Προτάσεις για παλαιότερα αλλά καλά ηχεία?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

skam

New member
28 April 2007
23
Είμαι ένας φτωχός φιλόμουσος. Δεν είμαι σε θέση να πλησιάσω τα νούμερα που διαβάζω για ένα ζευγάρι πρωτοκλασάτων ηχείων.
Σκέφτομαι όμως ότι δίνοντας ένα ποσό της τάξεως των 1500 - 2000 θα μπορούσα να βρω κάτι καλό σε μεταχειρισμένο.
Έχω ακουστά ότι τα ηχεία "πέφτουν" με τον χρόνο. Αλλά πάλι ένα καλό ηχείο νομίζω ότι δεν θα έχει πέσει και τόσο. Δεν θα με χάλαγε και ένα ηχείο με πολλά χρόνια πάνω του. Υποψιάζομαι ότι ένα γέρικο πολύ καλό ηχείο θα έρχονταν σε μια πολύ καλή τιμή αναλογικά με τις επιδόσεις του.

Το ηχείο πιθανόν να παίξει σε διαφορετικούς χώρους. Οπότε δεν θα πρέπει να είναι κάτι πολύ μεγάλο σε όγκο ούτε πολύ ιδιαίτερο σε απαιτήσεις χώρου.
Θα προτιμούσα να έχει ανεκτό μπάσο για να μην ψάχνομαι για sub (έχω και γυναίκα...)

Προτιμώ ένα ευχάριστο ήχο από ένα ακριβή ήχο.

Με ενισχυτές κάπως θα τα βολέψω. Ακόμα και αν χρειαστεί να αγοράσω κάποιον άλλο στο μέλλον.

Υπάρχουν προτάσεις για το τι πρέπει να ψάχνω ή είμαι εκτός πραγματικότητας?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Πρωτα απο ολα αν θελεις ηχειο βασης η οχι.Δευτερο τα χρηματα που διαθετεις ειναι αρκετα για να παρεις αξιοπρεπεστατα ηχεια,μια πρωτη επιλογη για βασης το 805Ν η, η αλλη ακραια επιλογη ενα ζευγαρι Mag 12.Φυσικα μεσα στο καταλογο υπαρχουν τα υπεροχα Sonus Faber Gr.piano.Eχεις αρκετες επιλογες,και σιγουρα ,αλλοι φιλοι ,θα σου προτεινουν πολλες αλλες
 

skam

New member
28 April 2007
23
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δεν με απασχολεί αν θα είναι βάσης ή όχι. Απλά τα βάσης νομίζω ότι έχουν κάπως καλύτερο μπάσο σε γενικές γραμμές.
Αν θέλετε κάντε τον κόπο να γράφετε πιο αναλυτικά το μοντέλο. Δεν είναι όλοι γνώστες. Για παράδειγμα το 805Ν το ξέρω αλλά το Mag 12 δεν βρίσκω στο διαδίκτυο πιο είναι.
 

margamanos

Senior Member
28 January 2007
378
Somewhere...
Το ίδιο σκεπτικό είχα και εγώ και κατέληξα με τα Infinity kappa Ref Std 8.

Τέτοια ηχεία θέλουν φροντίδα και προδέρμ!

Και σίγουρα θέλουν εξονυχιστικό έλεγχο πριν την αγορά τους.

Αλλά ο ήχος σε αποζημιώνει.

Μήπως θες να πεις επιδαπέδια για το χαμηλό?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Δυό παρατηρήσεις,άν μου επιτρέπεις...

Μ' αυτά τα χρήματα,παίρνεις πολύ καλό καινούργιο ηχείο.Για παράδειγμα απο Spendor(A5),Proac(STUDIO 130/140/RESPONSE D2 με λίγα ακόμα),ATC(SCM 19 και με λίγα ακόμα SCM40),Focal(826 W Limited),Leema (Xone)...

Τα καινούργια ηχεία του παραδείγματος,μπορούν να οδηγηθούν απο "γήϊνους" ενισχυτές και να σταθούν σ' ένα θαυμάσιο σύστημα λογικού κόστους.

Αν πάρεις ένα παλιό μεταχειρισμένο ακριβό ηχείο,αφενός ρισκάρεις να μπείς σε χοντρά έξοδα κι αφετέρου έστω κι άν βρείς την ευκαιρία του "αιώνα",με τι ανάλογα συνοδά θα τα παίξεις;Εχεις να διαθέσεις τα ανάλογα χρήματα και τον χώρο να τα στήσεις;
 
Last edited:

skam

New member
28 April 2007
23
Πιθανά η λογική μου να είναι λάθος. Για αυτό και ρωτάω. Ίσως επιμένω γιατί σε ότι έχω πάρει μέχρι στιγμής σε μεταχειρισμένο έχω σταθεί τυχερός.

Σήμερα διαθέτω ένα electrocompaniet eci2 και ένα σετ rotel rb971 mk2 με δύο τελικούς και προενισχυτή. Ακούω από δύο σετ ηχεία της b&w 805 matrix και cdm1.
Δεν τα θεωρώ κακά αλλά ελπίζω ότι θα μπορέσω να πάω ένα σκαλοπάτι πιο πάνω. Ιδίως για συμφωνικά κομμάτια μουσικής.

