Εσωτερική κεραία FM

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Κύριοι...

Ψάχνω για μια εσωτερική κεραία για FM για να τη συνδέσω με ένα ενισχυτικό AV.

Ζητούμενα είναι η καλή λήψη, η διακριτικότητα καθώς και η τιμή...ΔΕΝ με ενδιαφέρει να πιάνω τη μισή Ελλάδα αλλά τους τοπικούς σταθμούς...

Προς το παρών έχω εγκατεστημένη μια απλή διπολική αλλά δεν κάνει δουλειά με αποτέλεσμα να την κρεμάμε σε διάφορα σημεία του σύνθετου και να χαλάει η μόστρα...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Αν η τοποθεσια σου δεν ειναι καλη μην περιμενεις να εχεις αποτελεσμα,μονον εξωτερικη Οι εσωτερικες με ενισχυση,συνηθως παραμορφωνουν το σημα
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Εγώ είχα πρόβλημα όπως εσύ φίλε μου, το καλωδιάκη που δίνουν μαζί δεν...οπότε η πρώτη λύση ήταν να βάλω κεραία αυτοκινήτου, αυτές τις παλιές που τις τραβούσες με το χέρι για να τις ανοίξεις, που ήταν πάνω στην κολώνα του αυτοκινήτου μπροστά στο παμπρίζ του οδηγού !! Έπιασα σαφώς καλύτερα !! Τελικά, κατέληξα να αγοράσω με 6 ευρώ από το Praktiker μια εξωτερική κεραία ραδιοφώνου, στρογγυλή που συνδέεται με καλώδιο 75Ω κ πιάνω 100% !!
 

dutyfree

Senior Member
9 August 2007
343
Αν μένεις σε πολυκατοικία και έχεις κεντρική κεραία από την "πρίζα" που παίρνεις σήμα για την TV θα πρέπει κανονικά να έχει και σύνδεση Radio ,ενώνεις εκεί καλώδιο 75 Ω και καθάρισες

DF
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Και να μην έχει χωριστή μπρίζα ραδιοφώνου, δοκίμασε την κεραία της τηλεόρασης. Μπορεί να εκπλαγείς.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Στην δικια μου εγκατασταση στον DENON του δινω σημα απο την κεραια τηλεορασης και δουλευει μια χαρα.
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Μου απαντήσατε και χαμπάρι δεν πήρα. Θα το ψάξω αυτό με το τηλεοπτικό σήμα.

Εάν δεν υπάρχει σχετική πρίζα κοντά (απ´ ότι θυμάμαι δεν υπάρχει) θα δοκιμάσω και την κεραία που παραθέτει ο Γιώργος. Την έχω βρει κι εγώ αλλά δεν ξέρω πόσο καλά θα δουλέψει. Τουλάχιστον η τιμή είναι μικρή και η αισθητική αποδεκτή.



Πολύ καλύτερη από ένα δίπολο Ατάκτως ερριμμένο στο σύνθετο.



Ευχαριστώ παιδιά…
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Σε εμενα η συνδεση με τη κεραια της τηλεορασης ειναι....καταστροφικη ακομα και σε συγκριση με το απλο διπολο.
Το διπολο αν το στεριωσεις καλα στο τοιχο και καθετα οχι οριζοντια θα εχεις καλα αποτελεσματα.Αν το απλωνεις ομως χυμα οπου βρεις μην περιμενεις αποτελεσματα.

Καταπληκτικη κεραια ειναι η fm2g της fanfare

http://www.musicdirect.com/product/73503
 
Last edited:
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Εσωτερική κεραία FM

Σε εμενα η συνδεση με τη κεραια της τηλεορασης ειναι....καταστροφικη ακομα και σε συγκριση με το απλο διπολο.
Το διπολο αν το στεριωσεις καλα στο τοιχο και καθετα (οχι οριζοντια) θα εχεις καλα αποτελεσματα.Αν το απλωνεις ομως χυμα οπου βρεις μην περιμενεις αποτελεσματα.
+1 :a0210:

Καταπληκτικη κεραια ειναι η fm2g της fanfare
+1 :a0210:
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Τάσο δυστυχώς η τοποθέτηση του δίπολου κατακόρυφα απορρίπτεται για λόγους αισθητικής αφού θα είναι σε κάθε περίπτωση ορατό.

Τα $100 μου φαίνονται πολλά για μια κεραία όταν έχω δώσει μια 500άρα ευρά για όλο το home theater. Εάν είχα επενδύσει σε κάποια πιο "ζουμερά" μηχανήματα πιθανόν και να τα έδινα.

Ευχαριστώ και πάλι...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Το κακο ειναι οτι δεν κανει μονον 100 δολλαρια,αλλα παραπανω.Παντως πριν λιγη ωρα αφου ξοδεψα το τρομερο ποσο των 3 ευρω ελυσα το προβλημα ληψης που με βασανιζε.Πηρα ενα διακλαδωτη με 2db απωλεια,και πηρα σημα απο την κεραια της tv.Το σημα απο 80% εως 100%.
 

Mihalis

New member
28 December 2007
56
Κύριοι...

Ψάχνω για μια εσωτερική κεραία για FM για να τη συνδέσω με ένα ενισχυτικό AV.

Ζητούμενα είναι η καλή λήψη, η διακριτικότητα καθώς και η τιμή...ΔΕΝ με ενδιαφέρει να πιάνω τη μισή Ελλάδα αλλά τους τοπικούς σταθμούς...

Προς το παρών έχω εγκατεστημένη μια απλή διπολική αλλά δεν κάνει δουλειά με αποτέλεσμα να την κρεμάμε σε διάφορα σημεία του σύνθετου και να χαλάει η μόστρα...

