γειωση στο πικαπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Μια μαλλον χαζη ερωτηση, γιατι χρειαζεται γειωση αναμεσα στο πικαπ και το phono?
Δεν μου εβγαζε ηχο απο το ενα ηχειο οταν εβαζα το πικαπ οποτε αλλαξα το interconect και ολα ειναι ενταξη τωρα, αλλα το interconect δεν εχει καλωδιο για γειωση, υπαρχει καπιο προβλημα?
Εχω το Project experience me ortofon 2m red, και το πιο φτηνο phono της Project....
PLEASE HELP!:)
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Δεν είναι απαραίτητο το οτι χρειάζεται. Εξαρτάται από το πικάπ.
Κατ' αρχάς, υπάρχει γείωση ασφαλείας και γείωση σήματος. Η δεύτερη είναι μια αναφορά βάσει της οποίας μετρώνται οι τάσεις σε ενα κύκλωμα. Η γειωση σήματος του πικάπ(αν εχει) και του phono πρέπει να ειναι συνδεδεμένες μεταξύ τους κι όχι με την γείωση ασφαλείας. Αν συμβαίνει το δεύτερο, που έτσι είναι όσο αφορά το phono της Project, πιθανώς να εχεις λίγο θόρυβο λόγω ground loops.

Το πρόβλημα που αναφέρεις βέβαια, δεν εχει να κάνει με γειώσεις. Μάλλον κανενα καλώδιο θα ειχε κοπεί στο προηγούμενο interconnect, ή μπορεί να μην έκανε σωστη επαφή στο phono. Για τετοιες συνδέσεις προτίμησε interconnects που "κλειδώνουν" αφού συνδεθούν, βιδώνοντας το περίβλημά τους προς τα πίσω.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Ευχαριστω για την απαντηση!
Ναι εννοούσα to λεπτο καλωδιο που συνδεεται απο το πικαπ στο phono, στις υποδοχες που εχει σηματακη της γείωσης και στις δυο πλευρες.
Οποτε καλυτερα μαλλον να συνδεσω και το ground?
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Για αρχή, βάλε το πλατώ να περιστρέφεται χωρίς να κατεβάσεις τον βραχίονα, και άνοιξε τον ενισχυτή στο phono για να δείς αν ακούγεται βόμβος. Αν χρειαστεί, ανέβασε το volume. Αν δεν ακούσεις βόμβο, δεν χρειάζεται. Αν ακούσεις, σύνδεσε το καλώδιο γείωσης και επανέλαβε.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Ναι το εχω δοκιμασει πριν, και δεν ακουγεται τιποτα
Ευχαριστω πολυ!!! -bye-
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Μια μαλλον χαζη ερωτηση, γιατι χρειαζεται γειωση αναμεσα στο πικαπ και το phono?
Δεν μου εβγαζε ηχο απο το ενα ηχειο οταν εβαζα το πικαπ οποτε αλλαξα το interconect και ολα ειναι ενταξη τωρα, αλλα το interconect δεν εχει καλωδιο για γειωση, υπαρχει καπιο προβλημα?
Εχω το Project experience me ortofon 2m red, και το πιο φτηνο phono της Project....
PLEASE HELP!:)

Kάποτε ένας καθηγητής μου στο λύκειο μου είχε πεί μία φράση που ακόμα θυμάμαι.
"Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, μόνο χαζές απαντήσεις"

....για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις ήθελα απλά να ενθαρρύνω τα μέλη να ρωτάνε φυσικά και δεν υπονόησα κάτι για τις απαντήσεις στο νήμα....
 
Last edited:

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Kάποτε ένας καθηγητής μου στο λύκειο μου είχε πεί μία φράση που ακόμα θυμάμαι.
"Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, μόνο χαζές απαντήσεις"

....για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις ήθελα απλά να ενθαρρύνω τα μέλη να ρωτάνε φυσικά και δεν υπονόησα κάτι για τις απαντήσεις στο νήμα....

Ωραίος, αλλά άργησες λίγο... Ευτυχώς που ο paulmarinis είχε αρκετό θαρρος :violent-smiley-030:
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Σωστος
Επειδη το θεμα της γειωσης ειναι γενικο προβλημα και εχουμε πει πολλα και καλα, θα ηταν καλο, εαν γινεται μια συλλογης τους να γινει sticky
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Παντως εγω μαλλον θα το γειωσω γιατι ακουγα χτες, και μου φανηκε οτι βγαζει κατι τσικι-τσικι που δεν επρεπε να υπαρχουν, δεν ξερω αμα φταιει αυτο, αλλα ναμαστε safe ! :)
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Φίλε tsip έχεις δίκιο... Θα ανοίξουμε σύντομα ένα θέμα για τις γειώσεις γιατι δεν αφορούν μόνο το πικάπ. Απλά σε αυτό γινεται η συνέπεια μις κακής γείωσης πιο αισθητή λόγω της πολύ μικρής, και αρα ευαίσθητης σε θόρυβο, τάσης του σήματος της κεφαλής.
 

fgiannis91

New member
30 August 2009
41
Υπόψην..στις οδηγίες του ενισχυτή μου για τη σύνδεση της γείωσης, ανέφερε πως πολλά με αρκετά pick-up ακούγεται λιγοτερος θόρυβος αν ΔΕΝ συνδέσεις τη γείωση
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Υπόψην..στις οδηγίες του ενισχυτή μου για τη σύνδεση της γείωσης, ανέφερε πως πολλά με αρκετά pick-up ακούγεται λιγοτερος θόρυβος αν ΔΕΝ συνδέσεις τη γείωση

Το λεπτο καλωδιο γειωσης στην ουσια γειωνει τον βραχιωνα.Πολυ σπανια υπαρχει βομβος αν δεν ενωθει,αλλα αν δεν ενωθει πολυ συχνα ακουγονται αυτα τα ''τσικ-τσικ'' οπως ανεφερε ο φιλος fgiannis91 ,οταν αγγιζεις τον βραχιωνα.Κατα την γνωμη μου αυτο το καλωδιο πρεπει να γειωνετα παντα.Αν υπαρχει προβλημα βομβου,δεν φταιει η ενωση αυτη.
 

Sakis NS

New member
15 August 2015
15
Το ξέρω είναι πανάρχαιο το thread, αλλά επειδή τις μέρες αυτές παιδεύτηκα με το εν λόγω ζήτημα, είπα να το κάνω up και να παραθέσω την λύση που βρήκα στην δική μου περίπτωση.
Έχοντας λοιπόν ξαφνικά το πρόβλημα του "hum" σε υψηλές εντάσεις από το πικ-απ, αποφάσισα να το ψάξω και να βρω μια άκρη γιατί είναι πολύ εκνευριστικό να ακούγεται και αυτό.
Μετά από αρκετό ψάξιμο, και πολύ ιδρώτα πάνω από το hi-fi μου (κάνει και ζέστη αυτές τις μέρες...)...δοκίμασα τα εξής:

-> Το GND καλώδιο από το πικ απ ενώ τόσο καιρό ήταν συνδεδεμένο με το GND του ενισχυτή (έχει επάνω του phoho stage) δεν απέδιδε όπως ήταν αναμενόμενο. Δοκίμασα λοιπόν να τρίψω τις επαφές από το χρώμιο που είχε εξ εργοστασίου ο ενισχυτής, να ξύσω τον ακροδέκτη GND που έχει το πικ-απ και να τα φέρω ξανά σε επαφή.....ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ!
-> Έλεγχος των συνδέσεων για πιθανά λάθη, ή κακές κολλήσεις ή φθαρμένες κολλήσεις εντός του πικ-απ...όλα OK !
-> Προσπαθώντας να βρω την καλύτερη δυνατή γείωση για το πικ-απ, και κάνοντας διάφορα πειράματα από εδώ και από εκεί κατέληξα στο εξής...η καλύτερη γείωση θεωρητικά θα ήταν η "γη", τι είναι αυτό όμως που προσομοιάζει το έδαφος της γης μέσα στο σπίτι ? Η γείωση του δικτύου ηλεκτροδότησης του σπιτιού φυσικά.
-> Για να το κάνω πιο ολοκληρωμένο όμως αποφασίζω να γειώσω και το DVD-Player (που χρησιμοποιώ για CD-Player...:p) αφού δεν έχει κάποια γείωση για να φεύγουν τα πιθανά στατικά του. Και τα δύο μαζί στην γείωση του σπιτιού. Παραθέτω με εικόνες τι ακριβώς έκανα...σε συνδυασμό με την θαυματουργή "ζωγραφική".

https://drive.google.com/file/d/0B9UVLKPDWOD7eFFuRVE1dkpkM3M/view

έχουμε και λέμε λοιπόν:
(1) : Είναι το καλώδιο της γείωσης που βγαίνει από το πι-απ, το κλασσικό GND.
(2) : Ένα σημείο με βίδα στο σασί της συσκευής του DVD-Player αφού βέβαια ξύσουμε τοπικά την επιφάνεια από το χρώμιο που έχει από το εργοστάσιο, συνδέουμε τον ακροδέκτη GND από το πικ-απ, ενώ συνδέουμε και ένα δεύερο καλώδιο στο ίδιο σημείο που θα ενωθεί στο βήμα (3) στον τελικό ακροδέκτη της γείωσης.
(3) : Σε ένα πολύμπριζο ή κάποιο "T", ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ, ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΑΣ, και ενώ φυσικά δεν είναι συνδεδεμένο σε κάποια πρίζα, όσο κάνουμε την εργασία, συνδέουμε το δεύτερο καλώδιο που προσθέσαμε στο βήμα (2), στην γείωση μιας κλασσικής σούκο πρίζας στο πολύμπριζο !

Εξαφανίστηκε πλήρως το "hum" και πλέον έχω καθαρό ήχο από το πικ-απ μου, χωρίς τον ενοχλητικό αυτό ήχο.
Μια δοκιμή μπορεί να αποδειχθεί ότι δουλεύει και σε εσάς...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ (3) !!! Απαιτεί προσοχή να μην πάει το καλώδιο στους μέσα πόλους του σούκο, γιατί θα το κλαίτε το πικ-απ (και το DVD-player), και φυσικά μπορεί να σας χτυπήσει και το ρεύμα.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ ΛΟΙΠΌΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΛΗΘΟΥΝ ΒΛΆΒΕΣ ΣΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΑΣ !

Καλό είναι αφού δημιουργηθεί η επαφή του καλωδίου και της γείωσης στο σουκο, να διασφαλήσετε ότι δεν πρόκειται να πάει στους πόλους της πρίζας που κάνατε την επαφή. Πιθανών με σωληνάκι θερμοσυστελόμενο, μονωτική ταινία, ή κάτι άλλο μονωτικό. Αρκεί να είναι σταθερό και να μην υπάρχει περίπτωση να φύγει από την θέση του, για να αποφευχθεί η επαφή με τους μέσα πόλους της πρίζας...

Ελπίζω να βοήθησα ! :)
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η ιδέα είναι κατ' αρχήν σωστή, αλλά οι κίνδυνοι αυξημένοι. Θα πρέπει να εξασφαλιστεί και η παραμικρή πιθανότητα ατυχήματος από παιδιά, καθαρίστριες, ζώα κλπ. Ότι και να συμβεί, να μην πάθει κανείς τίποτα.

Δύσκολα πράγματα...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Σακη,αν ο ενισχυτης σου δεν εχει γειωση τοτε καλα εκανες με τον τροπο που γειωσες το πικαπ.Αν ομως εχει γειωση τοτε καπου δεν θα δουλευει σωστα και καλο θα ηταν να εψαχνες γιατι.Αν τελικα δεν εχει γειωση θα μπορουσες να τραβηλεις ενα καλωδιο απο το σασι του στον πολο γειωσης του σουκο του
 

Sakis NS

New member
15 August 2015
15
Η ιδέα είναι κατ' αρχήν σωστή, αλλά οι κίνδυνοι αυξημένοι.

Ακριβώς ! Γι αυτό εστιάζω πολύ στο κομμάτι της προσοχής και την μόνωσης που απαιτείται, για να μην έχουμε κανένα πρόβλημα.

...παιδιά, καθαρίστριες, ζώα κλπ.

Να πω την αλήθεια, δεν σκέφτηκα καν αυτές τις εκδοχές. Είχα στο μυαλό μου, ότι έχει πρόσβαση στο πολύμπριζο μόνον αυτός που το έκανε...βέβαια αυτό είναι λανθασμένη, και εγωιστική, παραδοχή, οπότε καλά έκανες και το ανέφερες !

Αν ομως εχει γειωση τοτε καπου δεν θα δουλευει σωστα και καλο θα ηταν να εψαχνες γιατι.

Το έχω στο πρόγραμμα :) ! Ελπίζω μετά το Κέντρο Εκπαίδευσης στο στρατό, να πάρουμε μια 10άρα άδεια, για να κάνω και αυτά που θέλω, μια καλή συντήρηση στο πικ-απ + καθάρισμα καλό και έλεγχος του ενισχυτή. Πάνε χρόνια που τα είχα κάνει οπότε χρειάζεται...
Πάντως δεν είναι ότι δεν δουλεύει η γείωση, απλά δεν αποσβένει σε ικανοποιητικό βαθμό το βουητό, δηλαδή το μειώνει σε σχέση με το μη-γειωμένο πικ-απ αλλά δεν το εξαλείφει, ούτε το κάνει καλύτερα σε σχέση με την γείωση του σούκο. Αν και μετά τον έλεγχο και το καθάρισμα, και ότι άλλο χρειαστεί εξακολουθεί να κάνει τα ίδια, δεν με χαλάει και αυτό που έκανα, αν σκεφτούμε ότι αποκλείεται να αποφέρει καλύτερο αποτέλεσμα...
 
Last edited:

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι εδώ, έχω τον Yamaha RX797 και πικ απ το project Audio carbon χθες παρατήρησα πως ενώ η γείωση είναι και στο πικαπ και σοτν ενισχυτή, παρατήρησα ότι όταν το πικαπ ειναι ανοιχτό χωρίς δίσκό και η επιλογή στον ενιχυτή στο phono δεν ακούγεται τίποτα, όταν ανεβάσω το volume πάνω από την μέση ακούω έναν θόρυβο σαν στατικός θόρυβος αυτό το hum, όταν ακούω δίσκο δεν καταλαβάινω κάτι γιατί σπάνια το βάχω πάνω από την μέση σε ένταση σχεδόν ποτέ... αλλά εμένα μου έχει κα´τσει τώρα
 

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
Αυτό πιστύω και εγώ ωστόσο δεν έχω εξωτερικό phono stage είναι το ερνσωματωμένο του Yamaha έχει είσοδο phono