Sennheiser HD 800

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Νομίζω,τα ακουστικά αυτής της κατηγορίας και πάνω,απευθύνονται σε ειδικό κοινό-χομπίστες.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Sennheiser HD800

Παρέλαβα σήμερα τα ακουστικά Sennheiser HD800!

p1010497s.jpg


p1010498sa.jpg


p1010500s.jpg


p1010502s.jpg


p1010508s.jpg
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Sennheiser HD800

Καλές ακροάσεις!
Να πω και καλοφόρετα; :)
Για γράψε και εντυπώσεις -bye-
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD800

Καλοριζικα!

Φιλε μου,για πες μου λιγο το serial number.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser HD800

Tzimisce, Βασίλη, mstr > Ευχαριστώ για τις ευχές.

Αν και καλοφόρετα εξ ορισμού είναι, με την έννοια ότι δε θέλεις να τα βγάλεις από το κεφάλι σου αφού τα φορέσεις! Απίστευτη εργονομία και αίσθηση. Ναι, το cd το έβαλα για σύγκριση μεγέθους. Η γενικότερη ποιότητα κατασκευής εντυπωσιάζει κι εμπνέει εμπιστοσύνη.

Βάζοντας το serial number των ακουστικών στη σελίδα της Sennheiser, σου βγάζει τις μετρήσεις της απόκρισης συχνότητας διάχυτου πεδίου του συγκεκριμένου δικού σου σετ ακουστικών! Το serial number του δικού μου είναι πάνω από 3.300. Φήμη ήταν ότι θα κυκλοφορήσει σε περιορισμένο αριθμό. Είναι σε κανονική παραγωγή.

Επιφυλάσσομαι για τις ακουστικές εκτιμήσεις, γιατί ακόμη δεν έχω ενισχυτή ακουστικών. Από μια πρώτη γεύση πάντως που πήρα από την έξοδο ακουστικών του yamaha Z7 οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες. Βελούδινο χαμηλό, πεντακάθαρες μεσαίες, κρυστάλλινα πρίμα και ανάλυση τέτοια που ακούς λεπτομέρειες που δεν έχεις ακούσει ούτε στα αγαπημένα σου κομμάτια. Τα άφησα να στρώνουν τώρα από την έξοδο ακουστικών του cd player.

Για ενισχυτή ακουστικών τι λέτε για τους παρακάτω:

1. Grace M902b
2. Lehmann Black Cube Usb
2. Graham Slee Solo
4. Benchmark Dac HDR
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD800

Απο αυτους,εχω δοκιμασει τον grace m 902(οχι τον b,αληθεια ποια ειναι η διαφορα?)

Αρκετα θετικες οι εντυπωσεις με τα hd 600,μπορεις να πας να τον δοκιμασεις με τα ακουστικα σου.

Δεν ξερω ομως αν σε αυτη την τιμη μπορεις να βρεις και αλλα πραματα.(βεβαια εχει και τηλεκοντρολ αυτος)

Για παραδειγμα,ο musical fidelity x can v8+το τροφοδοτικο xpsu v8+καποιες καλες λυχνιες,σου ερχεται φθηνοτερα,και περισσευουν και λεφτα για καποιο καλο ιντερκονεκτ πχ.

Και σκετος ο x can v8 που τα ειχα τεσταρει τα 800,εκανε καλη δουλεια.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser HD800

Απο αυτους,εχω δοκιμασει τον grace m 902(οχι τον b,αληθεια ποια ειναι η διαφορα?)

Το μοντέλο m902b έχει balanced line out, κάτι που μ'ενδιαφέρει.

Διαβάζω ότι το Grace υστερεί έναντι του Benchmark όσον αφορά το dac του. Είναι πιο πολύ ενισχυτής ακουστικών παρά dac, ενώ το αντίστροφο συμβαίνει με το Benchmark.

Αυτό που δε γνωρίζω είναι κατά πόσο καλύτερο ηχητικά είναι το Grace έναντι ενός Lehmann ή ενός Graham Slee.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser HD800

Καλοβλέπω και τον WooAudio 2 - Single-ended Triode OTL Class-A

http://www.wooaudio.com/products/wa2.html

Αυτόν θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω και ως προενισχυτή για τα ML Purity στο γραφείο, που καλό θα τους κάνει ο λαμπάτος.
Αλλά θα επωμιστώ και το κόστος ενός καλού dac με αυτή τη λύση.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD800

Το μοντέλο m902b έχει balanced line out, κάτι που μ'ενδιαφέρει.

