Drtic for Enigma2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Πρόκειται για το γνωστό plugin με το οποίο μπορούμε να εμφανίσουμε ελληνικούς υπότιτλους σε ταινίες εγγεγραμένες και μη.
Αφορά τους δέκτες DM 800,8000 & 7020

Η σελίδα υποστήριξης του Plugin είναι αυτή:
http://czdream.wz.cz/app/index_en.html

Θα βρείτε οδηγίες χρήσης και το πρόγραμμα που χρειάζεται για τη μετατροπή των υποτίτλων σε .dtc


Θα το βρείτε και στο Dreamboxworld

Installation instructions for Drtic for Enigma2 on DM800/8000/7025

  1. Select language file: Arabic, Bulgarian, Croatian, Czech, Dutch, English, French, Greek, Hungarian, Polish, Romanian, Slovenian or Turkish.
  2. Copy COMMON and language files with a FTP client to /tmp on your Dreambox
  3. Connect to your Dreambox with telnet (or putty)
  4. Type following command: cd / && tar xzf /tmp/drtic2.tgz && tar xzf /tmp/drtic.tgz (use copy&paste if you are not sure)
  5. Restart GUI
  6. Enjoy Drtic

Οσοι δε θέλετε, δε χρειάζεται να εκτελέσετε τις telnet εντολές για την εγκατάσταση.
Περάστε τα δύο αρχεία με FTP στον φάκελο /tmp και κάντε manual install μέσα από τον δέκτη.
 
Last edited:
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Δεν το κατάλαβα. Σε ποιές ταινίες να εμφανίσουμε ελληνικούς υπότιτλους; Αν ο Provider δεν δίνει ελληνικούς υπότιτλους, που θα τους βρει το plugin;
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Τάσο, τους υπότιτλους θα τους περάσεις εσύ στον σκληρό δίσκο ή στικ και το plugin θα τους εμφανίσει όποτε του το ζητήσεις.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνουν convert σε μορφή .dtc (π.χ από .srt) για να τους δει το δέκτης.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Πρέπει να πετύχουμε την εφαρμογή των υποτίτλων μόλις αρχίζει η ταινία ή οποιαδήποτε στιγμή τους φορτώνουμε και βρίσκει τα timings...? Μπορούμε να κάνουμε συγχρονισμό on-the-fly? Για πείτε καμιά λεπτομέρεια οι γνωρίζοντες -bye-
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
τους βάζεις μέσα και αφού έχει ξεκινήσει η ταινία και κάνεις συγχρονιζμο με κουμπιά (καπου εχω ενα οδηγο αλλα θα το βρω πιο μετα και θα το ανεβασω)
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Live; γιατί ποιό κανάλι δίνει ελληνικούς υπότιτλους;

Τάσο αυτό που λέμε είναι ότι μπορείς να βάλεις srt υπότιτλους στον dreambox Και να δεις ταινία από ξένο κανάλι με ελληνικούς υπότιτλους... . Την ώρα που παίζει....-bye-
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Τάσο αυτό που λέμε είναι ότι μπορείς να βάλεις srt υπότιτλους στον dreambox Και να δεις ταινία από ξένο κανάλι με ελληνικούς υπότιτλους... . Την ώρα που παίζει....-bye-

Α μάλιστα....Thanks.

Τον συγχρονισμό τον κόβω λίγο κουκουρούκου.... αν η ταινία είναι HD , και επειδή η μετάδοση γίνεται στα 50hz, ΔΕΝ θα παίζει σωστά το srt για 720p/1080 , άρα θα πρέπει να κατεβάσουμε το srt για dvd, ....Εν ολίγοις χαιρέτα μου τον πλάτανο....

Προτιμώ να την δω με το tvix , με την ησυχία μου και καρασυγχρονισμένους σωστά τους ελληνικούς υπότιτλους.
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Καλος το μας σημερα που εχω πουλακια free θα δω καμια HD ταινιουλα!-bye-
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Εμ.. κατσε να δω και εγω τωρα το μαθα!

Θα ειναι μαλλον ιδια η εγκατασταση σαν το enigma 1 μπορει και ποιο ευκολη!
 

evagelos

Senior Member
16 August 2007
596
Re: Απάντηση: Drtic for Enigma2

Α μάλιστα....Thanks.

Τον συγχρονισμό τον κόβω λίγο κουκουρούκου.... αν η ταινία είναι HD , και επειδή η μετάδοση γίνεται στα 50hz, ΔΕΝ θα παίζει σωστά το srt για 720p/1080 , άρα θα πρέπει να κατεβάσουμε το srt για dvd, ....Εν ολίγοις χαιρέτα μου τον πλάτανο....

Προτιμώ να την δω με το tvix , με την ησυχία μου και καρασυγχρονισμένους σωστά τους ελληνικούς υπότιτλους.

Οπως και στο Ε1 έχει πολλές επιλογές για συνχρονισμό.
τόσο για τα fps όσο για χρώματα, μέγεθος, position, backround color κλπ.
Βρήσκεις ένα διάλογο πατάς το start και βλέπεις με υπότιτλους.
Τόσο απλά