Πρόβλημα με την επίγεια ψηφιακή λήψη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Απο δερβενι αρχισαν τα προβληματα,εχω παγωμα εικονας το σημα μια πεφτη και μια ανεβαινη.Εχω βαλει καινουργιο καλωδιο απο την κεραια απευθειας στο δεκτη,παλι τα ιδια.
Προσπαθω να βγαλω μια ακρη απο χορτιατη τραβαω.

(Tο πρόβλημα σου βρίσκεται (μάλλον) στην εγκατάσταση ή στην τοποθεσία σου.
Τα ψηφιακά της ΕΡΤ πως τα πιάνεις? Εχουν κι αυτά το ίδιο πρόβλημα? Γράψε αναλυτικά, αλλά σε άλλο θέμα)

και της ερτ τα ιδια παλι Αλεξ,λες να ειναι απο την τοποθεσια????αν ειναι απο τοποθεσια θα τα σπασω ολα:bigcry:ή εκτος και αν ειναι απο την εγκατασταση,αλλα τι αλλο να κανω τα εβαλα ολα καινουργια!!
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Επειδή κανένας άλλος δεν έχει τα προβλήματα σου, το θέμα "σκαλώνει" (μάλλον) στην τοποθεσία. Ξεκίνα με περιστροφή της κεραίας, με δεδομένο ότι ο δέκτης είναι οκ, όπως και η καλωδίωση.
Τα αναλογικά πως τα βλέπεις?
 
Επειδή κανένας άλλος δεν έχει τα προβλήματα σου, το θέμα "σκαλώνει" (μάλλον) στην τοποθεσία. Ξεκίνα με περιστροφή της κεραίας, με δεδομένο ότι ο δέκτης είναι οκ, όπως και η καλωδίωση.
Τα αναλογικά πως τα βλέπεις?
Μαλλον πρεπει να ειναι απο τοποθεσια,ασε τα αναλογικα ειναι για αναθεμα.
Σημερα ειναι η μερα μου θα κανω περιστροφη κεραιας και θα αναφερω.
 

chris4

Established Member
15 November 2009
110
Γεια σας παιδια λοιπον εγω εχω τις παρακατω ληψεις στην 29 εχω σημα 80%,στα ψηφιακα της ερτ εχω 75%,αλλα στην 25 εχω μονο 10% και φυσικα δεν ανιογει τα καναλια(μενω βεροια περιοχη προμηθεα) Ξεχασα να πω οτι στις δοκιμες ειχα κανονικα σημα (80%) Τι μπορει να συμβαινει?
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Το μόνο που θα μπορούσε να βοηθήσει, θα ήταν αναφορά συντοπίτη σου. Πάντως άλλες αναφορές από Βέροια δεν ανέφεραν πρόβλημα.
 

tomic20

New member
30 January 2008
49
ο σεντινελ ειχε πει οτι στη συχνοτητα 25 υπαρχει ενα βουλγαρικο με δυνατο σημα που επηρεαζει...

παντως εγω βλεπω κανονικα(περιοχη παπακια) χωρις κανενα απολυτως προβλημα...δοκιμασε με καμια εσωτερικη κεραια να δεις τι σου δειχνει....
 

Sentinel21

New member
22 May 2009
14
Βέροια
Ναι με εσωτερική κεραία είναι λογικό το βουλγάρικο b tv να είναι εξαιρετικά ασθενές και μιάς το σήμα της digea είναι αρκετά δυνατό ώστε συντοπίτες μας να το πιάνουν με εσωτερική κεραία, τότε το πρόβλημα λύνεται. Είμαι κοντά περιοχή "Ρολόι", λίγο πιό πανω απο Ρολόι. Ένας ακόμη φίλος απο τον Προμηθέα ανεφερε πρόβλημα επισης. Προφανώς οι περιοχές της Βέροιας που είναι υψομετρικα ψηλότερα επηρεάζονται από το b tv (το λαμβάνουν ισχυρότερο).
 

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
Σε μένα στην Πολίχνη ειδικά το Star κάνει συνέχεια σπασίματα και πιξελιάζει. Οι υπόλοιποι σταθμοί πολύ πιο αραιά σε αντίθεση με το STAR που έχει καταντήσει ενοχλητικό!
 

dian

New member
11 January 2009
8
Θεσσαλονίκη
Νεαπολη τα ιδια...... (Η τηλεοραση μου παιζει MPEG4 )

Πηρα τηλ πριν απο λιγο στην Digea και μου ειπαν πως θα το δουνε, και πως αντιμετωπιζουν προβληματα σε ορισμενες περιοχες.
Ας κανουμε λιγακι υπομονη........
 

PanagiotisP.

