μετατροπη mp3 σε cd

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

koulio

Established Member
23 March 2009
192
Μπορει καποιος να μου λυσει την απορια κατα ποσον ενα mp3 σε 320 kbps (θεωρητικα ποιοτητα cd ) οταν μετατραπει σε audio cd, θα εχει καλη ποιοτητα ηχου; Αξιζει τον κοπο να μετατρεψω τα albums που εχω σε mp3 320 kbps σε audio cd ή οχι;
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
τα πάντα φίλε μου είναι θεωρητικά...
αν θεωρείς λοιπόν ότι ένα 320 kbps mp3 είναι καλής ποιότητας (που ομολογουμένως είναι - ΑΛΛΑ όχι γιά όλους) τότε όταν το μετατρέψεις σε audio cd θα έχεις το ίδιο το mp3 και φυσικά όχι το ορίτζιναλ.
Αν είσαι ευχαριστημένος λοιπόν με το Mp3 και θέλεις απλά να το αναπαράγεις κάπου που δεν υπάρχει mp3 αναπαραγωγή, όλα καλά.
 

koulio

Established Member
23 March 2009
192
τα πάντα φίλε μου είναι θεωρητικά...
αν θεωρείς λοιπόν ότι ένα 320 kbps mp3 είναι καλής ποιότητας (που ομολογουμένως είναι - ΑΛΛΑ όχι γιά όλους) τότε όταν το μετατρέψεις σε audio cd θα έχεις το ίδιο το mp3 και φυσικά όχι το ορίτζιναλ.
Αν είσαι ευχαριστημένος λοιπόν με το Mp3 και θέλεις απλά να το αναπαράγεις κάπου που δεν υπάρχει mp3 αναπαραγωγή, όλα καλά.
Δηλαδη η ποιοτητα του cd θα ειναι η ιδια με αυτη του mp3?
 

koulio

Established Member
23 March 2009
192
τα πάντα φίλε μου είναι θεωρητικά...
αν θεωρείς λοιπόν ότι ένα 320 kbps mp3 είναι καλής ποιότητας (που ομολογουμένως είναι - ΑΛΛΑ όχι γιά όλους) τότε όταν το μετατρέψεις σε audio cd θα έχεις το ίδιο το mp3 και φυσικά όχι το ορίτζιναλ.
Αν είσαι ευχαριστημένος λοιπόν με το Mp3 και θέλεις απλά να το αναπαράγεις κάπου που δεν υπάρχει mp3 αναπαραγωγή, όλα καλά.
Εγω φανταζομουνα πως μετατρεποντας το mp3 των 150 MB σε cd των 700 MB παυει να ειναι συμπιεσμενος ο ηχος αρα ελευθερονονται και καποιες συχνοτητες παραπανω...δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο...
 
Απάντηση: Re: μετατροπη mp3 σε cd

Εγω φανταζομουνα πως μετατρεποντας το mp3 των 150 MB σε cd των 700 MB παυει να ειναι συμπιεσμενος ο ηχος αρα ελευθερονονται και καποιες συχνοτητες παραπανω...δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο...

Δεν ισχύει, δυστυχώς... Ο αλγόριθμος συμπίεσης του mp3 είναι απωλεστικός, που σημαίνει πως οι απώλειες κατά την εφαρμογή της συμπίεσης δεν είναι αντιστρέψιμες. Η 'διόγκωση' του αρχείου κατά την μετατροπή του σε wav για να 'καεί' σε cd δεν περιέχει καμία πρόσθετη πληροφορία από αυτές που είχε το mp3. Ότι χάθηκε κατά τη συμπίεση, πάει...-bye-
 

koulio

Established Member
23 March 2009
192
Re: Απάντηση: Re: μετατροπη mp3 σε cd

Δεν ισχύει, δυστυχώς... Ο αλγόριθμος συμπίεσης του mp3 είναι απωλεστικός, που σημαίνει πως οι απώλειες κατά την εφαρμογή της συμπίεσης δεν είναι αντιστρέψιμες. Η 'διόγκωση' του αρχείου κατά την μετατροπή του σε wav για να 'καεί' σε cd δεν περιέχει καμία πρόσθετη πληροφορία από αυτές που είχε το mp3. Ότι χάθηκε κατά τη συμπίεση, πάει...-bye-
κριμα παντως γιατι εχω αρκετη μουσικη σε mp3 που δεν υπαρχει περιπτωση να την βρω σε original cd. Παντως ακομα κι ετσι σιγουρα ειναι προτιμοτερο να αναπαραγω την μουσικη μου μεσω του καλου cd player μου, παρα απτο jack του laptop.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
αμα δεν μπορείς να την βρεις, θα ζήσεις μ αυτήν και θα είσαι και ευχαριστημένος.


Εδώ βρίσκουμε σε μεταχειρισμένα και κακά βινύλια και τα περνάμε σε cd, δυσεύρετα πράγματα.
Να χαίρεσει την μουσική σου, αν την βρίσκεις.
Τα 320 kbps, ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ κακό... Μιά χαρά είναι.
Εχω ξαναγράψει ότι σε παλιότερη δοκιμή με κορυφαίο σύστημα σε ΑΒ μετά από επανειλημμένες προσπάθειες και πολύ κόπο και ΕΠΕΙΔΉ ΉΞΕΡΑ (ότι ένα είναι cd και ένα 320 - αλλιώς χαμπάρι δεν θα 'παιρνα) ζορίστηκα να βρώ ποιό είναι το cd και ποιό το 320.
Και όταν το βρήκα δεν ήμουν καθόλου σίγουρος...Στοίχημα δεν θα έβαζα ούτε 20 ευρώ... Το βρήκα μεν...αλλά...
Το ίδιο έπαθαν και άλλοι γνωστοί ύποπτοι την ίδια μέρα....
 

koulio

Established Member
23 March 2009
192
Ναι δεν εχεις αδικο σε αυτο...σιγουρα το να μπορεις να ακους την μουσικη που σου αρεσει ειναο το παν...
Απλας ξερεις κι εσυ καλα οτι το μικροβιο του καλου ηχου αν το εχεις καμια φορα ισως να κανει την σου λιγο πιο περιπλοκη....αλλα φυσικα ως εκει...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Τα 320 είναι συμπίεση που σαφώς μπορείς να ακούσεις άνετα με καλό στερεοφωνικό...
τώρα...γιατί να τα έχεις σε cd......?
αμα δεν γίνεται αλλιώς...
 

koulio

Established Member
23 March 2009
192
Τα 320 είναι συμπίεση που σαφώς μπορείς να ακούσεις άνετα με καλό στερεοφωνικό...
τώρα...γιατί να τα έχεις σε cd......?
αμα δεν γίνεται αλλιώς...
Ναι απλα νομιζω πως σιγουρα ειναι καλυτερα να τα αναπαραγω απτο καλο cd player παρα απτο laptop χρησιμοποιωντας το jack. ετσι δεν ειναι?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
τα μετατρέπεις με το nero.

ή τη θέλεις τη μουσική σου και την ακούς όπως την έχεις ή άκου άλλα σούπερ χαιεντ κομμάτια...´(ή την αγοράζεις αν την βρίσκεις σε κανονικό cd φορμά)

Είναι αιώνιο χαιεντικό δίλημμα...:grinning-smiley-043
 

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
867
Απάντηση: Re: μετατροπη mp3 σε cd

Ναι απλα νομιζω πως σιγουρα ειναι καλυτερα να τα αναπαραγω απτο καλο cd player παρα απτο laptop χρησιμοποιωντας το jack. ετσι δεν ειναι?

Για να μην αναγκαστείς να γράψεις όλα τα mp3 σε cd (αλήθεια πόσα θα σου βγούν; ) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα καλό DAC.....-bye-