Paparazzi...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Περιδιαβαινοντας χθες το απογευμα τα σοκακια της πολης, περναω απο το παλιο θεατρο και το βλεπω φωταγωγημενο σαν... "γυφτικο σκεπαρνι"... με κατι κοκκινα χαλια μπροστα, κερακια, οθονες ματριξ κτλ. Ρωταω και μαθαινω οτι γινεται το μεγαλο Γκαλα της χρονιας, οπου παρεβρισκονται ολοι οι "wanna be" της Σλοβακιας και οχι μονο...
Μην εχοντας κατι καλυτερο εκεινη την ωρα, βλεπω σε μια γωνια 5-6 "συναδελφους" φωτορεπορτερ (δεν τολμω να φανταστω ποσοι θα ηταν στην Ελλαδα, σε αντιστοιχο γεγονος) και αποφασιζω να τους ...κανω παρεα!!!
Ισως φανει και στις φωτογραφιες, αλλα εδω η Κανον ζει και βασιλευει (και οι κοκκινοι φακοι βεβαιως-βεβαιως).
Στηνομαι κι εγω λοιπον στη σειρα, βγαζω τη 40D και τον 70-300 και περιμενω...

Το σπορ δυσκολο, ειδικα με +1 βαθμο και ψιλοχιονο...

Τραβηξα σε 1,5 ωρες 650 φωτογραφιες εκ των οποιων οι 500 κουνημενες και για πεταμα, οι 100 βλεπονται και οι 50 κατι λενε!!! Βασικο λαθος το οτι δεν ειχα απο την αρχη καλη θεση και φυσικα δεν ηξερα τη χρηση του ενσωματωμενου φλας και μεχρι να τη μαθω (οτι δεν κανει γι αυτη τη δουλεια) εχασα πολλες ληψεις.

Το iso μετα τη 3η ληψη απο 1600 κατ ευθειαν στα 3200. Το διαφραγμα -αναλογως του ζουμ- οσο πιο ανοικτο γινοταν, δηλαδη απο 4 εως 5,6 και υποφωτιση 2/3 του στοπ.
Το ενσωματωμενο φλας, παρεδωσε πνευμα... μετα απο 2-3 συνεχομενες ληψεις, δηλωνε busy εως και 10 δευτερολεπτα και στη συνεχεια, μετα απο καθε ληψη επαναλαμβανε τα ιδια... οποτε γρηγορα το απενεργοποιησα (αφου δε μπορουσα να εστιασω) και αφεθηκα στο...magic light!!!!.

Κατα τα αλλα, η 40D και ο φακος, συμπεριφερθηκαν αναλογα... κανενα προβλημα απο το ψιλοχιονο (ισως φαινεται σε καποιες φωτογραφιες στο φοντο) αλλα και η μπαταρια δεν κατεβηκε γραμμη κατω.
Η 8αρα καρτα εδειξε οτι τραβουσε περιπου 1600 jpg.

Αυτα απο τεχνικα... απο καλλιτεχνικα τωρα, ειχε οτι τραβαει η ψυχη σου... φουλ στη φτιασιδωμενη +...αρα κυρια και τον αντιστοιχο κυριο...

Η μοναδικη εξαιρεση, ενα πασιγνωστο μοντελο (οπως μου ειπαν) που συνοδευοταν απο τον επισης πασιγνωστο (οπως μου ειπαν) προσωπικο της φωτογραφο. Τα ονοματα μου διαφευγουν τωρα, αλλα αν ενδιαφερεται καποιος, μπορω να ρωτησω...
Τα εν λογω παιδια, ηταν τα μονα χαμογελαστα, η κοπελα γνωστη με τους φωτορεπορτερ, οπως και ο νεαρος και αστειευτηκαν μαζι τους για αρκετη ωρα... (αν καταλαβα καλα, πειραζαν το φωτογραφο πως νοιωθει που ειναι μπροστα απο τις καμερες κτλ). Η κοπελα...κουκλα!!!

Απο τους υπολοιπους, η γνωστη -παντου- ιστορια... σε καποιους θα τα παραθεσω στις φωτογραφιες...

Να πω, οτι οι φωτογραφιες εχουν ελαχιστη επεξεργασια (δεν ειναι και για παραπανω βεβαια)...

Το "στολισμενο για την περισταση" Ιστορικο Θεατρο της Μπρατισλαβα...

attachment.php



Οι φιλοι και "συναδελφοι" στον αγωνα...

attachment.php


attachment.php


Το μοντελο και ο φωτογραφος...

attachment.php


attachment.php



Ο εν λογω κυριος, συνοδευεται απο την 5η του συζυγο που πριν 10 μερες επεσπευσε τη γεννα της (5ο παιδι του εν λογω κυριου με 5η διαφορετικη συζυγο) για να προλαβει να παραστει στο Γκαλα...
Ο κυριος ιδιοκτητης τηλεοπτικου και ραδιοφωνικου σταθμου, ξενοδοχειων, εταιρειας κατασκευης ανελκυστηρων και μερικων αλλων που μου διαφευγουν τωρα... η κυρια πρωην "χορευτρια"-bye-
Εν ειδη κουιζ... βρειτε τι μαρκα ειναι το αυτοκινητο με το οποιο ηρθαν και φαινεται ελαφρως στο βαθος...

