Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ — The Silence of the Lambs

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ποια η γνωμη σας για την ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,489
Εκεί ψηλά.....







Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ




Παιζουν : Τζοντι Φοστερ , Αντονι Χοπκινς, Τεντ Λεβιν,
Σκηνοθεσια : Τζοναθαν Ντεμι
Διάρκεια : 123 λεπτά
Γλώσσα : Αγγλικά
Sound : Dolby Digital Surround 5.1
Subtitles : Ελληνικά
Έτος παραγωγής : 1990




THE SILENCE OF THE LAMBS SPECIAL EDITION (2 DISCS)

Η Τζόντι Φόστερ και ο Άντονι Χόπκινς σοκάρουν με τις ανατριχιαστικές ερμηνείες τους στο αριστουργηματικό θρίλερ που κέρδισε 5 Όσκαρ, σε σημαντικές κατηγορίες - Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Διασκευασμένου Σεναρίου, Α Γυναικείου Ρόλου, Α Ανδρικού Ρόλου. Ένας ψυχοπαθής απάγει και σκοτώνει νέες γυναίκες. Το FBI βρίσκεται σε απόγνωση. Μόνο ένας εξίσου τρελός θα μπορούσε να προβλέψει τις κινήσεις του δράκου και να δώσει πληροφορίες που θα οδηγήσουν στη σύλληψή του. Κι ο τρελός αυτός βρέθηκε. Είναι ο Χάνιμπαλ Λέκτερ, ο ισοβίτης μανιακός δολοφόνος, πρώην ψυχίατρος, που σκότωνε και έτρωγε τα θύματά του. Η πράκτωρ Κλαρίς Στέρλινγκ θα αναλάβει να συνεργαστεί με τον κανίβαλο ψυχίατρο, για να βρεθεί στα ίχνη του δράκου...
 
Last edited by a moderator:

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Πολύ καλή ταινία, και σε HD ακόμα καλύτερη!!!
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Πάρα πολύ καλή ταινία.
Όσοι δεν την είδαν σε dvd είναι ευκαιρία να τη δουν σε Blu Ray.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Οπωσδήποτε καλογυρισμένη , με αρκετό σασπενς , πολύ καλούς ηθοποιούς , που υποστηρίζουν το σενάριο , με εξαίρετο τρόπο . παρ' όλα αυτά έχω την αίσθηση ότι ήταν η πρωτη _ τουλάχιστον με τέτοια τάξη μεγέθους - ταινία που έβαλε τους απίστευτα , παράλογα βλαμμένους στο πάνθεον του Χολυγουντιανού σινεμά , με αποτέλεσα να βλέπουμε διάφορους "ανώμαλους" που κάνουν κοπτορραπτική με δέρμα των θυμάτων τους , άλλους που παίρνουν για πρωϊνό ξανθούς ανθρώπους , για μεσημεριανό μελαχροινούς , για γλυκό κοκκινοτρίχες κλπ. Το κοινό διψά για ακόμα περισσότερο βλαμμένους , ενδεχομένως για να ανακουφιστεί που το ίδιο είναι "φυσιολογικό" .
Εγώ τουλάχιστον έχω αρχίσει και βαριέμαι τέτοιες ταινίες πολλώ δε μάλλον τους επιγόνους τους
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Οπωσδήποτε καλογυρισμένη , με αρκετό σασπενς , πολύ καλούς ηθοποιούς , που υποστηρίζουν το σενάριο , με εξαίρετο τρόπο . παρ' όλα αυτά έχω την αίσθηση ότι ήταν η πρωτη _ τουλάχιστον με τέτοια τάξη μεγέθους - ταινία που έβαλε τους απίστευτα , παράλογα βλαμμένους στο πάνθεον του Χολυγουντιανού σινεμά , με αποτέλεσα να βλέπουμε διάφορους "ανώμαλους" που κάνουν κοπτορραπτική με δέρμα των θυμάτων τους , άλλους που παίρνουν για πρωϊνό ξανθούς ανθρώπους , για μεσημεριανό μελαχροινούς , για γλυκό κοκκινοτρίχες κλπ. Το κοινό διψά για ακόμα περισσότερο βλαμμένους , ενδεχομένως για να ανακουφιστεί που το ίδιο είναι "φυσιολογικό" .
Εγώ τουλάχιστον έχω αρχίσει και βαριέμαι τέτοιες ταινίες πολλώ δε μάλλον τους επιγόνους τους


οποτε αυτοι οι ανωμαλοι μετα κ το hostel 1 k 2 τα χουν βιωσει ολα ε??? Σιγα μην περιμεναν τη ταινια για να βγουν στους δρομους να τα δοκιμασουν.....

παιδες ταινια με τα ΟΛΑ της !!! Ο Αντουαν δινει ρεστα κ οσες φορες κ αν τη δεις η αγωνια παραμενει στα high!!!!:grinning-smiley-043
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Αν και με ειχε εντυπωσιάσει την πρώτη φορα όταν την ειδα στον κινηματογράφο, στην επανάληψη εχασε πολύ …
Θα ελεγα που μου φάνηκε σε αρκετά σημεία αφελή και με σενάριο τραβηγμένο από τα μαλλιά…
Σίγουρα ειχε καλες ερμηνείες και ηταν καλο-σκηνοθετημένο αλλα …

Η επιλογη του poll δεν ηταν κακη,καπως υπερβολικη βρίσκω πως ειναι πολύ ευστοχη…
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Για μένα ήταν πρώτη στο είδος της.
Ο φόβος και η αγωνία υπέβοσκαν σε κάθε λεπτό της ταινίας.Σε κρατούσε σφιγμένο στο κάθισμα με ένα πλάνο ή με τους διαλόγους.Ολο περίμενες το μπαμ και όλο δεν ερχόταν.Δεν κατέφυγε σε εύκολα τρομάγματα και σπλατεράδικους"εντυπωσιασμούς".Ολη η ιστορία ήταν στο κλίμα που έφτιαξε ο σκηνοθέτης και οι ερμηνείες.
Σε τρόμαζε χωρίς να σου δείχνει τα αποτρόπαια.Και εκεί ήταν η μαγκιά της !
Σημαντικό για μια ταινία θρίλλερ που βρήκε στο θέμα της άπειρους μιμητές αργότερα. (Seven,copycat etc..)

Σταθμός στο είδος της,ακόμα και αν ξεθώριασε σε μερικούς.

Σε Blu-ray αξίζει κάθε ευρώ του..:eek:perator:
 

taurus65

AVClub Enthusiast
26 December 2007
870
Αθήνα
Re: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Ρεσιταλ ηθοποιας απο Χοπκινς ιδιαιτερα και Φοστερ.Ταινια οριτζιναλ -η καλυτερη της τριλογιας.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Θά συμφωνήσω μέ τον Ανδρέα.
Σαφώς οι ηθοποιοί ήσαν πολύ καλοί καί κυρίως ο Hopkins σε έναν εύκολο γι´αυτόν ρόλο τής απόλυτα Αντικοινωνικής Προσωπικότητας-προσωπικά βέβαια θεωρώ πώς ήταν ανεπανάληπτος στό The Remains of A Day,όπου εκεί ´έπαιζε μέ τίς σκιές´-και η Ταινία στον Κινηματογράφο σού κρατούσε το ενδιαφέρον.
Ομως το σενάριο ήταν αρκετά αφελές-μέ κοινότυπες ψυχολογικές αναλύσεις,όπως τά ´κουδουνάκια´πού άκουγε η Κλαρίς ή τό αρκετά προβλέψιμο προφίλ τού δολοφόνου-και τήν δεύτερη φορά πού τήν ξαναείδα δέν μού κράτησε πλέον το ενδιαφέρον...
Προτιμώ το Seven και μόνον γιά την εικοσάλεπτη παρουσία τού Κέβιν Σπέησυ..
Ψηφίζω ότι και ο Ανδρέας.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Διαφωνώ σχετικα με τους μιμητές που βρήκε η συγκεκριμένη ταινια…
Δεν μπορω να την βάλω ουτε καν σε αυτές που θα λεγαμε κλασικές για το ειδος της και φυσικα δεν την βαζω διπλα στο Seven.
Αν θα μιλάγαμε για μια ταινια που πραγματικα εγινε οδηγός για πολλες ταινίες του είδους , τοτε σίγουρα αυτή είναι το Seven …
Άλλωστε στην μια εχουμε να κανουμε με τον Jonathan Demme και στην άλλη με τον David Fincher στην πιο δημιουργική του περίοδο…
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Και εγώ διαφωνώ με τις διαφωνίες,δεν τίθεται θέμα.

Είτε σας αρέσει είτε όχι ήταν πρώτη στο είδος της.
Και -επαναλαμβάνω - σε καθήλωνε χωρίς ακραίες σκηνές ,φρικιαστικά γκρο πλαν κλπ..
Τοτε.!

Για μετά το συζητάμε.
Οτι επηρέασε όμως την μετέπειτα θεματολογία θα μου επιτρέψετε να επιμείνω.

Υ.Γ.και τί δουλειά έχει η σύγκριση Ντέμι με Φίντσερ ?

Ούτε εγώ αμφισβητώ το Seven ως ένα απ τα καλύτερα θρίλερ ever.
Και τον Φίντσερ κορυφαίο.
Ας ανοίξουμε αν θέλετε χωριστό θρεντ για να μη χαλάσουμε αυτό..
 
Re: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Eξαιρετικες και πολυ αγαπημενες ταινιες και οι δυο...μαλλον ειναι στο τοπ10 της προηγουμενης 20ετιας
απλα εξαιρετικες! δεν τις εχω δει σε HD, ελπιζω να της δω συντομα
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ

Ταινία σταθμός στο είδος της.