσει.

Αναβάθμηση του experimental Image γίνεται μέσα από το menu του.

Ελπίζω να βοηθήσει όσους το χρειάζονται.