Προτεινετε μου επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ(μαζι με φορτιστη)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Παιδια θα ηθελα να μου προτεινετε επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ μαζι με φορτιστη.Θα ηθελα η συσκευασια να περιεχει 4 και οχι 2 μπαταριες.

Θα τις χρησιμοποιησω σε φορητο cd player(discman)
δυστυχως οι αλκαλικες κρατανε λιγο,γι'αυτο θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες επαναφορτιζομενες που να εχουν καλη διαρκεια.

Μη μου προτεινετε απο ιντερνετ τιποτα.Απο μαγαζια μονο.

Ευχαριστω-bye-
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
για την χρήση που τις θες eneloop της Sanyo από τον ΓΕΡΜΑΝΟ . Αυτές έχω εδώ και καιρό και είναι πολύ καλές με μεγάλη διάρκεια . Τις χρησιμοποιώ και στην φωτογραφική μηχανή .
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Προτεινετε μου επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ(μαζι με φορτιστη)

για την χρήση που τις θες eneloop της Sanyo από τον ΓΕΡΜΑΝΟ . Αυτές έχω εδώ και καιρό και είναι πολύ καλές με μεγάλη διάρκεια . Τις χρησιμοποιώ και στην φωτογραφική μηχανή .

Ωπ βγάλαμε λαυράκι. Ο Ντοκ έχει φωτογραφική μηχανή!
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προτεινετε μου επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ(μαζι με φορτιστ

Ωπ βγάλαμε λαυράκι. Ο Ντοκ έχει φωτογραφική μηχανή!

Ναι . Μια Fuji S7000.Αλλά την βαριέμαι. Από τότε που έγινε η φωτογραφία ψηφιακή . Είμαι λουδίτης .:bigcry:
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: Απάντηση: Προτεινετε μου επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ(μαζι με φορτιστη)

για την χρήση που τις θες eneloop της Sanyo από τον ΓΕΡΜΑΝΟ . Αυτές έχω εδώ και καιρό και είναι πολύ καλές με μεγάλη διάρκεια . Τις χρησιμοποιώ και στην φωτογραφική μηχανή .


+1000
Tις χρησιμοποιώ και εγώ πολύ καιρό και έχουν εξαιρετική απόδοση!!
Συν το γεγονός ότι τις παίρνεις έτοιμες φορτισμένες για χρήση.
Δες και εδώ:
http://eneloop.com.sg/products/battery.html
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Κυκλοφορούν κάτι Panasonic Infinium, οι οποίες κρατάνε σύμφωνα με τον κατασκευαστή γύρω στο 85% της αρχικής τους ενέργειας μετά από 6 μήνες απραξίας. Τις έχω σε Universal remote και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά είναι λίγο ποιο ακριβές αν θυμάμαι καλά. Αυτό σημαίνει ότι δεν είσαι με έναν φορτιστή στα χέρια συνέχεια, διότι το CD player δεν θα το χρησιμοποιείς όλη την ώρα και δεύτερον, λογικά έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λόγο αυτού.

http://www.panasonic-batteries.com/site/Europe/English/products/products_batteries_range.asp?iid=27

Μια κοινή επαναφορτιζόμενη, αν μείνει ένα μήνα το πολύ στην απραξία, ξεφορτίζεται. Τουλάχιστον έτσι ήταν όσες είχα δοκιμάσει μέχρι που βρήκα την Panasonic και ξένιασα.
 
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Ευχαριστω για τις προτασεις.

Ποσο κανουν οι sanyo και ποσο οι panasonic?

Η διαρκεια πανω κατω σε συγκριση με τις αλκαλικες τι λεει?
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Ευχαριστω για τις προτασεις.

Ποσο κανουν οι sanyo και ποσο οι panasonic?

Η διαρκεια πανω κατω σε συγκριση με τις αλκαλικες τι λεει?

Πάνω στην ώρα.... μόλις χύπησα άλλες δύο Panasonic από Media Market στα 7,99, χωρίς φορτιστή όμως (πρέπει να πάρεις ξεχωριστά).

