Γεφύρια, παλιά & νέα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Ο Βλάσης έριξε την ιδέα, πάμε λοιπόν.

Δύο πέτρινα γεφύρια στον Πλατανιστό Καρυστίας, εκεί που στην δεκαετία του 70 παραλίγο να κατασκευαστεί απο τη ΔΕΗ πυρηνικό εργοστάσιο!!:blink:

pl1.jpg


Middle Earth......περίπου.

pl3.jpg


pl4.jpg


pl5.jpg


Τραβηγμένη προ 15ετίας με Fuji Velvia

pl2.jpg


Δίπλα απο αυτη την γέφυρα λειτουργεί ακόμα νερόμυλος.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Κρίμα που τα περισσότερα που έχω είναι σε slides,
από τα λίγα που έχω σε ψηφιακό:

attachment.php




ΥΣ Περιμένω τον πρώτο που θα βάλει το "πιο" γεφύρι από όλα, αυτό της Άρτας. -bye-
 

Attachments

  • glasgow_bridge.jpg
    glasgow_bridge.jpg
    90.3 KB · Views: 393

Greg61

Senior Member
Παλιό - Νέο.
Η παλιά ανασηκωνόμενη Γέφυρα του Ευρίππου στη Χαλκίδα, συνεχίζει να χρησιμοποιείται.

Βασίλη? Καμμιά καλλιτεχνική? Καμμιά με τη Γέφυρα σηκωμένη και πλοίο να περνά?

DSC_7871.jpg
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Δυστυχώς, οικογενειακές και εργασιακές υποχρεώσεις δεν μου επιτρέπουν φωτογραφικές εξορμήσεις...Μιά παλιότερη:

attachment.php


Γέφυρα Καλατράβα στην Κατεχάκη
Τεχνικά:ISO 100,matrix metering, -0,33 exposure,0,4"

Φακός Tamron 11-18mm στα 18mm, f8

Φυσικά, την έχω ανεβάσει πάλι.Ξημερώματα Νοέμβρη...κάπου έχω και τον Ισθμό, αλλά δεν είναι πολύ καλή.Ψάχνω..

Οι υπόλοιπες του θέματος, εξαιρετικές.Ιδίως τα παραδοσιακά γεφύρια.Ωραία χρώματα!Billy, τι να πω...τα'χουμε ξαναπεί άλλωστε...πάντα υπέροχος!

airb,Greg61,Hlias,Νίκος Μπαβιόλης, πολύ ωραίες!
 

Attachments

  • DSC_1759 KALATRAVA2.jpg
    DSC_1759 KALATRAVA2.jpg
    143.7 KB · Views: 362

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
δυο πετρινα γεφυρια απο ζαγοροχωρια...το ενα λεγετε γεφυρι του κοκορου(αυτο με την μονη αψιδα) και το αλλο ειναι το γεφυρι του μυλου (αυτο με τις τρεις αψιδες)
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Το γεφυρι του Μυλου αν δεν κανω λαθος ειναι πιο πριν απο το Γεφυρι του Κοκορου, πηγαινοντας προς Τσεπελοβο.

Εχω παει 4 φορες ζαγοροχωρια, το Γεφυρι του Κοκορου δε το εχω πετυχει ποτε με κανεναν ανθρωπο επανω:p Γκαντεμια:p
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Δυστυχώς, οικογενειακές και εργασιακές υποχρεώσεις δεν μου επιτρέπουν φωτογραφικές εξορμήσεις...Μιά παλιότερη:

attachment.php


Γέφυρα Καλατράβα στην Κατεχάκη
Τεχνικά:ISO 100,matrix metering, -0,33 exposure,0,4"

Φακός Tamron 11-18mm στα 18mm, f8

Φυσικά, την έχω ανεβάσει πάλι.Ξημερώματα Νοέμβρη...κάπου έχω και τον Ισθμό, αλλά δεν είναι πολύ καλή.Ψάχνω..

Οι υπόλοιπες του θέματος, εξαιρετικές.Ιδίως τα παραδοσιακά γεφύρια.Ωραία χρώματα!Billy, τι να πω...τα'χουμε ξαναπεί άλλωστε...πάντα υπέροχος!

airb,Greg61,Hlias,Νίκος Μπαβιόλης, πολύ ωραίες!


είχα πάει και είχα στηθεί ένα βράδυ με τρίποδο...
η απογοήτευση ήταν μεγάλη...η γέφυρα κουνάει τρελά...κατι θολούρες
τράβηξα:flipout:πως το κατάφερες βρε θηρίο...

ps..βλέπω μπήκατε δυναμικά...-bye-
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Η γέφυρα κουνάει όταν κάποιος-οι περπατούν πάνω της.Στις 6 τα ξημερώματα δεν είχε και πολύ κόσμο...απλά αν περπατούσε κανένας δεν τράβαγα.Δεν ήταν και πολύ δυσκολο, δοκίμασε πάλι.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Ο Βλάσης έριξε την ιδέα, πάμε λοιπόν.

Δύο πέτρινα γεφύρια στον Πλατανιστό Καρυστίας, εκεί που στην δεκαετία του 70 παραλίγο να κατασκευαστεί απο τη ΔΕΗ πυρηνικό εργοστάσιο!!:blink:
Δίπλα απο αυτη την γέφυρα λειτουργεί ακόμα νερόμυλος.


Να μαντέψω οτι το efex pro είναι το αγαπημένο σου plugin ε? :laugh:

nice photos! -bye-
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Τα περισσότερα πέτρινα σωζόμενα γεφύρια στην Ελλάδα βρίσκονται στην Ήπειρο και στη δυτική Μακεδονία, κυρίως στος νομούς Γρεβενών και Κοζάνης.

Σήμερα θα δούμε δυο γεφύρια, που μπορεί να τα προσεγγίσει κάποιος πολύ εύκολα. Και τα δυο βρίσκονται στο δρόμο Γρεβενών-Μετσόβου, κοντά στο χωριό Κρανιά, δίπλα στην εθνική οδό.

Το πρώτο είναι του Σταμπέκη, βορειοδυτικά της Κρανιάς και σε μικρή απόσταση από αυτήν. Γεφυρώνει το ρέμα που εκβάλλει στο Βενέτικο ποταμό κοντά στις πηγές του. Χτίστηκε περίπου το 1850 και εξυπηρετούσε κυρίως το πέρασμα των εμπόρων. Το γεφύρι αποκαταστάθηκε πλήρως το 2006.

attachment.php
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ένα δεύτερο γεφύρι στην ίδια περιοχή και σε κοντινή απόσταση από το γεφύρι του Σταμπέκη, είναι αυτό του Ματσαγκάνη. Βρίσκεται κι αυτό στο δρόμο Γρεβενών - Κρανιάς, πριν το χωριό καθώς πηγαίνουμε από τα Γρεβενά, κοντά στις πηγές του Βενέτικου. Πρόκειται για ένα μονότοξο γεφύρι, που γεφυρώνει ρέμα κοντά στις πηγές του Βενέτικου ποταμού. Έχει μήκος 16μ., πλάτος 2,50μ., και ύψος 5,50μ. Το άνοιγμα του τόξου του φτάνει τα 9μ. Δυστσυχώς τα πλαϊνά του στηθαία και τα δάπεδό του έχουν τσιμεντωθεί και αποτελούν παραφωνία στο αρμονικό του σύνολο. Εγώ βέβαια το φωτογράφισα με χιόνι, άρα δεν φαίνεται το τσιμέντο.

Δυστυχώς στις 3 μέρες που ήμουν στην περιοχή το 2006 είδα ήλιο περίπου 15 λεπτά. Τυχερό ήταν το γεφύρι του Σταμπέκη κι όχι του Ματσαγκάνη.

attachment.php



α, και κάτι ακόμα. Τα δυο γεφύρια πήραν το όνομά τους από τους ιδιοκτήτες των διπλανών χωραφιών.
 

Attachments

  • IMG_5266_1.jpg
    IMG_5266_1.jpg
    126.1 KB · Views: 221

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Είναι ωραίο θέμα για φωτογράφιση τα γεφύρια; Αν ρωτάτε εμένα, ναι, βεβαίως. Πολύ!!!!

Είναι εύκολο θέμα;
Καθόλου


Κι εξηγούμαι. Για να πάρει κάποιος μια αναμνηστική φωτογραφία, στις περισσότερες περιπτώσεις θα το κάνει εύκολα. Όταν όμως θελήσει να πάρει σοβαρές λήψεις, τότε αρχίζουν τα προβλήματα...

Ποιά προβλήματα;

Πρώτα πρώτα δεν είναι καθόλου εύκολο να βρει κανείς τη σωστή θέση για μια λήψη. Είμαστε σε ποτάμια, ρυάκια και χαράδρες, μην το ξεχνάτε. Μπορεί να έχετε βρει μια θεσούλα, αλλά τα χόρτα, τα δέντρα, οι θάμνοι να σας εμποδίζουν. Ή ακόμη η θέση που επιλέξατε να είναι ψηλά, επομένως να μην αποδίδει πλήρως τη μαγεία ή την ιδιαιτερότητα του γεφυριού.

Συνήθως πρέπει να κατεβούμε στο επίπεδο του νερού. Κι αυτό δεν είναι πάντα εύκολο. Είτε διότι οι όχθες είναι απόκρημνες, είτε διότι γλυστράνε, είτε διότι δεν έχουμε από κάπου να πιαστούμε. Σε ακόμη χειρότερη περίπτωση για να πάρουμε την καλή λήψη πρέπει να μπούμε στο ποτάμι. Ναι, στο νερό. Φυσικά να βραχούμε....Κι αυτό φυσικά δεν είναι καθόλου εύκολο το χειμώνα, ενώ και το καλοκαίρι σε πολλά ποτάμια, είναι εντελώς αδύνατον. Π.χ. το ανατιναγμένο γεφύρι του Πασά στον Αλιάκμονα, για να το τραβήξει κανείς πρέπει να μπει στον Αλιάκμονα. Στο σημείο εκείνο (στενό) το νερό ποτέ δεν πέφτει κάτω από 80 πόντους (στις άκρες) και έχει δύναμη πολύ. Βουτάς;;;; Δεν βουτάς. Από την άλλη, στο γεφύρι της Πραμόρτσας που θα σας δείξω αύριο, βουτάς. Αλλά όχι τον χειμώνα, ούτε στις αρχές της άνοιξης. Θα ξαναπάω σε 15 μέρες στα Γρεβενά και σκοπεύω να μπώ στο ποτάμι. Θέλει θάρρος βέβαια...

Σύνθεση; Άλλο ζόρι. Ισορροπείς στις άκρες, ή στις γλίστρες του ποταμού και ζητάς να βάλεις θέμα στο πρώτο επίπεδο; Δύσκολο, πολύ δύσκολο. Πάντως όχι ακατόρθωτο.

Φακός; Ο πιο ευρυγώνιος που διαθέτετε, ο πιο ευρυγώνιος που υπάρχει στην τσάντα σας. Και στο ευρυγώνιο άκρο. 17άρης; Βεβαίως, 16άρης; Ακόμη καλύτερα. 14άρης; Τέλεια. Αλλωστε δεν μας ενδιαφέρει η πιστή αρχιτεκτονική αποτύπωση του γεφυριού, αλλά η δραματική του όψη, άρα το ευρυγώνιο και το υπερευρυγώνιο, είναι καλοδεχούμενο.

Πανόραμα.... δυστυχώς όχι, σπάνια θα πετύχει. Ο λόγος; Πρώτα από όλα το τρεχούμενο νερό και δεύτερον οι γραμμές του γεφυριού, δύσκολα θα συμπέσουν.

και τέλος το φως... άχχ αυτό το φως. Έφυγα από τα Γρεβενά για το Σπήλαιο των Γρεβενών, χιλιόμετρα 25. Κατέβηκα από το χωριό στην Πραμόρτσα. 15 λεπτά με το αυτοκίνητο σε έναν από τους πιο επικίνδυνους χωματόδρομους για μη τετρακίνητα. Και όταν έφθασα εκεί διαπίστωσα ότι το φως ήταν λάθος. Πρωί που έφθασα το γεφύρι ήταν στη σκιά. Το απόγευμα θα το έλουζε το φως. Ξαναγυρνάς;;;; Στις 10 Απριλίου δεν είχα το θάρρος. Όλο αυτό ξανά για μια λήψη; Κι αν είναι συνεφιά εκείνη την ώρα;

Αυτές είναι οι δυσκολίες.

Όταν όμως όλα πετύχουν τότε θα πάρετε μερικές από τις ωραιότερες λήψεις που έχετε τραβήξει.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Περισσότερο τοπίο και λιγότερο γεφύρι, στην Δράμα έξω απ' το Σιδηρόνερο.
attachment.php

Ο Νέστος γαληνεύει το περιβάλλον σε μια καταπράσινη περιοχή.
Αν ποτέ καταφέρω να ξαναπάω ελπίζω να το φωτογραφήσω καλύτερα, αλλά στο νερό δεν μπαίνω, ίσως μόνο σε αρκετά μεγάλη βάρκα! -bye-
 

Attachments

  • nestos.jpg
    nestos.jpg
    123.3 KB · Views: 195

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Αυτό είναι το γεφύρι του Σπανού. Όχι το πιο όμορφο γεφύρι, αλλά ένα από τα πιο δύσκολα να κατασκευαστούν. Βρίσκεται δίπλα στην Εθνική Οδό Γρεβενών-Μετσόβου, μεταξύ των χωριών Κοσμάτι και Κηπουρειό, στο Βενέτικο ποταμό. Πρόκειται για πεντάτοξο γεφύρι, με άρπιζες και ανακουφιστικά ανοίγματα πάνω από τα βάθρα. Έχει οριζόντια επιφάνεια και το συνολικό μήκος του είναι 85 μ. ενώ το πλάτος του είναι 3,60 μ. και με άνοιγμα κάθε κάμαρας τα 10,40 μ. Είναι το μεγαλύτερο σωζόμενο πέτρινο γεφύρι της Μακεδονίας.

Είναι χτισμένο με ιδιαίτερα επιμελημένη πελεκητή πέτρα. Φέρει το όνομα του Μουσταφά Πασά ή Σπανού, από το Αργυρόκαστρο, από τον οποίο χρηματοδοτήθηκε η τελευταία ανακατασκευή του το 1846, πάνω στα ερείπια διπλής γέφυρας που είχε χτιστεί από το Σουλτάνο Βαγιαζίτ. Μέχρι το 1980 μάλιστα σωζόταν ο τάφος του Σπανού δίπλα στο γεφύρι (μικρό κτίσμα και επιτύμβια σχιστόπλακα), αλλά δυστυχώς καταστράφηκε από τυμβωρύχους. Δίπλα υπήρχε χάνι, μέρος των εσόδων του οποίου χρησιμοποιούνταν για την συντήρηση του γεφυριού.

Δείτε τώρα τη διαφορά στην οπτική που σας έλεγα παραπάνω. Η πρώτη φωτογραφία είναι παρμένη από το ύψος του δρόμου και οι δυο επόμενες μέσα από το ποτάμι. Ποιά είναι πιο εντυπωσιακή;

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • ASC_2358_1.jpg
    ASC_2358_1.jpg
    101.3 KB · Views: 181
  • ASC_2355_1.jpg
    ASC_2355_1.jpg
    79.2 KB · Views: 180
  • ASC_2344_1.jpg
    ASC_2344_1.jpg
    70.3 KB · Views: 179

Greg61

Senior Member
Βλάση, για τα δικά μου μάτια είναι περιγραφικότερη η πρώτη. Δείχνει σχεδόν το σύνολο του γεφυριού.

Ίσως άν έμπαινες στο νερό καμμιά δεκαριά μέτρα πιό πίσω απ' το σημείο λήψης, τότε σίγουρα τα πράγματα θα ήταν αλλοιώς, με το γεφύρι ολόκληρο μάλλον και πιό "παράλληλο" πεδίο θέασης εν σχέσει με τη γωνία που σχηματίζουν τα κάθετα διαμήκη επίπεδα "γεφύρι" και "αισθητήρας μηχανής".
Όσο μακρύτερο το σημείο τομής των επιπέδων αυτών, είτε δεξιά - αριστερά, είτε προς τα κάτω (συνήθως) , τόσο περισσότερο μου αρέσει μιά φωτογραφία μνημείου, γεφυριού, αρχιτεκτονική κλπ.

Κάτι τέτοιο προσπάθησα σ' αυτή τη φωτογραφία...

DSC_1788.jpg


...τσαλαβουτώντας όντως στο ποτάμι, αφού προηγουμένως έβγαλα μπότες μηχανής, κάλτσες και μαζεύοντας το πανταλόνι "ψαράδικα".

Υποκειμενική μου άποψη. Ίσως και λάθος.