Διαβάζω ότι το Grace υστερεί έναντι του Benchmark όσον αφορά το dac του. Είναι πιο πολύ ενισχυτής ακουστικών παρά dac, ενώ το αντίστροφο συμβαίνει με το Benchmark.

Αυτό που δε γνωρίζω είναι κατά πόσο καλύτερο ηχητικά είναι το Grace έναντι ενός Lehmann ή ενός Graham Slee.

Ο ηχος ειναι λιγο περιεργο θεμα.Πρωτον ειναι τα αυτια σου.Δεν ακουμε ολοι το ιδιο και δεν εχουμε ολοι τις ιδιες προτιμησεις.Δευτερον ειναι το δεσιμο ολων των επιμερων συσκευων.Αν πολυδιαβαζεις πολυ τις εντυπωσεις στο ιντερνετ κινδυνευεις να μην παρεις αυτο που θες.

Εγω θα σου προτεινα να παρεις τα ακουστικα σου,τα καλωδια σου και το cd player,και να ψαξεις να βρεις ποιους ενισχυτες μπορεις να ακουσεις.

Πιστευω για αρχη,παρε ενα τηλεφωνο στην athens pro audio,που φερνει τον grace,και πηγαινε να τον ακουσεις με τα μηχανηματα σου.

Μετα,ψαξε να βρεις ποιους μπορεις να ακουσεις.

Και παλι ομως υπαρχουν καποια αλλα προβληματα.Πχ,ο x can v8 που εχω,για να παιξει καλα,πρεπει να ειναι συνεχως στο ρευμα.Αλλιως,πρεπει να παιξει πολυ ωρα μεχρι να αρχισει να αποδιδει οπως πρεπει.Επισης στην αρχη ειχε λιγο σκληρα πριμα,αλλα μετα απο αρκετες ωρες,εγιναν smooth χωρις να χασει σε διαφανεια.

Γενικως ψαξου και μην ακους τι λεει ο καθενας,τα hd 800 τα ειχαν βγαλει πολλοι στο headfi(και εμπειροι καποιοι απ'οτι φαινοταν)οτι υποφερουν απο σκληρα πριμα και ειναι συριστικα,κατι το οποιο εγω δε διαπιστωσα οταν τα δοκιμασα.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser HD800

Το θέμα είναι ότι θέλω να παίξω HD Flac από το laptop.
Τα 1750 ευρώ του Grace μου φαίνονται πολλά, από τη στιγμή που υστερεί ως προς το dac του.
Πιστεύω ένα Weiss Minerva dac, κι ένας WooAudio 2 ενισχυτής/προ θα ήταν η καλύτερη λύση, από τη στιγμή που μου χρειάζεται κι ένας λαμπάτος προ.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD800

Το θέμα είναι ότι θέλω να παίξω HD Flac από το laptop.
Τα 1750 ευρώ του Grace μου φαίνονται πολλά, από τη στιγμή που υστερεί ως προς το dac του.
Πιστεύω ένα Weiss Minerva dac, κι ένας WooAudio 2 ενισχυτής/προ θα ήταν η καλύτερη λύση, από τη στιγμή που μου χρειάζεται κι ένας λαμπάτος προ.

Σου ειπα και πιο πανω,οτι αν δεν τον ακουσεις,πως θα ξερεις αν υστερει το dac του?Οποτε μπορεις,να δοκιμαζεις τα μηχανηματα.Μπορει αυτο που λενε οι αλλοι οτι υστερει,εσενα να σου αρεσει,μπορει να ταιριαξει με τα συνοδα σου και τις προσωπικες σου προτιμισεις στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.

Τωρα αν θες και λαμπατο προ,τοτε μπορεις να κοιταξεις σε Woo οπως λες,πρεπει να ειναι καλοι,αλλα αν μπορεις,ακου τους πρωτα(αν υπαρχει αντιπροσωπος εδω)
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser HD800

με γεια!φοβερα πρεπει να ειναι:)
Εγω εχω τα HD595 και λεω να παρω καπιο απο την little dot...
http://www.little-tube.com/forum/forums/thread-view.asp?tid=315&posts=10&start=1
στο head-fi Λενε οτι ειναι καλοι ενισχυτες, αλλα για τα HD800 συγουρα θα θες κατι πολυ καλο!!

Ευχαριστώ paulmarinis, όντως είναι φοβερά. Κυριολεκτικά τρομάζουν με το μέγεθός τους, αλλά τελικά είναι σχετικά κομψά με τον εξαιρετικό σχεδιασμό τους.
Καλή φαίνεται η little dot. Όταν παραλάβεις πες μας εντυπώσεις.