Pioneer SC-LX82 AV Receiver (Ερωτήσεις - Προβλήματα - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

aristidis

Established Member
10 November 2007
178
Γλυφάδα
Καλημέρα σας,
Είμαι σε περίοδο αναβάθμισης του AV μου. Είμαι μεταξύ των Denon 4810 ή 4310 ή Pioneer LX82 ή LX81. Βλέπω συνήθως ταινίες από το PS3 (blue ray) και απο το Macbook (XviD).
Θέλω να ρωτήσω τους κατόχους τους ή κάποιον που ξέρει τα εξής:
  • Ποιο μοντέλο θα διαλέγατε ?
  • Τα ηχεία μου είναι αρκετά για αυτούς τους AV ?
  • Ποιό είναι το video chipset του LX82 ? Στον LX81 ήταν Faroudja.
  • Εάν διαλέξω τον 4810 ο οποίος δίνει 9.1, θα μπορέσω να βάλω 2 σετ των Bose (άρα 10-1= 9 ηχεία με 2 subs)? Αν όχι τότε τι μου συνιστάται για να αναπληρώσω τα υπόλοιπα ηχεία ?
 
Last edited by a moderator:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Upgrade AV...

Στο ίδιο δίλημμα είμαι κι εγώ. Βασικά μεταξύ AVR 4310 και SC-LX82, καθότι ο 4810 ξεφεύγει αρκετά στην τιμή.
Προσωπικά μάλλον κλείνω προς τον LX82. Ρίξε και μία ματιά στο συγκριτικό του HITECH Νοεμβρίου. Γράφουν πως είναι ο ισχυρότερος της δοκιμής (δεν είχαν τον 4810, μόνο τον 4310) και πως μπορεί να οδηγήσει αρκετά δύσκολα ηχεία. Μάλιστα τον δοκίμασαν και με τους ναυτίλους της B&W.
Πάντως για τα Bose τα 15άρια δεν τίθεται θέμα......
Οσον αφορά το chipset, αυτό είναι μυστήριο. Πουθενά δεν αναγράφεται κάτι. Ούτε στα specs των αντίστοιχων Αμερικάνικων Elite. :chinscratch:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Upgrade AV...

Μιας και τα μποζακια ειναι κρυφες πληγες θα σου ελεγα να πας σε κανα ονκιο .Μιας και ειναι ο πιο γκαζιαρης.Και τα μποζακια αδειαζουν ευκολα τα ψευτοβατ των ολοκληρομενων.Πριν 8 χρονια τα ειχα ακουσει με κατι μονομπλοκακαια που εβγαζε η μαραντζ.Τα μποζακια τα αδειαζαν για πλακα.Το ηχειακι ειναι μαυρη τρυπα σε θεμα ρευματος.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Upgrade AV...

Αργύρη, η εδώ αντιπροσωπεία προτείνει τα 15άρια Bose με τον ONKYO TX-SR706 και εναλλακτικά τον 806. Συνεπώς, δεν πιστεύω ότι ο LX82 θα έχει πρόβλημα με τα συγκεκριμένα ηχεία. Αλλιώς δεν θα έλεγαν ότι για τα 15άρια χρειάζεται ο 906 ή μεγαλύτερος;
Γνώμη μου βέβαια.....
 

aristidis

Established Member
10 November 2007
178
Γλυφάδα
Re: Απάντηση: Upgrade AV...

Μιας και τα μποζακια ειναι κρυφες πληγες θα σου ελεγα να πας σε κανα ονκιο .Μιας και ειναι ο πιο γκαζιαρης.Και τα μποζακια αδειαζουν ευκολα τα ψευτοβατ των ολοκληρομενων.Πριν 8 χρονια τα ειχα ακουσει με κατι μονομπλοκακαια που εβγαζε η μαραντζ.Τα μποζακια τα αδειαζαν για πλακα.Το ηχειακι ειναι μαυρη τρυπα σε θεμα ρευματος.


Πάντως με τον Pioneer VSX-AX5i τα Bose είναι οκ. Δεν λέω ότι είναι τα κορυφαία αλλά η προτεραιότητα μου αυτή την στιγμή είναι ο AV.
ΑΚ
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Upgrade AV...

Πριν 4 χρονια τετοιο καιρο πουλησα τον ΑΧ5ais τοτε το τερατακι ηταν γυρω στα 23-4 κιλα.Και χωρις τα μπλιμπλικια που εχουν σημερα.Το μηχανακι ειχα γκαζια αξιοζηλευτα απο ενισχυτες μεγαλυτερης αξιας του σημερα.
 

aristidis

Established Member
10 November 2007
178
Γλυφάδα
Re: Απάντηση: Upgrade AV...

