Ακουστικα για επαγγελματική χρήση - Studio/Dj/Ραδιόφωνο/Mixing/Monitoring/Mastering

kynegeiros

New member
15 March 2009
5
Γειά σας. Επιθυμώ να ηχογραφήσω ψηφιακά κιθάρα και φωνητικά στο pc μου. Επειδή χρειάζομαι ακουστικά (ώστε να ακούω την ώρα που ηχογραφώ την φωνή αυτά που έχω παίξει στην κιθάρα) θα ήθελα να σας ζητήσω να με συμβουλεύσετε στο τί να πάρω? γνωρίζω πως υπάρχουν πανάκριβα ακουστικά αλλά εγώ δεν θέλω να περάσω τα 50 Ευρώ. Απλά μου έχουν πεί πως πρέπει να είναι κλειστού τύπου για να μην περνάει ο ήχος τους στην ηχογράφηση.
Έχω δεί στην αγορά κάποια behringer HPS 5000 κάποια AKG K-44 και κάποια Sennheiser HD-212 αλλά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό δρόμο και ποιά να επιλέξω.
Περιμένω την συμβουλή και πρόταση οποιουδήποτε φίλου. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ακουστικα για χρήση pc - studio (ερασιτεχνικά)

Pάρε τα AKG και θα είσαι εντάξει.
 

sensei_01

New member
27 April 2010
85
Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω ακουστικά τα οποία προορίζονται για χρήση σε εκπομπή web radio, οπότε (απ' όσα έχω διαβάσει εδώ) μάλλον χρειάζομαι κλειστού τύπου.

Θα ήθελα όμως κάτι αρκετά οικονομικό (τουλάχιστον στην παρούσα φάση).
Έχετε να μου προτείνετε κάτι;;

Επίσης αν μπορείτε πείτε μου και που μπορώ να βρω τα ακουστικά που θα μου προτείνετε (αναφέρομαι κυρίως σε "φυσικό" κατάστημα, όχι e-shop),
γιατί στην περιοχή που μένω (Περιστέρι) δεν βρίσκω τίποτα.

Στο thomann βλέπω διαχωρισμό ακουστικών σε studio και hi-fi. Τι διαφορές έχουν;;

Ευχαριστώ!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Δεν είναι απαραίτητο ντε και καλά γιατη χρήση που θες να είναι κλειστά.
Εκτός πχ αν ήσουν dj.

Δες στο athens pro audio.
Διάλεξε κάτι από γνωστές εταιρείες σε κλειστό σε οικονομικό. Ξεκίνα με akg, sennheiser.
Οι διαφορές είναι ανάλογα με την κ@λα του μαρκετινγκ.
Εσύ διάλεξε κάτι από τις επαγγελματικές σειρές ή τις dj.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

οχι...
αν ειναι να παρει τοσο φτηνα πάρε κάποιο μοντέλο της Superlux απο τον Thomann
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

....................................................................
Στο thomann βλέπω διαχωρισμό ακουστικών σε studio και hi-fi. Τι διαφορές έχουν;;
Ευχαριστώ!
Τα ακουστικά Studio είναι πάντα κλειστού τύπου. Για να προσφέρουν καλή απομόνωση του χρήστη από το περιβάλλον. Και αντίστροφα για να μην διαχέεται ο αναπαραγόμενος από τα ακουστικά ήχος στο περιβάλλον. Ώστε να μη λαμβάνεται από τυχόν πλησίον ευρισκόμενα μικρόφωνα με κίνδυνο να χαλάσει η εκπομπή, ηχογράφηση, κλπ.

Επίσης τα ακουστικά Studio έχουν συνήθως υψηλότερη σύνθετη αντίσταση (π.χ. 600 Ω) με αποτέλεσμα να χρειάζονται ισχυρότερους ενισχυτές ακουστικών (π.χ. από κονσόλες). Τα οικιακά ακουστικά έχουν χαμηλότερη σύνθετη αντίσταση (π.χ. 50 Ω).

Οικονομικά υπάρχουν πολλά. Φρόντισε να τ' ακούσεις πριν ψωνίσεις. Αλλιώς μπορεί να είναι πολύ κουραστικά για σενα.
Καταστήματα που μπορείς να επισκεφθείς: BON STUDIO, Μουσικόραμα, Athens Pro Audio, Φίλιππος Νάκας

Για τ' ακουστικά που αναφέρεις πιο πάνω έχει δίκιο ο supersonic. Παραείναι φτηνιάρικα.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Κοιτα και τα KRK KNS 6400 ,μπορεις να τα βρεις ευκολα στο Φιλιππο Νακα.Κανουν 100 ευρω,δεν ειναι και τα πιο οικονομικα (αν και για μας τους αρρωστους ειναι :-D ),αλλα αξιζουν πιστευω της προσοχης.

Ειναι ενα μοντελο κλειστου τυπου,ανετο,τα μαξιλαρακια και το καλωδιο αλλαζουν αν χρειαστει,και ηχητικως θεωρω οτι ειναι σε αρκετα εως πολυ καλο επιπεδο.Παιζουν ωραια μουσικουλα.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,872
Απάντηση: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Βρε παιδιά, ο άνθρωπος μιλάει για ένα οικονομικό ζευγάρι ακουστικά που θα χρησιμοποιήσει
για να κάνει μια διαδικτυακή ραδιοφωνική εκπομπή, ανεβάζει ένα λινκ με ακουστικά των 20
και σεις του προτείνετε ακουστικά των 100 !!

Φίλε μου κοίτα για κανένα philips ή sennheiser, κλειστού τύπου. Philips θα βρεις στο www.eshop.gr και πολύ πιθανό
να βρεις στη γειτονιά σου στο σουπερμάρκετ (carrefour) ή σε κάποιο τοπικό κατάστημα με ηλεκτρονικά.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Ναι εχεις δικιο,ακυρη η προταση μου. :blush:

Ας δει ο φιλος αυτα που του προτεινετε και εσεις,σιγουρα κατι θα βρει να τον καλυψει μεχρι 20-30 ευρω.
 

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Καλησπέρα σε όλους.
Παιζω μουσική σε πουρο-πάρτυ 2 φορές το χρόνο.
Έχω αυτό και θέλω ακουστικά που να παίζουν ΔΥΝΑΤΑ διότι η ένταση της μουσικής είναι πολύ ψηλά. Είμαστε party animals, τι να κάνουμε...
Με τα ημίκλειστα που έχω τώρα δεν ακούω τίποτε απολύτως.
Το κακό είναι πως θέλω κάτι φθηνό διότι αν ξεφύγω θα πέσει παντόφλα.
Τι λέτε για αυτή συν αυτή τη λύση???
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Το πιθανότερο είναι ο ενισχυτής της Behringer που ο ίδιος προτείνεις, να σε καλύψει πλήρως απ' όλες τις απόψεις. Πιθανόν και τα ακουστικά της Numark που αναφέρεις. Πρέπει όμως οπωσδήποτε να τα ακούσεις μαζί πριν αγοράσεις. Αλλιώς δεν μπορείς να ξέρεις, αν κάνουν για τη χρήση για την οποία τα προορίζεις.

Φρόντισε να δοκιμάσεις πρώτα τα ακουστικά. Κλειστού τύπου, με υψηλή ευαισθησία και με καλή απομόνωση, είναι αυτό που χρειάζεσαι.

Και μία φιλική συμβουλή: Μη διστάσεις να πληρώσεις κάτι παραπάνω, αν βρεις ακουστικά που σε ικανοποιούν. Τα ακουστικά είναι ένα είδος πολύ προσωπικό. Κάτι που το φοράς και πρέπει να σ' ευχαριστεί χωρίς να σ' ενοχλεί. Πρέπει αυτά να ταιριάζουν με σένα, όχι εσύ μ' αυτά!

Επίσης να μη σε κουράζουν σε πολύωρη ή μακρόχρονη χρήση. Άν σε κουράζουν είναι ένδειξη πως δεν είναι τα σωστά ακουστικά. Και διακινδυνεύεις να προκαλέσεις βλάβη στην ακοή σου.
Η υγεία είναι σημαντικότερη από όλα τα άλλα, έτσι δεν είναι; :smile:
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Φιλε με 14 ευρω ακουστικα θα ακους μεχρι και τον μπαρμαν που θα λεει ποσο κανει το ποτο στον κολλητο σου που θα εχει ερθει να σε ακουσει..
Εαν δεν δωσεις φραγκα μην περιμενεις απο ακουστικα της πλακας να σου κανουν isolation..
Εαν παλι ανεβασεις το budget σου τοτε το ξανασυζηταμε..
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Φιλε με 14 ευρω ακουστικα θα ακους μεχρι και τον μπαρμαν που θα λεει ποσο κανει το ποτο στον κολλητο σου που θα εχει ερθει να σε ακουσει..
Εαν δεν δωσεις φραγκα μην περιμενεις απο ακουστικα της πλακας να σου κανουν isolation..
Εαν παλι ανεβασεις το budget σου τοτε το ξανασυζηταμε..
Τη γνώμη μου την έγραψα πιο πάνω. Τώρα ανεξάρτητα τι είναι για μας σωστό ή όχι, κάνένας μας δεν μπορεί να υποδεικνύει στους άλλους πως θα διαχειρίζονται τα οικονομικά τους και πως θα θέτουν τις προτεραιότητες τους, είτε πρόκειται για μικρά ποσά, είτε για μεγάλα.