Στο μέλλον θα αγοράσω ένα ακόμα ενισχυτή. Σκοπεύω να δοκιμάσω κάτι σε λυχνία αλλά θα εξαρτηθεί από τα ηχεία. Δηλαδή θα πάρω ενισχυτή για τα ηχεία και όχι ηχεία για τον ενισχυτή.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Νομίζω ότι π.χ τα Proac studio 140 θα μπορούσαν να παίξουν μ' ότι ήδη έχεις ικανοποιητικά(μπορούν να σταθούν και σε πολύ ακριβότερο σύστημα).
Το μόνο ερωτηματικό είναι ο χώρος σου,άν δηλαδή μπορεί να "δεχθεί" τέτοια ηχεία...

http://www.proac-loudspeakers.com/studio140.php
 

nikpapa

New member
23 December 2007
39
Audio Physic Libra, ηχείο δαπέδου, πλήρης και εξαιρετικός ήχος, τα έχω και τα πουλώ αν σε ενδιαφέρει, στο εύρος τιμών που όρισες.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Παρακαλώ προτάσεις αγοραπωλησιών και κάθε σχετική συζήτηση να γίνονται μόνο μέσω των αγγελιών ή pm.
 

skam

New member
28 April 2007
23
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που πήρα μέχρι τώρα.
Υποθέτω ότι το θέμα είναι κάτι που αφορά και άλλους φίλαθλους.

Ακόμα και να τον καταπιούν δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε χαμηλές στάθμες όλο και κάτι θα παίζουν. Και είναι στο πρόγραμμα ένας ενισχυτής ακόμα. Το πρόβλημα μάλλον θα το έχω με την γυναίκα μου...

Μόλις λασκάρω από την δουλειά μου θα ξαμοληθώ για ψάξιμο.
Επειδή έχω μια συμπάθεια στην B&W κάποιο 804 θεωρείται σοβαρή επιλογή ?
(Το 802 θα μείνει όνειρο θερινής νυκτός)
 
Last edited:

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Άμα είναι για 804, περίμενε το καινούριο το Diamond.

Κι εμένα μ' αρέσουν τα B&W και βλέπω ότι πολλοί συνδυάζουν τον τελικό μου με τη σειρά 800...
 

GioNik

New member
19 June 2006
93
Τα 804Ν ειναι καλα ηχεια, αλλα αρκετα πανω απο το οριο τιμης που εχεις βαλει. ακομα και δευτερο χερι.
Μια προταση ακομα ειναι να ακουσεις καποιο Paradigm απο την σειρα Studio, η το βασης απο την σειρα Signature.
Μια πολυ σοβαρη εταιρεια, με ευκολα και καλοηχα ηχεια, που εχουν πολυ καλο value for money.
Ατυχως στην Ελλαδα, δεν εχουν την αναγνωριση που τους αξιζει.
 

skam

New member
28 April 2007
23
Απάντηση: Re: Προτάσεις για παλαιότερα αλλά καλά ηχεία?

Ανασύρω το θέμα από πολύ παλιά, προς χάρη ενός φίλου.
Ο φίλος μου ψάχνει κάτι με πολύ χαμηλό χρηματικό πλαφόν. Κάπου στα 200 .
Ξέρω ότι εκεί δεν έχει ελπίδες για κάτι καλό, αλλά ίσως σε μεταχειρισμένο να βρεθεί κάτι που να είναι ανεκτό.
Κάποια υπόδειξη για το που μπορεί να κινηθεί;

---------------

Όσο για το δικό μου σετ ηχείων που έψαχνα, τελικά με πολύ υπομονή βρήκα κάτι που με ικανοποιεί σε πολύ χαμηλή τιμή.
Ενα σετ παμπάλαια b&w 802, την σειρά πριν ακόμα από τα matrix, σε πολύ καλή κατάσταση.
Θα χρειάζονταν κάποιον άλλο ενισχυτή για να αποδώσουν καλύτερα, αλλά και τα rotel μου καταφέρνουν να τα οδηγήσουν.
Μια και τα οικονομικά μου είναι πολύ χειρώτερα από όσο προ κρίσης, θα βολευτώ με αυτούς.

Πάντως αν και τελικά δεν ακολούθησα τις συμβουλές σας, θα ήθελαν να ευχαριστήσω όσους έκαναν τον κόπο να απαντήσουν.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Πέρα από το θέμα της τιμής που είναι σοβαρότατη παράμετρος ,ίσως καλό θα ήταν να δώσεις κάποια περισσότερα στοιχεία ,δηλ σε τι χώρο θέλει να παίξουν ,ποιός ενισχυτής θα τα οδηγήσει ,κλπ,κλπ
 

skam

New member
28 April 2007
23
Σωστά.

Ενισχυτής technics su 620 mark ii
Δωμάτιο 3Χ5 περίπου.
Είδος μουσικής ποπ, ροκ και τζαζ.

Πάντως σε αυτή την κατηγορία, νομίζω ότι ο ενισχυτής δεν παίζει και πολύ ρόλο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Με 15 τμ δεν είναι τεράστιος ο χώρος ,αλλά όχι και πολύ μικρός .
Το ερώτημα είναι τι υπάρχει διαθέσιμο με το ποσό αυτό .
Επομένως ας δείς πρώτα τα διαθέσιμα ηχεία σ αυτή τη τιμή και έπειτα τα λέμε και μιλώ κυρίως για μτχ .Μπορεί να βρεθεί κάποιο <λαβράκι> έστω και με μία μικρή υπέρβαση