συνδεση ps3 με home cinema μεσω οπτικης ινας

pankal6

New member
21 September 2009
84
παιδια καλησπερα.
εχω συνδεση το ps3 με το home cinema sansung ht tz 212r
μεσω οπτικης ινας.εχω κανει τις ρυθμισεις μεσω ps3 για να βγαινει ο ηχος στο οπτικο καλωδιο και στο home cinema το εχω ρυθμισει στην εισοδο dig in......
παρολαυτα δεν εχω ηχο!!!!

υ.γ το ps3 ειναι συνδεδεμενο με την tv μεσω hdmi.


παρακαλω για την βοηθεια σας!!!!!!!!:damnyou:
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Με το νέο update,βγαίνει ήχος καί από την οπτική ίνα του ps3 και από το HDMI. Απλώς αυτό που έχει ρυθμιστεί από τις ρυθμίσεις του ps3 σου βγάζει ήχο 5.1 ενώ η άλλη έξοδος στερεο 2.0. Αυτό που αναφέρεις μοιάζει με λάθος σύνδεση ή λάθος επιλογή στο home cinema.Ψάξτο στο home cinema το πρόβλημα...-bye-
 

pankal6

New member
21 September 2009
84
Κατέβασα και το νέο update. tsekara για ακόμη μια φορά την σύνδεση αλλά και από το booklet του home cinema την σωστή ρύθμιση για optical in και είναι η dig in την οποία και έχω επιλέξει... παρόλα αυτά ήχος δεν βγαίνει!! παίζει να έχει πρόβλημα η οπτική ίνα? τι αλλο να πω δεν ξέρω...please για την βοήθεια σας!!:worshippy:
 
Last edited by a moderator:

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
συνδεσε την οπτικη ινα και μετα πηγαινε στο ps3 menu sto sound settings kai epilekse optical output και τσεκαρε τα 5.1 , 5.1 dts, μετα πατα οκ.
Τωρα πηγαινε στο menu του home cinema και επιλεξε την οπτικη ινα, επισης εαν το ps3 κλεισει ενω ειναι ανοιχτο το χομ σινεμα δεν θα ακουγεται ηχος , θα πρεπει να το ξανανοιξεις το πσ3
 

thundergav

Senior Member
26 September 2007
608
Να ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου....Συνδέω το PS3 με HDMI με την Samsung UE46B6000 και απο την Samsung στελνω με οπτικη ίνα στον ενισχυτή σε υποδοχη οπτικής ίνας...εχω 5.1 ??
 
27 June 2006
7,771
Να ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου....Συνδέω το PS3 με HDMI με την Samsung UE46B6000 και απο την Samsung στελνω με οπτικη ίνα στον ενισχυτή σε υποδοχη οπτικής ίνας...εχω 5.1 ??

στείλε κατ'ευθείαν την οπτική ίνα στον ενισχυτή από το ps3 για σίγουρο αποτέλεσμα..
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
file μου αν διαβασεις στο manual της tv θα δεις οτι η οπτικη εξοδος της tv βγαζει μονο 2 καναλια.