Προστασία Home Cinema από διακοπή ρεύματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Richard

New member
11 November 2008
77
Ξέρω ότι υπάρχει σοβαρός κίνδυνος καταστροφής των ηλεκτρονικών συσκευών μας από μια διακοπή ρεύματος ή μια απότομη αύξηση της τάσης.Με ποιόν εξοπλισμό πρέπει να συνδέσω την τηλεόραση και τον ενισχυτή μου ώστε να είμαι εξασφαλισμένος από τέτοια φαινόμενα?Ένα UPS όπως αυτά που μπαίνουν στα PC θα κάνει δουλειά?
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Ενας σταθεροποιητης τασης θα βοηθησει το συστημα απο τις αυξωμειωσεις της τασης ! Δες κατι σε APC η DIAXING KEBO .
Παρε μεγαλο μοντελο εαν βαλεις και ενισχυτικα επανω (3000VA) !
 

johnyosfp

Established Member
19 June 2006
286
πάρε πρώτα ένα καλό πολύπριζο ασφαλείας, για τους σταθεροποιητές τάσης δεν ξέρω αν θα επηρεάζουν την ποιότητα της εικόνας στην τηλεόραση, ρώτησε το καλύτερα, και εγώ απορρία εκφράζω...
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Από διακοπή ρεύματος όμως ο σταθεροποιητής τάσης δεν θα βοηθήσει.Έτσι δεν είναι?
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Για προστασια απο υπερταση δικτυου (αυξηση τασης) αλλα και αντικεραυνικη προστασια ενα πολυμπριζο ασφαλειας (η και δυο αναλογα με τον εξοπλισμο σου) υπαρχουν ενα καρο στην αγορα.

Τωρα τα ups για υπολογιστες δεν κανουν. Αν εχεις προβλημα με αυξομειωσεις τασης στην περιοχη σου ενας σταθεροποιητης τασης ειναι αυτο που χρειαζεσαι ο οποιος θα βελτιωσει και τον ηχο σου (οπως πολλοι πιστευουν). Πιο πανω σου προτειναν τα kebo, υπαρχουν και της tele αλλα και της vmark αυτο εδω.-bye-
 

Attachments

  • 3799129832406084006[1].jpg
    3799129832406084006[1].jpg
    5.9 KB · Views: 401

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Εγώ έχω μια 52'' LCD, έναν ενισχυτή Onkyo 606, τα ηχεία πλασμα 4 (120WRMS το sub), κανα - δυο DVD και το HTPC πάνω σε ένα APC RS800 (540W) UPS. Όλα είναι μια χαρά, έχω κανα 5 λεπτο για shutdown αν είναι όλα ανοιχτά. To pc μόνο του έχει 1 ώρα χρόνο...
 

morfeus

Established Member
17 March 2007
240
Αλεξανδρούπολη
Απάντηση: Re: Προστασία Home Cinema από διακοπή ρεύματος

Εγώ έχω μια 52'' LCD, έναν ενισχυτή Onkyo 606, τα ηχεία πλασμα 4 (120WRMS το sub), κανα - δυο DVD και το HTPC πάνω σε ένα APC RS800 (540W) UPS. Όλα είναι μια χαρά, έχω κανα 5 λεπτο για shutdown αν είναι όλα ανοιχτά. To pc μόνο του έχει 1 ώρα χρόνο...

+10

Έχω 40" LCD, Onkyo 705, 5 x Wharfedale Diamond 9, Ps3, DvD, XBox και EGreat όλα επάνω σε ένα Mustek 800VA και έχω 10-12 λεπτά για Shutdown όταν χρησιμοποιώ Tv, Onkyo και EGReat ταυτόχρονα (χαμηλή ένταση). Χωρίς UPS δεν γίνεται να έχεις πραγματική προστασία από τις διακοπές ρεύματος μιας και οι σταθεροποιητές που προτείνετε δεν θα τον γλιτώσουν από την διακοπή (απότομο κόψιμο) απλά διασφαλίζουν την ομαλότητα του ρεύματος.
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Πόσο κοστίζουν παιδιά αυτά που προτείνετε?Υπάρχουν στο Πλαίσιο ή στο e-shop?
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Βεβαια συμφωνω οτι ο σταθεροποιητης δεν εχει να κανει τιποτα στη διακοπη. Αλλα πιστευω (και διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι μια ζημια θα γινει στα μηχανηματα η απο αποτομη επαναφορα της τασης (που συνηθως ειναι και πιο υψηλη εκεινη τη στιγμη) η απο εντονες μεταβολες κατα τη διαρκεια της λειτουργιας. Το να σου κοπει το ρευμα πιστευω δεν ειναι και τοσο τραγικο.
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Για τους σταθεροποιητες τασης ειναι καλυτερο να εχουν αποθεματα ρευματος γιατι οταν παζει η μεγαλη τηλεοραση + μεγαλος AV + dvd κτλ τα ρευματα ειναι πολυ περισοτερα απο πχ 800VA !! Κατα την τα[πεινη μου γνωμη για μεσαια συστηματα μεχρι 2000-3000VA ειναι οτι πρεπει για τον σταθεροποιητη τασης. Δεν εχει νόημα να γινει διακοποη ρευματος και να εχεις ρευμα 2,5,10 λεπτα . ΟΙ ζημιες γινοντε με τις αυξομειωσεις της τασης οπου σε προστατευει το stabilizer ,εαν κοπει το ρευμα απλα κλινεις τισ συσκευες μια μια και οταν επιστρεψει τις ανοιγεις με τον ιδιο τροπο !
Τα ΚΕΒΟ βρισκονται περιπου απο 150 εως 400 ευρω αναλογα τα VA .
Μην το σκεφτεσαι καθολου εινια μια must επενδυση που θα σε σωσει στο μελλον!!
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
η βύθιση τάσης δεν προκαλεί προβλήματα στα ηλεκτρονικά. Μόνο κάποιο μοτέρ (οπως το ψυγείο) μπορεί να καεί. Οι βλαβες προκαλούνται κατά την επαναφορά με υψηλες αιχμές τάσης. Με ένα καλό πολυπριζο ασφαλείας εισαι ΟΚ.
Για να σταθεροποιήσεις σωστά το ρευμα χρειάζεσαι είτε σταθεροποιητή ρευματος οπως αναφέρθηκε ή καλό UPS της κατηγορίας ΟΝ-LINE μόνο!
Για να ακούσεις τη διαφορά (και λιγοτερο να την δεις) ή πρέπει να έχει σοβαρό πρόβλημα το ρευμα στη περιοχή σου ή το συστημά σου να είναι hi-end και όλα τα μερη του να είναι προσεγμένα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλά όλα αυτά που προτείνετε στο φίλο, αλλά είναι τσεκαρισμένο ότι βγάζουν το σωστό ρεύμα στην έξοδό τους σε σχέση με αυτό που πρέπει να παίρνει η συσκευή;
Θέλω να πω ότι δεν είναι και πολύ υγιές για ένα τροφοδοτικό να μην παίρνει ημιτονοειδές ρεύμα.
Εγώ μια φορά παραλίγο να κάνω έναν μ/σχηματιστή από τοροειδή... τετράγωνο! :flipout:

Και απ' όσο γνωρίζω όλες οι συσκευές A/V έχουν τέτοια τροφοδοτικά.
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Τα ΚΕΒΟ βγαζουν ημιτονοειδές ρεύμα! Τα εχω σπιτι μου και στο home cinema & στο hi-end συστημα μου.
 

Richard

New member
11 November 2008
77
η βύθιση τάσης δεν προκαλεί προβλήματα στα ηλεκτρονικά. Μόνο κάποιο μοτέρ (οπως το ψυγείο) μπορεί να καεί. Οι βλαβες προκαλούνται κατά την επαναφορά με υψηλες αιχμές τάσης. Με ένα καλό πολυπριζο ασφαλείας εισαι ΟΚ.
Για να σταθεροποιήσεις σωστά το ρευμα χρειάζεσαι είτε σταθεροποιητή ρευματος οπως αναφέρθηκε ή καλό UPS της κατηγορίας ΟΝ-LINE μόνο!
Για να ακούσεις τη διαφορά (και λιγοτερο να την δεις) ή πρέπει να έχει σοβαρό πρόβλημα το ρευμα στη περιοχή σου ή το συστημά σου να είναι hi-end και όλα τα μερη του να είναι προσεγμένα!

Γιατί μόνο on-Line?Τι διαφορά έχει από το Line Interactive?
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Τα ΚΕΒΟ βγαζουν ημιτονοειδές ρεύμα! Τα εχω σπιτι μου και στο home cinema & στο hi-end συστημα μου.

Χρήστο που θα βρω αυτή τη μάρκα; Ξέρεις κάποια τηλέφωνα μαγαζιών η αντιπρωσοπείας για να δούμε μοντέλα και τιμές;
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
τα online ups παρέχουν συνεχώς ρευμα μεσω της μπαταρίας απομονώνοντας την έξοδο από το δίκτυο της ΔΕΗ. wiki it για περισσότερα.