Κεφαλή μέχρι τα 500,00 (Ιαπωνίας ίσως;)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

eliaselias_o

Senior Member
22 December 2006
386
Μιας και δεν ξέρω ποιές κεφαλές για πικ-απ είναι Γιαπονέζικες, σας παρακαλώ βοηθήστε με να βρω μια καλή μέχρι τα500 ευρώ. Δεν με πειραζει αν είναι και φτηνότερη.

Βραχίωνας: RB300 με αναβαθμισμένα καλώδια.
Πικ-απ: Planar αναβαθμισμένο (ακριλικό πλατό και ξεχωριστή βάση για το μοτερ)
Phono: Grado
Προ: Cairn
Τελικό στάδιο: Hypex 400
Ηχεία: Chario Syntar200T.

Κεφαλή;
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Λίγα παραπάνω και παίρνεις μια Dynavector 17D3.

Καλές περιπτώσεις, η Benz Ace, η Ortofon Rondo (νομίζω η κόκκινη είναι στο 500άρικο).
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Θεωρητικά μία κεφαλή σαν την Benz δεν θα καθόνταν τόσο καλά στο πλατό σου το οποίο είναι ήδη χρωματισμένο χαμηλά...
Συμφωνώ και εγώ με την Dynavector, φτάνει να μπορεί να οδηγήσει το phono stage σου...
 

eliaselias_o

Senior Member
22 December 2006
386
Απάντηση: Re: Κεφαλή μέχρι τα 500,00 (Ιαπωνίας ίσως;)

Θεωρητικά μία κεφαλή σαν την Benz δεν θα καθόνταν τόσο καλά στο πλατό σου το οποίο είναι ήδη χρωματισμένο χαμηλά...
Συμφωνώ και εγώ με την Dynavector, φτάνει να μπορεί να οδηγήσει το phono stage σου...

Δηλαδή να βάλω πάλι το γυάλινο πλατό;
Το Phono Grado οδηγεί και 0,4mv.
 

eliaselias_o

Senior Member
22 December 2006
386
Άβυσος, άβυσος πραγματικά, η ψυχή (και τα αυτιά) του ανθρώπου.
Είχα που λέτε την Grado Sonata Statement (0,4mv).
Έσπασε η βελόνα της όμως και τώρα ψάχνω νέα.
Επέστρεψα προσωρινά στην Rega Exact που είχα παλιά.
Μου φαινότανε μουντή χωρίς καλές μεσαίες με πλαστική υφή.
Απο την άλλη όλοι χαρακτηρίζουν την Grado χρωματισμένη.
Γι αυτό είπα να ψάξω για καμιά Γιαπωνέζα.
Από την άλλη γύρισα στο γυάλινο πλατό του rega και έβαλα το τσόχινο ματ και απο πάνω του το ελαστικό που είχα.
Ρύθμισα ζύγιασα και έβαλα να ακούσω.
Άλλος ήχος σίγουρα. Λεπτότερο μπάσο, καλύτερη μασαία, καλύτερες υψηλές.
Τελικά η rega βγάζει κεφαλές που ταιριάζουν στα (απείρακτα) πικ-απ της.
Εντάξη, δεν μου ακούγεται και σαν την Gardo, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε το αποτέλεσμα κι όλας.
Απλά ζητάω ένα μέτρο σίγκρισης.
Πόση διαφορά έχει η dv karat 17d3 από την Grado Sonata και από την Rega Exact;
Υπάρχει κανείς να τις έχει ακούσει και τις τρεις;
Άβυσος άβυσος πραγματικά.....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
θεωρητικά τεράστια, από όσο έχω διαβάσει, αν και δεν έχω ακούσει τις άλλες.
Την karat την έχω κάπου 1 χρόνο και είμαι ενθουσιασμένος. Η διαφορά από τον φονέα γιγάντων denon DL103 που είχα πριν, σαφέστατη. Και σημειωτέον η denon σε άμεση σύγκριση με την shelter 501 είχε παίξει αξιοπρεπέστατα.
 
Ρε παιδιά ο άνθρωπος ζητά μέχρι 500 ευρώ, η Karat παίζει γύρω στο χιλιάρικο δεν είναι έτσι; Η διαφορά τιμής είναι μεγάλη. Ακόμη και η DV20 πρέπει να υπερβαίνει το όριο τιμής. Δεν ξέρω τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του phono της Grado, ιδιαίτερα σε ότι αφορά στην αντίσταση εισόδου του για κάθε θέση κέρδους.

Με αυτό το phono, θα πρότεινα να μείνεις στη Statement Sonata.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
την έχω δει σε αμερική γύρω στά 800..?
με 1.40 το δολάριο ίσως αξίζει τον κόπο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Επίσης απάντησα με αφορμή αυτό :


Πόση διαφορά έχει η dv karat 17d3 από την Grado Sonata και από την Rega Exact;
 

laokoon60

Established Member
26 November 2008
110
Είχα γιά αρκετά χρόνια την karat 17d2.Με phono ευαισθησίας 0,4 το αποκλείω.Και να υποθέσουμε ότι οδηγείται θα χάσει την ανάλυση της και την ταχύτητά της.
Πολύ καλά λόγια ακούγονται για την επανέκδοση της denon dl 301 mk2.Mε έξοδο στα 0,4 υποτίθεται ότι είναι μιά υψηλέξοδη 304.Η τιμή στην Αμερική κάτω από 300 δολάρια.Δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμάνου phono.Μήπως η αντίσταση του είναι μόνο 47ΚΩ.Αν ναί τότε η αγορά MC είναιένα κάποιο ρίσκο.Η exact από την άλλη δύσκολα βρίσκει αντίπαλο στις ΜΜ κάτω των 300e.
 

