Aσυρματη συνδεση Νοβα σε αλλη Τηλεοραση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikosss

New member
11 May 2008
88
Θεσσαλονικη
Γεια σας παιδια. ειμαι ενεργος συδρομητης της Νοβα κ εχω το πανασατ στο σαλονι μου. Τι πρεπει να αγορασω χωρις να συνδεσω καποιο καλωδιο κ να βλεπω σε μια αλλη τηλεοραση μεσα στο σπιτι το ιδιο καναλι της Νοβα? Πρεπει να παρω κατι ασυρματο? τι πρεπει να παω να αγορασω για να το κανω μονος μου? ο τεχνικος μου ζηταει 70 ευρω.Ομως δεν μπορω να βρω κατι ασυρματο κ φθηνο κ να το συνδεσω μονος μου κ να βλεπω το ιδιο καναλι κ στην αλλη τηλεοραση?αν γνωριζεται προτεινετε μου καπιο ασυρματο μηχανημα κ ευκολο για να το κανω μονος μου.χωρις καλωδια κτλ. ευχαριστω πολυ
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Νίκο, το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Χωρίς καλώδια εννοείς προφανώς και σήματος lnb.
Τη μεταφορά μπορείς να την κάνεις με ασύρματο video sender. Οι τιμές ξεκινούν από 50 και τοποθετείται εύκολα.
 

Nikosss

New member
11 May 2008
88
Θεσσαλονικη
ναι κ χωρις lnb εννοοω

τωρα θα παω σε καταστημα να αγορασω.κ μπορω να το τοποθετησω μονος μου ετσι?

σε ευχαριστω πολυ
 

Nikosss

New member
11 May 2008
88
Θεσσαλονικη
απο που μπορω να βρω ασυρματο video sender?

πηγα σε ενα καταστημα ηλεκτρικων τωρα κ δεν ξερανε ουτε καν τι ειναι!-bye-
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Απάντηση: Re: Aσυρματη συνδεση Νοβα σε αλλη Τηλεοραση

απο που μπορω να βρω ασυρματο video sender?

πηγα σε ενα καταστημα ηλεκτρικων τωρα κ δεν ξερανε ουτε καν τι ειναι!-bye-

Μπορείς να βρεις σε διάφορα σημεία, κατά προτίμηση σε καταστήματα υπολογιστών (κυρίως μεγάλες αλυσίδες) αλλά και σε καταστήματα με δορυφορικό εξοπλισμό.
Μη ρωτάς για video sender. Αν και είναι ο σωστός όρος μάλλον οι περισσότεροι πωλητές θα καταλάβουν τι εννοείς αν τους πεις ότι ενδιαφέρεσαι για "ασύρματη μεταφορά εικόνας/ήχου".
Ρίξε και μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα προϊόντων.
 

Nikosss

New member
11 May 2008
88
Θεσσαλονικη
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.μπορει να παρω κ εναν απο αυτους τους 3.δεν με απασχολει η ποιοτητα στην δευτερη τηλεοραση.ειναι κ παλια.απλα να εχω εικονα.
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Επειδη εχω εδω και 5 χρονια video sender πρεπει να γνωριζεις οτι πιθανως να εχεις προβλημα παρεμβολων ακομη και απο τα μπλε δοντακια των κινητων.. σε εμενα αλλαζουν τα καναλια μονα τους...
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Επειδη εχω εδω και 5 χρονια video sender πρεπει να γνωριζεις οτι πιθανως να εχεις προβλημα παρεμβολων ακομη και απο τα μπλε δοντακια των κινητων.. σε εμενα αλλαζουν τα καναλια μονα τους...

ΣTo δικο μου παλι αν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος τοσα χρονια που το χρησιμοποιω εχει το κουσουρι να μπαζει παρεμβολες απο φουρνους μικροκυματων. Και δεν ειναι τοσο οι δυο γραμμες θορυβου που βγαζει οσο ο θορυβος της παρεμβολης ο οποιος δεν υποφερεται.
Φυσικα αλλαζω καναλι μεχρι να σταματησει το ζεσταμα....
Επισης να εχεις υποψη σου οτι εαν εχεις ασυρματα ηχεια απο τηλεοραση philips (9618, 9763) και ο πομπος ειναι κοντα στην τηλεοραση θα εχεις video send κανονιμα ηχου και εικονας αλλα οχι και τηλεχειρισμου. Μεχρι να βρω τι φταιει ειχα γανιασει!!!
Νικος
 