Πολύ μεγαλύτερη διάρκεια σε σχέση με τις αλκαλικές (αυτό ισχύει για όλες τις επαναφορτιζόμενες), δεν ξέρω πόσο ακριβώς όμως, παίζει ρόλο και η χωριτικότητα αν δεν άνω λάθος. Οι Panasonic είναι έως 2100mAh. Αν πας σε noname μπαταρία, τα νούμερα είναι περισσότερο "φτιαγμένα" στα μέτρα του κατασκευαστή.

Το θέμα με τις Panasonic, είναι ότι έχεις μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, γιατί κάνεις λιγότερες φορτίσεις γιατί δεν ξεφορτίζονται εύκολα και μεγαλύτερη διάρκεια / φόρτιση για τον ίδιο λόγο. Εκτός, αν τις χρησιμοποιείς όλη την ώρα, οπότε δεν σε ενδιαφέρει.

Τις Sanyo δεν τις ξέρω καθόλου, οπότε το παραπάνω δεν είναι σύγκριση με τις Sanyo που σου πρότειναν.

Καλή συνέχεια -bye-
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
ευχαριστω Γιωργο.

Απο media markt δεν αγοραζω ποτε ηλεκτρονικα.

Θα ψαξω για τις panasonic να δω ποσο εχουν με το φορτιστη.

Θα ρωτησω και για τις sanyo σε καποιον Γερμανο.

Χαιρομαι που ακουω οτι η διαρκεια ειναι μεγαλητερη γιατι οι αλκαλικες τελειωνουν γρηγορα(φταιει βεβαια και το "κορυφαιο"discman που εχω...)
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Τίποτα.

Δε νομίζω ότι τις συγκεκριμένες τις πουλάνε μαζί με φορτιστή και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις φορτιστή της ίδιας εταιρείας. Εγω έχω έναν της Sony που υπήρχε μέσα στο κουτί της μηχανή μου και τον χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα.

Για την διάρκεια που λες, από ένα γρήγορο search που έκανα, λένε ότι οι επαναφορτιζόμενες μπορεί να έχουν 4 με 6 φορές παραπάνω! Βέβαια κράτα μικρό καλάθι εσύ, αλλά σε γενικές γραμμές διαρκούν αρκετά παραπάνω. 4-5 φορές να φορτίσεις, έχεις βγάλει τα λεφτά σου και με το παραπάνω.
 
Last edited:

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
πήρα πολλές infinium από ebay, 9 λίρες οι 4! Είναι λίγο κλέφτες εδώ.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Τίποτα.

Δε νομίζω ότι τις συγκεκριμένες τις πουλάνε μαζί με φορτιστή και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις φορτιστή της ίδιας εταιρείας. Εγω έχω έναν της Sony που υπήρχε μέσα στο κουτί της μηχανή μου και τον χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα.

Για την διάρκεια που λες, από ένα γρήγορο search που έκανα, λένε ότι οι επαναφορτιζόμενες μπορεί να έχουν 4 με 6 φορές παραπάνω! Βέβαια κράτα μικρό καλάθι εσύ, αλλά σε γενικές γραμμές διαρκούν αρκετά παραπάνω. 4-5 φορές να φορτίσεις, έχεις βγάλει τα λεφτά σου και με το παραπάνω.

Αυτο με την διαρκεια ειναι καλο σημαδι...

Εγω δεν εχω ουτε φορτιστη,αρα πρεπει να παρω και φορτιστη.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Αυτο με την διαρκεια ειναι καλο σημαδι...

Εγω δεν εχω ουτε φορτιστη,αρα πρεπει να παρω και φορτιστη.

Δεν είναι τίποτα ο φορτιστής. Δίνουν δώρο μαζί με μπαταρίες 5 Ευρώ όλα ή μπορείς να πάρεις ξεχωριστά γύρω στα 10 Ευρώ απ' ότι είδα κάτι φορτιστές στο e-shop. Θέμα συμβατότητας δεν τίθεται, το ρώτησα για να είμαι σίγουρος και για ´μένα. Το θέμα με τους φορτιστές είναι πόση ώρα θα κάνει για να φορτίσει τις μπαταρίες. Όσο ποιό γρήγορα, τόσο καλύτερος θεωρείτε.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
πήρα πολλές infinium από ebay, 9 λίρες οι 4! Είναι λίγο κλέφτες εδώ.