Χρειάζεται λίγη λεπτότητα και προσοχή, όταν πρόκειται για τέτοια θέματα...
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Τη γνώμη μου την έγραψα πιο πάνω. Τώρα ανεξάρτητα τι είναι για μας σωστό ή όχι, κάνένας μας δεν μπορεί να υποδεικνύει στους άλλους πως θα διαχειρίζονται τα οικονομικά τους και πως θα θέτουν τις προτεραιότητες τους, είτε πρόκειται για μικρά ποσά, είτε για μεγάλα.

Χρειάζεται λίγη λεπτότητα και προσοχή, όταν πρόκειται για τέτοια θέματα...

Και εγω εγραψα την δικη μου...
Δεν εκανα στον φιλο μαθημα για το πως θα διαχειριζεται τα οικονομικα του και δεν καταλαβαινω πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα..
Εγω του ειπα οτι εαν δεν ανεβασει το budget του,δεν θα κανει την δουλεια του οπως θελει αυτος..
Θεωρω ασκοπο να γινει περισσοτερη συζητηση για ενα ακουστικο dj απο την στιγμη που διατιθονται τοσα χρηματα απο πλευρας του..
Δεν ειναι τυχαιο που χρησιμοποιησα το παραδειγμα με τον ''κολλητο'',ηθελα να του δωσω να καταλαβει οτι οτιδηποτε κοιταξει σε αυτες τις τιμες δεν αξιζει..
 

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Φίλοι μου κάθε έποψη είναι δεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ως τώρα.
Δεν θέλω υψηλή πιστότητα αλλά δυνατό ήχο και καλή απομόνωση. Είδα κριτικές στο net για τα ακουστικά ότι είναι αξιοπρεπή και ότι κάνουν αρκετά καλή απομόνωση και είπα να ρωτήσω στο φόρουμ που ανοίγει κάθε μέρα με τον browser μου.
Δυστυχώς αυτός είναι ο προϋπολογισμός μου ( 50 max), δεν μπορώ να δώσω περισσότερα χρήματα σε κάτι που θα χρησιμοποιώ 2 φορές το χρόνο.
Έχω όμως νέα δεδομένα: Υπάρχει ένας αναλογικός μείκτης (7κάναλος αν θυμάμαι καλά) που με την αγορά του dj2go χρησιμοποιείται μόνο ως προενισχυτής (laptop->μείκτης->αυτοενισχυόμενα επαγγελματικα ηχεία). Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ενισχυτής ακουστικών ώστε να διαθέσω τα χρήματα μόνο σε ακουστικά όπως λ.χ. αυτό ή αυτό ή όποιο άλλο μου προτείνετε???
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Και εγω εγραψα την δικη μου...
Δεν εκανα στον φιλο μαθημα για το πως θα διαχειριζεται τα οικονομικα του και δεν καταλαβαινω πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα..
Εγω του ειπα οτι εαν δεν ανεβασει το budget του,δεν θα κανει την δουλεια του οπως θελει αυτος..

Άν πρόσεξες, τότε δε μπορεί παρά να διεπίστωσες, ότι ως προς το τεχνικό μέρος οι γνώμες μας ως επί το πλείστον συμπίπτουν. Διαφέρουν όμως σημαντικά ως προς τα συμπεράσματα.
Κατ' αρχήν ως προς τον ενισχυτή ακουστικών της Behringer. Έχω ένα παρόμοιο, της ίδιας κατηγορίας και τιμής (ένα SM Pto). Συνεπώς μπορώ να έχω τη σχετική βεβαιότητα, ότι το συγκεκριμένο επαρκεί γισ τη δουλειά του. Και ας μην ξεχνάμε, ότι τα επαγγελματικά προϊόντα βγαίνουν με συγκεκριμένες ομοιόμορφες προδιαγραφές.

Τα συγκεκριμένα ακουστικά της Numark; Προφανώς δεν τα έχουμε ακούσει, ώστε να έχουμε προσωπική εμπειρία. Έχουμε όμως άλλα στοιχεία. Ως γνωστόν η Numark είναι ένας από τους σημαντικότερους κατασκευαστές συσκευών και αξεσσουάρ για DJ's. Γνωρίζει τις ανάγκες των DJ's όσο λίγοι. Επομένως όταν κατασκευάζει ακουστικά για DJ's έχει λάβει υπ' όψιν της τουλάχιστον τα βασικά. Δε μιλάμε για ποιότητα Hi-Fi, αυτό είναι αδιάφορο, αλλά για τη δυνατότητα να κάνει κάποιος τη δουλειά του. Έ, αυτό δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε με βάση την κατηγορία τιμής. Δεν μπορούμε να το βεβαιώσουμε, αλλά ούτε και να το αποκλείσουμε. Και να μην ξεχνάμε ότι τα προϊόντα που απευθύνονται σε επαγγελματίες έχουν πολύ πιο λογική τιμολόγηση από τα αντίστοιχα του Hi-Fi.

Ρωτάς λοιπόν, πως έβγαλα τέτοιο συμπέρασμα; Μα, από τον απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο που διατυπώνεις τις θέσεις σου, απλούστατα!
Εαν δεν δωσεις φραγκα μην περιμενεις απο ακουστικα της πλακας να σου κανουν isolation..
Με τρόπο μάλιστα που υποτιμά εντελώς τις χαμηλές κατηγορίες τιμής και τους χαμηλούς προυπολογισμούς των μελών.
Πιστεύω τώρα πλέον να έγινα αντιληπτός.

Θεωρω ασκοπο να γινει περισσοτερη συζητηση για ενα ακουστικο dj απο την στιγμη που διατιθονται τοσα χρηματα απο πλευρας του..
Δεν ειναι τυχαιο που χρησιμοποιησα το παραδειγμα με τον ''κολλητο'',ηθελα να του δωσω να καταλαβει οτι οτιδηποτε κοιταξει σε αυτες τις τιμες δεν αξιζει..
Άν θεωρούμε άσκοπη μία συζήτηση, δεν μας υποχρεώνει κανείς να συζητήσουμε, έτσι δεν είναι;

Τελειώνοντας, έχω την πεποίθηση, ότι όλες οι σχετικές θέσεις και απόψεις έχουν διευκρινιστεί επαρκώς...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Φίλοι μου κάθε έποψη είναι δεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ως τώρα.
Δεν θέλω υψηλή πιστότητα αλλά δυνατό ήχο και καλή απομόνωση. Είδα κριτικές στο net για τα ακουστικά ότι είναι αξιοπρεπή και ότι κάνουν αρκετά καλή απομόνωση και είπα να ρωτήσω στο φόρουμ που ανοίγει κάθε μέρα με τον browser μου.
Δυστυχώς αυτός είναι ο προϋπολογισμός μου ( 50 max), δεν μπορώ να δώσω περισσότερα χρήματα σε κάτι που θα χρησιμοποιώ 2 φορές το χρόνο.
Έχω όμως νέα δεδομένα: Υπάρχει ένας αναλογικός μείκτης (7κάναλος αν θυμάμαι καλά) που με την αγορά του dj2go χρησιμοποιείται μόνο ως προενισχυτής (laptop->μείκτης->αυτοενισχυόμενα επαγγελματικα ηχεία). Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ενισχυτής ακουστικών ώστε να διαθέσω τα χρήματα μόνο σε ακουστικά όπως λ.χ. αυτό ή αυτό ή όποιο άλλο μου προτείνετε???
Οι μίκτες για DJ's είναι φτιαγμένοι για να συνεργάζονται με ακουστικά και πρέπει να φέρουν ενσωματωμένο τουλάχιστον κάποιο αξιοπρεπή ενισχυτή ακουστικών.
Νομίζω λοιπόν, ότι μπορείς να προχωρήσεις μ' αυτό τον τρόπο.

Τώρα, τι ακουστικά να πάρεις; Υπάρχουν πολλές προτάσεις να εξετάσεις. Μην κοιτάς μόνο τι θα σου πούμε εμείς. Προσωπικά θα επιμείνω σ' αυτό που έχω γράψει πρωτύτερα:

Τα ακουστικά είναι κάτι πολύ προσωπικό και καλό είναι να τα δοκιμάσεις πρώτα, αν έχεις τη δυνατότητα, πριν τα αγοράσεις. -bye-
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Γνώμη για κλειστού τύπου ακουστικά και απορίες......

Για φτηνά ακουστικά που παίζουν "σωστά" μονόδρομος είναι τα Superlux.

Έχει διάφορα μοντέλα σε κλειστού τύπου, μην σε ξεγελάνε οι χαμηλές τιμές.

Δες τα, άκουσε τα, και θα με θυμηθείς.