Πρόβλημα εκκίνησης σε samsung m86 52"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anemos84

New member
11 November 2007
48
Πριν από λίγες μέρες η τηλεόραση παρουσίασε το εξής πρόβλημα.
Κάθε φορά που άνοιγε (μετά από βράδυ συνήθως ώστε να είναι πολλή ώρα κλειστή) έκανε ένα κλικ κλακ και αναβόσβηνε το λαμπάκι του stand by μέχρι να πάρει μπρος.

Στην αρχή ξεκίνησε κάνοντας 1-2 κλικ κλακ και σήμερα έκανε 19. Κάθε μέρα αυξάνονται και μαζί φυσικά και ο απαιτούμενος χρόνος για να ανοίξει. Αυτό γίνεται μόνο όταν είναι κρύα η τηλεόραση. Όταν ανοίξει τελικά, αν την κλείσω και την ξανανοίξω σύντομα δεν το κάνει.

Με 2 επισκευαστικά κέντρα που μίλησα δεν μου είπαν τι μπορεί να είναι παραμόνο κάποιος υπέθεσε ότι πρέπει να είναι θέμα τροφοδοσίας.

Δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι τεχνικούς να πάρουν την τηλεόραση η οποία δεν έχει ούτε γρατζουνιά και δεν ξέρω κι εγώ πως θα μου τη φέρουν. Έχει λήξει και η εγγύηση.

Το ξέρω ότι αναγκαστικά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς αλλά τουλάχιστον πείτε αν ξέρετε κάποια πληροφορία για να μην με πιάσουν και τελείως κώτσο...

Ευχαριστώ
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Σε πολλές τηλεοράσεις ο αριθμός που αναβοσβήνει το LED κατά το άνοιγμα δηλώνει και το σημείο που είναι η βλάβη π.χ. η Panasonic όπως φαίνεται στο παρακάτω πίνακα....

attachment.php


....θα πρέπει να την δει το service για να βρεί τη βλάβη και να εκτιμήσει το κόστος και το είδος της επισκευής.
 

mechpanos

Established Member
21 August 2009
165
Φίλε άνεμε δεν ξέρω αν έχεις βρει την λύση στο πρόβλημά σου, αλλά φαίνεται ότι είναι γνωστό κουσούρι κάποιων παλιών samsung μοντέλων, και οφείλεται σε προβληματικούς πυκνωτές του τροφοδοτικού...
Εδώ http://www.earthinfo.org/samsung-tv-makes-a-strange-clicking-sound/
ο τύπος περιγράφει το ίδιο πρόβλημα που λες εσύ, και προτείνει μια DIY επισκευή.
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να απευθυνθεις σε κάποιον τεχνικό.
Αν δεν εμπιστεύεσαι, απευθύνσου στο service. Φαίνεται να είναι κοινό πρόβλημα στις παλαιότερες samsung όπως ξαναείπα, και σε κάποιες χώρες θεωρείται κατασκευαστικό σφάλμα και καλύπτεται και εκτός εγγύησης!!!
 

Anemos84

New member
11 November 2007
48
Φίλε mechpanos ευχαριστώ για το λινκ. Όντως φαίνεται αυτό να είναι το πρόβλημα.
Τελικά την έστειλα στο service. To κόστος είναι 280 ευρώ.
 

plutonick

New member
4 April 2008
80
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το σέρβις δεν στέλνει τεχνικό σπίτι? Είναι τεράστια η τηλεόραση...

Μήπως υπάρχει κάποια φτηνότερη λύση?
 

plutonick

New member
4 April 2008
80
Μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσω πυκνωτές. Ξέρει κανείς πόσους πρέπει να πάρω, και πόσα microfarand να είναι?
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσω πυκνωτές. Ξέρει κανείς πόσους πρέπει να πάρω, και πόσα microfarand να είναι?

Πρέπει να δεις το τροφοδοτικό της τηλεόρασης σου. Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές γράφουν πάνω τους και χωρητικότητα, και τάση (και τα 2 εξίσου σημαντικά). Εντοπίζεις ποιους θες να αλλάξεις, και διαβάζεις τι γράφουν πάνω τους...
 

plutonick

New member
4 April 2008
80
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Επειδή δεν πιάνουν τα χέρια μου, έχω φωνάξει φίλο-τεχνικό, και αυτός θα την ανοίξει. Αλλά θέλω να αγοράσω τους πυκνωτές από πριν, οπότε (αφού η τιμή τους είναι μικρή) είπα να αγοράσω τόσους πυκνωτές όσους έχει πάνω η πλακέτα (και ας μην έχουν καεί όλοι), για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή.
Δεν με νοιάζει αν μετά μου περισσέψουν κάποιοι, ή ορισμένοι δεν κάνουν.

Σημείωση, μιλάω για την Samsung LE48F86BD