Εγώ έχω αντικαταστήσει όλες τις μπαταρίες του σπιτιού και καθάρισα. Έχω και καβάτζα βέβαια 4 αλκαλικές για να παίζουν όταν φορτίζουν οι Panasonic, αλλά έως εκεί. Μέχρι και στα ρολόγια και τα ξυπνητήρια σου λέω. Άσε που προστατεύουμε και το περιβάλλον. Ξέρεις πόσο μολύνουν οι κοινές μπαταρίες που πάνε κατευθείαν στα σκουπίδια? -bye-
 

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
Πάνω στην ώρα.... μόλις χύπησα άλλες δύο Panasonic από Media Market στα 7,99, χωρίς φορτιστή όμως (πρέπει να πάρεις ξεχωριστά).

Πολύ μεγαλύτερη διάρκεια σε σχέση με τις αλκαλικές (αυτό ισχύει για όλες τις επαναφορτιζόμενες), δεν ξέρω πόσο ακριβώς όμως, παίζει ρόλο και η χωριτικότητα αν δεν άνω λάθος. Οι Panasonic είναι έως 2100mAh. Αν πας σε noname μπαταρία, τα νούμερα είναι περισσότερο "φτιαγμένα" στα μέτρα του κατασκευαστή.

Το θέμα με τις Panasonic, είναι ότι έχεις μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, γιατί κάνεις λιγότερες φορτίσεις γιατί δεν ξεφορτίζονται εύκολα και μεγαλύτερη διάρκεια / φόρτιση για τον ίδιο λόγο. Εκτός, αν τις χρησιμοποιείς όλη την ώρα, οπότε δεν σε ενδιαφέρει.

Τις Sanyo δεν τις ξέρω καθόλου, οπότε το παραπάνω δεν είναι σύγκριση με τις Sanyo που σου πρότειναν.

Καλή συνέχεια -bye-

Τα στοιχεια που δινουν οι κατασκευαστες λενε οτι ολες οι γνωστες
αλκαλικες μπαταριες μιας χρησεως εχουν χωριτικοτητα
απο 2.700mah μεχρι 2950mah ( energizer - duracell κτλ )
Ποιες επαναφορτιζομενες προσεγγιζουν τετοιες χωριτικοτητες?
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Τα στοιχεια που δινουν οι κατασκευαστες λενε οτι ολες οι γνωστες
αλκαλικες μπαταριες μιας χρησεως εχουν χωριτικοτητα
απο 2.700mah μεχρι 2950mah ( energizer - duracell κτλ )
Ποιες επαναφορτιζομενες προσεγγιζουν τετοιες χωριτικοτητες?

Η χωρητικότητα παίζει ρόλο στη διάρκεια ζωής μιας μπαταρίας, όταν συγκρίνεις μπαταρίες με την ίδια τεχνολογία.

Αν ανοίξεις οποιοδήποτε εγχειρίδιο μιας φωτογραφικής μηχανής, θα δεις ότι με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες μπορείς να τραβήξεις αρκετές περισσότερες φωτογραφίες σε σχέση με τις αλκαλικές.

Το διάγραμμα παρακάτω, συγκρίνει μια Duracel με μια επαναφορτιζόμενη. Παρ' όλο που εκτίθενται στις ίδιες συνθήκες "ξεφορτίσματος", βλέπεις πόσο ποιο γρήγορα ξεφορτίζεται η Duracel. Μόλις καταναλώσει 0,6AH, πέφτει στο 1V.
 

