Μιά απορία για παλιές ηχογραφήσεις.

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,763
Αθήνα
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία που έχω? Αληθεύει ότι μέχρι τo '94-'95 χοντρικά, η ποιότητα των CD υπολείπετο σε σχέση με τις ίδιες ηχογραφήσεις σε βινύλιο ή λανθάνω? Δεν τυγχάνει να έχω τον ίδιο δίσκο σε CD και βινύλιο, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ένα κομμάτι του '83 σε 12ιντσο που έχω ηχητικά είναι 3 κλάσεις ανώτερο από τον δίσκο που το φιλοξενεί και τον έχω σε CD.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: ΜΑΓΕΥΤΙΚΕΣ υψηλής ποιότητος Ελληνικές ηχογραφήσεις

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία που έχω? Αληθεύει ότι μέχρι τo '94-'95 χοντρικά, η ποιότητα των CD υπολείπετο σε σχέση με τις ίδιες ηχογραφήσεις σε βινύλιο ή λανθάνω? Δεν τυγχάνει να έχω τον ίδιο δίσκο σε CD και βινύλιο, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ένα κομμάτι του '83 σε 12ιντσο που έχω ηχητικά είναι 3 κλάσεις ανώτερο από τον δίσκο που το φιλοξενεί και τον έχω σε CD.
Φίλε opsim,
H παρατήρηση σου είναι κατ' αρχήν σωστή. Λόγω εξειδίκευσης (Hi-End μεταφορά βινυλίων σε ψηφιακά format) θα μπορούσα να γράψω πολλά γι' αυτό το θέμα.
 
Last edited by a moderator:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,763
Αθήνα
Τώρα που έχουμε καινούργιο νήμα φίλε Sonus περιμένω τις απόψεις σου όχι μόνο για την απορία σχετικά με την ποιότητα των πρώτων CD αλλά και για το τι γίνεται πραγματικά και με το βινύλιο σήμερα. Πόσα από αυτά τα βινύλια των 180, 200 γραμμαρίων ή remastered αξίζουν ή είναι από ψηφαική πηγή? Ωραίο το βινύλιο δεν λέω αλλά άμα το CD είναι καλύτερο θα το προτιμήσω, πιάνει λιγότερο χώρο και δεν υπάρχει φόβος σε αγορές από το εξωτερικό να παραλάβεις έναν σπασμένο δίσκο.
Εννοείται ότι και όποιος άλλος έχει άποψη είμαι όλος :ears:.
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Γιατί τώρα η ποιότητα των cd είναι αυτή που θα έπρεπε.
Ακου κανένα XRCD για να καταλάβεις γιατί διαφορά μιλάμε.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Οι δίσκοι βινυλίου δεν κινδυνεύουν να σπάσουν λόγω ταχυδρομοίου,ΑΛΛΑ αντιθέτως τα cd, οι θήκες τους το ποιο σίγουρο. Γιαυτό στις εκθέσεις τα cd τα μεταφέρω με το αμάξι μου, ενώ τα βινύλια τα πέρνει η μεταφορική. Λ.Σ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Μα υποθέτω ότι μιλάμε γιά cd και όχι παρα-εκδόσεις του μέσου.
Η δική μου εμπειρία λέει πάντως ότι μέχρι το 90 ίσως να ίσχυε αυτό.
Από το 1990 έως το 1998 είναι η καλύτερη εποχή του cd.
Μετά αρχίζει ο πόλεμος της έντασης και της αφαίρεσης του headroom.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,662
Μεσευρώπη
Γιατί τώρα η ποιότητα των cd είναι αυτή που θα έπρεπε.
Ακου κανένα XRCD για να καταλάβεις γιατί διαφορά μιλάμε.

Και που να τα βρει; Δε λέω είναι υπέροχα, αλλά οι τίτλοι που υπάρχουν είναι ακόμα λιγότεροι και από αυτούς των SACD.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Αρκετοί ...πόσοι βρε παιδιά...?
Η μουσική είναι Ωκεανός.
Και αυτή τη στιγμή το μόνο μέσο που την εξυπηρετεί άντε 90% είναι το cd.
Μουσική δεν είναι να ακούμε 10 τίτλους.
Μουσική είναι να ακούμε αυτό που θέλουμε.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,662
Μεσευρώπη
Αρκετοί ...πόσοι βρε παιδιά...?
Η μουσική είναι Ωκεανός.
Και αυτή τη στιγμή το μόνο μέσο που την εξυπηρετεί άντε 90% είναι το cd.
Μουσική δεν είναι να ακούμε 10 τίτλους.
Μουσική είναι να ακούμε αυτό που θέλουμε.

+1
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Μιά απορία για παλιές ηχογραφήσεις.

Τώρα που έχουμε καινούργιο νήμα φίλε Sonus περιμένω τις απόψεις σου όχι μόνο για την απορία σχετικά με την ποιότητα των πρώτων CD αλλά και για το τι γίνεται πραγματικά και με το βινύλιο σήμερα. Πόσα από αυτά τα βινύλια των 180, 200 γραμμαρίων ή remastered αξίζουν ή είναι από ψηφαική πηγή? Ωραίο το βινύλιο δεν λέω αλλά άμα το CD είναι καλύτερο θα το προτιμήσω, πιάνει λιγότερο χώρο και δεν υπάρχει φόβος σε αγορές από το εξωτερικό να παραλάβεις έναν σπασμένο δίσκο.
Εννοείται ότι και όποιος άλλος έχει άποψη είμαι όλος :ears:.

Κοίτα σύμπτωση. Μόλις σήμερα έλεγα στον supersonic πως το βινύλιο πέθανε Βαρύγδουπο βέβαια , ως έκφραση και όχι απόλυτο αλλά ισχύει για τις καινούργιες σύγχρονες ψηφιακές ηχογραφήσεις . Είχα αγοράσει το Leucocyte των Ε.S.T. σε cd. Ως γνωστόν oι E.S.T ηχογραφούσαν στην ACT , μια πολύ γνωστή εταιρία με εξαιρετικές και φροντισμένες ηχογραφήσεις .Προχθές έμαθα ότι άρχισε να κυκλοφορεί ορισμένους δίσκους και σε βινύλιο . Μεταξύ αυτών και το Leucocyte το οποίο το πέτυχα μπορστά μου σε μαγαζί του κέντρου . Σκέφτηκα πως αφού οι ηχογραφήσεις της σε cd είναι εξαιρετικές , τότε σε βινύλιο θα ακούγονται καλύτερα . Και το αγόρασα. Φευ . Καμμία αισθητή διαφορά κατ' αρχήν ...σε β' ακρόαση το cd υπερτερούσε ελαφρά ( σε καθαρότητα και σε δυναμισμό ).

Προφανώς το βινύλιο συνεχίζει να ακούγεται καλύτερα όσον αφορά αναλογικές ηχογραφήσεις , αλλά όταν και η ηχογράφηση είναι ψηφιακή , δεν έχει λόγο ύπαρξης .

Και ναι , για να απαντήσω και στην αρχική σου ερώτηση , τα cd της περιόδου85-94 περίπου ( ίσως και λιγο πιό νωρίς ) ακουγόντουσαν άσχημα . Από κει και μετά βελτιώθηκαν σημαντικά αν και από το 2000 πάνω κάτω ο loudness war , τουλάχιστον στις ηχογραφήσεις τις εμπορικές πήρε το πάνω χέρι και φτάσαμε στο σημερινό αποτέλεσμα όπου ένα cd με μουσική εμπορική δεν ακούγεται από ένα καλό σύστημα (Bruce Springsteen , Muse κλπ )
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,763
Αθήνα
Δημήτρη πρόλαβες και την επόμενη απορία μου για το αν αξίζει να αγοράσεις άλμπουμ του σήμερα σε βινύλιο έναντι του CD. Έβλεπα π.χ. ότι οι Arctic Monkeys βγάζουν τα άλμπουμ τους και σε βινύλιο αλλά φαίνεται ότι πήρα την απάντησή μου, και απ'ότι φαίνεται το φαινόμενο γενικεύεται και σε μη mainstream δίσκους (και πάνω που άρχισε να με ενδιαφέρει το E.S.T., θα προτιμήσω CD).
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Έχετε υπόψιν ότι όλες οι ηχογραφήσεις ακόμη και σήμερα δεν είναι ψηφιακές. Επομένως μην αποκλείετε το ενδεχόμενο να ακούγεται καλύτερα ένα βινύλιο από το αντίστοιχο cd του. Λ.Σ.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Μιά απορία για παλιές ηχογραφήσεις.