BadCarma ριξε μια ματιά εδώ http://www.russandrews.com/product....&customer_id=PAA2617012109409EZRMCWLVYKRFHUWU
ειναι σιγουρα διακριτική και αξιοποιεις και μια καλη φωτο...:a0210:
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Επαναφέρω το θέμα για όσους ενδιαφέρονται....


Χθες ανακάλυψα και αγόρασα τον παρακάτω ενισχυτή σήματος FM/TV:

http://www.oneforall-int.com/produc...3/type/kabellose-l-sungen/sub_id/7/sub_title/

για να διορθώσω το πρόβλημα που είχα σε 2-3 σταθμούς από τους 32 που έχω συντονίσει, αλλά ο ένας από αυτούς είναι αυτός που ακούω κυρίως!

Η ενίσχυση που κάνει είναι μόνο 10db, οπότε είναι πιθανό να μην κάνει δουλειά σε όλες τις περιπτώσεις.

Τον συνέδεσα λοιπόν με αυτή την κεραία:
http://www.ipshop.gr/product-id-29886.html

Tο καλώδιο που χρησιμοποίησα για να συνδέσω τον ενισχυτή σήματος με το ραδιόφωνο είναι ένα από αυτά που προτείνονται για ψηφιακή τηλεόραση. Έχουν κάτι κουλούρες στις άκρες τους για να αφαιρούν τον θόρυβο υποτίθεται (ή κάτι τέτοιο) και το έβαλα γιατί έκανε εμφανώς καλύτερη δουλειά από το απλό καλώδιο κεραίας TV.

Το αποτέλεσμα είναι ότι δούλεψε! Πλέον ένας σταθμός είναι μόνο που έχει λίγα παράσιτα και έχει σχεδόν τελειοποιηθεί η λήψη σε όλους τους σταθμούς. Πιστεύω ότι αν αντικαταστήσω έναν διακλαδωτή που χρησιμοποιώ σαν αντάπτορα, θα διορθωθεί και ο τελευταίος σταθμός, γιατί παρατήρησα ότι "κόβει" αρκετά από το σήμα.

Το συνολικό κόστος ήταν:
Ενισχυτής (με 2 εξόδους για 2 συσκευές): ~28
Καλώδιο κεραίας για ψηφιακή TV: ~10
2 μεταλλικοί αντάπτορες μετατροπής αρσενικού σε θυλικό και θυλικού σε αρσενικό: ~2
Εσωτερική κεραία: ~4

Σύνολο: 44,00 περίπου
(δεν έκανα έρευνα αγοράς για τις τιμές, οπότε είναι πιθανό να τα βρείτε και φτηνότερα)

Γενικά θέλει προσοχή στις συνδέσεις, να μην είναι χαλαρές γιατί υπάρχει απώλεια σήματος. Αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα του καλωδίου, γιατί οι υποδοχές του ενισχυτή είναι ΟΚ.


Με τη λύση της σύνδεσης του ραδιοφώνου με την κεραία της TV, κατάφερα να πιάσω έναν σταθμό αλλά έχασα άλλους 2, οπότε την απέρριψα. Μπορεί να έφταιγε το γεγονός ότι πήρα το σήμα μέσα από τον ενισχυτή που έχω για το σήμα της TV ή ότι το σήμα πέρναγε πρώτα μέσα από το πολύμπριζο της Crystal Audio.


Υπάρχουν επίσης και εσωτερικές κεραίες που λένε ότι πιάνουν εκτός από TV και FM, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κάνουν ενίσχυση στο σήμα των FM.

Από την γρήγορη έρευνα που έκανα, είδα ότι οι ενισχυτές, ενισχύουν κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες. Άλλοι τις αναφέρουν άλλοι δεν τις αναφέρουν. Και οι εσωτερικές κεραίες δεν αναφέρουν τίποτα. Οπότε προτήμησα την λύση του ενισχυτή που λέει ότι ενισχύει το σήμα των FM.
 
Last edited:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Να προσθέσω, ότι η εσωτερική κεραία που φαίνεται στο Site έχει 2 περίπου, αλλά εγώ την αγόρασα 6, οπότε μπορεί να είναι ποιο μακριά αυτή που έχω.

Το καλώδιο για την ψηφιακή TV μοιάζει με αυτό
http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tvcables/680119.html
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
(μια και δεν γράφει κανένας στην κατηγορία...)

Update:
Άλλαξα σήμερα τον διπλοκλαδωτή με έναν αντάπτορα. Οι αντάπτορες έχουν 3 Ευρώ έκαστος, έκανα λάθος στο προηγούμενο post.

Λήψη 5 στα 5 και στους 32 σταθμούς και φυσικά πολύ καλύτερος ήχος.

Να σημειώσω ότι το θέμα μου δεν ήταν απλά να πιάσω τους σταθμούς με καθαρότερο ήχο, αλλά να τους πιάσω όπως ήθελα εγώ, χωρίς να μετακινήσω την κεραία την οποία έχω κολλήσει στην πλάτη του επίπλου που φιλοξενεί το σύστημα και την τηλεόραση για να μην φαίνεται καθόλου.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Το κακο σ αυτες τις επιλογες ειναι οτι αυτου του ειδους οι ενισχυτες μπορει να <μπουκωσουν> το σημα απο ορισμενους σταθμους και να εχεις χειροτερο ακουστικο αποτελεσμα.Δυστυχως τα fm θελουν κεραια εξωτερικη,εκτος των περιπτωσεων που εισαι σε πολυ ευκολη περιοχη Καποιοι παλιοτεροι αναλογικοι δεκτες ειχαν ενα οργανακι που εδειχνε τοσο το σημα ,οσο και την επιρροια απο αλο σημα,δεν θυμαμαι ακριβως τον ορο αυτη την στιγμη
 
Last edited: