ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Σημερα, αντιμετωπισα (τηλεφωνικα) μια απαραδεκτη συμπεριφορα απο υπαλληλο της εταιριας ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ, γιατι τολμησα να του αναφερω οτι για καποιο προιον, μου ειχαν δωσει πριν 2 εβδομαδες περιπου μια διαφορετικη τιμη απο αυτη που εδωσε σημερα.Θελω να ελπιζω οτι ειναι μεμονωμενο περιστατικο του συγκεκριμενου υπαλληλου, μια και η εταιρια της οποιας ειμαι και πελατης φαινεται σοβαρη.
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Η διαφορα ηταν αναξια λογου, αλλα τον ενοχλησε το οτι ειχα ξαναρωτησει!!!!!!
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Ε μα και σύ,τι νόμιζες;Οτι πληρώνεται να εξυπηρετεί και να απαντάει στους πελάτες;

Τέλος πάντων,άνθρωποι είμαστε και καμιά φορά όλοι μας κάνουμε ή λέμε βλακίες.Αστο να το πάρει το ποτάμι.Μισθωτός είναι...
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Re: Απάντηση: ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ

Ε μα και σύ,τι νόμιζες;Οτι πληρώνεται να εξυπηρετεί και να απαντάει στους πελάτες;

Τέλος πάντων,άνθρωποι είμαστε και καμιά φορά όλοι μας κάνουμε ή λέμε βλακίες.Αστο να το πάρει το ποτάμι.Μισθωτός είναι...
Συμφωνω, απλα θα ηθελα να με εξυπηρετησει καποιος αλλος αλλα δεν συγκρατησα το ονομα του για να τον αποφυγω!!
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Αρχικά, κα ξεκαθαρίσω ότι δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τον πωλητή του καταστήματος.
Θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τον τρόπο λειτουργίας, ειδικά αυτή την περίοδο, αρκετών από τους εισαγωγείς.

Όσοι εισάγουν προϊόντα από Μ. Βρετανία, Αμερική, Ιαπωνία και πληρώνουν βάση ισοτιμίας του νομίσματος, είναι καθημερινά με μία αριθμομηχανή στο χέρι.

Λόγω των μεγάλων αυξομειώσεων σε εβδομαδιαία βάση, των νομισμάτων Λίρα Αγγλίας, Δολάριο Αμερικής και Γιεν Ιαπωνίας, εωσότου σταθεροποιηθεί η κατάσταση αυξομειώνουν τις τιμές τους ώστε να είναι ταυτόχρονα ανταγωνιστικοί με το εξωτερικό.
Η εποχή, δεν επιτρέπει μεγάλο στοκ εμπορευμάτων στην αποθήκη, ώστε να γίνονται παραγγελίες μεγάλες και να υπάρχει εκμετάλλευση του χρήματος και σταθερότητα στις τιμές, όταν πέφτει το κάθε νόμισμα έναντι του ευρώ.
Οπότε, αρκετοί, «παίζουν» με τις τιμές.
Επίσης, σύντομα θα υπάρχει αύξηση σε όλα τα Αγγλικά προϊόντα, αφού οι εταιρείες έχουν ήδη αναπροσαρμόσει τους τιμοκατάλογούς τους (χονδρικής-λιανικής) λόγω πτώσης της λίρας.

Παρακολουθείστε λίγο τα καταστήματα του ιντερνέτ και θα με θυμηθείτε…
 

Deminio

Senior Member
6 May 2008
319
Προσθέτοντας στα όσα ο φίλος isoviths αναφέρει, εταιρίες όπως η Musical Fidelity ανακοίνωσαν την αύξηση κατα 10% των μηχανημάτων της ακόμη και στο official site -τον μήνα Ιανούαριο αλλά η ανακοίνωση αφέθηκε on-line μόνό περί των 15 ημερών- [λόγω διαφοράς λίρας], τελικά 'το πήραν πίσω' εκτιμόντας την πραγματική αγορά στην χώρα τους μιας που διαγράφεται και ευρύτερη μεταστροφή μερικών κατασκευαστών στην Αγγλική αγορά όπως η A.M.R., η MF και λοιπές όπου κρατούν τις παλιές τιμές ή μάλιστα 'ρίχνουν' τα νέα updated μοντέλα σε χαμηλότερες αναλογικά τιμές (βλέπε τις εξαιρετικές νέες ψηφιακές πηγές της εταιρίας & ενισχυτές). Εκεί 'δείχνουν' φαίνεται μια ελαστικότητα, ταυτόχρονα με την μείωση του ΦΠΑ όπου η κυβέρνησή τους αποφάσισε για την κίνηση της αγοράς. Οσον αφορά το Γιέν..εκεί υπάρχει όπως ήδη γνωρίζετε θέμα...!
 
Last edited:

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ

Αρχικά, κα ξεκαθαρίσω ότι δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τον πωλητή του καταστήματος.
Θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τον τρόπο λειτουργίας, ειδικά αυτή την περίοδο, αρκετών από τους εισαγωγείς.

Όσοι εισάγουν προϊόντα από Μ. Βρετανία, Αμερική, Ιαπωνία και πληρώνουν βάση ισοτιμίας του νομίσματος, είναι καθημερινά με μία αριθμομηχανή στο χέρι.

Λόγω των μεγάλων αυξομειώσεων σε εβδομαδιαία βάση, των νομισμάτων Λίρα Αγγλίας, Δολάριο Αμερικής και Γιεν Ιαπωνίας, εωσότου σταθεροποιηθεί η κατάσταση αυξομειώνουν τις τιμές τους ώστε να είναι ταυτόχρονα ανταγωνιστικοί με το εξωτερικό.
Η εποχή, δεν επιτρέπει μεγάλο στοκ εμπορευμάτων στην αποθήκη, ώστε να γίνονται παραγγελίες μεγάλες και να υπάρχει εκμετάλλευση του χρήματος και σταθερότητα στις τιμές, όταν πέφτει το κάθε νόμισμα έναντι του ευρώ.
Οπότε, αρκετοί, «παίζουν» με τις τιμές.
Επίσης, σύντομα θα υπάρχει αύξηση σε όλα τα Αγγλικά προϊόντα, αφού οι εταιρείες έχουν ήδη αναπροσαρμόσει τους τιμοκατάλογούς τους (χονδρικής-λιανικής) λόγω πτώσης της λίρας.

Παρακολουθείστε λίγο τα καταστήματα του ιντερνέτ και θα με θυμηθείτε…

Πάρα πολλές φορές εδώ μέσα έχουμε βρεθεί στην ευχάριστη θέση να εκθειάζουμε Μαγαζιά - Αντιπροσωπείες χωρίς να μιλήσει κανείς για κατευθυνόμενη διαφήμιση και με βάση αυτό θεωρώ εξαιρετική την κίνηση του φίλου ο οποίος ξεκίνησε υγιέστατα και χωρίς κανένα δόλο να περιγράφει μια άσχημη εμπειρία που είχε απ' το συγκεκριμένο κατάστημα. Εγώ θα προσθέσω δύο άσχημες εμπειρίες απ' το συγκεκριμένο κατάστημα και καλό θα ήταν να ανοιχτεί ένα Thread όπου να μαζεύαμε όλες τις άσχημες εμπειρίες μας, σε μια προσπάθεια να βοηθήσουμε να γίνει καλύτερη και με μόνο συμφέρον, αυτό του πελάτη, η αγορά.

1. Πρίν τρία περίπου χρόνια κόντεψα μα πέσω θύμα του γνωστού και μη εξαιρετέου ασπρομάλλη - πωλητή του συγκεκριμένου μαγαζιού, ο οποίος προσπαθούσε να μου πουλήσει συγκεκριμένο προβολέα που αντιπροσώπευε βγάζοντας άχρηστους όλους τους υπόλοιπους προβολείς που που έδειξε, με πανάθλια setup αλλά και απόλυτα συγκεκριμένα πλάνα που οι υπόλοιποι προβολείς δεν τα πήγαιναν καλά. Ευτυχώς είχα πάει με φίλο του χώρου παρέα και το καταλάβαμε και φύγαμε τρέχοντας κάνοντας μάλιστα μεγάλη φασαρία, τότε για τον τρόπο έκθεσης των μηχανημάτων.

2. Πρόσφατα αγόρασα το set των Monitor Audio ηχείων RS6 -RSC -RS1 και ενώ όταν τα αγόρασα όλα φάνηκαν ΟΚ, στην παράδοση των ηχείων δεν υπήρχαν τα RS1 διότι δεν υπήρχε διαθέσιμο Stock και βέβαια για να ολοκληρωθεί η αγορά δεν μου το είχαν πεί πριν έρθουν τα μηχανήματα σπίτι, αλλά αντίθετα μου συσκεύασαν δύο Demo ηχεία και μου τα έστειλαν μαζί με τα υπόλοιπα καινούργια για "εξυπηρέτηση".
Τώρα ένα μήνα και κάτι μέρες μετά, το πολυπόθητο φορτηγό δεν έχει ακόμα έρθει και βέβαια έχω μείνει με τα μεταχειρισμένα Demo στο σπίτι. Αν με ρωτήσετε λοιπόν αν μου έλεγαν εκείνη τη στιγμή αν θα αγόραζα το συσκεκριμένο setup με αυτές τις συνθήκες, πιθανώς να απαντούσα ΝΑΙ, αλλά πραγματικά με έχει εξοργίσει η "ντρίπλα" του πωλητή και γενικότερα του κάθε "έξυπνου" και "καλού" πωλητή.

Υ.Γ. Τώρα αν νομίζει κάποιος ότι έχω δόλο να πλήξω τα συμφέροντα του συγκεκριμένου μαγαζιού ή ότι με το αναφέρουμε δημόσια τις δυσάρεστες εμπειρίες μας παρακαλώ να σβηστεί απ' τον διαχειριστή η τοποθέτηση μου.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Για το 1) λιγο πολυ γινονται αυτα ...για το 2)αν καποιος μου εκανε τετοιο πραγμα χωρις να το γνωριζω, θα τα ειχα σπασει...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
To No.2 παραλίγο να το πάθω και εγώ από το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά ευτυχώς είχα προνοήσει και δεν είχα δεχτεί αποστολή στο σπίτι αλλά παραλαβή από το κατάστημα (όπου και τους πέτυχα να συσκευάζουν το demo κομμάτι - ενώ είχαν πει ότι έχουν στοκ κανονικά / χωρίς να αναφέρουν τίποτα περί demo - ίσα ίσα που ο πωλήτης επιχειρηματολογούσε στο τηλέφωνο περί της ελαφρώς υψηλότερης από αλλού τιμής με βάση το γεγονός ότι είχε στοκ και 'πίεζε' για αποστολή στο χώρο μου την επόμενη ημέρα).

Αν είχα παραλάβει σπίτι και δεν είχα προσέξει πολύ καλά την συσκευασία τρέχα γύρευε τι θα γινόταν.

Προ αμνημονεύτων ετών επίσης είχα πάει επιτόπου να ρωτήσω τιμή για έναν προβολέα και μου είχαν πει υψηλότερη από την επίσημη λιανική (προφανώς δεν ήθελαν να τον πουλήσουν).

ΟΚ η κρίση, ΟΚ ο ανταγωνισμός, ΟΚ ο ανώριμος καταναλωτής (ναι, είμαστε ως Έλληνες σε μεγάλο βαθμό ακόμα ανώριμοι ως καταναλωτές) αλλά τέτοιες συμπεριφορές προσωπικά απλώς με κάνουν να σβήνω δια παντός καταστήματα από την λίστα μου.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ

To No.2 παραλίγο να το πάθω και εγώ από το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά ευτυχώς είχα προνοήσει και δεν είχα δεχτεί αποστολή στο σπίτι αλλά παραλαβή από το κατάστημα (όπου και τους πέτυχα να συσκευάζουν το demo κομμάτι - ενώ είχαν πει ότι έχουν στοκ κανονικά / χωρίς να αναφέρουν τίποτα περί demo - ίσα ίσα που ο πωλήτης επιχειρηματολογούσε στο τηλέφωνο περί της ελαφρώς υψηλότερης από αλλού τιμής με βάση το γεγονός ότι είχε στοκ και 'πίεζε' για αποστολή στο χώρο μου την επόμενη ημέρα).

Αν είχα παραλάβει σπίτι και δεν είχα προσέξει πολύ καλά την συσκευασία τρέχα γύρευε τι θα γινόταν.

Προ αμνημονεύτων ετών επίσης είχα πάει επιτόπου να ρωτήσω τιμή για έναν προβολέα και μου είχαν πει υψηλότερη από την επίσημη λιανική (προφανώς δεν ήθελαν να τον πουλήσουν).

ΟΚ η κρίση, ΟΚ ο ανταγωνισμός, ΟΚ ο ανώριμος καταναλωτής (ναι, είμαστε ως Έλληνες σε μεγάλο βαθμό ακόμα ανώριμοι ως καταναλωτές) αλλά τέτοιες συμπεριφορές προσωπικά απλώς με κάνουν να σβήνω δια παντός καταστήματα από την λίστα μου.

Και εγώ αν μετά το Πάσχα δεν έχω ενημερωθεί το πότε θα μου παραδοθούν, θα προβώ σε καταγγελία και εννοείτε πως θα σβηστεί δια παντός απ' τον χάρτη.
 

vasilisnt

Established Member
21 July 2007
294
Αθήνα
εχω αγορασει 2 πραγματα απο το συγκεκριμενο καταστημα....
και δεν προκειται να ξαναγορασω ή μπω στην διαδικασια να σηκωσω το τηλεφωνο για να τους ρωτησω οτιδηποτε...
και τις 2 φορες ρωτησα αν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο και παντα η απαντηση ηταν θετικη...

καμια φορα απο τις 2 δεν τα ειχαν ετοιμοπαραδοτα....στην μια μαλιστα περιπτωση ήθελαν να μου πλασαρουν τα demo !!!
ετρεχα τσαμπα Ηλιουπολη....

να μην αναφερω περι αγορας KURO οπου ντε και καλα προσπαθουσε να με πεισει ο πωλητης οτι αποκλειεται να ειχε καλυτερη τιμη αλλο καταστημα στην Αθηνα μονο και μονο επειδη αυτο δεν αναφεροταν στο skrountz!

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!!!

Μαυρο!!!!
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ

εχω αγορασει 2 πραγματα απο το συγκεκριμενο καταστημα....
και δεν προκειται να ξαναγορασω ή μπω στην διαδικασια να σηκωσω το τηλεφωνο για να τους ρωτησω οτιδηποτε...
και τις 2 φορες ρωτησα αν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο και παντα η απαντηση ηταν θετικη...

καμια φορα απο τις 2 δεν τα ειχαν ετοιμοπαραδοτα....στην μια μαλιστα περιπτωση ήθελαν να μου πλασαρουν τα demo !!!
ετρεχα τσαμπα Ηλιουπολη....

να μην αναφερω περι αγορας KURO οπου ντε και καλα προσπαθουσε να με πεισει ο πωλητης οτι αποκλειεται να ειχε καλυτερη τιμη αλλο καταστημα στην Αθηνα μονο και μονο επειδη αυτο δεν αναφεροταν στο skrountz!

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!!!

Μαυρο!!!!

Οπότε απ' ότι καταλαβαίνω μιλάμε για γνωστό "τρίκ" του συγκεκριμένου μαγαζιού - αντιπροσώπου και πολύ κάνουμε και το αναφέρουμε τότε. Και θα επιμείνω τώρα που βλέπω και άλλους συμμετάσχοντες πώς αν δεν διορθώσουν την "αηδία" που μου έκαναν και σταματήσουν το συστηματάκι, θα προβώ σε καταγγελία παντού (Κέντρο Προστασία Καταναλωτή, σε όλα τα Forum που διαφημίζονται και συμμετέχουν και τέλος στην Monitor Audio έτσι για να ξέρουν σε ποιούς δίνουν αντιπροσωπεία).

Υ.Γ. Επειδή σπονσοράρουν το site εδώ και καιρό, θα ήθελα και μια επώνυμη απάντηση τους στις καταγγελίες μας.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Για ανοίξτε ενα νήμα για "ατυχείς συναλλαγές" με καταστήματα.

Εγώ φταίω γιατί τους γνώριζα τους συγκεκριμένους κύριους απ' το παλαιό AVFORUM αλλά και όταν είχα μια επίσης άτυχη συναλλαγή με την πρώην LASERLAND όπου μου πούλησαν ένα SUB KEF 2500 μεταχειρισμένο για καινούργιο και μόλις χάλασε και το πήγα στην ΕΤΥΤ για Service, μου έδωσαν στο χέρι τους αλλαγμένους πυκνωτές από προηγούμενη επισκευή!!!
Αλλά επειδή λίγο πολύ όλοι γνωριζόμαστε και συμμετέχουμε ενεργά στα Forum δεν ήθελα να εμπλακώ σε κονταρομαχίες.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ

Συμφωνώ να ανοίξει θέμα με ατυχείς συναλλαγές των χρηστών του forum.Μάλιστα την έπαθα και εγώ με τον αντιπρόσωπο της AudioEvolution.ΠΡΟΣΟΧΗ Μεγάλοκαρχαρίας.Καταπίνει το ΦΠΑ.Πρόσφατα αγόρασα τα opera seconda καταβάλοντας και το σχετικό ΦΠΑ αξίας 380Ε,μόνω που παρέλαβα (Καβάλα)τα ηχεία χωρίς την απόδειξη λειανικής.Εδώ και 2+μήνες του ζητάω να μου αποσταλεί η απόδειξη αλλά με εχει φλομώσει στο ΨΕΜΑ,την μια την εστειλε αλλα χάθηκε στα ΕΛΤΑ την αλλη εχει πολλυ δουλεια και δεν προφταινει να κάνει επενέκδωσει αφου δήθεν εχει ΧΑΘΕΙ.Βλέπεις εκμεταλευεται την απόσταση που μας χωρίζει είμαι καβάλα.Αραγε αυτοί είναι οι αντιπρόσωποι που στέλνουν τα μηχανάκια τους για τεστ στα περιοδικά ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑΣ;Αυτο είναι το ΕΠΙΠΕΔΟ τους;Και Βέβαια δεν είναι ο μόνος ,μήπως πρέπει να γίνει κάτι ώστε να αρχίσουν οι αντιπρόσωποι να σέβονται τα χρήματα που τους δίνουμε ,τα οποία στο τέλος τέλος δεν μας τα χάρισε και κανείς.

Πω πω έλεος με τις απατεωνιές τους. Για να ξεκινήσουμε να τα βγάζουμε στη φόρα και παρακαλώ να κρατήσουμε το post ζωντανό ειδικά μετά το τριήμερο του Πάσχα. Μακράν απ' τα πιο χρήσιμα post το 2009.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ

Υπάρχει τέτοιο thread εδώ και το σήκωσα πριν αρκετό καιρό. -bye-

Παραπλήσιο thread αλλά όχι αυτό που συζητιέται εδώ. Δεν μιλάμε για ελαττωματικά προϊόντα αλλά για ελαττωματικούς Πωλητές - Μαγαζάτορες - Αντιπροσώπους. Αξιοπιστία, όχι συσκευών αλλά Πωλητών. Νομίζω πως λέγοντας τις εμπειρίες μας σίγουρα θα βοηθήσουμε πολλούς από τέτοιες κακοτοπιές, σαν αυτές που αναφέραμε παραπάνω.
Σήκωσε άλλο ένα, με τέτοιο θέμα και να είσαι σίγουρος πως θα γίνει sticky.
 

theochrs

Established Member
3 January 2008
201
και εγω kuro απο εκει αγορασα μετρητοις, ηρθε λοιπον και φαινοταν ανοιγμενη, ειχε σημαδια στις υποδοχες της βασης της τηλεορασης, πολλα τηλεφωνα, μου ελεγαν οτι την ανοιξαν οι πακιστανοι της intersys να τη χαζεψουν (!), τελικα την αλλαξαν με καινουργια.
βαρεθηκα
ειπα να το κανω θεμα, και μετα σιχαθηκα