Newbie...ποια τηλεοραση απο 52+ ιντσες ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Jean-Paul

Established Member
10 February 2008
205
παιδια καλησπερα...

πηγα μια βολτα στα μαγαζια χθες και ειδα στο karefoyr μια τηλεοραση 52 ιντσων οπου εβγαινε με 70 ευρω το μηνα ατοκα και μου μπηκαν ιδεες. ομως ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα αλλα ζηλευω ολους που εχουν flat οθονες κτλ και αρχιζει να μου λειπει και εμενα.

τι πρεπει να κοιταξω για να μην την πατησω'? ποια τηλεοραση να παρω ? υπαρχουν τοσα ειδη και ειμαι τοοοοοοοσο μπερδεμενος. full HD , HD ready, Led tv, 100hz, 200hz, plasma, lcd ? ολα αυτα μου ειναι οροι αγνωστοι. μπορει καποιος να βοηθησει ?

σιγουρα θελω κατι μεγαλο. απο 52 ιντσες και πανω . ιδανικα πιστεύω για τον χωρο μου θα ηταν 55". θελω να την συνδεω με το pc moy για να παιζω blu ray dvd, εξοδο οπτκου ηχου για να την συνδεσω με τον ενισχυτη μου, να παιζω λιγο playstation, κτλ κτλ

και αν εχετε και καποιο μαγαζι να προτεινετε που να την παρω κ να μπορει να κανει καμια εκπτωση και να εχει και ατοκες δοσεις, γιατι αλλιως ουτε τα καλωδια δε θα παρω...

σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Jean-Paul

Established Member
10 February 2008
205
καλως σας βρηκα !! δεν θυμαμαι ποιο μοντελο ηταν αλλα δεν με νοιαζει κιολας γιατι δεν ειχε καμια σφραγισμενη αρα θα ηταν παλια μοντελα. το συνολο ηταν καπου στις 2000 ευρώ οπου μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι μπορω να παρω καινουριο μοντελο με αυτα τα λεφτα...

σαν δοσεις δεν θα ηθελα να ξεπερναει τα 100-120 ευρω. το θεμα πρωτα ειναι να δουμε τι θα παρω και απο που !! απο εκει που θα μπει η τηλεοραση μεχρι εκει που ειναι ο καναπες ειναι 5.3 μετρα οποτε με τα οσα ηξερα μεχρι τωρα πιστευω οτι χρειαζομαι μινιμουμ 52 ιντσων ιδανικα 55 και υπερβολικα 58+.
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι

Jean-Paul

Established Member
10 February 2008
205
καλο αυτο, αλλα τα εχω ηδη δει αυτα... το θεμα ειναι αν εχω αλλες επιλογες. πχ. μου εχεις μπλεξει plasma me lcd οπου ξερω οτι οι plasma δεν ειναι καλες πχ.

μπορειτε να μυ εξηγησετε τι πρεπει να κοιταξω ?

μονο 3 τηλεορασεις υπαρχουν στην κατηγορια αυτη ?
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Επιλογες υπαρχουν αλλα μην ξεχνας οτι στις μεγαλες , οι τιμες ανεβαινουν δυσαναλογα ..
Με βαση την αποσταση θεασης που εχεις , εγω θα πηγαινα στην 60αρα πλασμα της LG που ανεφερε πρωτη και ο gzoun
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
καλο αυτο, αλλα τα εχω ηδη δει αυτα... το θεμα ειναι αν εχω αλλες επιλογες. πχ. μου εχεις μπλεξει plasma me lcd οπου ξερω οτι οι plasma δεν ειναι καλες πχ.

μπορειτε να μυ εξηγησετε τι πρεπει να κοιταξω ?

μονο 3 τηλεορασεις υπαρχουν στην κατηγορια αυτη ?


:drummer:

Χρηστόοοοοοο!
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Oι προτασεις που εκανα ειναι συμφωνα με τις απαιτησεις σου για 52+ με τιμη γυρω στα 2000 ευρω...:nounder:

(Κατα την γνωμη μου και οι 60 ιντσες ειναι λιγες για 5 μετρα, γι´αυτο ανεφερα απο 55.)
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
καλο αυτο, αλλα τα εχω ηδη δει αυτα... το θεμα ειναι αν εχω αλλες επιλογες. πχ. μου εχεις μπλεξει plasma me lcd οπου ξερω οτι οι plasma δεν ειναι καλες πχ.

μπορειτε να μυ εξηγησετε τι πρεπει να κοιταξω ?

μονο 3 τηλεορασεις υπαρχουν στην κατηγορια αυτη ?

Θα άκουσες κι εσύ ότι εξατμίζεται το αέριο, ε;
 

Jean-Paul

Established Member
10 February 2008
205
τι να πω ρε παιδια δεν ξερω.... και οι 60αρα μικρη ειναι για τα 5 μετρα ?

τι θα κανω ?

για τις πλασμα μου ειπαν οτι η αναλυση δεν ειναι καλη. δεν ξερρω....

προτεινετε μου κατι για το προβλημα μου !
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
τι να πω ρε παιδια δεν ξερω.... και οι 60αρα μικρη ειναι για τα 5 μετρα ?

Για τόσο μεγάλη απόσταση και οι 60" είναι μικρές.
Ομως δεν υπάρχει μεγαλύτερη στα χρήματα που διαθέτεις.
Οπότε κοιτάς για 55" - 60"


για τις πλασμα μου ειπαν οτι η αναλυση δεν ειναι καλη. δεν ξερρω....

Ρίξε μιά ματιά εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=50751

Θεωρούνται σχεδόν από όλους οι καλύτερες τηλεοράσεις μέχρι σήμερα.
Το ότι είναι plasma, μάλλον είναι λεπτομέρεια.
Να ενημερώσεις και αυτόν που σου είπε ότι οι plasma δεν είναι καλές......
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Νομιζω οτι αυτο κανουμε φιλε... σου προτεινουμε ..
Αν τωρα εσυ ξερεις κατι παραπανω που δεν ξερουμε εμεις , γιατι καπως ετσι φαινεται , πες μας να μαθουμε κι εμεις ...
Οι πλασμα δεν εχουν κανενα προβλημα στην αναλυση...
Υπαρχουν αναλυτικα τοπικς στο φορουμ και πολλες αναλυσεις για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της καθε τεχνολογιας...
Εσυ εθεσες καποια δεδομενα ... για τα κριτηρια αυτα λοιπον , οι επιλογες σου ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου και το μεγεθος ειναι αυτο που θα σου κανει την πιο ουσιαστικη διαφορα , συνεπως LG 60αρα ...
:ernaehrung004:
 

Jean-Paul

Established Member
10 February 2008
205
προφανως αυτος που μου ειπε για τις πλασμα ειναι ασχετος... δεν ειμαι κολημενος με το να παρω κατι συγκεκριμενο οποτε περιμενω να μου προτεινετε ισως και καποια αλλη λυση. εγω ειπα απλα τι θα ηθελα... το μεγαλο προβημα ειναι τα λεφτα και οχι τι θα παρω. το θεμα ειναι να μπορω να βλεπω με καλη ποιοτητα μια blu ray ταινια, να μην ξεστραβωνομαι κτλ κτλ.
 

Jean-Paul

Established Member
10 February 2008
205
αμα φερω τον καναπε λιγο πιο κοντα στα 4,5 μετρα περιπου,μπορω να βρω κατι καλο και ποιοτικο σε αυτα τα λεφτα ?
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Mε μια γρηγορη ματια, σε συνδυασμο παντα με την μεγαλη αποσταση θεασης που εχεις και το οικονομικο ταβανι που εχεις βαλει,ριξε μια ματια στις παρακατω.

http://www.skroutz.gr/s/74488/LG-60PS7000-60''.html

http://www.skroutz.gr/s/89903/LG-55SL8000.html

http://www.skroutz.gr/s/74204/Samsung-LE55B650-55''.html


Jean Paul καλώς ήρθες.....-bye-

....όπως βλέπεις από τα παραπάνω link που σου έγραψαν τα παιδιά, δεν είναι πολλές οι λύσεις για τον συνδυασμό που ζητάς (52"+ & 2.000 ), κάθε τεχνολογία (LCD - PLASMA) έχει τα + και τα - της, όταν όμως οι ίντσες ανεβαίνουν τόσο ψηλά (και το budget είναι σχετικά περιορισμένο για τόσο μεγάλες διαστάσεις) η επιλογή δεν είναι τόσο δύσκολη όσο νομίζεις.

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να μετακινήσεις ούτε καναπέδες ούτε τίποτα. οποιαδήποτε από τις παραπάνω να διαλέξεις, όταν θα βλέπεις από τα 5 μέτρα θα είναι δύσκολο να βλέπεις ατέλεια σε τηλεοπτικό σήμα και αδύνατον να δεις ατέλεια σε BluRay....οπότε μια καλή λύση είναι να κάνεις μια προσπάθεια να τις δεις σε κάποιο μαγαζί από απόσταση 5 μέτρων για να αποκτήσεις και δική σου άποψη.

Η δική μου άποψη είναι ότι με την απόσταση θέασης που έχεις...όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα (και για να μην παρεξηγηθώ, μιλάμε για τηλεοράσεις...:rolleyes: ).
 

Jean-Paul

Established Member
10 February 2008
205
παιδια πηγα απο κοντα να δω καποεις τηλεορασις και το μονο που καταφερα ηταν να μπλεχτω περισσοτερο !!! αποτι καταλαβα παντως οι plasma σιγουρα δεν ειναι χαλια οπως καποιος μου ειπε. οχι απο δω βεβαια μιας και εσεις ηδη το γνωριζατε... μιας και το budget μου ειναι μικρο και μαρεσουν και οι μεγαλες tv...λετε να παρω μιa plasma ? που υστερουν οι πλασμα σε σχεση με τις lcd. Μπορει καποιος να μου παραθεσει τα συν και τα πλην της καθεμιας ετσι ωστε να δω τι αξιζει να παρω ?

ευχαριστω και συγνωμη για το πρηξιμο αλλα ειμαι ασχετος...
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Αφού θα τη χρησιμοποιείς και για Playstation, δηλ. video games,
και για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο,
πάρε LCD.
Oι διαφορές πλάσμα και lcd είναι πολλές, έχουν γραφτεί πολλά εδώ.
Σου αναφέρω επιγραμματικά δυο τρία πράγματα.

LCD
+Πολύ φωτεινές σε όλα τα περιβάλλοντα, πχ σε συνθήκες με έντονο φως
Δεν έχουν πρόβλημα burn in

-Οι καλές LCD είναι πολύ ακριβές

PLASMA
+Αποδίδουν λίγο καλύτερα το μαύρο, έχουν πιο κινηματογραφική εικόνα (για όσους αρέσει αυτό)
Είναι αρκετά φθηνότερες των LCD

-Είναι ευαίσθητες στο να μείνει μόνιμο ίχνος στην οθόνη από λογότυπα καναλιών ή όποια άλλη εικόνα προβάλλεται μόνιμα για πολύ καιρό για αυτό και αντενδείκνυνται για χρήση για monitor pc ή games (όταν αυτό είναι μόνιμο λέγεται burn-in, ενώ το προσωρινό image retention). Σε βάθος χρόνου όλες το χαζοπαθαίνουν
Δεν είναι πολύ φωτεινές, για αυτό και σε καταστήματα που έχουν πολύ φωτισμό δείχνουν ξεθωριασμένες μπροστά στις LCD


Πχ εγώ θα αγόραζα τη Sony 52W5500 η οποία κυμαίνεται περίπου στα 1700 με 2000 χιλιάρικα. Εξαρτάται που θα την αγοράσεις.
Πχ αυτές τις μέρες στα Saturn με Citibank visa και Diners έχεις 18 άτοκες.
Στη συγκεκριμένη αλυσίδα βάζεις εύκολα όσες έντοκες θες, με σχετικά μικρό τοκισμό.
Σου προτείνω 52άρα γιατί για LCD 55+ ξεφεύγεις πολύ σε χρήματα.
Η συγκεκριμένη Sony είναι Full HD, 100Hz, με 4 συνδέσεις HDMI και πολύ καλή εικόνα.
Εγώ έχω πάρει πλάσμα 50άρα (μια Panasonic) και ο μόνος λόγος που δεν πήρα LCD ήταν τα χρήματα. Αυτή που πήρα είχε 1140.
Για μένα μην πάρεις τόσο μεγάλη τηλεόραση. Εννοώ πάνω από 55 ίντσες. Το βρίσκω λίγο too much.
Και οι 52άρες είναι μια χαρά.
Επίσης δες τη Philips 52PFL7404 που είναι ακόμα φθηνότερη, στα 1450-1700 ευρώ. Είναι αξιοπρεπέστατη.
 
Last edited:

Jean-Paul

Established Member
10 February 2008
205
μπορειτε να μου προτεινετε μερικες καλες plasma για πανω απο 52 ιντσεες ? μαλλον εκει θ ακαταλειξω. διαβασα αρκετα και αποτι καταλαβα δεν μου χρειαζεται μια lcd . το μονο που δεν ξερω ειναι αν θα παιζει καλα τις ταινιες απο τον υποογιστη μου. οχι για να βλεπω την οθονη του pc μου , alla για ταινιες μονο.

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Πολύ καλές πλάσμα για μένα είναι:

Panasonic
50S10 στα 1150 ευρώ
50G10 στα 1500 ευρώ
50V10 στα 1800 ευρώ (κορυφαία)

Samsung
50B550 στα 1100 ευρώ
50Β650 στα 1400 ευρώ
50Β850 στα 1800 ευρώ (κορυφαία)

Αν θες τη δική μου γνώμη
για πλάσμα δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 1200-1300 ευρώ.
Αν δηλ. είναι να δώσεις 1800 ευρώ πάρε μια πολύ καλή LCD.
Φυσικά η επιλογή είναι δική σου.
Εγώ δε θα δινα ποτέ 2 χιλιάρικα για μια τηλεόραση 50-55' με το φόβο του burn-in.