crystal audio THX-T3 vs Klipsch Series RF-82

panakos

Established Member
22 September 2008
138
Σκεφτομαι να αγορασω τα crystal audio THX-T3 και να τα συνδιασω με εναν yamaha 663 ή oknyo 605 ή 606.
Εχω δει και τα Klipsch Series RF-82 .

Τι γνωμη εχετε? για τα RF-82 διαβασα και μερικα ανρητικα και για τα crystal audio μονο που ειναι ελληνικα με ωθει να τα αγορασω.
ολα τα σχολια και οι προτασεις δεκτα.



 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Πάντως να ξέρεις ότι πέρα από την ποιότητα των προιόντων, η Crystal Audio σαν εξυπηρέτηση πελατών είναι κορυφή. Καμία σχέση με service αντιπροσωπειών.

Το λέω και το υπογράφω. Δημήτρης Βλαχόπουλος
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Δύο καλές επιλογές με υπέρ και κατά, κατά τη γνώμη μου.

Klipsch
+Μεγάλη (πολύ μεγάλη) ευαισθησία που θα παίξει πολύ δυνατά με τους ενισχυτές που σκέφτεσαι.
-Κόρνα, δηλαδή ιδιαίτερη χροιά στον ήχο.

Crystal Audio
+Πολύ ήχος για τα χρήματα, γενικά αριστεύουν σε όλα τα τεστ.
-Αντίσταση 4ohm, θέλει προσοχή ιδίως όταν μιλάμε για οικονομικούς A/V.

Πάνω απ' όλα άκου πρώτα και μετά αποφασίζεις.
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Δύο καλές επιλογές με υπέρ και κατά, κατά τη γνώμη μου.

Klipsch
+Μεγάλη (πολύ μεγάλη) ευαισθησία που θα παίξει πολύ δυνατά με τους ενισχυτές που σκέφτεσαι.
-Κόρνα, δηλαδή ιδιαίτερη χροιά στον ήχο.

Crystal Audio
+Πολύ ήχος για τα χρήματα, γενικά αριστεύουν σε όλα τα τεστ.
-Αντίσταση 4ohm, θέλει προσοχή ιδίως όταν μιλάμε για οικονομικούς A/V.

Πάνω απ' όλα άκου πρώτα και μετά αποφασίζεις.
Μικρη αντισταση δεν σημαινει οτι οδηγειται πιο ευλοκα το ηχειο?
η δεν εχω καταλαβει κατι?
 

panakos

Established Member
22 September 2008
138
Κοιταω και τα Crystal-Audio TX-T2 που εχουν και λιγο καλυτερη τιμη.
πρεπει να παω να τα ακουσω.

Νομιζω για την ευκολια οδηγησης ρολο παιζει η ευαισθησία και οχι η αντίσταση. η μικρή αντίσταση σημαίνει μεγάλο ρευμα και αρα βραχυκύκλωμα και υπερθέρμανση.
 

panakos

Established Member
22 September 2008
138
Τα Klipsch Series RF-82 τα ειχε το media markt , αλλα σε αστρονομικη τιμη και μονο για να τα δεις δεν τα ειχε στο δωματιο με τις ακροασεις οποτε δεν τα ακουσα.

Τα crystal audio THX-T2(399 euro) τα ακουσα στο Saturn διπλα στα Roister Emphasis 25(449 euro) τα T2 μου αρεσαν πολυ περισοτερο γιατι εχουν πιο καθαρο ηχο απο τα Emphasis. Τα μπασα τους δεν ηταν τοσο εντονα ωστα να πνιγουν τις υψηλες συχνοτητες και στην μουσικη ηταν καλυτερα.
Τα Roister ηταν πιο εντυπωσιακα στην ταινια , αλλα στην μουσικη δεν μου αρεσαν οσο τα T2.

Μετα πηγα στο media markt στο φαληρο και εκει ειχε τα T3 αλλα οχι και τα Τ2 για να τα ακουσω διπλα διπλα.
Τι να πω για τα Τ3? απλα απιστευτα , μολις αρχισαν να παιζουν μου ειπαν αγορασε μας τωρα. και σε ταινια και σε μουσικη ζωγραφιζουν.
πολυ καθαρες ψηλες χωρις να τσιριζουν ωραιο και μετρημενο μπασο.
Βεβαια εκει τα ειχα 1100 ευρω....... εξωφρενικη τιμη.

Πηγα και στο media markt στην Αργυρουπολη και τα ειχε και εκει με 700!!!! πως ειναι δυνατον , το ιδιο μαγαζι τετοια διαφορα?

Η τσεπη μου λεει Τ2 με 350 απο εδω

http://www.net-electric.gr/catalog/crystalaudio-txt2-p-1173.html?ref=pathfinder

αλλα αν δεν παρω τα Τ3 θα σκασω (550)

http://www.net-electric.gr/catalog/crystalaudio-thxt3-p-512.html

η διαφορα δεν ειναι μεγαλη , αλλα με την διαφορα παιρνω και τα Crystal-Audio THX-Dipole

http://www.net-electric.gr/catalog/crystalaudio-thxdipole-p-510.html

ή τα Crystal-Audio TX-B1

http://www.net-electric.gr/catalog/crystalaudio-txb1-bl-p-1967.html

και ειμαι αρχηγος.

Τα Τ3 τα ακουσα σε καλυτερες συνθηκες και με καλυτερη μουσικη και ταινια απο τα Τ2 και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν ειναι τοσο καλυτερα ή αν ειναι η ιδεα μου.

Για αρχη θα κρατήσω τον ενισχυτή που εχω pioneer VSX-909RDS GOLD
o οποιος νομιζω οτι ειναι και καλύτερος απο πολλους καινούριους , το 2001 που ειχε βγει εκανε κοντα 2.000 , βεβαια εγω ημουν τυχερος και τον ειχα παρει απο ενα φιλο που δουλευε στην αντιπροσωπεία με 160 ευρω γιατι ηταν έκθεμα και ειχε ξεμείνει!!!

Για πείτε καμία γνωμη και εσεις.
 

panakos

Established Member
22 September 2008
138
Επισης ειχε και σε προσφορα τα
Magnat Monitor supreme 2000
220 watt RMS
18-38Khz

400 ευρω Saturn
δεν ξερω τι λενε απο αποδοση γιατι δεν τα ειχε για να τα ακουσεις , αλλα απο ογκο και specs και τιμη μια χαρα ειναι.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Μικρη αντισταση δεν σημαινει οτι οδηγειται πιο ευλοκα το ηχειο?
η δεν εχω καταλαβει κατι?

Μικρή αντίσταση σημαίνει ότι το ηχείο θα "ζητήσει" περισσότερο ρεύμα από τον ενισχυτή.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Έχοντας ακούσει τα Τ2 και τα Τ3, προτείνω Τ3. Η διαφορά που έχουν ηχιτικά είναι αρκετά σημαντική κατά το γούστο μου πάντα.

Τα Magnat δεν ξέρω πως ακούγονται.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Επισης ειχε και σε προσφορα τα
Magnat Monitor supreme 2000
220 watt RMS
18-38Khz

400 ευρω Saturn
δεν ξερω τι λενε απο αποδοση γιατι δεν τα ειχε για να τα ακουσεις , αλλα απο ογκο και specs και τιμη μια χαρα ειναι.

Τετριμένο, αλλά αν δεν ακούσεις μην αγοράσεις τίποτα. Από specs όλοι καλά τα λένε...
 

panakos

Established Member
22 September 2008
138
Απο το σαββατο ειμαι κάτοχος των υπέροχων crystal audio THX-T3
και εχω ενθουσιαστεί .
Ο ενισχυτής μου ειναι ο Pioneer VSX 909RDS Gold , ο οποίος έχει πολύ ρεύμα και νομίζω οτι δεν θα εχει κανενα προβλημα να τα οδηγησει σωστα.
Εχει και αυτος πιστοποιηση THX
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Απο το σαββατο ειμαι κάτοχος των υπέροχων crystal audio THX-T3
και εχω ενθουσιαστεί .
Ο ενισχυτής μου ειναι ο Pioneer VSX 909RDS Gold , ο οποίος έχει πολύ ρεύμα και νομίζω οτι δεν θα εχει κανενα προβλημα να τα οδηγησει σωστα.
Εχει και αυτος πιστοποιηση THX

Πολύ καλή επιλογή. Και ο ενισχυτής σου φαίνεται πολύ καλός.

Παραλίγο να τα αγοράσω κι εγώ αυτά τα ηχεία πριν από 2 χρόνια περίπου. Η χαμηλότερη τιμή που τα έβρισκες τότε ήταν γύρω στα 800 Ευρώ και νομίζω ότι η net-electric.gr κάπου εκεί τα είχε.

Να τα χαίρεσαι και καλο-άκουστα.
 

panakos

Established Member
22 September 2008
138
Ευχαριστώ πολύ.
Τον ενισχυτή τον είχα πάρει 160 ευρώ απο ενα φιλο που δουλευε στην Intersys , αποκλειστικος αντιπρωσοπος Pioneer , γιατι ειχε ξεμεινει στην αποθηκη. Πολυ καλο κοματι και με τα καινουρια ηχεια ο ηχος ειναι απιστευτος, ακους τα παντα , πραγματα που δεν φανταζομουν.
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Καπου εχω διαβασει οτι τα ηχεια αυτα εχουν καπως ενοχλητικα πριμα.Αληθευει?
 
Last edited:

panakos

Established Member
22 September 2008
138
οτι εχουν εντονα πριμα εχουν. Αλλα δεν θα τα ελεγα ενοχλητικα.
Ειναι και κατι που το ρυθμιζεις μεχρι ενα σημειο και ειναι και θεμα γουστου.
Εμενα μου αρεσουν τα πριπα να μην ειναι θαμενα και ακους μονο μπαμ μπουμ απο τα μπασα.

Ακομα τα στρωνω και δεν εχω ακουσει και πολλα κοματια, μολις τα στρωσω θα σου πω.

Παντως οταν τα ακουσα σε σχεση με αλλα πριν αγορασω νομιζω οτι ειχαν τον πιο ισορροπημένο ηχο, ουτε πολλα μπασα , ουτε πολλα πριμα.
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Μολις τελειωσεις το στρωσιμο θα ηθελα περισσοτερες εντυπωσεις γιατι ενδιαφερομαι και εγω, ,μια και η τιμη τους ειναι αρκετα καλη.
Κουραζουν σε πολυωρη ακροαση?
 

panakos

Established Member
22 September 2008
138
μετά από αρκετούς μίνες δοκιμής και σε μουσική και σε ταινίες με blue ray , δηλώνω ότι τα ηχεία είναι απίστευτα για τα χρήματα τους.
Στις ταινίες ο ήχος είναι μαγικός και στην μουσική έχουν πολύ καθαρό ήχο με κρυστάλλινα πρίμα.

Αυτο που με βασανιζει ειναι μηπως πρεπει να αλλαξω ενισχυτη, εχω ενα Pioneer VSX-909RDS-G ο οποιος ειναι του 2002 και ηταν στην εποχη του ο 2ος κατα σειρα απο τους ακριβους της Pioneer , εκανε τοτε 2000 λιρες νομιζω.
Απο specs ειναι πολυ δυνατος και ο ηχος του ειναι γενικα πολυ καλος , αλλα νομιζω οτι οταν τα ακουσα με τον yamaha 663 επαιζαν καλυτερα.
Ειναι ιδεα μου? εχει προχωρησει τοσο πολυ η τεχνολογια ωστε ενας σημερινος ενισχυτης των 500 να ειναι καλυτερος απο εναν τοσο κορυφαιο του 2002?