Established Member
11 November 2009
167
Θεσσαλονίκη
Παιδια και εγω νεαπολη μενω αλλα δεν εχω προβληματα με την ληψη...
Μονο σημερα που για κανα 2ωρο η 29 δεν δουλευε....Αλλα τις προηγουμενες μερες κανενα προβλημα....Παντως δικαιολογουνται οι τεχνικοι της Digea γιατι εχει 3μερες που ξεκινησε η ψηφιακη εκοπμπη....Σε κανα μηνα θα πρεπει να μας απασχολουν τα προβληματα ληψης....:D :D
 

foxx

Established Member
14 December 2009
157
Παντως δικαιολογουνται οι τεχνικοι της Digea γιατι εχει 3μερες που ξεκινησε η ψηφιακη εκοπμπη....Σε κανα μηνα θα πρεπει να μας απασχολουν τα προβληματα ληψης....:D :D

Κατά βάση έχεις δίκιο. Ωστόσο επειδή εξακολουθούμε να ζούμε στην Ελλάδα, καλύτερα λίγο παραπάνω γκρίνια τώρα παρά για ακόμα μια φορά οι γνωστές περιοχές να καταλήξουμε στα "απόνερα" του λοβού εκπομπής, όπως δηλαδή στο παρελθόν. Μην ξεχνούμε πως η αναλογική έστω με χαμηλό σήμα και "χιόνια" βλεπόταν κάτι που στην ψηφιακή δεν ισχύει. Ή τέλεια ή καθόλου.
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με την επίγεια ψηφιακή λήψη

Εχεις κανεις σημερα προβλημα με ληψη?

Από περιοχή Πεύκα σήμερα το πρωϊ από 7-8:30 που έφυγα από το σπίτι η λέξη χάλια είναι understatement. Ελπίζω να είναι παροδικό πάντως γιατί μέχρι χθες έδειχνε ΤΕΛΕΙΑ
 

chris4

Established Member
15 November 2009
110
Παιδια απο Βεροια περιοχη προμηθεα το σημα στο 25 ερχεται το πολυ μεχρι 30% και ξαφνικα χανεται,το 29 οκ ομως.Μιλησα με εναν φιλο μου τεχνικο και μου ειπε πως η μιση Βεροια εχει προβλημα με τους φιλους μας τους Βουλγαρους στο 25!Δεν μπορουν να συννενοηθουν με τους Βουλγαρους να κλεισουν την ετσι κι αλλιως παρανομη εκτος χωρας τους εκπομπης?Ειναι τοσο δυσκολο?
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Δεν είναι παρανομη και εκτος χωρας τους εκπομπη απλά είναι ισχυρός ο πομπός που εκπέμπουν (για κάποιους λόγους).Το ιδιο γίνεται και στα νησιά με τα Τουρκικα κανάλια.
 

pontiki

New member
21 January 2010
2
Μπαίνω κι εγώ στην παρέα!

Επταπύργιο μένω. Το αναλογικό σήμα είναι πολύ χάλια. δεν βλέπω σχεδόν καθόλου alter, mega, skai (για να μη μιλήσω για τα μικρά). Χθές βράδυ λοιπόν βρέθηκα στο practiker και είπα να πάρω έναν φτηνό ψηφιακό δέκτη για αρχή, να δούμε τι "παίζει". Είναι ένας opticum (με πολλές δυνατότητες για την τιμή του - σαν ψεύτικος μου φάνηκε). τέλος πάντων τον έβαλα και ΕΙΔΑ τελικά καλή εικόνα σε σχέση μ' αυτό που έβλεπα. Μετά από κανά μισάωρο όμως άρχισαν να κολάνε και να πιξελιάζουν τα κανάλια. Απ' ότι διαβάζω και παραπάνω είναι σύνηθες. Τι φταίει; Μήπως το σήμα που είναι χάλια; η είναι μάπα το μηχάνημα και ανα το αλλάξω;
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Μπαίνω κι εγώ στην παρέα!

Επταπύργιο μένω. Το αναλογικό σήμα είναι πολύ χάλια. δεν βλέπω σχεδόν καθόλου alter, mega, skai (για να μη μιλήσω για τα μικρά). Χθές βράδυ λοιπόν βρέθηκα στο practiker και είπα να πάρω έναν φτηνό ψηφιακό δέκτη για αρχή, να δούμε τι "παίζει". Είναι ένας opticum (με πολλές δυνατότητες για την τιμή του - σαν ψεύτικος μου φάνηκε). τέλος πάντων τον έβαλα και ΕΙΔΑ τελικά καλή εικόνα σε σχέση μ' αυτό που έβλεπα. Μετά από κανά μισάωρο όμως άρχισαν να κολάνε και να πιξελιάζουν τα κανάλια. Απ' ότι διαβάζω και παραπάνω είναι σύνηθες. Τι φταίει; Μήπως το σήμα που είναι χάλια; η είναι μάπα το μηχάνημα και ανα το αλλάξω;

Για να πιξελιαρει ενα καναλι (μαλλον μια πολυπλεξια) θα πρεπει να συμβαινουν δυο πραγματα ξεχωριστα η και μαζι.
1. Το tuner να ειναι αναισθητο
2. Η ποιοτητα σηματος να ειναι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας. Αυτο μπορει να ειναι και λογω μπουκωμενου σηματος η ελλατωματικης κεραιας.
Ψαξτε τα ολα αυτα.
Δοκιμαστε ακομα.
1. Αν εχετε ενισχυτη σηματος δοκιμαστε να τον βγαλετε απο τη μεση μηπως ειναι αυτος που σας μουκωνει το σημα.
2. Αν παλι δεν εχετε ενισχυτη και ειχατε και χιονια με τα αναλογικα προσθεστε ενα ρυθμιζομενο ενισχυτη γραμμης σε μια προσπαθεια να αυξησετε την ποιοτητα σηματος.
Αν τα παραπανω δεν βοηθησουν μαλλον πεσατε σε αναισθητο δεκτη οποτε πατε μαλλον για αλλαγη δεκτη.
Νικος