attachment.php



Μια απο τα ιδια... η κυρια ηταν υψηλα ισταμενο στελεχος, στον τομεα της υγειας με την προηγουμενη κυβερνηση... με την τωρινη ειναι ιδιοκτητρια πολυκλινικης πλαστικων επεμβασεων, σπα, μασαζ, διατροφης κτλ. Τουλαχιστο, απο οτι βλεπω, πριν πουλησει, τα δοκιμαζει η ιδια...

attachment.php
 

Attachments

  • IMG_6532 copy.jpg
    IMG_6532 copy.jpg
    82.9 KB · Views: 1,866
  • IMG_6111 copy.jpg
    IMG_6111 copy.jpg
    74.1 KB · Views: 1,851
  • IMG_6419 copy.jpg
    IMG_6419 copy.jpg
    49.7 KB · Views: 1,859
  • IMG_6183 copy1.jpg
    IMG_6183 copy1.jpg
    43.5 KB · Views: 1,855
  • IMG_6188 copy.jpg
    IMG_6188 copy.jpg
    50.6 KB · Views: 1,847
  • IMG_6063 copy.jpg
    IMG_6063 copy.jpg
    64.2 KB · Views: 1,844
  • IMG_6070 copy.jpg
    IMG_6070 copy.jpg
    58.6 KB · Views: 1,834

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Η κεντρικη παρουσιαστρια της βραδιας (μεταδισοσταν φυσικα απο τηλεοπτικο καναλι live)...

attachment.php



Πρωην υπουργος εξωτερικων και νυν πρεσβης στην Ουγαρια μετα της 2ης συζυγου του (καλος πολιτικος απο οτι λενε)...

attachment.php


Πως δειχνουν τα πρωην τοπ μοντελ οταν 40ρισουν (ονομα μου διαφευγει, αλλα με καλη καριερα απο οτι ακουσα και δειχνει και μια χαρα). Ο συζυγος ιδιοκτητης μηντια...

attachment.php
 

Attachments

  • IMG_6511 copy.jpg
    IMG_6511 copy.jpg
    56.9 KB · Views: 1,776
  • IMG_6478 copy.jpg
    IMG_6478 copy.jpg
    68.1 KB · Views: 1,784
  • IMG_6197 copy.jpg
    IMG_6197 copy.jpg
    61.5 KB · Views: 1,798

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Μερικα ακομα "δειγματα" της δουλειας μου...:drummer: χωρις σχολια...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • IMG_6209 copy.jpg
    IMG_6209 copy.jpg
    69.2 KB · Views: 1,762
  • IMG_6247 copy.jpg
    IMG_6247 copy.jpg
    51.4 KB · Views: 1,765
  • IMG_6310 copy.jpg
    IMG_6310 copy.jpg
    60.4 KB · Views: 1,747
  • IMG_6383 copy.jpg
    IMG_6383 copy.jpg
    59.7 KB · Views: 1,729
  • IMG_6527 copy.jpg
    IMG_6527 copy.jpg
    49.6 KB · Views: 1,731

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Αυτα απο το καλλιτεχνικο ρεπορταζ... επομενο ραντεβου στις....Καννες:damnyou::damnyou:



Οποιος εχει θεματα που ταιριαζουν στον τιτλο, μπορει να τα προσθετει ωστε να τα εχουμε μαζεμενα εδω...
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΗΜΑΡΤΟΝ. ΑΦΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ RR ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΥ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΟΝΟ Σ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ MAYBACH ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΟΙ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ ΑΝΑΠΟΔΑ.
 

staurosly

Established Member
6 November 2008
200
πολυ καλες..! και οι φωτο και οι γυναικες..! οι φωτο ειναι με ΙΖΟ απο 1600 και πανω και χωρις φλασ και με χαμηλη εκθεση..και χωρις θορυβο ..καλα πως γινεται ?
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
ΗΜΑΡΤΟΝ. ΑΦΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ RR ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΥ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΟΝΟ Σ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ MAYBACH ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΟΙ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ ΑΝΑΠΟΔΑ.

Το έβλεπα σε μικρή οθόνη και δεν είμουν σίγουρος.

Ίσως πρέπει να πάμε καμια βόλτα απο σλοβακία πλευρά φαίνεται... Ωραία πράματα
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Rolls Royce Phantom κατα 95% λόγω της πόρτας και του σχήματος της πίσω κολώνας

Ωραίες οι Σλοβάκες όμως...

Rolls ειναι οντως... τωρα μοντελο δεν ξερω... αληθεια...ποσοπαει μια τετοια?

Καλες οι Σλοβακες, αλλα τις Τσεχες δεν τις φτανουν... ουτε σε ποσοτητα, ουτε σε ποιοτητα...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
πολυ καλες..! και οι φωτο και οι γυναικες..! οι φωτο ειναι με ΙΖΟ απο 1600 και πανω και χωρις φλασ και με χαμηλη εκθεση..και χωρις θορυβο ..καλα πως γινεται ?

Γεια σου Σταυρο... εσενα θα αρχισω να σε... συμπαθω μου φαινεται...:grinning-smiley-043

Ο καλος ο φωτογραφος ειδες .... φαινεται...:damnyou:

...συν το οτι περασαν αποθορυβοποιηση απο το φωτοσοπ και ισως λογω συμπιεσης και σμικρυνσης... δεν ξερω, τι να σου πω...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Ίσως πρέπει να πάμε καμια βόλτα απο σλοβακία πλευρά φαίνεται... Ωραία πράματα

Για περαστε... για περαστε... παντως, εγω λεω οτι ο Βλασης (που εχει ξανακανει τη διαδρομη) ετοιμος ειναι... λιγο σπρωξιματακι θελει...:idea:
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
Rolls ειναι οντως... τωρα μοντελο δεν ξερω... αληθεια...ποσοπαει μια τετοια?

Καλες οι Σλοβακες, αλλα τις Τσεχες δεν τις φτανουν... ουτε σε ποσοτητα, ουτε σε ποιοτητα...
ΚΑΜΜΙΑ 400 ΧΙΛΙΑΡΙΚΟΠΟΥΛΑ....ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ....
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Για περαστε... για περαστε... παντως, εγω λεω οτι ο Βλασης (που εχει ξανακανει τη διαδρομη) ετοιμος ειναι... λιγο σπρωξιματακι θελει...:idea:

μα ξαναπήγα... και μάλιστα Νοέμβριο 2008 αν θυμάμαι καλά, στο Μπρνό, για ένα 2ήμερο συνέδριο. Και πήγα με το αυτοκίνητο διότι ξέχασα (πραγματικά ξέχασα) να βγάλω εισιτήριο για Μπρατισλάβα. Έβρεχε συνεχώς όμως. Είχα μια μέρα ελεύθερη, ήθελα να πάω προς τα Τάτρα (τρελός γαρ), αλλά κρατήθηκα. Τελικά ξαναπήγα Μπρατισλάβα και έμεινα στο ίδιο εξαιρετικό ξενοδοχείο.

Το γκαλά είναι must σε όλες τις κεντροευρωπαικές χώρες. Απλώς αλλού γίνεται στην Όπερα, όπως π.χ. στη Βουδαπέστη και στη Βιέννη και αλλού στο Ναρόντνο Ντιβάλντο (Εθνικό θέατρο) σε Πράγα και Μπρατισλάβα και Βαρσοβία.

Ωραίες φωτο Ηλία, Πολύ καλές θα έλεγα. να ξέρεις ότι επειδή τα μοντέλα έρχονται προς το μέρος σου ξεκινάς να τραβάς από μακριά, έτσι ώστε καθώς προχωρούν να γεμίζεις το πλάνο σου χωρίς να κόβεται κάποιο μέρος του σώματος.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Ωραίες φωτο Ηλία, Πολύ καλές θα έλεγα. να ξέρεις ότι επειδή τα μοντέλα έρχονται προς το μέρος σου ξεκινάς να τραβάς από μακριά, έτσι ώστε καθώς προχωρούν να γεμίζεις το πλάνο σου χωρίς να κόβεται κάποιο μέρος του σώματος.

Αυτο το εκανα, μετα το πρωτο μισαωρο, που στεκομουνα πολυ κοντα στο σημειο που κατεβαιναν απο τα αυτοκινητα και δεν υπηρχε και καλος φωτισμος.

Στη συνεχεια πηγα μπροστα στην εισοδο του θεατρου και ειχα ετσι την ευκαιρια και για ολοσωμο πορτραιτο απο μακρια και κοντινο οσο πλησιαζαν... ο φακος ομως -στις δεδομενες φωτιστικες συνθηκες- δεν βοηθουσε με την ταχυτητα του.

Ενα αλλο προβλημα ειναι, οτι σε τετοια γεγονοτα, οι περισσοτεροι φορανε...μαυρα ρουχα, οποτε σε συνδυασμο με τον χαμηλο φωτισμο δυσκολα εστιαζει ο φακος... (σημειο εστιασης βαζω καπου στο σωμα) ποσο μαλλον να κανει tracking που το ειχα κι αυτο στο on. Αποτελεσμα να κοβω σε πολλες ληψεις, κεφαλια η ποδια αφου αργουσα υπερβολικα....

Απο τη αλλη, αν προσπαθουσα να εστιασω σε προσωπο για πιο ευκολα και γρηγορα, ετσι οπως περπατανε και κουνιουνται κοιτωντας δεξια και αριστερα, κουνουσα κι εγω τη μηχανη μια και δεν εχω καλη τεχνικη συν το επανακαδραρισμα για να εχω ολοσωμο πλανο... μου εβγαιναν με σωστη εστιαση μεν, κουνημενες δε...

Μυλος...