eliaselias_o

Senior Member
22 December 2006
386
Μιας και ανεβάσαμε το κασέ, για την London Decca Maroon τι λέτε;
Κάποιοι πίνουν νερό για τις London Decca....
 

eliaselias_o

Senior Member
22 December 2006
386
Τελικά η Rega Exact μετά από 100 δίσκους, κάποια ρύθμιση antiscate, μπορεί να την συνήθησε και το αυτί μου, αρχίζει και με κερδίζει.
Δηλαδή για κεφαλή 200,00 ευρώ μου φαίνεται κορυφαία.
Και ανάλυση έχει και μπάσο και οι μεσαίες κάτι τις λένε.
Μονάχα λίγο πλαστικός ο ήχος μου φαίνεται, αλλά όχι και τόσο. Έχει και λίγο θαμπές τις υψηλομεσαίες......
Μα για σταθήται λίγο.
Σαν συντάκτης περιοδικού αισθάνομαι.
Θα πάρω ζυγαριά, lp test, και alignment disc, να ρυθμίσω επ' ακριβώς και μετά θα κρίνω καλύτερα. Γιατί εως τώρα ψιλοχύμα ήμουν. Με το μάτι, με το αυτί, με τα περιοδικά, με φωτοτυπίες έκανα ρυθμίσεις.
Και μιλάμεγια κεφαλές 200-500 ευρώ ή δολάρια. Από εξωτερικό οι αγορές. Γιατί στην Ελλάδα κάποιες από αυτές τσούζουν αρκετά.
Παιδιά να είστε καλά γιο το link http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=28572 περί Αναλογικής πηγής (βινύλιο).
Εύγε.
 

eliaselias_o

Senior Member
22 December 2006
386
Τελικά η Rega Exact μετά από 100 δίσκους, κάποια ρύθμιση antiscate, μπορεί να την συνήθησε και το αυτί μου, αρχίζει και με κερδίζει.
Δηλαδή για κεφαλή 200,00 ευρώ μου φαίνεται κορυφαία.
Και ανάλυση έχει και μπάσο και οι μεσαίες κάτι τις λένε.
Μονάχα λίγο πλαστικός ο ήχος μου φαίνεται, αλλά όχι και τόσο. Έχει και λίγο θαμπές τις υψηλομεσαίες......
Μα για σταθήται λίγο.
Σαν συντάκτης περιοδικού αισθάνομαι.
Θα πάρω ζυγαριά, lp test, και alignment disc, να ρυθμίσω επ' ακριβώς και μετά θα κρίνω καλύτερα. Γιατί εως τώρα ψιλοχύμα ήμουν. Με το μάτι, με το αυτί, με τα περιοδικά, με φωτοτυπίες έκανα ρυθμίσεις.
Και μιλάμεγια κεφαλές 200-500 ευρώ ή δολάρια. Από εξωτερικό οι αγορές. Γιατί στην Ελλάδα κάποιες από αυτές τσούζουν αρκετά.
Παιδιά να είστε καλά γιο το link http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=28572 περί Αναλογικής πηγής (βινύλιο).
Εύγε.

Αρχικά αυτό ενοούσα: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=30879
Σημαντικό για κάθε κάτοχο βινυλιακού συστήματος.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Παιδιά χωρίς να έχω μαύρη ζώνη στις κεφαλές σε ένα τεστ μεταξύ αρκετών κεφαλών (και αρκετά ακριβών ) ξεχώρισα μια που δεν την πιάνει το μάτι σου αλλά πραγματικά έπαιζε καταπληκτικά .
Ήταν η βελτιωμένη από τη ZU DL103 της denon
 
12 January 2009
5
Το θέμα ξεχειλωνει, οποτε ως πρωην μιας αναλυτικοτατης, μουσικοτατης και μεσαιουψηλοτατης φερετροειδους Grado Sonata, μπορω να διαβεβαιωσω την ομηγυρη οτι απο τοτε που ταφτιαξα με την νικησαμε το θορυβο επιφανειας, μπασογρανιτενια και ασπιλοαμολυντη Kontrpunkt a της Ortofon, ουδεποτε γυρισα να κοιταξω πισω (430 ευρω πριν δυο χρονια)
τσεκαρε τα χαρακτηριστικα αν τη σηκωνει το συστημα σου, αλλιως, οντως η κοκκινη Rondo ισως αποβει μια αλλη λυση
Μια που λεω τα εσωψυχα μου, και τελειωνω, πριν τη Σονατα ταχα με την 1042 της Goldring. Απολυτο ροκ μωρο, αλλα ηθελα κι αλλα...
 

eliaselias_o

Senior Member
22 December 2006
386
Απάντηση: Re: Κεφαλή μέχρι τα 500,00 (Ιαπωνίας ίσως;)

Το θέμα ξεχειλωνει, οποτε ως πρωην μιας αναλυτικοτατης, μουσικοτατης και μεσαιουψηλοτατης φερετροειδους Grado Sonata, μπορω να διαβεβαιωσω την ομηγυρη οτι απο τοτε που ταφτιαξα με την νικησαμε το θορυβο επιφανειας, μπασογρανιτενια και ασπιλοαμολυντη Kontrpunkt a της Ortofon, ουδεποτε γυρισα να κοιταξω πισω (430 ευρω πριν δυο χρονια)
τσεκαρε τα χαρακτηριστικα αν τη σηκωνει το συστημα σου, αλλιως, οντως η κοκκινη Rondo ισως αποβει μια αλλη λυση
Μια που λεω τα εσωψυχα μου, και τελειωνω, πριν τη Σονατα ταχα με την 1042 της Goldring. Απολυτο ροκ μωρο, αλλα ηθελα κι αλλα...


Τελικά ποιά μου προτείνεις;
Την Grado ή την Ortofon;