Πριν 4 χρονια τετοιο καιρο πουλησα τον ΑΧ5ais τοτε το τερατακι ηταν γυρω στα 23-4 κιλα.Και χωρις τα μπλιμπλικια που εχουν σημερα.Το μηχανακι ειχα γκαζια αξιοζηλευτα απο ενισχυτες μεγαλυτερης αξιας του σημερα.


Σωστά, αλλά ποιά ειναι αρκετά πισώ στην τεχνολογία (audio&video) :nounder:
Γι' αυτό και εγω τον αλλάζω.
ΑΚ
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: Upgrade AV...

Αργύρη, η εδώ αντιπροσωπεία προτείνει τα 15άρια Bose με τον ONKYO TX-SR706 και εναλλακτικά τον 806. Συνεπώς, δεν πιστεύω ότι ο LX82 θα έχει πρόβλημα με τα συγκεκριμένα ηχεία. Αλλιώς δεν θα έλεγαν ότι για τα 15άρια χρειάζεται ο 906 ή μεγαλύτερος;
Γνώμη μου βέβαια.....

Kοιτα τι ζητανε τα ηχεια (επειδη ειχα bose -μεχρι 200 βατ ελεγαν) και οχι η αντιπροσωπια ή ο αργυρης
friendly rg
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Upgrade AV...

Απο ονκιο στα χρηματα που ψαχνεις (απο γερμανια εχει 2200ε με την ομαδικι αγορα που κανουμε βγαινει στα 1700ε) ειναι ο NR5007.
Εψαξα και εγω αρκετα για τους εν λογω ενισχυτες αλλα δεν βρηκα review ή κατοχους εκτως του LX82..

Εδω μπορεις να δεις τα μενου τον 82 κ 4310
Ο 82 φαινεται παντως πιο ευχρηστος κ πιο ομορφος αισθητικα (αν αυτο παιζει κανα ρολο)
 

aristidis

Established Member
10 November 2007
178
Γλυφάδα
Re: Upgrade AV...

Στο ίδιο δίλημμα είμαι κι εγώ. Βασικά μεταξύ AVR 4310 και SC-LX82, καθότι ο 4810 ξεφεύγει αρκετά στην τιμή.
Προσωπικά μάλλον κλείνω προς τον LX82. Ρίξε και μία ματιά στο συγκριτικό του HITECH Νοεμβρίου. Γράφουν πως είναι ο ισχυρότερος της δοκιμής (δεν είχαν τον 4810, μόνο τον 4310) και πως μπορεί να οδηγήσει αρκετά δύσκολα ηχεία. Μάλιστα τον δοκίμασαν και με τους ναυτίλους της B&W.
Πάντως για τα Bose τα 15άρια δεν τίθεται θέμα......
Οσον αφορά το chipset, αυτό είναι μυστήριο. Πουθενά δεν αναγράφεται κάτι. Ούτε στα specs των αντίστοιχων Αμερικάνικων Elite. :chinscratch:


Εγώ αυτά βρήκα:

http://www.techradar.com/reviews/au...audio/receivers/pioneer-sc-lx82-640374/review

http://www.techradar.com/reviews/audio-visual/hi-fi-and-audio/receivers/denon-avr-4310-623941/review
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Upgrade AV...

ο 5007 ειναι ο πιο γκαζιαρης, και ο 82 ο πιο παραμετροποιησιμος-διαλεγεις και ψωνιζεις
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Upgrade AV...

ο 5007 ειναι ο πιο γκαζιαρης, και ο 82 ο πιο παραμετροποιησιμος-διαλεγεις και ψωνιζεις
αρα και πιο μουσικος απο τον 5007? ο 82 σε σχεση με τον 4310 ειναι πιο γκατζετακιας αλλα δεν εχει DPL IIz (αν και δεν ξερω αν τελικα ειναι χρησιμο)
 

aristidis

Established Member
10 November 2007
178
Γλυφάδα
Re: Upgrade AV...

Στο ίδιο δίλημμα είμαι κι εγώ. Βασικά μεταξύ AVR 4310 και SC-LX82, καθότι ο 4810 ξεφεύγει αρκετά στην τιμή.
Προσωπικά μάλλον κλείνω προς τον LX82. Ρίξε και μία ματιά στο συγκριτικό του HITECH Νοεμβρίου. Γράφουν πως είναι ο ισχυρότερος της δοκιμής (δεν είχαν τον 4810, μόνο τον 4310) και πως μπορεί να οδηγήσει αρκετά δύσκολα ηχεία. Μάλιστα τον δοκίμασαν και με τους ναυτίλους της B&W.
Πάντως για τα Bose τα 15άρια δεν τίθεται θέμα......
Οσον αφορά το chipset, αυτό είναι μυστήριο. Πουθενά δεν αναγράφεται κάτι. Ούτε στα specs των αντίστοιχων Αμερικάνικων Elite. :chinscratch:


Για κοιτα αυτό... νομοιζω οτι εχουν Anchor Bay...

http://pioneer.jp/components/avamp/lx82/high-resolution.html
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: Απάντηση: Upgrade AV...

αρα και πιο μουσικος απο τον 5007? ο 82 σε σχεση με τον 4310 ειναι πιο γκατζετακιας αλλα δεν εχει DPL IIz (αν και δεν ξερω αν τελικα ειναι χρησιμο)

Τουμπα, αν δεν εχεις σκοπο για ΙΙz μην το σκεφτεσαι, πιο μουσικος δεν ξερω.Πιο σινεματζιδικος ο 82 μπαι φαρ, η pioneer ηταν παντα χαρακτηρισμενη ως πιο κινηματογραφικη και η ντενον πιο μουσικη.Αυτα βεβαια πριν ξυπνησει η ονκιο.Που ισορροπει αναμεσα στις αλλες 2.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Upgrade AV...

Τουμπα, αν δεν εχεις σκοπο για ΙΙz μην το σκεφτεσαι
Τι εννοεις?

μια κ το ανεφερε η κουβεντα..το ΙΙz για να λειτουργησει δεν θελει αλλα 2 ηχεια εξτρα (φροντ χαι) απο τα 5.1?

το ιδιο ισχυει και για το audyssey dsx σε ηχεια 5.1 ή θελει 7.1?

Πιο σινεματζιδικος ο 82 μπαι φαρ, η pioneer ηταν παντα χαρακτηρισμενη ως πιο κινηματογραφικη και η ντενον πιο μουσικη.Αυτα βεβαια πριν ξυπνησει η ονκιο.Που ισορροπει αναμεσα στις αλλες 2.
οποτε αν θελουμε και μουσικη κ ταινιες ΟΝΚΙΟ δαγκωτο..?

ελπιζω ολα αυτα να βοηθησαν και τον φιλο μας αριστειδη!
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Upgrade AV...

Τι εννοεις?

μια κ το ανεφερε η κουβεντα..το ΙΙz για να λειτουργησει δεν θελει αλλα 2 ηχεια εξτρα (φροντ χαι) απο τα 5.1?
Ναι αλλα τα dolby labs αναφερουν οτι υπαρχει διαφορα και στον ηδη υπαρχον ηχο

το ιδιο ισχυει και για το audyssey dsx σε ηχεια 5.1 ή θελει 7.1?
Μια απο τα ιδια, δεν εχω προλαβει να τα κανω Α-Β ωστε να ξερω τι κανουν


οποτε αν θελουμε και μουσικη κ ταινιες ΟΝΚΙΟ δαγκωτο..?
ισως-ισως και ο 82 να ειναι εκει κοντα .Προσωπικα ενα απο τους 2 θα διαλεγα, εξαρταται απο που αγοραζεις και ποσο.ελπιζω ολα αυτα να βοηθησαν και τον φιλο μας αριστειδη!
:ears:
 

aristidis

Established Member
10 November 2007
178
Γλυφάδα
Re: Upgrade AV...

Νομοίζω οτι θα πάρω τον LX 82....αλλά και ο Denon καλάς είναι....
α-μπε-μπα-μπλομ-του-κιθε-μπολ.....:bigcry:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Upgrade AV...

82, αν χανει καπου αλλου δεκτο.Αλλα εχει μακραν την καλυτερη ισοσταθμιση.-
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Upgrade AV...

Νομοίζω οτι θα πάρω τον LX 82....αλλά και ο Denon καλάς είναι....
α-μπε-μπα-μπλομ-του-κιθε-μπολ.....:bigcry:
Εγω παντως θα απεκλεια τον denon γιατι αν θελεις να ειναι πιο μουσικος ο AV σου ο 5007 ειναι σε ολα τα χαρακτηριστικα καλυτερος.

ONKYO 5007 στα 1720ε με μεταφορικα απο γερμανια (αν εχεις ipod βαλε αλλα 80ε για dock)
Pioneer LX82 στα 1900ε απο στοα φεξη
διαλεγεις και παιρνεις...

εσυ argi τι θα επαιρνες?