Αλλάζοντας λυχνίες, αλλάζει κι ο ήχος;

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
http://store.electron-valve.com/soundandtubes.html#

Ο τύπος είναι ο μοναδικός που έχω δεί να λέει κάποια πράγματα διαφορετικά...


Καταλήγει εδώ:"I cannot ascribe a particular sonic quality to a particular tube because tubes in themselves do not have a sound".
 
Last edited:

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

δλδ αν αρεσε ο τροπος που τα λεει η αυτα που λεει, στον dipie η σε οποιονδηποτε αλλον, ειναι βλακας?νομιζω χρειαζεται λιγο προσοχη στους χαρακτηρισμους.
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Και αν όντως λέει βλακείες ;
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Εδώ κάτι δε πάει καλά δε νομίζεις ;

Now add in the variation in operating point (bias) and it is easy to see why different maker's tubes sound different-even to the point of not functioning in some overly sensitive circuits. An extreme case of this is the 12AX7 in the Moscode Minuette. George Kay and I found that while the Tugsram 12AX7 worked well in the front end of his unit, the smooth plate Telefunken did not. The latter tube caused the gain to fall 10-20 dB and the distortion to increase 10-100 times. Any user discovering this in his home would certainly hear startling differences between the Tungsram and Telefunken 12AX7. But the main thing he would be hearing is the difference between a functioning preamp and a malfunctioning one, though it still played.
 
Last edited:

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Εναν μηχανικό,που ασχολείται επί 25 χρόνια με λυχνίες(κατασκευές), τουλάχιστον εγώ τον σέβομαι(άσχετα απο την υποκειμενική μου άποψη).

Κανείς δεν έχει το αλάθητο,αλλά όταν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο απο εμάς,το πιθανώτερο είναι ότι εμείς μάλλον δεν καταλάβαμε τι γράφει.

Γενικά τουλάχιστον εμένα μ' αρέσει να διαβάζω και τους "αιρετικούς"-πολλές φορές μέσα απο αντικρουόμενες απόψεις,διαμορφώνεις καλύτερα την δική σου.
 
Last edited:

jan41

Senior Member
24 July 2006
330
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Εδώ κάτι δε πάει καλά δε νομίζεις ;

Aν οντως εγινε αυτο που περιγραφει , τοτε η δευτερη 12ΑΧ7 ηταν χαλασμενη η ηταν μια ισως 12AU7 που ειχαν σβηστει τα λογοτυπα και δεν το προσεξαν....
Αποκλειεται να συμβει αυτο
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

"...tubes in themselves do not have a sound"
Αυτό ΜΟΝΟ βλακεία μπορεί να θεωρηθεί και δεν με νοιαζει ποιος το λέει. Λ.Σ.
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: Απάντηση: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Εναν μηχανικό,που ασχολείται επί 25 χρόνια με λυχνίες(κατασκευές), τουλάχιστον εγώ τον σέβομαι(άσχετα απο την υποκειμενική μου άποψη).

Κανείς δεν έχει το αλάθητο,αλλά όταν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο απο εμάς,το πιθανώτερο είναι ότι εμείς μάλλον δεν καταλάβαμε τι γράφει.

Γενικά τουλάχιστον εμένα μ' αρέσει να διαβάζω και τους "αιρετικούς"-πολλές φορές μέσα απο αντικρουόμενες απόψεις,διαμορφώνεις καλύτερα την δική σου.

Τέλος συζήτησης από εμένα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Κατά την ταπεινότατη άποψή μου,εννοεί,ότι δεδομένου,ότι κάθε τύπος λυχνίας έχει συγκεκριμένα βασικά χαρακτηριστικά,άν αυτά τηρούνται,τότε δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερη ηχητική ταυτότητα.Αν παρουσίαζει η λυχνία εκτός specs θόρυβο,παραμορφώσεις..........που εισάγουν "χαρακτήρα",οφείλεται σε κατασκευαστική αβλεψία.Η σχεδιαστική προσέγγιση του μηχανήματος,είναι που δίνει την όποια ηχητική ταυτότητα.

Αυτά μεταξύ ομοειδών λυχνιών.Οι διαφορετικού τύπου(π.χ ΚΤ 88 σε σχέση με EL34),φυσικά έχουν άλλη ηχητική ταυτότητα απο κατασκευής.
 
Last edited:

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Αυτο που ονομάζουμε 'χαρακτήρα' σε έναν ενισχυτή πχ αποδίδεται ποσοτικά στην απόκριση συχνότητάς του. Το ενεργό στοιχείο του ενισχυτή, πχ οι λυχνίες του, δεν εχουν απόκριση συχνότητας απο μόνες τους. Για να μετρήσουμε απόκριση πρέπει να μπούν σε κάποιο κύκλωμα, που σημαίνει οτι διαλέγουμε τοπολογία, σημείο πόλωσης και άλλες παραμέτρους που στο τέλος επηρεάζουν τον 'χαρακτήρα' του κυκλώματος. Αν λοιπόν σε ενα συγκεκριμένο ενισχυτή αλλάξουμε τις λυχνίες του, οι νέες λυχνίες, ακόμα και ίδιου τυπου, λόγω κατασκευαστικών ανοχών θα λειτουργουν σε λιγο διαφορετικό σημείο πόλωσης, μπορεί να εχουν ελαφρώς διαφορετικές παραμέτρους και αυτά ακούγονται σ' ενα ευαίσθητο κύκλωμα. Αυτά νομίζω οτι λέει πάνω-κάτω το άρθρο...
 

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

αν οντως λεει βλακειες οπως το χαρακτηριζεται,καλειστε να σεβαστειτε οχι μονο αυτον που τις ειπε αλλα και τον κυριο που μας εστειλε το ποστ επειδη θεωρησε οτι θα μας βοηθησει τους υπολοιπους.αυτο ειπα πιο πανω.δεν υποστηριξα τον εν λογω μηχανικο.Μερικοι ειμαστε πολυ μεγαλα πνευματα αντιλογειας.και καμια φορα χωρις καν να εξετασουμε προσεκτικα το τι εχει υποθει η το τι μπορει να εννοει καποιος.ετσι καταληγουμε εμεις να ειμαστε οι βλακες....τελος κ απο εμενα
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Ο χαρακτήρας ενός λαμπάτου ενισχυτή καθορίζεται από την τοπολογία του,
τις λυχνίες που φοράει (τύπος και κατασκευαστής) και στον μεγαλύτερο
βαθμό από τον Μ/Σ εξόδου (εκτός των OTL). Έχοντας υπόψιν ότι δεν
υπάρχει κανένας περιορισμός στους κατασκευαστές πάνω στο τι υλικά
θα χρησιμοποιήσουν γιά την κατασκευή των δεδομένων λυχνιών, προκείπτουν
λυχνίες ιδίου τύπου αλλά με διαφορετικό ηχητικό χαρακτήρα. Είναι απολύτως
αποδεδειγμένο! Απλά ο κύριος εκφράζει την άποψή του, αλλά αλάθητος δεν
είναι κανείς, υπάρχουν πολλοί περισσότεροι με την ίδια πείρα που λένε
ακριβώς το αντίθετο!!! -bye-
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

αν οντως λεει βλακειες οπως το χαρακτηριζεται,καλειστε να σεβαστειτε οχι μονο αυτον που τις ειπε αλλα και τον κυριο που μας εστειλε το ποστ επειδη θεωρησε οτι θα μας βοηθησει τους υπολοιπους.αυτο ειπα πιο πανω.δεν υποστηριξα τον εν λογω μηχανικο.Μερικοι ειμαστε πολυ μεγαλα πνευματα αντιλογειας.και καμια φορα χωρις καν να εξετασουμε προσεκτικα το τι εχει υποθει η το τι μπορει να εννοει καποιος.ετσι καταληγουμε εμεις να ειμαστε οι βλακες....τελος κ απο εμενα

Έτσι θα είναι αν έτσι νομίζετε.

Πλήν όμως και τουλάχιστόν σε ότι με αφορά δεν θα δεχθώ υποδείξεις κατ αυτό τον τρόπο.

Αντίθετα θα σας έλαγα να κοιτάξετε το παρακάτω και ας μείνει να απαντηθεί αν παραβένει κάποιος και ποιος τους κανόνες .

Όροι χρήσης του φόρουμ του AVCLUB

2. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΧΩΡΟΥ AVCLUB.GR


2.6. Περιεχόμενο, κοσμιότητα, και ύφος των δημοσιεύσεων και επικοινωνία με την ΔΟ:


α) Η κριτική είναι καλοδεχούμενη, όταν είναι κόσμια και αναφέρεται σε ιδέες και διατυπώσεις και όχι σε πρόσωπα. Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους. Εάν υποπέσει στην αντίληψη της ΔΟ παρουσία μηνυμάτων που παραβαίνουν αυτόν τον κανόνα, αυτά θα μορφοποιηθούν χωρίς προειδοποίηση, και το προσβλητικό κομμάτι θα αφαιρεθεί.



ζ) Απαγορεύονται οι συστάσεις από έναν χρήστη σε άλλον σχετικά με τη συμπεριφορά του δεύτερου. Αρμόδιοι για το θέμα είναι οι Διαχειριστές, και οι χρήστες που παρατηρούν ενοχλητική συμπεριφορά από κάποιο άτομο, μπορούν να το αναφέρουν στη ΔΟ με προσωπικό μήνυμα, οι οποίοι θα επιληφθούν του ζητήματος κατά την κρίση τους.
 
Last edited:

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

κοροιδευομαστε μου φαινεται.αν θιχτω δεν θα μιλησω δλδ???
 
Last edited:

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

Εντάξει παιδιά,πάμε παρακάτω.-bye-
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

κοροιδευομαστε μου φαινεται.αν θιχτω δεν θα μιλησω δλδ???

Αγαπητέ φίλε, δεν σας έθιξε νομίζω κανείς και ειδικά εγώ. Πιθάνα δεν καταλάβατε τι έθεσα.

Το κείμενο του εν λόγω μηχανικού θα μπορούσε και να με βρεί σύμφωνο αν δεν ανέφερε αυτό για το οποίο και έκανα το σχόλιο.

Δεν έκανα όυτε καν κριτική στο κέιμενο και τις διατυπώσεις του. Στην ερώτηση - παρατήρηση σας που ήταν :
δλδ αν αρεσε ο τροπος που τα λεει η αυτα που λεει, στον dipie η σε οποιονδηποτε αλλον, ειναι βλακας?νομιζω χρειαζεται λιγο προσοχη στους χαρακτηρισμους.

έκανα μια αντερώτηση η οποία ήταν:

Και αν όντως λέει βλακείες ;

Και μάλιστα το αίτιο για την αντερώτηση αυτή το τεκμηρίωσα παραθέτωντας το εξής:

Εδώ κάτι δε πάει καλά δε νομίζεις ;

Quote:
Now add in the variation in operating point (bias) and it is easy to see why different maker's tubes sound different-even to the point of not functioning in some overly sensitive circuits. An extreme case of this is the 12AX7 in the Moscode Minuette. George Kay and I found that while the Tugsram 12AX7 worked well in the front end of his unit, the smooth plate Telefunken did not. The latter tube caused the gain to fall 10-20 dB and the distortion to increase 10-100 times. Any user discovering this in his home would certainly hear startling differences between the Tungsram and Telefunken 12AX7. But the main thing he would be hearing is the difference between a functioning preamp and a malfunctioning one, though it still played.




Αν και είμαι περισσότερο από βέβαιος ότι η δήλωση αυτή, δηλαδή ότι σε συγκεκριμένο μηχάνημα έγινε αλλάγη μιας 12AX7 με άλλης μάρκας 12 ΑΧ7 και μόνο εξ αυτού το κέρδος έπεσε 20 dB !!! και η παραμόρφωση αυξήθηκε στο 100πλάσιο, !!! είναι απόλυτα λανθασμένη, εντούτοις εξέφρασα την άποψη και μόνο ότι κάτι δε πάει καλά με αυτή τη διατύπωση, χωρίς καν να κάνω κάποια άλλη κριτική.

Στην ουσία τώρα και επί του θέματος, διότι βλέπω ότι δεν έγινε κατανοητή μέχρι τώρα η παρατήρηση μου. Όπως είπα το κείμενο θα μπορούσε να με βρεί σύμφωνο αν δεν αυτοαναιρούσε όσα θέλει να τεκμηριώσει.

Δηλαδή ότι ναι μεν μας λέει ότι δεν συντρέχει κανένας λόγος ώστε λυχνίες του ιδιου τύπου (θεωρώ ότι κατανοούμε τι εστί ίδιος "τύπος λυχνίας") απο διαφορετικούς κατασκευαστές να ηχήσουν διαφορετικά παρα μόνο ίσως σε διαφορετικά μεταξύ τους κυκλωματα, εντούτοις μας αναφέρει το ότι του έχει συμβεί μεταξύ δύο λυχνιών 12ΑΧ7 διαφορετικών κατασκευαστών πάνω σε ένα ίδιο κύκλωμα όχι μόνο να υπάρχει διαφορά αλλά αυτή να φτανει σε σημείο τέτοιο που με την μια λυχνία 12ΑΧ7 το μηχανημα να παίζει τέλεια και με την άλλη να είναι ουσιαστικά χαλασμένο.

Και για ποιό λόγω παρακαλώ ; Διότι όπως μας λέει:
I found that while the Tugsram 12AX7 worked well in the front end of his unit, the smooth plate Telefunken did not.


The smooth plate of Telefunken did not worked well...

Μάλιστα... δηλαδή πάει περίπατο ότι θέλει να πει το υπόλοιπο κείμενο.

Εκτός αν θέλει να μας πεί ότι όλα είναι φλου και θέμα τύχης του τελικά τι θα κάτσει σε σχέση με τις ανοχές, (ανοχές που έχει φυσικά το κάθε ειδους εξάρτημα) οπότε τότε θα του πω ότι μάλλον ένας μηχανικός με 25 χρόνια εμπειρίας θα έπρεπε να ξέρει καλύτερα να τεκμηριώνει κάποια πράγματα και να επιλέγει εξαρτήματα και ειδικά ενεργά ακόμα πιο ειδικά λυχνίες και τρανζιστορ.

Θα επαναλάβω το post άλλου φίλου που είπε προηγουμένως


Aν οντως εγινε αυτο που περιγραφει , τοτε η δευτερη 12ΑΧ7 ηταν χαλασμενη η ηταν μια ισως 12AU7 που ειχαν σβηστει τα λογοτυπα και δεν το προσεξαν....

Αποκλειεται να συμβει αυτο


Ξαναρωτάω λοιπόν, είμαστε σίγουροι ότι δεν λέει τουλάχιστον και μια βλακεία; Ερωτώ και μόνο, δεν γνωρίζω τη απάντηση.

Ας ανεβάσει κάποιος αν μπορεί τα specs των δυο αυτών 12AX7 των 2 αυτών κατασκευαστών μήπως και δούμε κάτι παραπάνω και τι είναι αυτό το smooth plate της Telefunken , τι άλλο να πω;


Φιλικά μεν, εξαντλητικά δε...
 
Last edited:

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

[FONT=Arial, Helvetica] Low microphonics is important to imaging and detail in that a microphonic tube will receive sound from the speakers and put it back in the chain in a very non-musical way.

Το παραπάνω είναι ένα από τα πολύ σωστό και πολύ σημαντικό, αν και περίπου γνωστά.
Έχει κανείς αντίρηση πάνω σ'αυτό?
Προτείνω να προσέχουμε τα σημαντικά σε ένα άρθρο και να είμαστε φειδωλοί σε αφορισμούς και μεταξύ μας διαξιφισμούς. Κατά τα άλλα έχουμε το δικαίωμα να διαφωνούμε όσο θέλουμε αλλά με επιχειρήματα.
[/FONT]
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Αλλάζοντας λυχνίες,αλλάζει κι ο ήχος;

βλακιες λεει

ειναι δυνατον μια TELEFUNKEN 12AX7 να ακουγεται το ιδιο με μια MULLARD; Έλατε σε μενα σας καλω εγω σε μπλαιντ τεστ που τις ξεχωριζω σαν μερα με την νυχτα.

Επισης αυτο με τα 20 ντεσιμπελ, μαλλον εχει μπερδεψει τους τυπους και το κερδος της καθεμιας, αν μια 12ax7 εχει ας πουμε κερδος 100 η 12ΑΤ7 εχει κερδος 60 και η 12ΑU7 20 περιπου.