Δημήτρη πρόλαβες και την επόμενη απορία μου για το αν αξίζει να αγοράσεις άλμπουμ του σήμερα σε βινύλιο έναντι του CD. Έβλεπα π.χ. ότι οι Arctic Monkeys βγάζουν τα άλμπουμ τους και σε βινύλιο αλλά φαίνεται ότι πήρα την απάντησή μου, και απ'ότι φαίνεται το φαινόμενο γενικεύεται και σε μη mainstream δίσκους (και πάνω που άρχισε να με ενδιαφέρει το E.S.T., θα προτιμήσω CD).

Να σου πω , έχω την αίσθηση ότι σε πολύ χάλια , σύγχρονες ηχογραφήσεις , εδνεχομένως το βινύλιο να μην ακούγεται τόσο χάλια . Αυτές που είναι compressed μέχρι τα μπούνια ( μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται και οι ηχογραφήσεις των Arctic Monkeys ) γλυκαίνουν ελαφρώς στο βινύλιο ( γλυτώνεις τον πονοκέφαλο δηλαδή από το πρώτο κιόλας τραγούδι ) :flipout::flipout:
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Μιά απορία για παλιές ηχογραφήσεις.

Έχετε υπόψιν ότι όλες οι ηχογραφήσεις ακόμη και σήμερα δεν είναι ψηφιακές. Επομένως μην αποκλείετε το ενδεχόμενο να ακούγεται καλύτερα ένα βινύλιο από το αντίστοιχο cd του. Λ.Σ.

Λουκά μίλησα για ψηφιακές ηχογραφήσεις μόνο . Οι Divine Comedy πχ που ηχογραφούν αναλογικά , ακούγονται καλύτερα σε βινύλιο , αλλά και τα cd τους ακόμα ακούγονται καλύτερα από τα αντίστοιχα σύγχρονα .
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,763
Αθήνα
Πάντως τους Art ensemble of Chicago τους πήρα σε βινύλιο από τη souljazz. Προχθές ήρθε ο δίσκος, άκουσα ένα κομμάτι "στα όρθια" οπότε δεν έχω δείγματα γραφής πάντως μου έκανε εντύπωση η αλα-Beatles ηχογράφηση "φωνή άπό το ένα μεγάφωνο - όργανα από την άλλη", προφανώς σύνηθες φαινόμενο της εποχής εκείνης (1970).
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Μιά απορία για παλιές ηχογραφήσεις.

Πάντως τους Art ensemble of Chicago τους πήρα σε βινύλιο από τη souljazz. Προχθές ήρθε ο δίσκος, άκουσα ένα κομμάτι "στα όρθια" οπότε δεν έχω δείγματα γραφής πάντως μου έκανε εντύπωση η αλα-Beatles ηχογράφηση "φωνή άπό το ένα μεγάφωνο - όργανα από την άλλη", προφανώς σύνηθες φαινόμενο της εποχής εκείνης (1970).

κι εγώ σε βινύλιο το έχω πάρει . Η Souljazz πάντως δεν προβαίνει σε επεξεργασία του παλαιού υλικού . Και μόνο το ότι το επανακυκλοφορεί βέβαια αξίζει . :a0210: