Watchmen

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ποια η γνωμη σας για την ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....

















Watchmen



























Πρωταγωνιστές : Καρλα Γκουτσινο, Μαλιν Ακερμαν, Μπιλυ Κρουνταπ,
Σκηνοθέτης : Ζακ Σναιντερ
Διάρκεια : 155 λεπτά
Studio : Paramount
Γλώσσα : English, Czech, Hungarian
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : Ελληνικά

















Bρισκόμαστε στα 1985, και όλοι οι σούπερ-ήρωες έχουν ενωθεί σε μία αποφασισμένη συμμαχία προκειμένου να εξιχνιάσουν τη δολοφονία ενός από αυτούς. Σύντομα αποκαλύπτουν μία σκοτεινή συνωμοσία που θέτει σε θανάσιμο κίνδυνο όλη την ανθρωπότητα. Προσπαθώντας να αποτρέψουν την επικείμενη καταστροφή, βρίσκονται οι ίδιοι στο στόχαστρο του αφανισμού. Αν όμως οι σούπερ-ήρωες αφανιστούν, ποιός θα σώσει την ανθρωπότητα;






















http://www.youtube.com/watch?v=qXRdlOvLNeo&feature=player_embedded
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....





Ελπιζω να κυκλοφορησει συντομα και η εκδοση Director's cut.


Οποιοι εχουν υπομονη να την προτιμησετε μιας και ο εξτρα χρονος ειναι μιση ωρα παραπανω με μεγαλυτερη εμβαθυνση στην ιστορια .
 
Last edited:

engel85

Established Member
28 January 2008
234
Αθήνα
Πράγματι αξίζει το Director’s Cut. Όποιος θέλει μπορεί να παραγγείλει την αμερικάνικη έκδοση που είναι region free.
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
δεν είναι η απλή εφετζίδικη ταινία με τους χάρτινους , κυριολεκτικά , ήρωες προσπαθεί και σε άλλα επίπεδα.
τώρα αν τα καταφέρνει είναι υποκειμενικό.
πάντως ψηφίζω καλή.
 
18 June 2006
720
το δικό μου PS3 καθώς και ένα sony s-500 που έχω στο σαλόνι δεν το παίζουν.Δείχνουν τα προκαταρτικά και μετά κολλάνε στο loading για πάντα.

Το παράξενο είναι ότι το PS3 του υιού το παίζει κανονικά...



υ.γ. το ίδιο (άρνηση) έπαθα και με το BOLT της Ντίσνευ .Εκεί όμως μόνο στο PS3 .To S-500 το έπαιξε κανονικά.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
δεν είναι η απλή εφετζίδικη ταινία με τους χάρτινους , κυριολεκτικά , ήρωες προσπαθεί και σε άλλα επίπεδα.
τώρα αν τα καταφέρνει είναι υποκειμενικό.

το αυτό. Άλλα περίμενα να δω, και άλλα είδα (δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τους συγκεκριμένους).

Είδα την DC εκδοχή. Με κούρασε κάποιες στιγμές μπορώ να πω. Οι εσωτερικές αναζητήσεις των ηρώων, είναι περισσότερες από τις μάχες... Τώρα αν αυτό ήταν καλό ή κακό, θα το απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του... Σίγουρα πάντως είναι διαφορετική, και τουλάχιστον αξιόλογη. -bye-
 

engel85

Established Member
28 January 2008
234
Αθήνα
Η ταινία είναι μια πολύ καλή και πιστή οπτικποίηση της κεντρικής ιστορίας του κόμικ, αλλά δεν στέκεται τόσο καλά σαν αυτόνομο έργο.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Μου αρεσε παρα πολυ ,παρα το γεγονος οτι εκατσα να την δω αρνητικα προκατειλλημενος , με κρατησε αν και οπως σωστα αναφερθηκε εχει και "αργες" σκηνες ,και το φιναλε με εξεπληξε ευχαριστα ,πολυ καλη ταινια
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Αναπαριστα με επιτυχια την ατμοσφαιρα των κομικς και συγχρονως βλεπεται εξαιρετικα ευχαριστα.
Η ταινια , αν και φανταστικη, καταφερνει να ασκησει ρεαλιστικη πολιτικη κριτικη, και μαλιστα χωρις να ξενισει καθολου τον θεατη. Πολυ καλη.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Πολύ καλή ταινία, με σωστά τοποθετημένη τη δράση έτσι που ούτε να κουράζει, αλλά ούτε και να κάνει κοιλιά, πράγμα σπάνιο για ταινίες με τόσο μεγάλη διάρκεια.
Ο ήχος άν και D.DtrueHD είναι καταπληκτικός. Ελπίζω άν μας έρθει και η έκδοση director´ς cut να έχει DTS-HDMA.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Watchmen

Πολύ καλή ταινία, με σωστά τοποθετημένη τη δράση έτσι που ούτε να κουράζει, αλλά ούτε και να κάνει κοιλιά, πράγμα σπάνιο για ταινίες με τόσο μεγάλη διάρκεια.
Ο ήχος άν και D.DtrueHD είναι καταπληκτικός. Ελπίζω άν μας έρθει και η έκδοση director´ς cut να έχει DTS-HDMA.

H DC κατά την γνώμη μου κάνει κοιλιές...
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Μόλις είδα την director's cut σε 1080p. Καλή ταινία και αρκετά διαφορετική απο παρόμοιες που έχουν βγει με υπερήρωες (MΑRVEL πχ) Σκοτεινή και λίγο underground. Παρόλο που δεν είχα διαβάσει τα comics έτσι όπως εξελίσεται η πλοκή δεν αφήνει ερωτηματικά για την ταυτότητα των υπερηρώων. Στην αρχή μου φαινόταν πως θα ήταν μια βαρετή ταινία αλλά τελικά με εξέπληξε ευχάριστα και παρά το μεγάλο μήκος της δεν μπορώ να πώ πως με κούρασε ή πως με έκανε να χάσω το ενδιαφέρον.
 

sdrolito

Established Member
28 August 2009
243
Θα συμφωνήσω με όλους στο ότι πρόκειται για μια διαφορετική ταινία - όχι στο στιλ των ταινιών άλλων Super ηρώων τύπου Spiderman κλπ- αλλά παρόλη τη μεγάλη διάρκεια ,την παρακολούθησα εύκολα.
Αυτό που πιστεύω είναι άξιο αναφοράς για τη συγκεκριμένη ταινία είναι η εικόνα της. Πραγματικά εντυπωσιακή και με τρομερή λεπτομέρεια στα σκοτεινά πλάνα (δηλαδή σκοτεινή ήταν όλη η ταινία).
Απο τις ταινίες που πρέπει να έχεις για να δοκιμάσεις το contrast του προβολέα σου.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: Re: Watchmen

το δικό μου PS3 καθώς και ένα sony s-500 που έχω στο σαλόνι δεν το παίζουν.Δείχνουν τα προκαταρτικά και μετά κολλάνε στο loading για πάντα.

Το παράξενο είναι ότι το PS3 του υιού το παίζει κανονικά...



υ.γ. το ίδιο (άρνηση) έπαθα και με το BOLT της Ντίσνευ .Εκεί όμως μόνο στο PS3 .To S-500 το έπαιξε κανονικά.


Διάβασα και εγώ παρόμοια παράπονα σε ξένα site είδικα για την directors cut......Κρίμα γιατί ελλαδα βγάλανε φυσικά τη theatrical κοντά στα 30 ένω απο αμερική $23.99=16,7