Dreambox 500HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Σύμφωνα με δημοσίευμα στο sat&cabel, η DMM θα λανσάρει στη φετινή έκθεση AngaCable της Κολωνίας (26-28 μαίου) τον Dreambox 500HD. Οπως γίνεται αντιληπτό θα είναι η HD εκδοχή του DM500 plus. HD μεν, αλλά με λιγότερη μνήμη και χωρίς CI. Αλλα στοιχεία δεν έγιναν γνωστά. Περισσότερα θα μάθουμε κατά τη διάρκεια της έκθεσης..
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Απάντηση: Re: Dreambox 500HD

Αμα εχει 150 Ε καλα ειναι.Θα παρω εναν.

Ούτε για πλάκα...
Λαμβάνοντας υπόψιν την τιμολογιακή πολιτική της Dream εδώ και τόσα χρόνια, η εκτίμηση του Alex είναι πολύ πιο κοντά σ'αυτό που πρέπει να περιμένουμε...
 

john 78

Banned
29 December 2008
1,684
Παιδια καλα τα λετε αλλα εγω λεω τι θα ηθελα.Και αν το καλοσκεφτεις, εκει πρεπει να παιξει η τιμη του, περα απο τις δυνατοτητες του, που προσωπικα δεν με εκπλησουν,λαμβανοντας και την οικονομικη κριση.
 

optex

Senior Member
31 August 2008
302
Βρε παιδια αναρπαστος θα γινει και αυτος αφου τα κοροιδα θα αγορασουν με τα χιλια εδω πουλαει ο 8000 με 1100-1200 με τα μεα του .......στα 300 θα κολησουν-bye-
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Και εγώ φθηνός θα ήθελα να είναι αλλά είναι σίγουρο ότι ΔΕΝ θα είναι.
Και όμως, πάλι θα πουλήσει καλά, πάλι θα έχει άριστο support, πάλι θα γεμίσει η αγορά με κλώνους και "μαϊμούδες"...
Τι να κάνουμε... Για τους λόγους που έχουν χιλιοαναφερθεί σε διάφορα φόρουμ (και σε αυτό) η Dream καταφέρνει να φτιάχνει best sellers...
 

john 78

Banned
29 December 2008
1,684
Γινεται πολυ διαφημιση στους συγκεκριμενους δεκτες.Ομως η τσεπη εχει στενεψει,και οπως βλεπεις βγαινουν δεκτες που προσφερουν πολλα περισσοτερα,αλλο αν δεν ειναι ετοιμοι, (ΑΖΒΟΧ), αν και ουτε αυτος θα ειναι.Και επισης, απλοι δεκτες με 100 Ε ? (DARKBOX).
Και θα υπαρξει και συνεχεια.Οποτε χλωμους τους βλεπω αν δεν αλλαξουν τακτικη.
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
"Χλωμούς" τους έβλεπαν όλοι φίλε μου εδώ και πολύ καιρό. Και ομως, εδώ είναι και πουλάνε και καλά.
Τα ίδια λέγανε και για τον 800 και τον 8000. Τέλος πάντων...

Εγώ βλέπω συνεχώς κλώνους και "μαϊμούδες" να αντιγράφουν την Dream. Δεν βλέπω την Dream να αντιγράφει άλλους. Κάτι ξέρουν οι αντιγραφείς παραπάνω. Δεν αντιγράφεις κάτι αν δεν αξιζει τον κόπο να το κάνεις.

Αλλά αυτό είναι μια άλλη, μεγάλη κουβέντα. Άσε να βγει το "μηχανάκι" και βλέπουμε...
 

john 78

Banned
29 December 2008
1,684
Τα οικονομικα τους δεν τα ξερω αλλα βλεπω πολυ κοσμο να προτιμαει και αλλους δεκτες και καλα κανει.Και οσοι δεν ξερουν απο linux και μπλεκουν το μετανιωνουν.Και δεν κρινουμε μονο απο τον κοσμο που μπαινει στα φορουμ.Οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται με φορουμ.
Οσο για τις μαιμουδες φανταζομαι αναφερεσαι για τους 500 που βγαινουν απο Ταιβαν και Κινα.
Και κατι για τον 800 αν δεν κανω λαθος βγηκαν που ηταν ολοιδιοι.
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Απάντηση: Re: Dreambox 500HD

...Και οσοι δεν ξερουν απο linux και μπλεκουν το μετανιωνουν.

Προσωπική σου γνώμη.
Γιατί γνωρίζω πάρα πολλούς που "έμπλεξαν" με το linux και ξετρελάθηκαν...

Και δεν κρινουμε μονο απο τον κοσμο που μπαινει στα φορουμ.Οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται με φορουμ.

Και πόσα μπορείς να ξέρεις άραγε για τους ανθρώπους που δεν εκφράζουν κάπου δημόσια τη γνώμη τους;
Ισχυρίζεσαι ότι γνωρίζεις προσωπικά εκείνους που δεν γράφουν στα forums;

Οσο για τις μαιμουδες φανταζομαι αναφερεσαι για τους 500 που βγαινουν απο Ταιβαν και Κινα.
Και κατι για τον 800 αν δεν κανω λαθος βγηκαν που ηταν ολοιδιοι.

Μίλησα ΚΑΙ για κλώνους ΚΑΙ για "μαϊμούδες" οι οποίοι έχουν βγει για τα περισσότερα μοντέλα DM. Φαντάζομαι γνωρίζεις τη διαφορά αλλά σου θυμίζω:
Οι πρώτοι είναι πανομοιότυπα μηχανήματα που βγαίνουν από άλλη εταιρία με άλλο λογότυπο. Εξωτερικά και εσωτερικά είναι (σχεδόν) πανομοιότυποι αλλά είναι σε καλύτερη μοίρα από τις μαϊμούδες καθώς σε μερικές περιπτώσεις έχουν υποστήριξη. Δεν θέλει και πολύ φαντασία για να καταλάβεις ότι κατασκευάζονται για να εκμεταλλευτούν την επιτυχία ενός προϊόντος βάζοντας σε δίλλημα τον αγοραστή.
Οι "μαϊμούδες" είναι μηχανήματα αντίγραφα του κανονικού που βγαίνουν στην αγορά με την ίδια ονομασία και συσκευασία με το original. Κατασκευάζονται ασφαλώς με σκοπό επίσης να εκμεταλλευτούν την επιτυχία του αυθεντικού προϊόντος αλλά αυτή τη φορά ΕΞΑΠΑΤΩΝΤΑΣ τον υποψήφιο αγοραστή.

Οι dreambox ήταν και είναι οι "σειρά" των δεκτών που έχει υποστεί τη μεγαλύτερη επ´θεση κλώνων και "μαϊμούδων". Τυχαίο;

Ασφαλώς και γνωρίζω τους δέκτες για τους οποίους μιλάς εσύ, όπως γνωρίζω και πάρα πολλούς καλούς άλλους δέκτες. Δεν μιλώ όμως ποτέ απαξιωτικά για κανέναν από αυτούς καθώς πιστεύω ότι κάθε προϊόν έχει τη θέση του στην αγορά και τελικός κριτής είναι ο καταναλωτής. Θα μου επιτρέψεις να πω ότι το ύφος σου κρύβει κάποια "επίθεση" προς τους dreambox σαν να προσπάθησε κάποιος να σε πείσει ότι είναι οι καλύτεροι ή να αμφισβήτησε ότι υπάρχουν και άλλοι δεκτες στην αγορά. Δε συνέβη κάτι τέτοιο.

Μπορώ να συνεχίσω οποιαδήποτε κουβέντα, αλλά όχι σε αυτό το ύφος φίλε μου... Ούτε εγώ αλλά φαντάζομαι ούτε και εσύ έχουμε κάποιο κέρδος από το να βγάλουμε καλύτερο τον ένα ή τον άλλο δέκτη... Είμαστε χομπίστες, ή κάνω λάθος;
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Ναι ρε gianniko με το συμπάθιο κιόλας αλλά πλάκα μας κάνεις έχεις πάρει είδηση ΠΟΣΑ site υπάρχουν ( και forum) για τους DREAM ΆΠΕΙΡΑ και όλος αύτος ο κόσμος που τα διαβάζει και γράφει σ αυτά :: Να υποθέσω οτι πήρες για παράδειγμα την ψωροκώσταινα ,Χεσμένους μας έχουν σαν αγορά.
Σ 'ενα όμως συμφωνώ ΘΑ ήθελα τον δέκτη σε μια τιμή γύρω στα 2 κατοστάρικα......
 

john 78

Banned
29 December 2008
1,684
Re: Απάντηση: Re: Dreambox 500HD

Προσωπική σου γνώμη.
Γιατί γνωρίζω πάρα πολλούς που "έμπλεξαν" με το linux και ξετρελάθηκαν...



Και πόσα μπορείς να ξέρεις άραγε για τους ανθρώπους που δεν εκφράζουν κάπου δημόσια τη γνώμη τους;
Ισχυρίζεσαι ότι γνωρίζεις προσωπικά εκείνους που δεν γράφουν στα forums;



Μίλησα ΚΑΙ για κλώνους ΚΑΙ για "μαϊμούδες" οι οποίοι έχουν βγει για τα περισσότερα μοντέλα DM. Φαντάζομαι γνωρίζεις τη διαφορά αλλά σου θυμίζω:
Οι πρώτοι είναι πανομοιότυπα μηχανήματα που βγαίνουν από άλλη εταιρία με άλλο λογότυπο. Εξωτερικά και εσωτερικά είναι (σχεδόν) πανομοιότυποι αλλά είναι σε καλύτερη μοίρα από τις μαϊμούδες καθώς σε μερικές περιπτώσεις έχουν υποστήριξη. Δεν θέλει και πολύ φαντασία για να καταλάβεις ότι κατασκευάζονται για να εκμεταλλευτούν την επιτυχία ενός προϊόντος βάζοντας σε δίλλημα τον αγοραστή.
Οι "μαϊμούδες" είναι μηχανήματα αντίγραφα του κανονικού που βγαίνουν στην αγορά με την ίδια ονομασία και συσκευασία με το original. Κατασκευάζονται ασφαλώς με σκοπό επίσης να εκμεταλλευτούν την επιτυχία του αυθεντικού προϊόντος αλλά αυτή τη φορά ΕΞΑΠΑΤΩΝΤΑΣ τον υποψήφιο αγοραστή.

Οι dreambox ήταν και είναι οι "σειρά" των δεκτών που έχει υποστεί τη μεγαλύτερη επ´θεση κλώνων και "μαϊμούδων". Τυχαίο;

Ασφαλώς και γνωρίζω τους δέκτες για τους οποίους μιλάς εσύ, όπως γνωρίζω και πάρα πολλούς καλούς άλλους δέκτες. Δεν μιλώ όμως ποτέ απαξιωτικά για κανέναν από αυτούς καθώς πιστεύω ότι κάθε προϊόν έχει τη θέση του στην αγορά και τελικός κριτής είναι ο καταναλωτής. Θα μου επιτρέψεις να πω ότι το ύφος σου κρύβει κάποια "επίθεση" προς τους dreambox σαν να προσπάθησε κάποιος να σε πείσει ότι είναι οι καλύτεροι ή να αμφισβήτησε ότι υπάρχουν και άλλοι δεκτες στην αγορά. Δε συνέβη κάτι τέτοιο.

Μπορώ να συνεχίσω οποιαδήποτε κουβέντα, αλλά όχι σε αυτό το ύφος φίλε μου... Ούτε εγώ αλλά φαντάζομαι ούτε και εσύ έχουμε κάποιο κέρδος από το να βγάλουμε καλύτερο τον ένα ή τον άλλο δέκτη... Είμαστε χομπίστες, ή κάνω λάθος;


Δεν ξερω παντως γιατι νευριασες,απλως καποιες αποψεις γενικου αλλα και ειδικου περιεχομενου νομιζω οτι ανταλλασαμε.Ενα πραγμα απλως θα σου πω 'να μην εισαι κολλημενος με κατι στη ζωη σου οτι και να ειναι αυτο'.Δες και την προσπαθεια των αλλων.Εγω εχω γραψει για ενα σωρο δεκτες οποτε δεν υπαρχει λογος να μου κανεις και αυτη την ερωτηση 'περι χομπιστες.....' .

Φιλε martinoffroad taquila ειδα για πρωτη φορα το 2004.Σαν ποτο το δοκιμασα πολλα χρονια πριν.
 

john 78

Banned
29 December 2008
1,684
Re: Απάντηση: Dreambox 500HD

το λοιπον πηρα σπορια,dim τι θελει να μας πει το παιδι τωρα?

Εγω αυτο που θελω να σου πω το καταλαβαινεις αλλα κανεις πως δεν.
Αν θες πες την αποψη σου και μην παιρνεις τα λεγομενα μου για να κανεις ποστ.
 

john 78

Banned
29 December 2008
1,684
Ναι ρε gianniko με το συμπάθιο κιόλας αλλά πλάκα μας κάνεις έχεις πάρει είδηση ΠΟΣΑ site υπάρχουν ( και forum) για τους DREAM ΆΠΕΙΡΑ και όλος αύτος ο κόσμος που τα διαβάζει και γράφει σ αυτά :: Να υποθέσω οτι πήρες για παράδειγμα την ψωροκώσταινα ,Χεσμένους μας έχουν σαν αγορά.
Σ 'ενα όμως συμφωνώ ΘΑ ήθελα τον δέκτη σε μια τιμή γύρω στα 2 κατοστάρικα......


Φιλε μου διαβασε προσεκτικα αυτα που γραφω και θα συμφωνησεις νομιζω.Ασε τα πολλα φορουμ που γραφουν για τους DM.Σκεψου καλα και θα καταλαβεις γιατι γραφουν γι αυτους.
 

john 78

Banned
29 December 2008
1,684
Re: Απάντηση: Dreambox 500HD

λεγε και αλλα λεγε,αλλα στο τελος πες μου πια χαπια εχεις να τα παρω και εγω.....

Απλως φιλε αποδεικνυεις αυτο το οποιο ισχυει εδω στην Ελλαδα και στα Ελληνικα φορουμ ειδικα.Οτι καποιοι δεν εχουν αποψη,δεν εχουν γνωσεις και απλα δεν βοηθουν σε κανενος ειδος συζητησης.