Πως εννοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

...Αλήθεια όταν λέμε ότι αυτός ο ήχος σε κάποιο σύστημα πολυκάναλο είναι πολύ καλός ,πως το ενοούμε;με ποιά κρητήρια εσείς κάνετε τον χαρακτηρισμό σας και τι είναι αυτό που μπορεί να σας ενθουσιάσει η να σας απογοητεύσει;
Φυσικά μιλάώ πάντα επι πρακτικής και όχι θεωρητικής άποψης ,γιατί σε τελική ανάλυση η πρώτη είναι αυτη που μετράει....μην μου πείτε ότι θα έχετε στο χέρι και οδηγίες για´το πόσα db είναι το κάθε ηχείο και το πόσα wat ας πούμε βγάζει ο κάθε ενισχυτήης γιά να κρίνετε!!!!
Πσοσωπικά και μετά απο αρκετά χρόνια ακουσμάτων και πειραμάτων έχω καταλήξει ξεκάθαρα στα εξής....
1) Ομοιόμορφο μπάσο σε όλον τον χώρο ακρόασης σε σημείο που να μην ξεχωρίζω που είναι τοποθετημένο το sub και φυσικά σε ομοιόμορφη και σχετικά ανάλογη ισχύ-ένταση με τα υπόλοιπα ηχεία έτσι ώστε τα έντονα περάσματα σε αυτο να μην με ξενίζουν.Ενοείτε πως τα σχετικά μπουμαρίσματα και τριξίματα τζαμιών και άλλων αντικειμένων στον χώρο αποφεύγονται διά ροπάλου.Καλύτερα χαμηλότερες εντάσεις παρά σε τέτοια "βρώμικα" ηχητικά αποτελέσματα
2) Απλωμα κεντρικού ήχου κατά μήκος και ύψος εαν είναι δυνατόν ολόκληρης της οθόνης θέασης σε σημείο τέτοιο που να νομίζεις ότι κατά μήκος και ύψος ολόκληρης της οθόνης υπάρχει απο πίσω της, κρυμένο ένα κεντρικό ηχείο σε όμοιες διαστάσεις!!!
Παραμένοντας στον κεντρικό ήχο με κερδίζουν οι καθαρές φωνές που όμως δεν τσιρίζουν αλά διαθέτουν αυτό τον περίεργο βαθύ κινηματογραφικό ήχο διαλόγων.Επίσης στον κεντρικό ήχο την ίδια σημασία δίνω και στα χαμηλά περάσματα όταν αυτά χρειάζονται απο το υλικό εγγραφής.Πρέπει να είναι άμεσα-δυνατά και ξεκάθαρα.Με άλα λόγια γιά εμένα ο κεντρικός ήχος είναι το ίδιο σε αξία όσο και τα κυρίως ηχεία....ίσως και σε μεγαλύτερη!!!
3) Πολύ καλοί ,γρήγοροι και ξεκάθαροι δαχωρισμοί των κυρίως ηχείων σε σημείο τέτοιο που γιά παράδειγμα ένα αυτοκίνητο κινούμενο απο αριστερά προς τα δεξιά και φυσικά με πληροφορία ανάλογα γραμμένη να με κάνει να νοιώθω ότι ο κινητήρας του πέρασε απο το αριστερό μου αυτί και βγήκε απο το δεξί μου.
4) Περιφερειακός ήχος που πραγματικά να με βάζει μέσα στο κλίμα και το ύφος των ανάλογων σκηνών.Σε πολύ λίγα συστήματα έχω συναντήσει τέτοιον ήχο αφού λίγο έως πολύ όλοι κάνουμε συμβιβασμούς και μάλιστα σοβαρούς σε σχέση με την τοποθέτηση των πίσω ηχείων.Δεν φτάνει μόνο αυτό, αλά κάνουμε και λάθος αγορές πιστεύοντας ότι ένα δίπολο ηχείο θα μπορέσει να αποδώσει καλύτερα την περιφέρεια στον χώρο μας, επειδή ακριβώς έχουμε πρόβλημα τοποθέτησης!!!αποτέλεσμα;...ακόμη χειρώτερο άκουσμα.Η περιφερειακή εικόνα δεν πρέπει να φτάνει σε εμάς μόνο καθ'ύψος ,αλά σε όλα τα πλάτη..μήκος-ύψος-βάθος.
5) Φυσικά την δυνατότητα να μπορούν όλα ανεξαιρέτως τα ηχεία στον χώρο μοας να δηλωθούν χωρίς βία ως Large έτσι ώστε να μην βρωμίζουμε το sub με δουλειές άλλων.

Μετά απο όλα αυτά μην με ρωτήσετε που έχω ακούσει τέτοιο σύτημα....η ένοια της κουβέντας είναι γιά να ξέρουμε που θα πρέπει να δώσουμε προσοχή στις ακροάσεις και τις αναζητήσεις μας.Εαν πάλι επιμένετε θα σας πω ότι πλέον στο "Σινεμά ο Παράδεισος" η αλλοιώς "μαύρο δωμάτιο" και μετά απο μεγάλο κόπο-κόστος-ψάξιμο-λάθη-αλλαγές, μπορώ να πώ ότι στο μεγαλύτερο εαν όχι σε ολόκληρο το μέρος των παραπάνω γραφόμενών μου, τα έχω καταφέρει.......

Σειρά σας φίλοι μου...
 
Last edited:

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Οταν ξαναβρεθεις αθηνα το σπιτι μου ξερεις που ειναι
ελα με οποιο δισκαι θες ( μπορει να μην το εχω)
για να ακουσεις αλλα πραματα και να αλλαξεις γνωμη για ακομα περισοτερα
φιλικα αρτζι
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Οσο αφορα το δικο μου συστημα ο ηχος μου αυτη την στιγμη ειναι ο καλυτερος που ακουσα ποτε
Δηλωνω οτι δεν εχω καποιο σημειο πλεον που να μπορω να βελτιωσω τον ηχο μου.
Αυτο μετα απο 24 χρονια με στενη απαφη με το 2καναλο ηχο και 13 με τον πολυκαναλο.
Αληθεια στο επιπεδο γνωσεων που εχω δεν μπορω να διακρινω αδυναμια.
Αυτο μετα απο
1 5καναλο
1 6καναλο
3 7καναλους
1 προ
9 διαφορετικα σετ ηχειων
6 σαμπ
πολλα καλωδια
και πολλα τουικερακια
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Τι σημαινει για μενα ηχος αναφορας?
Αρθρωση σε επιπεδο πραγματικοτητας
μπασο οχι μονο τρεμουν μπατζακια αλλα να συνεργαζεται το σαμπ αριστα με ολα τα ηχεια.
Τρελλα εφε τυπο bass shaker .
Ο ηχος να ειναι χαρμανι και οχι καθε τι να βαραει οτι μπορει ή οτι το εχουν βαλει να βαραει.
Καθε τι να φτανει στο σωστο χρονικο σημειο που πρεπει
Δυνατοτητα απο τα ηχεια να πιανουν reference level στο σημειο ακροασης
χωρις τα ηχεια να παραμορφωνουν.
Σωστες εντασεις ανα ηχειο
Τα 3 μπροστινα να γινονται ενα
Ο ηχος να ανεβαινει ψηλα στο πανι
Εξαφανιση απο το χωρο του σαμπ
Το κεντρικο να μην προδιδει την θεση του στους διαλογους
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Βασικα, ποτε μου δεν καταλαβα γιατι πρεπει να τρεμουν τα πατζακια μου απο το μπασσο....
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Ο αερας που σπρωχνει κωνος του σαμπ κανει πολλα κολπα
τριζει καρεκλες-τρεμει μανικια μπατζακια
κανει τους τοιχους τζελ αν βαλεις το χερι σου
Απο το δευτερο τριζει τα μπουκαλια στον πρωτο οροφο
και πολλα αλλα
αναλογα με το σαμπ και τις γνωσεις
κανεις μαγια
Σε ενα εφε απο εκρηξη ο αερας που ερχεται απο μπροστα ειναι σαν ωστικο κυμα
αυτο το κυμα αερα κουνα οτι βρει
Αρκει το σαμπ να ειναι δυνατο
 
Last edited:

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Οσο αφορα το τι μπορει να κανει ενα διπολο σωστα στημενο μαρτυρας ο Ντινος
Οταν του εβαλα ροζ ηχο απο την γεννητρια του ονκιο και του ειπα ποιο ηχειο
παιζει ειπε το πισω αριστερο
σωστα ακουσε μονο που το εφε ερχοταν απο το πλαινο αριστερο
Θυμασαι Ντινο ?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

κατι θυμαμαι. -bye-
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

σε ευχαριστω που θυμασαι.-bye-
 
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Οταν ξαναβρεθεις αθηνα το σπιτι μου ξερεις που ειναι
ελα με οποιο δισκαι θες ( μπορει να μην το εχω)
για να ακουσεις αλλα πραματα και να αλλαξεις γνωμη για ακομα περισοτερα
φιλικα αρτζι

....να αλλάξω γνώμη σχετικά με τι;
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

με το τι μπορει να κανει ενα διπολο
στο λεω αυτο μετα απο την μετατροπη του πλαινου τοιχου σε τυρι κεριγκολντ
απο τις τρυπες .
Και δεν μπορουσα να βρω τι φταιει.
Συν τι μπορει να κανει ενα 15ιντσο σαμπ σε ενα τοσο μικρο χωρο
φιλικα γραφω ετσι ?
 
Απάντηση: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Μα εγω δεν διαφωνώ στις δυνατότες των δίπολων ηχείων...άλλωστε και εγω 4 τέτοια έχω.....απλά διαφωνώ στο να μπούν σε χώρους που δεν τηρούν τις βασικές τουλάχιστον προυποθέσεις γιά να τα δεχθούν.Επίσης δεν διαφωνώ σχετικά με το sub και τον μικρό χώρο.....έτσι κάπως είμαι και εγω, αλλά χρειάζεται πολύ ψάξιμο και πολύ δουλειά γιά σωστό αποτέλεσμα.
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Re: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Γεια σας παιδια...επιδη εχω διαβασει καποιες απο τις συζητησεις σας και μου χουν ληθει καποιες βασικες αποριες για ορισμενα πραγματα θεωρω οτι ειστε απο τα αρμοδια ατομα να κανω μια μπορει και χαζη ερωτηση...εχω στησει ενα φτωχο σχετικα home cinema μ εναν yamaha 663 και κατι ηχεια roister(emphasis).Τα ηχεια ηταν δωρο φαση οπωτε δεν μπορεσα να εχω επιλογη.Εχω καποια θεματα με το setup...(small large και lfe)αλλα το παλευω...που θελω να καταληξω...εχω ενα σχετικα καλο αποτελεσμα(κατα την γνωμη μου)!Τουλαχιστον καλυτερο απο καποιες πακετο προτασεις εταιρειων που παιζουν στην αγορα...Σημερα λοιπον βρεθηκα σ ενα χωρο επιδειξης της bang & olufsen...το παληκαρι εβαλε το dvd...εδωσε φωνη και οκ...εγινε χαμος μεσα στο δωματιο...δυνατο μπασο...ξεκαθαρα ψιλα...και βασικα αδυναμια αντιληψης απο που ερχεται ο ηχος...το κοστος του ολου πακετου...39000 !Hχος και εικονα.Mια τηλεοραση με ενσωματομενο dvd και 5 ηχεια...προενισχυση η TV και και τα 4 ηχεια ενεργα.Ρωταω...αξιζει?Και τον ρωταω για κατι που σε επιπεδο home cinema θεωρω απλο πια...dts true hd?master audio?Blueray?Και τι μου πε το παληκαρι και ξενερωσα...μου λεει οτι το BR απο το DVD διαφερει μονο στην εικονα...ο ηχος ειναι ο ιδιος...και εννοιες οπως αυτες που προανεφερα ουτε που τις ειχε ακουστα...!Με καθε σεβασμο προς την εταιρεια αυτη...η γνωμη σας?Αφηστε τον κουστουματο Κο που μπορει να θεωρουσε και χαρη που μας εκανε την επιδειξη εκεινη την ωρα...εγω θελω να δω την αξια των μηχανηματων αυτων...μιλαμε για μια μικρη περιουσια...αξιζει?Περα του ονοματος...η εικονα και ο ηχος ειναι αυτης της οικονομικης ταξης?Ευχαριστω πολυ παιδια...
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Στηνοντας το μονος μου ,και χωρις πολλες γνωσεις και εμπειρια και μετα απο πολυ διαβασμα στο φορουμ μας αλλα και σε ξενογλωσσα φορουμ και ιστοσελιδες σχετικες εχω καταληξει στο εξης ,εννοουμε καλο ηχο αυτον που μας αρεσει ,αυτον που παει καλυτερα στα αυτια μας
Εσυ για παραδειγμα λες στην παραγραφο 5 κατι το οποιο η Audyssey δεν συνιστα λεγοντας πως μετα τις οποιες μετρησεις βαλτε ΟΛΑ τα ηχεια σας μικρα,ομως εσενα στο αυτι σου σου αρεσει καλυτερα να τα εχεις μεγαλα ,και εμενα στην αρχη μου κακοφαινοταν να βαλω τα AudioSpectrum μικρα τελικα ομως μετρηση στην μετρηση ηταν καλυτερα στα αυτια μου δηλωμενα μικρα.
Σε αλλους αρεσει το μπασο να κουναει το σπιτι ας εχει και λιγες "ουριτσες" ,σε αλλους αρεσει να ειναι "κοφτο" οπως του αρεσει του καθενος Γιαννη μου, για παραδειγμα σε επικοινωνια που ειχα με καποιον απο το staff της B&W μου εγραψε πως το καλυτερο συστημα που εχει ακουσει σε οικιακο ηταν ενα με 5 LCR και ενα πολυ καλο σαμπ
Τωρα αν μας το στησει καποιος που εχει τις απαραιτητες γνωσεις ,και τα ειδικα εργαλεια για αυτη την δουλεια θα εχουμε πιστοποιημενα καλο ηχο ,ολα θα ειναι μετρημενα και τιποτα στο περιπου ,χαμηλες μεσαιες υψηλες μετρημενς και με τελειο Equalizing ,υπαρχει ομως πιθανοτητα και να μην μας αρεσει
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Θα συμφωνησω και γω με τον φιλο Budda...o ηχος ειναι λογο υποκειμενικο...Εμενα μ αρεσει ενα μπασο με σωστη εκταση...σφιχτο οταν πρεπει και με βαθος σ αναλογες περιπτωσεις.Θελω να μην μπορω να καταλαβω απο που προερχεται ο καθε ηχος (εννοω ηχειο) αλλα να προερχεται ακουστικα σωστα απο την σωστη θεση μεσα στο δωματιο και τελος καμια συχνοτητα η ηχος να καλυπτει η να χαλαει καποια αλλη!Αυτο που επισης μπορω να πω και που λεει ενας φιλος μου φανατικα...ο ηχος...ποσο μαλλον η μουσικη...ακομα και το home theater...ειναι συναισθημα!Αν ακους το συστημα σου και νιωθεις τις τριχες στο κεφαλισου να ανατριχιαζουν...ενα ασυναισθητο χαμογελο ...εισαι σε σωστο δρομο!
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Ενας ακομη σημαντικοτατος παραγοντας ειναι και ο χωρος ακροασης ,προσωπικα εχω την τυχη να ειμαι στημενος σε χαμηλοταβανο(2,45) και πιστευω οτι βοηθα πολυ ,επισης λογω κατασκευης η μπροστινη τριαδα και το σαμπ ειναι 45 ποντους υψηλοτερα απο το επιπεδο του καναπε(ενα μικρο "δοντακι" στο καθηστικο) που και αυτο βοηθα
 
Απάντηση: Re: Πως εννοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

Ενας ακομη σημαντικοτατος παραγοντας ειναι και ο χωρος ακροασης ,προσωπικα εχω την τυχη να ειμαι στημενος σε χαμηλοταβανο(2,45) και πιστευω οτι βοηθα πολυ ,επισης λογω κατασκευης η μπροστινη τριαδα και το σαμπ ειναι 45 ποντους υψηλοτερα απο το επιπεδο του καναπε(ενα μικρο "δοντακι" στο καθηστικο) που και αυτο βοηθα

Ο χώρος όπως έχουμε πεί χιλιάδες φορές είναι ο περισσότερο σημαντικός κρίκος της ακουστικής αλυσίδας και ο περισσότερο δύσκολος να κολήσει με τους υπόλοιπους....
 
Last edited:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Πως ενοείτε τον πολύ καλό ήχο στο Home Cinema;

..........Και τι μου πε το παληκαρι και ξενερωσα...μου λεει οτι το BR απο το DVD διαφερει μονο στην εικονα...ο ηχος ειναι ο ιδιος......

Βρε τι είπε το παλληκάρι.......:ridinghorse:
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Kαι μετα απο ελαχιστο ψαξιμο κατι που ο πωλητης θα μπορουσε ανετα να ξερει..."Sound wise the Blu-ray player in BeoVision 7-40 supports the following formats: Dolby Digital 5.1, Dolby Digital + 7.1, Dolby Digital True HD 7.1, DTS 5.1, LPCM 7.1. Blu-ray discs with DTS HD 7.1 or DTS HD Master 7.1 will be decoded as DTS 5.1".Αρα εχουμε μονο το "φτωχο" DTS...Aν και δινει το LPCM αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...