Nikosss

New member
11 May 2008
88
Θεσσαλονικη
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.ακομα δεν πηρα κατι. κ δεν εχω αποφασισει.ισως τελικα κανω κανονικη συνδεση στην αλλη τηλεοραση με τεχνικο κ με το καλωδιο lnb
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Αναφερω οσο πιο αναλυτικα μπορω το προβλημα που αντιμετωπιζω και ευελπιστω στην βοηθεια σας..
απο το scart της nova παιρνω σημα και μεσω ενος διπλου scart το μοιραζω στην κυρια τηλεοραση (samsung lcd 46'' ) και σε ενα video sender.. συνδεω τον πομπο του video sender με τον αντιστοιχο δεκτη σε διπλανο δωματιο σε μια panasonic 42'' lcd και παιρνω εικονα και ηχο της nova..
Το προβλημα ειναι οτι εαν κλεισει η κυρια τηλεοραση που ειναι συνδεδεμενη αμεσα με τον πομπο τοτε κλεινει και η δευτερευουσα τηλεοραση στο υπνοδωματιο , και το δευτερο προβλημα ειναι οτι βλεπω στην κυρια τηλεοραση αναγκαστικα βλεπω και στην δευτερευουσα...
Τι μπορει να φταιει ;
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: Aσυρματη συνδεση Νοβα σε αλλη Τηλεοραση

Αναφερω οσο πιο αναλυτικα μπορω το προβλημα που αντιμετωπιζω και ευελπιστω στην βοηθεια σας..
απο το scart της nova παιρνω σημα και μεσω ενος διπλου scart το μοιραζω στην κυρια τηλεοραση (samsung lcd 46'' ) και σε ενα video sender.. συνδεω τον πομπο του video sender με τον αντιστοιχο δεκτη σε διπλανο δωματιο σε μια panasonic 42'' lcd και παιρνω εικονα και ηχο της nova..
Το προβλημα ειναι οτι εαν κλεισει η κυρια τηλεοραση που ειναι συνδεδεμενη αμεσα με τον πομπο τοτε κλεινει και η δευτερευουσα τηλεοραση στο υπνοδωματιο , και το δευτερο προβλημα ειναι οτι βλεπω στην κυρια τηλεοραση αναγκαστικα βλεπω και στην δευτερευουσα...
Τι μπορει να φταιει ;

Φίλε, με video sender ότι κανάλι έχεις επιλέξει στον αποκωδικοποιητή του Nova, αυτό θα βλέπεις και στις δύο τηλεοράσεις, δεν γίνεται αλλιώς.
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Αυτο το γνωριζω... το θεμα ειναι οτι οταν βλεπω αναλογικα καναλια στην κυρια βλεπω τα ιδια και στην δευτερευουσα τηλεοραση ενω κανονικα θα επρεπε να βλεπω καποιο καναλι της nova... και επιπλεον οταν κλεινει η κυρια τηλεοραση κλεινει και η δευτερευουσα....
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Η σύνδεση πάει ως εξής : video sender scart (ή όποιο άλλο καλώδιο) πάνω στον δέκτη της νοβα, αν το scart του video sender έχει υποδοχή πάνω του για να μπει σαν προέκταση άλλο scart τότε εκεί βάζεις αυτό που πάει στην tv σου.

Αυτά είναι για την σύνδεση του πομπού. Ποιο video sender είναι ??? για βάλε ένα link από το μοντέλο...
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: Aσυρματη συνδεση Νοβα σε αλλη Τηλεοραση

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/...on/Konig-Wireless-Transmitter-VID-TRANS12.htm
Aυτο ειναι το μοντελο , κατι δεν εχω καταλαβει καλα απο οτι μου ειπες.. Nova θελω να βλεπω και στην δευτερη τηλεοραση και η αλλη ας βλεπει αναλογικα καναλια...


Μάλλον δεν καταλαβαίνουμε ακριβώς το πρόβλημά σου ή δεν μας το περιγράφεις σωστά, αλλά ελπίζω να βρούμε την άκρη.
Νομίζω πως το πρόβλημά σου είναι η αυτόματη ενεργοποίηση των AV εισόδων της τηλεόρασης όταν ανιχνεύσουν σήμα.
Θα σου προτείνω τα εξής:

- Κάνε ένα έλεγχο πως το κουτάκι πομπός του αναμεταδότη (αυτό που αναγράφει TX) είναι σωστά συνδεδεμένο στη Νόβα ενώ το κουτάκι δέκτης (που γράφει RX) στην απομακρυσμένη τηλεόραση. Τα "ματάκια" του αναμεταδότη για το τηλεκοντρόλ, θα συνδεθεί πάνω στη Νόβα από τον πομπό και πάνω στην απομακρυσμένη τηλεόραση από το δέκτη.

- Στην απομακρυσμένη τηλεόραση θα επιλέγεις χειροκίνητα την είσοδο AV στην οποία σύνδεσες τον αναμεταδότη από το κοντρόλ της, μόνο όταν θες να παρακολουθήσεις κανάλια μέσω της nova. Όταν ενώ έχεις αναμμένο το Νόβα για την πρώτη τηλεόραση, θες να δεις άλλο αναλογικό κανάλι στην απομακρυσμένη τηλεόραση, θα ενεργοποιείς τον ενσωματωμένο αναλογικό της δέκτη.
- Αντίστοιχα αν θες Νοβα στην απομακρυσμένη αλλά διαφορετικό αναλογικό κανάλι στην πρώτη τηλεόραση, ενεργοποιείς χειροκίνητα το ενσωματωμένο δέκτη της πρώτης από το κοντρόλ της.

Εννοείται πως θα χρησιμοποιείς το τηλεκοντρόλ του Nova στο ένα δωμάτιο κάθε φορά, μόνο εκεί που βλέπεις Νοβα κανάλι εκείνη τη στιγμή.

Ελπίζω να έχω καλύψει κάθε περίπτωση με όσα σου περιέγραψα.
 
Last edited:

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Φιλε andre ακριβως ετσι οπως τα γραφεις τα εχω "τακτοποιησει" , αλλα παρολα αυτα η μια τηλεοραση φαινεται να ακολουθει την αλλη και οχι τον panasat της nova.. υπαρχει περιπτωση επειδη το ματακι του panasat να ειναι κοντα στο ματακι της samsung να δημιουργηται ολο το προβλημα; δεν ξερω τι αλλο να πω , τα εχω παιξει....
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
κάνε μια δοκιμή... αποσύνδεσε το scart από τη samsung, άσε μόνο το νόβα στον αναμεταδότη, και κάνε δοκιμές αλλαγής καναλιών και από νόβα και από samsung, μήπως έτσι εντοπίσεις το μπέρδεμα...

μάλλον το μάτι του αναμεταδότη μεταφέρει τις εντολές της samsung και όχι του νοβα. Δες μήπως τα τηλεχειριστήρια των τηλεοράσεων μπορούν να αλλάξουν συχνότητα.
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Ακριβως αυτο εγινε andre.... ειχες δικιο , μολις απομακρυνα τον panasat απο την sam λυθηκε το προβλημα.... σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.. ισως χρειαστω και παλι την βοηθεια σου για την δευτερη εγκατασταση στην επαρχια (σπιτι γονιων) οπου και εχω παλι την ιδια συνθεση αλλα εκει εχω τον race απο την nova και οχι τον παλιο panasat.. εκει φευγει hdmi απο τον race για την τηλεοραση και θα πρεπει να φευγει και απο το scart να παει στον πομπο..να δουμε θα δουλεψει ετσι;
 

rangers72

Senior Member
26 October 2010
632
milos
εγω παιδια ειχα παλια και μου εκανε συνεχεια παρασιτα μια γραμμη πανω κατω και τις περισσοτερες φορες δεν ειχα ηχο.μου εσπασε τα νευρα το εβγαλα και το πεταξα.μετα εμαθα οτι εκπεμπουν σε συχνοτητα ιδια με αλλες ηλεκτρονικες συσκευες μεσα στο σπιτη, και για αυτο ειχα παρεμβολες.τωρα θελω να ξαναβαλω. αν καποιος γνωριζει αν εκπεμπουν σε αλλη συχνοτητα, απο τις ηλεκτρικες συσκευες για να μην εχω παλι τα ιδια, και τι μαρκες υπαρχουν αλλα να ειναι αξιοπιστα σε αυτο το θεμα.
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Κυκλοφορουν και σε συχνοτητα 5,6 , τα πιο παλια ειναι σε 2,8 αλλα δεν ξερω αν σταματουν οι παρεμβολες.....