Μας το κόψανε...Το καλώδιο! Ασύρματα/Wireless/Bluetooth ακουστικά

fonzi

Senior Member
29 June 2006
370
Ψάχνω ακουστικά για την τβ για ηλικιωμένο.
Ακούει μόνο από το αριστερό αυτί και σχετικά λίγο.
Προτιμώ ασύρματα για να μπορεί να κινείται στο χώρο χωρίς να μπερδεύεται με το καλώδιο.
Είχε κάτι philips ασύρματα που τα έφτησαν μετά 10 χρόνια...

Θα ήθελα:

1) Πολύ καθαρούς διαλόγους χωρίς "βουητό"

2) Να μην σταματάει την φόρτιση των μπαταριών με χρονοδιακόπτη αλλά να σταματάει όταν έχουν φορτιστεί πλήρως οι ΟΠΟΙΕΣ μπαταρίες χρησιμοποιηθούν. (Αλλιώς νομίζει ο φοριστής ότι έχει 550mah μπαταρίες και ας έχω βάλει 900ρες με αποτέλεσμα να μην τις φορτίζει πλήρως.)

3) Να μπορώ να στείλω όλους τους ήχους μόνο στο αριστερό κανάλι του ακουστικού!
 
Last edited by a moderator:

fonzi

Senior Member
29 June 2006
370
Re: Ακουστικά ασύρματα...

Βρήκα κάτι AKG που μου άρεσαν.
Είναι "ημιανοικτού τύπου". Ξέρει κάποιος ποιά η διαφορά με αυτά που είναι "κλειστού τύπου";
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,860
Απάντηση: Ακουστικά ασύρματα...

Τα κλειστού τύπου έχουν κλειστή την "πλάτη" οπότε δεν ακούνε οι γύρω τη μουσική που ακούς και εσύ δεν ακούς θόρυβους από το περιβάλλον.
Τα ανοικτά/ημιανοικτά έχουν ανοικτή την πλάτη οπότε και ακούνε οι γύρω σου τι ακούς και εσύ ακούς τι γίνεται στον "έξω κόσμο".
Από θέμα άνεσης και συνήθως και ήχου, αν δεν υπάρχει θέμα με την ηχητική απόμόνωση καλύτερα είναι τα ανοικτά/ημιανοικτά.
 

fonzi

Senior Member
29 June 2006
370
Re: Ακουστικά ασύρματα...

Ευχαριστώ!
Για κάποιον ηλικιωμένο με πρόβλημα ακοής ποιά να είναι προτιμότερα;
 

krikol

New member
11 January 2010
95
Ασύρματα ακουστικά!!!

Καλησπέρα παίδες. Λίγη βοήθεια θα ήθελα. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο κομμάτι θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ακουστικά ασύρματα για να ακούω την τηλεόρασή μου, το βράδυ για να μην ενοχλώ την γυναίκα, κυρίως αλλά και το mp3 στο δρόμο καμιά φορά. Δεν θέλω κάτι ιδιαίτερα ακριβό, μέχρι 50 ευρώ νομίζω είναι καλά????


Υ.Γ. Υπάρχουν και με ενσωματωμένο ραδιόφωνο??? Αν ναι θα με ενδιέφερε. Ευχαριστώ πολύ
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Ασύρματα ακουστικά!!!

Για τα λεφτα που διαθετεις ειναι δυσκολο να βρεις καλα ασυρματα ακουστικα..
Κοιταξε τα Sennheiser RS-110
http://www.audioshow.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=464&category_id=38&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

η τα Sennheiser RS-120
http://www.odes.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=5&page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=200&category_id=89
 
Last edited:

krikol

New member
11 January 2010
95
Re: Ασύρματα ακουστικά!!!

Αν έχεις να προτείνεις και κάτι καλύτερο σε ακούω, ή μάλλον σε διαβάζω!!!!
Όχι όμωε πάνω από 100 ευρώ
 

krikol

New member
11 January 2010
95
Re: Ασύρματα ακουστικά!!!

Pioneer SE-DIR800C στα 200 κατι δολλαρια ...
απο αμαζον . τσεκαρε το .
ειμαι ετοιμος να τα παραγγειλω

Κοίτα, όχι ότι ξέρω πολλά πάνω στο θέμα αλλά, είναι πολλά λεφτά. Δεν είμαι διατεθιμένος να δώσω τόσα.
Παρατήρησα ότι δεν έχει ραδιόφωνο και είναι κάτι το οποίο θα με ενδιέφερε.
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Ασύρματα ακουστικά!!!

Αν έχεις να προτείνεις και κάτι καλύτερο σε ακούω, ή μάλλον σε διαβάζω!!!!
Όχι όμωε πάνω από 100 ευρώ

Και παλι το budget ειναι δεσμευτικο...
Εαν θελεις οπωσδηποτε ραδιοφωνο τοτε κοιτα τα παρακατω και διαβασε μερικα reviews στο google,δινουν καλουτσικες κριτικες για τα λεφτα τους
http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=11646&catid=549
Τα senheiser για μενα ομως φαινονται και πρεπει να ακουγονται πιο σωστα και συγκεκριμενα τα παρακατω που ειναι και με εκπτωση -20%
http://www.pixmania.gr/gr/gr/04679435/art/sennheiser/Ασυρματα-ακουστικα-rs-160.html
 

LUXMAN

Senior Member
19 June 2006
399
Απάντηση: Ασύρματα ακουστικά!!!

Τα Sennheiser RS-120
RS_120_DetailImage.jpg


ειναι εξαιρετικα για τα χρηματα τους (65ευρω) και ειναι αντικαθιστουν τα παλαιοτερα RS-110 .
 

krikol

New member
11 January 2010
95
Re: Απάντηση: Ασύρματα ακουστικά!!!

Τα Sennheiser RS-120
RS_120_DetailImage.jpg


ειναι εξαιρετικα για τα χρηματα τους (65ευρω) και ειναι αντικαθιστουν τα παλαιοτερα RS-110 .

Λίγο που το έψαξα, νομίζω ότι εκεί θα καταλήξω γιατί δεν θέλω να δώσω περισσότερα λεφτά.
Άλλωστε η χρήση είναι πολύ συγκεκριμένη και νομίζω ότι θα με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα.
Είδωμεν
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Bandwidth σε bluetooth συσκευές

άλλαξα μετά από αρκετό καιρό το bluetooth που είχα γιά το κινητό μου και ...δεν ξέρω πως, ίσως ενστικτωδώς, διάλεξα μιά μονάδα που υποστηρίζει stereo μετάδοση ήχου.
Δεν είχα κάποια απαίτηση, αλλά μου φάνηκε χρήσιμη η αυτόνομη λειτουργία ραδιοφώνου...
Τελικά προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι η ποιότητα στα ακουστικά του κινητού είναι εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον ισάξια με την ενσύρματη που, ούτως ή άλλως ήταν εξαιρετική σε mp3 των 320 ΚBPS.
Αναρωτιέμαι λοιπόν τι προδιαγραφές έχει το πρωτόκολλο bluetooth ΚΑΙ στον τομέα αυτό. Γνωρίζει κανείς?

παρεμπιπτόντως η μονάδα είναι η SE MW600 και μέχρι στιγμής μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις.
Μόνη ένσταση το (ακόμα ένα) διαφορετικό είδος φορτιστή, που μοιάζει με mini usb χωρίς να είναι. (Εκτός αν είναι ο νέος universal τύπος που πολυδιαφημίστηκε).
 

krikol

New member
11 January 2010
95
Re: Ασύρματα ακουστικά!!!

Τα πηρες τελικα τα senns?

Είχα κάτι τρεξίματα με την δουλειά. Αν προλάβω θα πάω αύριο στο Media Markt να τα πάρω. (60 ευρώ αν θυμάμαι τα είχε, ελπίζω να τα έχει ακόμα).
Θα τα πάρω και θα σου πω εντυπώσεις.
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Ασύρματα ακουστικά!!!

Αντε με το καλο για να δουμε και πως ακουγονται..:music-smiley-005:
Και εγω περιμενω κατι audio technica απο Αμερικη την επομενη εβδομαδα....:award:
 

nikosnt74

New member
15 February 2009
54
Re: Ασύρματα ακουστικά!!!

φιλε krikol, πες μας αν τα πηρες...

με ενδιαφερει και μενα η αγορα τους....

εχω διαβασει στα αρνητικα τους, οτι κλεινει η βαση αυτοματα, αν δεν εχει ηχο για καποια δευτερολεπτα π.χ. αν κανεις pause...

εχει κανεις αποψη για τα akg k912E??
 

krikol

New member
11 January 2010
95
Re: Ασύρματα ακουστικά!!!

φιλε krikol, πες μας αν τα πηρες...

με ενδιαφερει και μενα η αγορα τους....

εχω διαβασει στα αρνητικα τους, οτι κλεινει η βαση αυτοματα, αν δεν εχει ηχο για καποια δευτερολεπτα π.χ. αν κανεις pause...

εχει κανεις αποψη για τα akg k912E??

sorry αλλά δεν είχα internet για λίγο καιρό. Δεν τα πήρα γιατί κάποιος μου ανέφερε το ίδιο πρόβλημα και μου αντιπρότεινε τα philips SHC8525.
Θα το ψάξω πιο πολύ από ότι περίμενα τελικά. Αν έχω κάτι καινούριο θα ενημερώσω.
 

scooterlord

Established Member
9 December 2007
236
Αγορα ασύρματα ακουστικά + μικρόφωνο? Δουλεύουν με το Pc τα bluetooth headsets?

Καλημέρα σε όλους... δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό κομμάτι του φόρουμ, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τους admin αν το έβαλα σε λάθος μέρος.

ψάχνω να αγοράσω ακουστικά + μικρόφωνο ασύρματα γιατί το configuration μου στο σπίτι είναι λίγο περίεργο και το pc που δουλεύω είναι εχμ.. σαν τερματικό. Ψάχνω λύση για ασύρματα ακουστικά + μικρόφωνο. Καταρχήν έχω bluetooth dongle 2.1 edr στο pc και αναρωτιέμαι αρχικά αν συνεργάζονται κανονικά με το pc τα bluetooth headsets. Δεν είχα ποτέ και κάνενας γνωστός μου δεν έχει για να δοκιμάσω...

Το σετ προορίζεται για video chat/skype και για δημιουργία video tutorials μεσω screen/audio capturing. Δε θέλω να είναι και το ΤΕΛΕΙΟ αλλά να μην είναι και φτηνιάρικο και μου μείνει στα χέρια... Οπότε συνοψίζοντας...:

α) Αρχικά, συνεργάζονται τα bluetooth headsets των κινητών με το pc? Αν ναι, όλα, ή είναι λαχείο ποια θα δουλέψουν; Γιατί βρίσκω κάποια bluetooth 'ΤΣΑΠΑ' σε κάτι ebay και κάτι amazon.. Μήπως θα με κουράσει το ΕΝΑ ακουστικό;

β) ακόμα κι αν τα παραπάνω συνεργάζονται, να προτιμήσω bluetooth ή κάποια RF λύση;

Ανυπομονώ να ακούσω τις προτάσεις σας!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Αγορα ασύρματα ακουστικά + μικρόφωνο? Δουλεύουν με το Pc τα bluetooth headsets?

Με προβλημάτισε, είναι και πρωτότυπο το θέμα σου. Γι' αυτό το έψαξα λίγο.
Οι λύσεις που βρίσκω μάλλον σε καλύπτουν πλήρως, αν και δεν μπορώ να πω, ότι τις έχω δοκιμάσει.
Και οι δύο κατασκευάστριες εταιρείες πάντως έχουν εξαιρετική φήμη.

Ξεκινάμε:
Πρόταση Α´. Κλασσική

Logitech Wireless Headset H800
Στον Skroutz βλέπουμε πως μπορούμε να τα βρούμε κάπου μεταξύ 110-120 Ευρώ. Εδώ:


Πρόταση Β´. Υψηλότερη Κατηγορία

SENNHEISER MM 500-X
Τα βρίσκουμε περίπου στα 250 Ευρώ εδώ:


Τι λές, καλά είναι για αρχή; :smile: