Αγορα νεας τηλεορασης 40-42"!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

BananaTzo

New member
10 February 2009
2
Γεια κ χαρα σε ολους,
Αυτο ειναι το πρωτο μου post στο avclub οποτε καλως σας βρηκα!Οπως γραφω κ στο τιτλο του topic ψαχνω για τηλεοραση στις 40-42 ιντσες ως δωρο για ενα συγγενικο μου προσωπο που χρειαζεται μια καινουργια(μισα μισα τα λεφτα) οποτε κοιταμε σε ενα budget των 500-1000 ευρω.Εαν την επερνα για τον εαυτο μου θα ηθελα η τηλεοραση να ειναι απλως καλη,αλλα αφου προκειται για δωρο δεν θελω να ειναι απλως καλη αλλα κορυφη!Να σημειωσω επισης πως το ατομο στο οποιο θα κανω δωρο την τηλεοραση ειναι 19+ χρονια με την ιδια τηλεοραση οποτε καταλαβαινετε πως θα ειναι μια κ καλη,δεν προκειται να ξανακοιταξω το θεμα για τα επομενα 5-8 χρονια.Πως να το κανουμε,θελω να με βγαλει ασπροπροσωπο ρε αδερφε! :grandpa:

Κοιταζω για μια τηλεοραση η οποια:
1)Θα παιζει freeview tv (aka καναλια ελληνικους) αρκετα καλα μιας κ αυτη θα ειναι η κυρια χρηση της(κ MPEG2 η MPEG4 εαν γινεται)
2)Θα εχει πολυ καθαρη εικονα χωρις motion blur
3)Δεν θα κανει θορυβο σε stand-by ειτε οταν θα ειναι ανοιχτη (υπνοδωματιο)
4)Να εχει καλο response time
5)Να εχει σχετικα καλο ηχο

Η πρωτη τηλεοραση που ειδα οταν αρχισα να ψαχουλευω τα προσπεκτους ηταν η LG 42LG5000 στα 699 ευρω που ομως αν κ πολυ καλη για την τιμη της ειχε απαραδεκτο motion blur που εβγαζε ματι ετσι κ την εβλεπες απο κοντα.
Μετα απο συντομη ερευνα ειδα πως πολυ καλη ποιοτητα,40 ιντσες κ 700 ευρω δεν πανε μαζι.Γι αυτο μαζεψα το κουραγιο μου κ ειπα να κοιταξω σε πιο ακριβα μοντελα.Ευτυχως δηλαδη γιατι ειδα μεγαλη διαφορα.Με τραβηξε η Sony Bravia KDL-40W4000 στα 1000 ευρω απο το πλαισιο (μαζι με τα μεταφορικα κοντα στα 1100),καταπληκτικη εικονα,ηχο δεν μπορεσα να ακουσω κατι γιατι τα μοντελα στο καταστημα ειναι muted αλλιως θα γινοταν ο χαμος.Κοντα στο σπιτι μου ομως εχω ενα κιτρινο μαγαζακι (aka eshop) το οποιο προσφερει αυτο το πακετακι τηλεοραση Sony Bravia KDL-40V4000 k PS3.Το PS3 μπορω να το πουλησω σε ενα γνωστο για 200-300 ευρω οποτε η οθονη μου βγαινει 800 ευρω!Επισης η Sony Bravia ΚDL-40L4000 ειναι διαθεσιμη στα 750 ευρω απτο πλαισιο(800κατι με μεταφορικα).Υπαρχει καποια μεγαλη διαφορα στα panels ,λογω....γραμματων?Τελευταια ειναι η Samsung Le40A656 (1200 απο τοπικο μαγαζι)η οποια ειναι στα 100hz κ μου φανηκε καπως γρηγορη/αφυσικη σε κινηση!Μαλλον επειδη εχω συνηθισει στα 50-60hz,δεν ξερω!Επισης εχω ακουσει κ καλα λογια για την Sony KDL-40W4500 αν κ το κοστος ανεβαινει πολυ!Ισως ομως κ να τα αξιζει,ομως (δεν την εχω δει απο κοντα ακομα).


Την παρασκευη θα κανω ερευνας αγορας κ στα τοπικα μαγαζακια εαν γινεται να δουμε τιμες για αυτα τα μοντελα(μπας κ γλυτωσω τα μεταφορικα αλλα συνηθως οι μεγαλες αλυσιδες εχουν κ καλυτερες τιμες).
Σας ευχαριστω,οποιαδηποτε γνωμη κ αποψη ειναι καλοδεχουμενη! :grinning-smiley-043
 
Last edited:

BananaTzo

New member
10 February 2009
2
Καλη φαινεται!Εχει καποιο προβλημα οπως input lag/clouding κτλ?Για να πω την αληθεια η σειρα 5000 που ειδα ειχε motion blur κ απλα δεν βλεποταν,ισχυει κατι τετοιο κ για αυτη?