Attachments

  • alkaline-vs-nimh.jpg
    alkaline-vs-nimh.jpg
    38.6 KB · Views: 63
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Παιδια εγω τις θελω για discman μονο,αν ειναι να διαρκουν λιγοτερο μηπως να μην τις παρω.Οι αλκαλικες διαρκουν 6-7 ωρες και δεν ακουω και ψηλα.(κατι sony,philips,toshiba αλκαλικες τυχαινει και παιρνω συνηθως)
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
http://www.eneloop.ca/eneloop_en_why.html
http://www.essortment.com/hobbies/rechargeablebat_sjcd.htm

Απ' ότι γνωρίζω, οι επαναφορτιζόμενες διαρκούν περισσότερο. Αν ρίξεις μια ματιά στο Internet θα δεις ότι προτείνουν επαναφορτιζόμενες για τις συσκευές που τραβάνε πολύ ρεύμα, για τον πολύ απλό λόγο, ότι οι επαναφορτιζόμενες χάνουν έως και 1% της ενέργειάς τους καθημερινά.

Με τις Sanyo που σου πρότειναν παραπάνω και τις Panasonic δεν ισχύει αυτό, οπότε είναι κατάλληλες και για συσκευές που δεν τραβάνε πολύ ρεύμα, γιατί δεν ξεφορτίζονται εύκολα.

Αυτά γνωρίζω εγώ και με κάθε επιφύλαξη.
 

drunik

New member
12 April 2008
38
Η λύση είναι, όπως ήδη προείπαν οι περισσότεροι, οι υβριδικές μπαταρίες. Δές αυτό το βιντεάκι.
Που συνδυάζουν δηλ. 2 τεχνολογιών: αυτής των αλκαλικών και των κλασσικών επαναφ/ων. Από τις πρώτες κληρονομούν τη πιο αργή εκφόρτιση (η αχίλειος πτέρνα των κλασσικών επαναφ/ων είναι η γρήγορη αυτόματη εκφόρτισή τους) και από τις δεύτερες, τη δυνατότητα επαναφόρτισης.

Η πρότασή μου είναι: 1. Παράγγειλε από ebay Sanyo Eneloop 8xAA + 4xAAA. Έτσι, με $37 = 25 ευρώ περίπου, σε 2 εβδομάδες θα έχεις στην πόρτα του σπιτιού σου, 3 x4άδες υβριδικές. Αν θέλεις άλλο συνδυασμό, θα βρεις ό,τι θέλεις.

Προσωπικά, έχω πάρει από αμερική αυτό το πακέτο αλλά γίνεται ασύμφορο, λόγω ταχυδρομικών, εκτός κι αν το βρεις κάπου εδώ. Το ατού του, είναι ότι περιέχει και θήκες-μετατροπείς των ΑΑ στις μεσαίου και μεγάλου C & D τύπους. (Φυσικά, μπορείς να τις βρείς και ξεχωριστά, αν τις χρειάζεσαι).

Αν πάλι βιάζεσαι, (προσωπικά έχω σταματήσει εδώ και μερικά χρόνια να πηγαίνω στον Γερμανό) κάνε μια επίσκεψη στον Δήσιο (Σταδίου, Πλατεία Καρύτση) και γνώρισε τις μπαταρίες Maha Powerex Imedion AA size συμφέρει η 8άδα. Από προσωπική χρήση, τις βρίσκω τουλάχιστον ισάξιες, αν όχι λίγο καλύτερες (λόγω των έξτρα 100-700 mAh) από τις Εneloop Sanyo.
Όσο για φορτιστή μόνο του ή με μπαταρίες. δες εδώ.

Και επειδή ο περισσότερος λόγος γίνεται σχεδόν πάντα για τις μπαταρίες, αφήνοντας σε δεύτερο πλάνο το θέμα του φορτιστή, δεν θα "κομίζω γλαύκας εις Αθήνας" αν πω, ότι το ακριβώς αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει.
Ο φορτιστής μπορεί να επηρεάσει τόσο τη ζωή των μπαταριών σου, όσο και την καλή λειτουργία τους. Επίσης ένας "καλός" φορτιστής, έχει τη δυνατότητα να "αναστήσει εκ των νεκρών" μπαταρίες που είναι νεκρές, λόγω κακής χρήσης, ή συντήρησης.
Θα συνιστούσα να αποφύγεις τους "γρήγορης φόρτισης" διότι, όσο πιο αργά φορτίζονται οι μπαταρίες, τόσο συνεπέστερα αποδίδουν το φορτίο τους, και τόσο περισσότερο πλησιάζει η ζωή τους στο μέγιστο αναφερόμενο αριθμό φορτίσεών τους. Δες αν θέλεις αυτό το βιντεάκι.
Η ΜΑΗΑ είναι η κορυφαία εταιρεία στους φορτιστές μπαταριών (με την La Crosse AlphaPower και την GP στις μπαταρίες κυρίως) παγκοσμίως.
Για να μην μακρυγορώ περισσότερο, θα συνιστούσα λοιπόν, να ΜΗΝ πάρεις κάποιον φορτιστή φθηνότερο από τον MAHA POWEREX BATTERY CHARGER MH-C204W. και πίστεψέ με, είναι ο φθηνότερος από τους αξιόπιστους που θα πρέπει να του εμπιστευθείς τη ζωή των μπαταριών σου. Αυτό είναι το φυλλάδιό του.
Παρότι, δεν έχει ένα χαρακτηριστικό που το θεωρώ σημαντικό: τη δυνατότητα ανεξάρτητης φόρτισης ανα μπαταρία (όχι απλώς ανά ζευγάρι).

Η αλήθεια είναι ότι είμαστε πρόθυμοι να δώσουμε αρκετές 100-αριές ευρώ σε φωτομηχανές, gadgets, mp5 players κλπ., και όταν πρέπει να πάρουμε έναν φορτιστή με ενέργεια αυτών των πανάκριβων συσκευών μας, μπαίνουν καβούρια στις τσέπες μας, και μας πιάνουν οι τσιγγουνιές.

Αν λοιπόν σε παίρνει να πάρεις έναν από τους δύο καλύτερους ψηφιακούς φορτιστές-αναλυτές που κυκλοφορούν, κάνε μια μικρή οικονομία, και μη διστάσεις. Δεν θα το μετανοιώσεις ποτέ.
Και αναφέρομαι στον κορυφαίο MAHA POWEREX MH-C9000, (<= κλικ)
MAHA MH-C9000 Charger Analyzer

Και στον επίσης εξαιρετικό (τον οποίο έχω κι εγώ) La Crosse Technology BC-900(9) AlphaPower Battery Charger Analyzer.
Ο λόγος που προτίμησα αυτόν αντί του του ΜΑΗΑ. βρίσκεται στο πρώτο μακροσκελές σχόλιο της σελίδας στο Amazon, και έχει να κάνει με την ευχρηστία του. Κι αυτό είναι το εγχειρίδιό του.

Αυτοί οι δύο φορτιστές ανασταίνουν και πεθαμένους! και θα αποδειχθούν οι συνεπέστεροι φροντιστές των μπαταριών σου.

Τώρα επειδή αναφέρθηκαν διάφορες θέσεις παραπάνω σχετικά με τη διάρκεια λειτουργίας των μπαταριών... ότι οι επαναφορ/νες κρατάνε περισσότερο από τις αλκαλικές... αυτό δεν ισχύει ως απόφθεγμα, αλλά εξαρτάται από τη συσκευή που χρησιμοποιούνται: την εσωτερική της αντίσταση και το ρυθμό κατανάλωσης mA/h.
Παράδειγμα: Σε επιτραπέζιο τηλέφωνο που παίρνει 4xAA, ενώ με αλκαλικές κράταγανε περίπου 2 χρόνια, με τις κλασσικές επαναφορ/νες η οθόνη ξεθώριαζε στον 1-2 μήνες, κι έσβηνε 2-3, με υβριδκές ~3-4 μήνες. Κι όχι μόνο αυτό... όταν η στάθμη των επαναφ/νων έπεφτε (αλλά λειτουργούσε μια χαρά ως τηλέφωνο), δεν μπορούσε το router μου να συνδεθεί με τον IP !!! Ο τεχνικός του provider που κάλεσα, μετά από 10 λεπτά βάλε-βγάλε μία-μία τις τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιού, κατέληξε, από τις μετρήσεις που έκανε στη γραμμή μου, ότι η περί ου ο λόγος συσκευή που είχε τις πεσμένες μπαταρίες δημιουργούσε βραχυκύκλωμα στο τηλεφωνικό κύκλωμα! Όταν τη βγάζαμε, η σύνδεση του ρούτερ, ήταν μια χαρά, Και μου συνέστησε να την αντικαταστήσω! Εγώ όμως σκέφτηκα να δοκιμάσω να εκφορτίσω και να επαναφορτίσω τις μπαταρίες που είχαν ακόμα ~20% χωρητικότητα (μετρημένη με πολύμετρο) και πράγματι, σε πλήρη φόρτιση, η σύνδεση του router, μια χαρά. Άρα, οι μισο-γεμάτες μπαταρίες όντως δημιουργούσαν βραχυκύκλωμα! Κι άλλο κάτι τέτοιο να γίνεται κάθε 2 χρόνια, κι άλλο να γίνεται κάθε 3-4μήνο, να χάνονται και οι μνήμες και να τις ξαναπερνάς όλες από την αρχή. Συμπέρασμα, στις τηλεφωνικές συσκευές χρησιμοποιώ αλκαλικές. Το ίδιο ισχύει και για τα τηλεχειριστήρια (τιβί, κλιματιστικών, HiFi κλπ) που με αλκαλικές κρατάνε ~3 χρόνια, ενώ με επαναφ/νες 3-6 μήνες.

Οι επαναφ/νες είναι μόνο για συσκευές που "ρουφάνε" γρήγορα την ενέργειά τους. Σ'αυτές που οι αλκαλικές θα άδειαζαν σε λίγες ώρες ή μέρες.

Όσο για την οικολογική συνείδηση που αναφέρθηκε, με αφορμή τις μπαταρίες, κι εγώ μέσα είμαι, και πάω και σε δεντροφυτεύσεις του WWF όποτε μπορώ και είναι σχετικά κοντά μου (δότι δεν οδηγώ αυτοκίνητο), αλλά ξεχνάμε ότι για τις 1000 επαναφορτίσεις των επαναφ/νων μπαταριών χρησιμοποιούμε ηλεκτρικό ρεύμα, που παράγεται με κατανάλωση είτε πετρελαίου είτε λιγνίτη... και πόσοι από εμάς τους "οικολογικά συνειδητοποιημένους" θυμόμαστε αλλά κυρίως κάνουμε τον κόπο, τις άδιες μπαταρίες να τις πάμε σε σημείο συλλογής τους και δεν τις πετάμε στα γενικά σκουπίδια ;
Και πόσοι επίσης από μας, το καλοκαίρι με τον καύσονα, έχουμε προνοήσει (και πληρώσει τα μαλιο-κέφαλά μας) να κάνουμε τριπλή μονωση στην ταράτσα μας και να της βάλουμε χώμα με λουλούδια ή έστω χλοοτάπητα, που θα κατεβάσει τη θερμοκρασία του σπιτιού έως και 7 κρίσμους βαθμούς και μέσα στο κάθε δωμάτιο χρησιμοποιούμε ανεμιστήρες οροφής για επιπλέον δροσιά, αλλά προτιμάμε την εύκολη λύση να πατάμε το κουμπί του κλιματιστικού κι ας βγάζει αυτό έξω τη λαύρα της κόλασης (επιδεινώνοντας την αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη) καταναλώνοντας μάλιστα 1500kW ανα κλιματιστική μονάδα, ηλεκτρικού ρεύματος = πετρελαίου = λιγνίτη ;
Εύχομαι απλώς η δήλωση "υπέρ της οικολογίας" να συνεπάγεται και την απαραίτητη προθυμία να πληρώσουμε το τίμημα σε χρήμα (τα οικολογικά προΪόντα κοστίζουν 3πλάσια) και σε ξεβόλεμα από τα συνηθισμένα... Μακάρι.