Στρωσιμο προενισχυτη phono!

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Στ' αληθεια οταν ο κατασκευαστης προτεινει 36 ωρες συνεχους προγραμματος ... το εννοει δηλαδη? Πρεπει να βαζει καποιος δισκους για 36 ωρες συνεχεια? Οσοι απο σας ξερουν παρακαλω ας πας πουν τη γνωμη τους γιατι...χλωμο το βλεπω να κατσω πανω απ τα πικαπ τοσες ωρες!:sleep:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,508
Θεσσαλονικη
Δεν το νομιζω,να το εννοει,απλα θελει τις ωρες του για να στρωσει και να ειναι συνεχως αναμμενο.Αληθεια ποιος κατασκευαστης ειναι αυτος?
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,076
127.0.0.1
Θεωρητικά αρκεί να το έχεις αναμμένο...
Από την άλλη, μπορείς να δανειστείς ένα ατέρμονο δίσκο βινυλίου και να τον βάλεις να παίζει για να έχεις και σήμα...

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο πάντως το "συνεχόμενο"...
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Ευχαριστω Μιχαλη, αναμμενο το εχω παντα αλλα ... δε θυμαμαι και ακριβως πως το γραφει ... οταν παω σπιτι θα σας γραψω ακριβως αυτο που λεει...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,508
Θεσσαλονικη
Ουτε επαγγελματιας DJ δεν παιζει 36 ωρες συνεχεια,αλλα νομιζω οτι και αρκετα πικ απ θα εχουν προβλημα να γυρνανε 36 ωρες συνεχομενα
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
ο καρντανσης εχει ενα δισκακι με μπερν ιν συχνοτητες
το ειχα καποτε βασικα ειχε και αλλα τρικ αφτο το δισκακι
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Κοιτα εχω ενα πικαπ (vintage) που εχει επιλογη repeat, οποτε αμα το θελει θα το αφησω εκει και αστο να βαραει. Βεβαια αμφιβαλω σοβαρα αν μετα απο 36 συνεχομενες ωρες θα υπαρχει πλεον ... δισκος και βελονα:flipout:

Σε κανα δυο ωρες θα σας γραψω ακριβως τι λεει.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Αποκλείεται να χρειάζεται συνεχόμενο burn in. Aπλά χρησιμοποίησέ το σε κανονικούς ρυθμούς, και μετα απο 32 ώρες θα ειναι εντάξει... Τώρα, το οτι χρειάζεται burn in μια πλακέτα με τελεστικούς, εμένα μου προκαλεί απορία, ίσως και γέλιο, αλλα... Ξέρει κανεις για ποιό λογο;
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
ΠΟΤΕ δεν αφησα αναμμενο μηχανημα να παιζει για να στρωσει συμφωνα με τις οδηγιες του καθε κατασκευαστη...ολα στρωνουν μονα τους σιγα σιγα με την χρηση μια χαρα.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Αν βαλεις στο επαναληψη εναν δισκο θα χαλασεις τα μονωτικα των πυκνωτων σηματος γιατι θα δεχονται συνεχεια το ιδιο σημα και θα τα σκαψει στο ιδιο σημειο.
καλυτερα να βαλεις ενα σημα απο ενα ραδιο FM χωρις να ειναι σε σταθμο (ολες οι συχνοτητες μαζι) και που και που να βαζεις και καποια μουσικη απο φιλμακι με κανονια για να τους στρωσεις και κατα τρανσιεντ. Αυτα τα εχω διαβασει απο εγκυρο και διακριβωμενο γκουρου εξ Ινδιας
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Νομίζω ότι μπορώ να εξηγήσω τι εννοεί ο κατασκευαστής .
Λέει ότι θέλει 36 ώρες επειδή ξέρει ότι μετά από τόσες ώρες αρχίζει να παίζει ικανοποιητικά .ουσιαστικά ένα μηχάνημα θέλει πάνω από 200 ώρες για να πάρει το 100% αλλά στις 50 ώρες έχει πάρει το 95% . το στρώσιμο γίνεται με οποιονδήποτε τρόπο , δεν χρειάζεται να είναι συνεχόμενο το αντίθετο μάλλον ,και μπορεί να κάνεις μια βδομάδα ή και δυο μήνες .
Ο κατασκευαστής λέει κάποιες ώρες γιατί θέλει να αποφύγει την κακή κριτική που θα πάρει το μηχάνημα από το πρώτο άκουσμα .και αυτός είναι και ο μόνος λόγος αφού το μηχάνημα αργά ή γρήγορα θα στρώσει.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,076
127.0.0.1
Το δικό μου πάντως αναφέρει μία εβδομάδα αν ακούς κάποιες λογικές ώρες την ημέρα...
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Άκου τη μουσική σου χωρίς κανένα άγχος. Κάποτε θα καλύψεις τις ώρες που λέει ο κατασκευαστής και θα αποδίδει ακόμη καλύτερα. Έτσι θα καταλάβεις και τί εστί στρώσιμο. Μπορεί και όχι. Εξαρτάται.
Μην τυχόν και βάλεις δίσκο να παίζει στο κλειδωμένο αυλάκι, γιατί ίσως δεν θα βρεις διαμάντι την άλλη μέρα. Τα μηχανήματα στρώνουν όχι όντας αναμένα αλλά παίζοντας μουσική. Λ.Σ.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Λοιπον παιδια σας ευχαριστω ολους, και βεβαια δε θα παιζει συνεχεια το εχω ξεχασει απο την πρωτη στιγμη. Αλλα τωρα το βλέπω και λεει το εξης:

''As with most quality audio equipment around 36 hours constant use is needed to get this item performing at its best''

Τα συμπερασματα δικα σας...-bye-
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Στρωσιμο προενισχυτη phono!

Αν βαλεις στο επαναληψη εναν δισκο θα χαλασεις τα μονωτικα των πυκνωτων σηματος γιατι θα δεχονται συνεχεια το ιδιο σημα και θα τα σκαψει στο ιδιο σημειο.
καλυτερα να βαλεις ενα σημα απο ενα ραδιο FM χωρις να ειναι σε σταθμο (ολες οι συχνοτητες μαζι) και που και που να βαζεις και καποια μουσικη απο φιλμακι με κανονια για να τους στρωσεις και κατα τρανσιεντ. Αυτα τα εχω διαβασει απο εγκυρο και διακριβωμενο γκουρου εξ Ινδιας

Σήμα από ραδιόφωνο που έχει έξοδο τουλάχιστον 250 mV έως μέχρι και 1 Volt στην είσοδο του προενισχυτή phono πού δέχεται το πολύ έως 5 mV σήμα; ΠΟΤΕ!!! Δεν υπάρχει πιο σίγουρος τρόπος για να τον καταστρέψεις αντί να τον στρώσεις!!!!!!!!!!!

Μην αγχώνεστε με το στρώσιμο των συσκευών. Ολες οι συσκευές στρώνουν μόνες τους ύστερα από λίγες ώρες λειτουργίας.

Επειδή έχω κι εγώ τον 640P της Cambridge Audio εκείνο που πολύ σωστά λέει η συμπαθής εταιρία είναι να μην βιαστείτε να κατακρίνετε τον ήχο της από την πρώτη στιγμή που θα παίξει. Αστε τον 24 ώρες τουλάχιστον στο ρεύμα (ούτως ή άλλως δεν έχει power switch και είναι φτιαγμένος για να μην σβήνει ποτέ) δεν είναι ανάγκη να παίζει, και μετά από αυτό το διάστημα να τον κρίνετε. Μην βιαστείτε να βγάλετε αμέσως συμπέρασμα. Αυτό και τίποτε άλλο. Ούτε να του δίνετε συνεχώς σήμα ούτε τίποτε άλλο...
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
καλα δεν εχει line in?
ισα ισα, κανεις overload στα εξαρτηματα και θα γινουν καλυτερα.
Εξαλλου, αν βαλεις 1 Βολτ σε RIAA απλα δεν παθαινει τιποτα
 

giavra

Senior Member
18 December 2008
444
Καβάλα
Πάνε στό video club τής γειτονίας σου ΔΙΑΛΕΞΕ 20 Ταινίες που γουστάρεις σύνδεσε πάνω του το dvd και ΕΣΤΡΩΣΕΣ το ΜΟΤΕΡ(Προενισχυτή).
 
Πάνε στό video club τής γειτονίας σου ΔΙΑΛΕΞΕ 20 Ταινίες που γουστάρεις σύνδεσε πάνω του το dvd και ΕΣΤΡΩΣΕΣ το ΜΟΤΕΡ(Προενισχυτή).

Εχμ.. Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για phono προενισχυτή.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Εχμ.. Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για phono προενισχυτή.

+1, Ακριβως αυτο. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι τελικα το στρωσιμο ερχεται σιγα σιγα με το χρονο και λογικη χρηση και οχι με συνεχη/αδιακοπη χρηση.