Πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

papanikos

New member
17 December 2008
4
Βόλος
Γειά σας και χρονια πολλα! Δεν μπορεσα να βρω καπου απαντηση στο προβλημα μου και ετσι εφτιαξα καινουργιο θέμα.

Είμαι σχετικά αρχάριος σε θέμα επεξεργασίας εικόνας και βίντεο!Αλλά μαθαίνω γρήγορα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ευχριστο αλλα και με πολλές δινατότητες πρόγραμμα για επεξεργασια εικονών και βίντεο!

Κόψε-ράψε κλπ κλπ, καταλαβαίνετε!

Θέλω να βάλω τις καλύτερες στιγμές μου με την παρέα, μουσική απο πάνω κλπ κλπ!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,918
127.0.0.1
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Το Studio της Pinnacle είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις...
Φτηνό (κάπου στα 50 - 60 ευρώ το πακέτο) και με αρκετούς wizards για τα δύσκολα...

Βέβαια θέλεις μπόλικη μνήμη και πολύ καλό επεξεργαστή, αλλά πλέον, με τις τιμές που έχουν αυτά δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα...

Με λιγότερο από 2GB μνήμη μην σκεφτείς καν να το κάνεις install δηλαδή... -bye-

Όπως επίσης μην σκεφτείς να το πάρεις από κόπια_ασφαλείας_ενός_φίλου. ;)
Αν δεν κάνεις τα updates, που μόνο αφού κάνεις registration παίρνεις τα σωστά θα σέρνεται ακόμη περισσότερο!
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Εαν δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία με τέτοιου είδους προγράμματα NLE (Non Linear Editing) θα σου πρότεινα το Adobe Premiere Elements. Δεν ξέρω σε ποια έκδοση έχει φτάσει, αλλά όποιο και να πάρεις θα σου κάνει τη δουλειά. Τώρα μεγάλο ρόλο παιζει και το φορμάτ των βίντεο που θα μοντάρεις. Αν πρόκειται για miniDV τότε όλα καλά με όλα τα προγράμματα. Αν όμως επιχειρήσεις να εισάγεις video HDV, AVCHD, ή άλλα φορμάτ υψηλής ανάλυσης (γιατί HD δεν θα τα χαρακτήριζα) που έχουν εμφανιστεί τα τελευταια χρόνια, τότε ίσως δυσκολευτείς τόσο με τη συμβατότητα των προγραμμάτων όσο και με την επεξεργαστική ισχύ του υπολογιστή σου. Ελπίζω να βοήθησα.
 

ak170805

New member
27 October 2007
20
Νέο Ηράκλειο
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Καλησπέρα σας και από μένα . Είμαι πολύ πρόσφατος κάτοχος της Canon HF100. Ένα βασικό τελικά μειονέκτημα είναι ότι συνοδεύεται από ένα τελικά άχρηστο πρόγραμμα το όποιο σε δυο Pc Που έχω με Vista μου κρεμαει συνεχώς και το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω είναι να κοπιάρω αρχεία από την κάρτα στο pc που έτσι και αλλιώς γίνεται εύκολα.
Τέλος πάντων αν κάποιος φίλος ξέρει ένα απλό πρόγραμμα που να δουλεύει να μου το πει ..
Τι θέλω να κάνει κατ ελάχιστον : να μπορει να μου δημιουργει και ένα DVD AVCHD από αρχεία mts που θα εχω στο pc μου το όποιο υποτίθεται ότι θα έκανε αυτή η *&^*&^ που συνοδεύει την κάμερα.
Αυτό μου φτάνει …. (για αρχή… )
Εύχομαι το καλύτερο σε όλους μας για την νέα χρονιά …
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Φίλε το Windows Movie maker (που είναι και ενσωματωμένο στα ΧΡ )
είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις με το Video Editing
κάνει όλες τις δουλειές που ανέφερες και δεν έχει τόσες απαιτήσεις
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Ulead Movie Factory, με εξαιρετικά εύκολο interface.
Aν και όποιο να χρησιμοποιήσεις, δεν θάχεις πρόβλημα με τον τετραπύρηνο που έχεις.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Έχουμε τραβήξει μια βάφτιση με δύο videocameras. Μια SONY που γράφει 1080i σε ΑVCHD και την δική μου HV-20 που γράφει σε 1080i HDV. Αν θέλω να μοντάρω πλάνα και από τις δύο κάμερες, τί μετατροπή πρέπει να κάνω στα γνωστά προγράμματα NLE ώστε να "παντρέψω" τις λήψεις μου; Θεωρητικά ότι και να εισάγεις στο Premiere, με το autoconform έρχεται στα ίσα του. Τι αρχικές ρυθμίσεις πρέπει να έχω στο project μου όμως για να δεχτεί και τα δύο format ταυτόχρονα; Το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Έχουμε τραβήξει μια βάφτιση με δύο videocameras. Μια SONY που γράφει 1080i σε ΑVCHD και την δική μου HV-20 που γράφει σε 1080i HDV. Αν θέλω να μοντάρω πλάνα και από τις δύο κάμερες, τί μετατροπή πρέπει να κάνω στα γνωστά προγράμματα NLE ώστε να "παντρέψω" τις λήψεις μου; Θεωρητικά ότι και να εισάγεις στο Premiere, με το autoconform έρχεται στα ίσα του. Τι αρχικές ρυθμίσεις πρέπει να έχω στο project μου όμως για να δεχτεί και τα δύο format ταυτόχρονα; Το έχει δοκιμάσει κανείς;
θα δουλέψεις με το edius με οτι φόρμά γουστάρεις πάνω στο timeline realtime και μετά θα κάνεις out σε οτι φόρμά σου καπνίσει :devil-smiley-029:





( τωρα εσυ για το πρεμιερ ρώτησες :flipout: αλλά δοκίμασε αυτο που σου πα και δεν θα ξαναγυρίσεις πίσω )
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Βασίλη το έχω δει το edius στην IBC στο Αμστερνταμ φέτος και μου άρεσε πολύ. Έχω το 5 αλλά δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα γιατί φοβάμαι ότι δεν έχω αρκετά ισχυρό Η/Υ. Διαθέτω έναν Core2 Duo στα 2.3 (πουσαρισμένο) και 3 GB μνήμης. Λες να το σηκώσει λιγάκι;
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Eγω με παρομοιο συστημα δουλευω ανετα τον Avid composer 3 που ειναι αρκετα βαρυ προγραμμα.
Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.
 

georg9

New member
19 June 2006
92
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Καλημερα
εχω τραβηξει καποια βιντεακια 720p με φωτογραφικη μηχανη panasonic tz-5. Ποιο προγραμμα μπορω να χρησιμοποιησω (οσο δυνατο πιο απλο και ελαφρυ) ετσι ωστε να ενωσω τα βιντεακια. Τα βιντεακια ειναι σε μορφη -bye-mov αρχεια. Υπαρχει η δυνατοτητα να τα μετατρεψω σε avi χωρις να χασω σε ποιοτητα?

Ευχαριστω
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Βασίλη το έχω δει το edius στην IBC στο Αμστερνταμ φέτος και μου άρεσε πολύ. Έχω το 5 αλλά δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα γιατί φοβάμαι ότι δεν έχω αρκετά ισχυρό Η/Υ. Διαθέτω έναν Core2 Duo στα 2.3 (πουσαρισμένο) και 3 GB μνήμης. Λες να το σηκώσει λιγάκι;
Απεναντίας είναι πιο γρήγορο και σταθερό από τα προηγούμενα στο ίδιο μηχανάκι

εμένα σε τετραπυρινο pc με 2 γιγα , και στο imac με διπύρηνο και 4 γιγα πάει αέρα ...
είναι το μόνο πρόγραμμα που έχω δεί και μοντάρει hd σχετικά άνετα
 
Last edited:

FABIAWRC

AVClub Enthusiast
10 October 2007
864
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

μολις δοκιμασα το edius 5.oντως ειναι πολυ γρηγορο αλλα εχασα την μπαλα αο τα μενου.μου φανηκε αρκετα δυσχρηστο.Βασιλη τα φωτα σου!!
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

μολις δοκιμασα το edius 5.oντως ειναι πολυ γρηγορο αλλα εχασα την μπαλα αο τα μενου.μου φανηκε αρκετα δυσχρηστο.Βασιλη τα φωτα σου!!

εχω ακουση και εγω καλα σχολια για το edius 5.

Εγω ειχα πάρει πριν τρια χρονια περίπου το πακετο pinnacle 9 , με την καρτα και τα προγράμματα ,το ειχα πάρη τότε στα 300 ευρω ,πιστευω πως ειναι (ή ειταν?) απο τα καλυτερα....
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

μολις δοκιμασα το edius 5.oντως ειναι πολυ γρηγορο αλλα εχασα την μπαλα αο τα μενου.μου φανηκε αρκετα δυσχρηστο.Βασιλη τα φωτα σου!!
Πειραματίσου με το interface και πες μου που ακριβώς ζορίζεσαι -bye-
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

θα προτείνω να δοκιμάσετε και το Sony Vegas Pro το οποίο χρησιμοποιώ τα τελευταία 8 χρόνια.

Κάνει τα πάντα, έχει full support για οποιαδήποτε ανάλυση HD και μη, υποστήριξη AVCHD και οτιδήποτε θελήσετε, με το πιο σημαντικό να είναι το απλούστατο interface. Απ'όσα έχω δοκιμάσει, τόσο απλό και straight forward interface δεν έχω βρει.

Πρόσφατα έκανα ένα multicam project που συμπεριλάμβανε και κάποια blue screen effects. Τόσο απλό πραγματικά δεν το περίμενα....

just give it a try ;)
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Υποστηρίζει και εγγραφή σε Blu-ray με μενου,ήχους, chapters και λοιπά το Sony Vegas ???
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Υποστηρίζει και εγγραφή σε Blu-ray με μενου,ήχους, chapters και λοιπά το Sony Vegas ???

Υποστηρίζει 5.1 κανονικά, export και απευθείας εγγραφή σε blu ray με ή χωρίς chapters από το timeline, ενώ παράλληλα υπάρχει και το Sony DVD Architect που πάει μαζί με το πρόγραμμα και είναι DVD/Blu Ray Authoring software.

Δεν υπάρχει κάτι, που να γνωρίζω και να μην κάνει το Sony Vegas.
 

mplevris

New member
19 January 2009
8
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Εγω παλι χρησιμοποιησα 2 διαφορετικα προγραμματα και εκανα επεξεργασια σε ενα μικρο αρχειο mts(1 λεπτο διαρκεια ) τραβηγμενο απο canon hg 20 ,για να διαπιστωσω αν υπαρχουν διαφορες στο χρονο μετατροπης των avchd αρχειων σε αλλο φορμα(mpeg2,avi κτλ) ,σε ενα pc intel pentioum D 805(σχετικα παλιος επεξεργαστης),nvidia8500gt,2gb ram και εβγαλα το εξης συμπερασμα:

Με το πρωτο προγραμμα sony vegas movie studio platinum 9 to pc δουλευε στο 100% αποδοση και μου μετετρεψε το 1ος λεπτου αρχειο mts se mpeg2 σε 18 ολοκληρα λεπτα της ωρας.Εκει απογοητευτηκα και ημουν ετοιμος να παω για αναβαθμιση με οτι αυτο συνεπαγεται για την τσεπη μου(που ειναι και ψιλοαδεια) γιατι φανταζεσται οτι για 1 ωρα βιντεο θα ηθελe σχεδον μια ημερα για να το μετατρεψει.Εκει καπου ειπα να δοκιμασω και καποιο αλλο προγραμμα

Χρησιμοποιησα λοιπον το power director 7 της cyberlink και με μεγαλη μου χαρα ειδα οτι για το ιδιο αρχειο και την ιδια μετατροπη χρειαστηκε μονο 2,39 λεπτα πραγμα που σημαινει οτι εστω και αυτος ο γερασμενος απο καθε αποψη επεξεργαστης θα μου δινει 1 ωρα βιντεο σε 4 ωρες που θεωρω οτι για την ερασιτεχνικη χρηση που το θελω δεν ειναι και τοσο τρομερο ωστε να με οδηγησει σε αναβαθμιση pc

Eιμαι βεβαια πολυ δυσαρεστημενος γιατι το προγραμμα της σονυ ηταν κλασεις καλυτερο απο αυτο της cyberlink ομως τιποτα δεν αποκτας χωρις θυσιες
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ

Eγώ με τον επεξεργαστή μου Core 2 duo 3GHZ θέλω 5 ώρες για μία ώρα video με το Vegas (convert 1080i m2ts σε mpeg2 32bit)

Mάλλον το πρόγραμμα που λες έχει smart rendering. Δηλαδή δεν κάνει encoding ολο το βίντεο, παρά μόνο τα effect & transitions. Στην περίπτωση σου μάλλον έφτιαξε το ίδιο αρχείο (σαν copy paste) χωρίς να κάνει τίποτε άλλο, ενώ το vegas το έκανε reencode.

Άντε να δούμε πότε το vegas & το premiere θα βάλουν smart rendering για AVCHD....