ΧΩΡΙΣ SCART H U8000 46''

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nelos

New member
19 February 2008
23
αθηνα
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ ΑΔΕΡΦΙΑ ΧΩΡΙΣ SCART ME ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ TV ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΨΑΡΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ
ΕΛΛΕΙΨΗ SCART
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΓΙΑ VHS KAI NOVA
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Υπαρχει μετατροπεας για το σκαρτ φιλε μου...το καλωδιο παρεχεται αλλα μπορεις να συνδεσεις μονο μια συσκευη . Αν θες περισσοτερες θα χρειαστεις να πληρωσεις 4-5 ευρω και να προσθεσεις ενα switch....

There's even a huge connections roster - removing the need for an external tuner/switching box - with highlights including four HDMIs, two USB ports (one impressively capable of working with USB HDD devices) and a DLNA-certified Ethernet port capable of bringing in multimedia files from your PC or other DLNA-certified storage devices. Chunky SCART connections are also supported, albeit only via a PROVIDED ADAPTOR that takes the traditional SCART end and converts it into something a whole lot more slender.
 
Last edited:

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ ΑΔΕΡΦΙΑ ΧΩΡΙΣ SCART ME ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ TV ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΨΑΡΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ
ΕΛΛΕΙΨΗ SCART
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΓΙΑ VHS KAI NOVA

Η γνώμη μου, εφόσον έχεις ανάγκη το scart (ή όποιο άλλο τύπο βύσματος), απλά αγνοείς τις συσκευές που δεν το έχουν, εφόσον υπάρχουν στην αγορά ισάξιες και αντίστοιχες με ό,τι βύσμα θέλεις. Γιατί να μπλέκεις με αντάπτορες και άλλα βύσματα;
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Απάντηση: ΧΩΡΙΣ SCART H U8000 46''

Η γνώμη μου, εφόσον έχεις ανάγκη το scart (ή όποιο άλλο τύπο βύσματος), απλά αγνοείς τις συσκευές που δεν το έχουν, εφόσον υπάρχουν στην αγορά ισάξιες και αντίστοιχες με ό,τι βύσμα θέλεις. Γιατί να μπλέκεις με αντάπτορες και άλλα βύσματα;

Γιατι το σκαρτ συντομα θα αποτελει συνδεση ιστορικης αναφορας και αξιας φιλε...
Το παχος του σκαρτ ισως και να ηταν μεγαλυτερο απο της συγκεκριμενης τηλεορασης ! Ποιο ειναι το θεμα δηλαδη που το υποστηριζουν με παρεχομενο μετατροπεα?
Το οτι η φωτογραφικη σου μηχανη δηλαδη εχει μινι usb θυρα και συνδεεις στο pc με το αναλογο καλωδιο σε ενοχλει?
:ears:
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Κοίτα, όταν μόνο και μόνο για χάρη της εμφάνισης (επειδή είναι λεπτή, λες και βλέπεις την τηλεόραση από τα πλάγια κι όχι από μπροστά, ή αν ήταν 3-4 εκατοστά πιο παχιά να χωράνε όλοι οι τύποι βύσματος θα γινόταν κάτι) και όχι για πρακτικούς λόγους, θυσιάζονται ευκολίες, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Για την ώρα το scart υπάρχει στις περισσότερες συσκευές, και κανένα δεν χάλασε να έχει 2-3 επιπλέον βύσματα για να συνδέσει τα περιφερειακά του, χωρίς αντάπτορες και άλλα περιττά. Η φωτογραφική μου μηχανή είναι άλλη υπόθεση, εκεί το μέγεθος, πλάτος, βάρος, παίζουν ρόλο...
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Μιλας σε ανθρωπο που επιλεγει τηλεοραση με βαση την εικονα και οχι το "ντιζαιν" η το ποσο λεπτη ειναι...
Συνεπως , δεν διαφωνω , αλλα κοιτα τα νηματα γενικοτερα και θα διαπιστωσεις πως αγοραζουν αλλοι....
:ernaehrung004:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τι να το κανει καποιος το scart στην εποχη μας?

Moνο η NOVA δεν το εχει καταργησει στους δεκτες Patatasat....ολες οι αλλες συσκευες (DVD, recorder , δεκτες κτλ) εχουν πλεον HDMI και ειναι και πολυ προσιτες εικονομικα...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Κάνεις λάθος, δεν έχουν όλες οι συσκευές HDMI, διότι δεν είναι υποχρεωτικό να έχει (ή να υποχρεωθεί να αγοράσει) κάποιος συσκευές μόνο της τελευταίας διετίας, που έχει επικρατήσει το HDMI (αλλά ακόμα και καινούρια να είναι, πάλι δεν είναι απαραίτητο να έχει HDMI). Επιπλέον, γιατί να δεσμεύσεις τη μία ή και δύο από τις 4 HDMI με μία συσκευή που έχει απλά έξοδο scart (με το αντίστοιχο αντάπτερ), αντί να έχεις εξ αρχής το σωστό βύσμα; Παρεμπιπτόντως, αν το scart είναι ξεπερασμένο, το vga για σύνδεση με pc, το οποίο έχει αυτή η τηλεόραση (και οι περισσότερες), τι είναι;
 
Last edited:

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Τι να το κανει καποιος το scart στην εποχη μας?

Moνο η NOVA δεν το εχει καταργησει στους δεκτες Patatasat....ολες οι αλλες συσκευες (DVD, recorder , δεκτες κτλ) εχουν πλεον HDMI και ειναι και πολυ προσιτες εικονομικα...

Ααααα , λιγα για τους κορυφαιους δεκτες πατατασατ της νοβα!
Οταν βλεπω σπιτι με τετοιο δεκτη και το 60αρι πιατο με το σημα της νοβα εξω , που τα χρυσοπληρωσαν κιολας αντι να τους πληρωσουν να τα παρουν , αισθανομαι καταπληκτικα .
Με τα ιδια λεφτα περιπου , ειχα βαλει τοτε echostar , κινητο πιατο 1,20, irdetto cam για τη νοβα και εβλεπα και σχεδον ολα τα πακετα του κοσμου με καποιες ... "προσθηκες"
:award:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: ΧΩΡΙΣ SCART H U8000 46''

Κάνεις λάθος

Σε τι κανω λαθος? Οτι ολες οι συσκευες πλεον ακομη και τα DVD Hyundai των 35 ευρω εχουν HDMI?

Απο την αλλη αν καποιος θελει στην καινουργια του ΗD τηλεοραση να συνδεσει ...VHS και να βλεπει το Σταθη Ψαλτη τοτε οντως χρειαζεται scart...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Έγραψα και πριν σε τι κάνεις λάθος, στο υπόλοιπο μήνυμα που δεν κάνεις quote. Το τι θα συνδέσει ο καθένας στην τηλεόρασή του είναι δικιά του υπόθεση, το θέμα είναι ότι υπάρχουν χιλιάδες συσκευές αναπαραγωγής εικόνας στα σπίτια μας* που δεν έχουν HDMI, ή καν δεν το χρειάζονται. Και να δεις πόσοι θα αγοράσουν τώρα δέκτες DVB-T με υποστήριξη mpeg4 (Digea γαρ) οι οποίοι δεν θα έχουν HDMI...

*Όχι μόνο βίντεο VHS, αλλά και παλιότερα DVD player, δορυφορικούς δέκτες, συσκευές DVR, αναμεταδότες av, και πολλές άλλες. Μήπως πρέπει να πάνε στα σκουπίδια μόνο και μόνο για ένα βύσμα;
 
Last edited:

nelos

New member
19 February 2008
23
αθηνα
Εγω τυνχανει να εχω 3 συσκευες με scart τι να κανω ρε παιδια να τισ πεταξω
δυσκολα χρονια !!!!!!!!!!!!!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Πολλές συσκευές με SCART δίνουν απλώς Composite ή S-Video σε αυτό, οπότε μπορούμε να βολευτούμε και με τις άλλες εισόδους της τηλεόρασης, χωρίς απώλειες.

Πάντως, μία συσκευή με 5 SCART, που να υποστηρίζουν όλα RGB, δεν θα με χάλαγε καθόλου, για κάτι παλιές παιχνιδομηχανές που έχω... :D :D :D
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Συμφωνώ ότι το composite ή s-video, ή και component/rgb είναι εναλλακτική λύση, μόνο που τα καλώδια scart είναι πιο τακτοποιημένα (με ένα βύσμα/καλώδιο έχεις όλες τις συνδέσεις) και επιτρέπουν κάποιες έξτρα λειτουργίες, όπως την αυτόματη μεταγωγή της τηλεόρασης όταν ανοίξει μία συσκευή η οποία συνδέεται σε scart (ενώ δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία με τα απλά καλώδια av, s-video).
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγω τυνχανει να εχω 3 συσκευες με scart τι να κανω ρε παιδια να τισ πεταξω
δυσκολα χρονια !!!!!!!!!!!!!

Μου φαινεται δυσκολο καποιος που εχει 2500 ευρω να δωσει για τηλεοραση να μην εχει να δωσει και 200-300 ευρω για συσκυες με HDMI...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Όταν αύριο κυκλοφορήσουν τηλεοράσεις με HDMI 1.4 (το οποίο έχει και διαφορετικό βύσμα απ' ό,τι ξέρω) θα πετάξεις τις συσκευές που έχεις ήδη Γιάννη (ασχέτως κόστους) επειδή θα κυκλοφορήσουν και αντίστοιχα DVD, BD, δέκτες, με HDMI 1.4;
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Βρε Σωτο , συμφωνω με την προσεγγιση σου , αλλα το να δωσει καποιος 5-10 ευρω και να παρεμβαλλει ενα switcher στο καλωδιο σκαρτ της τηλεορασης και να συνδεσει εκει τις 2 ,3 η 4 παλιες συσκευες που θελει με σκαρτ , δεν λυνει το θεμα?
Παραλογο δεν ακουγεται , να μην εξελιξει καποιος κατασκευαστης το μοντελο του για να μην χρειαστει ενας απλος μετατροπεας?
Στη φωτογραφικη σου μηχανη , γιατι αποδεχεσαι οτι επρεπε να γινει μικροτερη και στην τηλεοραση θεωρεις παραλογο , το οτι υπαρχει ταση να γινει λεπτοτερη και οπως φαινεται το καταναλωτικο κοινο το επιδοκιμαζει?
Στο σπιτι μας , καποιο πολυμπριζο δεν βαλαμε για να συνδεσουμε επανω ολα αυτα που φορτωθηκαμε ? Τι προβλημα υπαρχει να μπει και ενα "πολυσκαρτ" ?
:ernaehrung004: