Ένας καλός δέκτης PVR με δυνατότητες editing

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

aik7

New member
26 September 2008
32
ΘεσσαΛονίκη
Διαθέτω ένα DVD recorder της LG αλλά θέλω κάτι με τις ίδιες δυνατότητες να γράφει σε εξωτερικό σκληρό 2,5'' χωρίς εξωτερική τροφοδοσία. Με ενδιαφέρει να γλιτώσω από τα δισκάκια χρησιμοποιώντας σκληρούς δίσκους. Είναι σημαντικό να προγραμματίζω εγγραφές και να έχω την δυνατότητα βασικών εργαλείων διαχείρισης των εγγραφών. Δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα DVD recorder, ας είναι δορυφορικός ή/και ψηφιακός δέκτης (combo) Για παράδειγμα μου άρεσε ο MVISION HD300 COMBO, αλλά μου τα χάλασε το PVR κομμάτι: Το ελάχιστο που θέλω είναι να μπορώ να πατήσω το pause κατά την διάρκεια της εγγραφής (όχι για timeshift), την διαγραφή τμημάτων και την ένωση τίτλων.

 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Μάλλον ξεχνάς το θέμα editing από δορυφορικό δέκτη.

Αν πας σε δορυφορικό δέκτη το pause μπορείς να το κάνεις μόνο αν έχεις απενεργοποιημένο το time shift !!!
Ένωση τίτλων θα πρέπει να τους κάνεις μέσω pc...
 

aik7

New member
26 September 2008
32
ΘεσσαΛονίκη
Τι συσκευή πρέπει να αναζητήσω για να βρω αυτά που θέλω; Μήπως Afam μπορείς να μου υποδείξεις που να πάω; Εδώ ήρθα μετά από υπόδειξη του kblachos όταν αρχικά το έβαλα στις "Πηγές".
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ίσως θα πρέπει να ψάξεις ένα από τα νεώτερα dvd recorder για να κάνεις αυτό που θέλεις.

Δεν έχω ασχοληθεί με αυτά, ελπίζω κάποιο από τα παιδιά να έχει κάτι υπόψη του.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Διαθέτω ένα DVD recorder της LG αλλά θέλω κάτι με τις ίδιες δυνατότητες να γράφει σε εξωτερικό σκληρό 2,5'' χωρίς εξωτερική τροφοδοσία. Με ενδιαφέρει να γλιτώσω από τα δισκάκια χρησιμοποιώντας σκληρούς δίσκους. Είναι σημαντικό να προγραμματίζω εγγραφές και να έχω την δυνατότητα βασικών εργαλείων διαχείρισης των εγγραφών. Δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα DVD recorder, ας είναι δορυφορικός ή/και ψηφιακός δέκτης (combo) Για παράδειγμα μου άρεσε ο MVISION HD300 COMBO, αλλά μου τα χάλασε το PVR κομμάτι: Το ελάχιστο που θέλω είναι να μπορώ να πατήσω το pause κατά την διάρκεια της εγγραφής (όχι για timeshift), την διαγραφή τμημάτων και την ένωση τίτλων.

Θα σε ενδιέφερε να γράφεις σε DVD Recorder που διαθέτει σκληρό και δυνατότητα εγγραφής σε δισκάκια και κατόπιν αντιγραφή στο σκληρό ενός PC?

Tα περισσότερα DVD Recorders το κάνουν αυτό και έχουν και πολύ καλό editing καθώς και μοντάζ (κόψε ράψε). Δεν ξέρω αν έχουν ενσωματώσει MPEG-4 ακόμα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το κάνουν σύντομα.

-bye-
 

aik7

New member
26 September 2008
32
ΘεσσαΛονίκη
Αυτό κάνω εδώ και 3 χρόνια που έχω το DVD-rec με HD...
Και αυτό ακριβώς βαρέθηκα να κάνω!
Χωρίς να χάσω το πολύ καλό editing που έχει, θέλω να γράφω σε εξωτερικό σκληρό. Κάτι σαν αυτό ας πούμε:Τechnosat DRS-2000HD που είδα στα http://www.doriforikanea.gr/all_review.php?category=%C4%C5%CA%D4%C5%D3%20PVR&start=21&limit=7